Kürtaj Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966

8,0/10  (4 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
722 gösterim
Bu yalnız ve sakin bir hayattır. Ta ki bir gece Vida adındaki genç bir kadın kitabını bırakmak için kütüphaneye gelene dek. Bundan sonrası Tijuana'ya uzanan bir yolculuktur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786055532697
 • Orijinal Adı:
  The Abortion: An Historical Romance 1966
 • Çeviri:
  Belma Baş
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kaonashi 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazar ve Beat Akımı hakkında çok bilgim olmamasına rağmen okuduğum bir inceleme ve konusu nedeniyle Kürtaj’ı okumaya karar verdim, böylelikle akımın diğer yazarlarına da geçiş yapabilirim diye düşündüm. Brautigan bazı incelemelerde söylendiği gibi Beat akımına sığacak birine benzemiyor.

Kitap orijinal ve imrendirici bir konuya sahip; ana karakterimiz, insanların kendi yazdıkları tek kopyalık öykü/romanları getirip teslim ettiği bir kütüphanede çalışıyor. Kitaplar, yazarı ve tek cümlelik bir özeti, getirildiği tarih ve saat olarak kayıt defterine işleniyor ve yazarın arzu edeceği rafa yerleştiriliyor. Kütüphaneye, bu ziyaretçilere ve yazılan bu kitaplara büyük özen gösteren karakterimiz bir gün kendi kitabını teslim etmeye gelen Vida ile karşılaşıyor ve hikâye o andan itibaren karakterimiz, Vida ve Vida’nın karnındaki bebeğin aldırılması için çıktıkları yolculuğu kapsıyor. Çok basitçe anlattım, zira her ne kadar Brautigan’ın yüzüne baktığınızda “Aklımı susturamıyorum” ifadesi ile karşılaşsanız da, bu kitapta kafa karıştırıcı, komplike, sorgulayıcı cümleler yok. Hafif esprili, naif, basit ve sakince anlatılmış, küçük parçalara bölünmüş ve kısa paragraflardan oluşan bu kitap Brautigan’ın ne denli değişik bir insan olduğunu vurguluyor.

Kişisel yaşamında kaotik dönemler yaşamış ve acı bir son yaşamış bir yazarın hiç zorlanmadan, karmaşıklaştırmadan, yormadan anlatabildiği bir romandır bu, eminim diğer kitapları da bu yapıdadır.

Diğer kitap yorumunda verilen link güzel bir fikir veriyor gerçekten, ben de incelemenizi tavsiye ederim.

Mujurey 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Brautigan'ın beat kuşağını beynime doluşturan kitabı. Enfes güzellikte bir hatun, Van'ıyla hikayeye balıklama atlayan deli dolu bir herif ve isimsiz, sakin bay kütüphaneci ile