Kürtaj (Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.355
Gösterim
Adı:
Kürtaj
Alt başlık:
Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055532697
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Abortion: An Historical Romance 1966
Çeviri:
Belma Baş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Bu yalnız ve sakin bir hayattır. Ta ki bir gece Vida adındaki genç bir kadın kitabını bırakmak için kütüphaneye gelene dek. Bundan sonrası Tijuana'ya uzanan bir yolculuktur.
(Tanıtım Bülteninden)
İşe girdim gazeteleri topladim.taniştik seviştik kürtaj oldu.başka?başka hiçbirsey yok.hiçbirşey.hiçbir akimi da temsil edemez günlük bile olamayacak bu kitap.korsana bazen evet diyesim geliyor
Yazar ve Beat Akımı hakkında çok bilgim olmamasına rağmen okuduğum bir inceleme ve konusu nedeniyle Kürtaj’ı okumaya karar verdim, böylelikle akımın diğer yazarlarına da geçiş yapabilirim diye düşündüm. Brautigan bazı incelemelerde söylendiği gibi Beat akımına sığacak birine benzemiyor.

Kitap orijinal ve imrendirici bir konuya sahip; ana karakterimiz, insanların kendi yazdıkları tek kopyalık öykü/romanları getirip teslim ettiği bir kütüphanede çalışıyor. Kitaplar, yazarı ve tek cümlelik bir özeti, getirildiği tarih ve saat olarak kayıt defterine işleniyor ve yazarın arzu edeceği rafa yerleştiriliyor. Kütüphaneye, bu ziyaretçilere ve yazılan bu kitaplara büyük özen gösteren karakterimiz bir gün kendi kitabını teslim etmeye gelen Vida ile karşılaşıyor ve hikâye o andan itibaren karakterimiz, Vida ve Vida’nın karnındaki bebeğin aldırılması için çıktıkları yolculuğu kapsıyor. Çok basitçe anlattım, zira her ne kadar Brautigan’ın yüzüne baktığınızda “Aklımı susturamıyorum” ifadesi ile karşılaşsanız da, bu kitapta kafa karıştırıcı, komplike, sorgulayıcı cümleler yok. Hafif esprili, naif, basit ve sakince anlatılmış, küçük parçalara bölünmüş ve kısa paragraflardan oluşan bu kitap Brautigan’ın ne denli değişik bir insan olduğunu vurguluyor.

Kişisel yaşamında kaotik dönemler yaşamış ve acı bir son yaşamış bir yazarın hiç zorlanmadan, karmaşıklaştırmadan, yormadan anlatabildiği bir romandır bu, eminim diğer kitapları da bu yapıdadır.

Diğer kitap yorumunda verilen link güzel bir fikir veriyor gerçekten, ben de incelemenizi tavsiye ederim.
Bir gecenin geç bir saatte aslanlı antika zilini çalacağım; boşlukta çiçek yetiştirmek isimli kitabımı bay kütüphaneciye kaydettirdikten sonra beğendiğim bir rafa koyacağım; kaybedenler kütüphanesini içeren Brautigan kitabıdır ki bence Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek'ten sonraki en iyi kitabıdır.
Brautigan'ın beat kuşağını beynime doluşturan kitabı. Enfes güzellikte bir hatun, Van'ıyla hikayeye balıklama atlayan deli dolu bir herif ve isimsiz, sakin bay kütüphaneci ile yormayan bir yolculuk.

İlk olarak kitaptaki kütüphane fikrinin mükemmel olduğunu belirtmem gerek. Böyle bir kütüphanenin gerçekten var olmasıyla mutlu oldum.

"Karanlığa gömülen kitap sayfalarını seyrederek saatlerce oturakalmışım bu masada. Kitapların varlığını, üzerinde durdukları ahşabı onurlandırış biçimlerini seviyorum."
Böyle bir kütüphanede yer almak isterdim.

Daha sonra ise bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Brautigan'ın genel olarak kitapları bir yolculuk üzerinde ilerliyor zaten. Ayrıksı karakterler, doğal ve çocuksu bir anlatım ve biraz da beat tınısı ile siz de kitabın içinde buluyorsunuz kendinizi. Güzel cümleler, farklı düşünceler; tatlı bir kitap işte.

"...Öylesine mayışmıştık ki papatya tarlası niyetine kiraya verilebilirdik."

Talihsiz Kadın mahiyetinde bir yürüyüş için güzel bir seçenek bu kitap. Richard amcanın Amerika'da Alabalık Avı ve Babil'i Düşlemek kitaplarından alamadığım hazzı bu kitapta fazlasıyla edindim. Vida'yı bol bol kıskandım.
bir richard brautigan romanı. 6,45 yayınlarından çıkmakta. son derece basit bir öyküsü ve anlatımı var. romanın sonuna dek hep herhalde birazdan başlar olağan dışı bir şeyler diyorsunuz ama bu beklentiniz sonuçsuz kalıyor. öte yandan ilginç de bir his bırakıyor okuduktan sonra. sıradanlığında bir garip farklılık duyumsuyorsunuz. yazarın dilinde son derece yoğun bir zeka parıltısı, soğuk ama yerinde bir mizahi yaklaşım var. fakat ben daha çok sevgilisini kürtaj ettirmek uğruna hırsızlık yapan bir adamın trajedisi ya da kürtaj olmak istemeyen sevgiliyle sorunlar yaşayıp onu terk eden, yıllar sonra ise doğumundan haberi olmadığı kızıyla tesadüf eseri karşılaşan adamın kendi kızı tarafından işkenceyle öldürülmesi gibisinden bir şeyler beklemiştim. bu anlamda beklentilerimi karşılamadı.
Richard Brautigan'nın kitaplarını ülkemizde yayınlayan Altıkırkbeş Yayınları'nın üzerinde en çok durduğu eseri bu Kürtaj başlıklı roman oldu. Zira ilk yayınladıkları Richard Brautigan kitabı bu oldu 1998 senesinde. 2012'de diğerleri ile birlikte ikinci basımı gerçekleşti. Yayınevinde üçüncü basım pek adet olmasa da bu Kürtaj romanının üçüncü basımı 2016'da gerçekleşti. Bu süreç, okurun zihninde bunun en iyi Brautigan eseri olduğu izlenimi oluşturdu fakat bana soracak olursanız bu kesinlikle böyle değil. Zaten saçmalamayı seven yazar ki bu şekilde ün kazandı, yalnız bu eserde bu yöntem iyiden iyiye rahatsız edici yoğunlukta. Yayınevinin bunca çabasına rağmen bu hikaye nerden bakarsanız bir ''Babil'i Düşlemek,, veya bir ''Talihsiz Kadın,, romanları kadar başarılı değil. Bu yazarı, bu şekilde tavsiye edemeyeceğim.

Son olarak hep aklımdadır. Son derece sefil bir hayat süren Brautigan, intihar ederken o Magnum silahı ,hangi parayla satın aldığını, hep merak etmişimdir...
Yazarın tanıştığım ilk kitabı. "Bazen hayat sadece bir kahve meselesi; ya da bir bardak kahvenin ne kadar yakınlık getirebileceğinden ibaret." sözüyle tanımıştım yazarı. Bu kitabında kürtajla ilgili çıkarımlar, yaşadıkları, kadınların yaşadıkları hakkında betimlemeler bekliyordum ama umduğum gibi çıkmadı. Notlarıma da beğendiğim bir betimle dışında aldığım bir şey yok. Beğendim kısım: "Işığı yaktığımda uyandı. Gözlerini kırpıştırdı ve yüzü, henüz uyanmaya hazır değilken ansızın uyandırılan güzel kadınların yüzünde beliren o yumuşak mermersiliğe bürünmüştü."
Kendisine de bakmıyordu. Neye baktığını bilmiyorum ama ısrarla bir şeye bakıyordu. Galiba baktığı şey onun içindeydi. Yalnızca onun görebileceği birşeydi. 
"Kitapların varlığını, üzerinde durdukları ahşabı onurlandırış biçimlerini seviyorum."
Kitabım bedenimle ilgili. İnsanların ben olmayan bir şeye dokunmasının ne kadar korkunç bir şey olduğunu anlatıyor.
"Eğer kafanı başkalarının takıntılarına takarsan tüm dünya devasa bir darağacından başka bir şeye benzemeyecektir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kürtaj
Alt başlık:
Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055532697
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Abortion: An Historical Romance 1966
Çeviri:
Belma Baş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Bu yalnız ve sakin bir hayattır. Ta ki bir gece Vida adındaki genç bir kadın kitabını bırakmak için kütüphaneye gelene dek. Bundan sonrası Tijuana'ya uzanan bir yolculuktur.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 75 okur

  • Sabri Çetinkaya
  • M. Kağan Will Şahinoğlu
  • Elif
  • Mahir Karadeniz
  • Damra Şahin
  • Uğur aslan
  • Ben Skoer
  • Dilara Civelek
  • Sibel eldek
  • Doğukan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%22.7
25-34 Yaş
%40.9
35-44 Yaş
%31.8
45-54 Yaş
%4.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.4
Erkek
%59.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.1 (2)
9
%17.9 (5)
8
%17.9 (5)
7
%21.4 (6)
6
%17.9 (5)
5
%10.7 (3)
4
%3.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%3.6 (1)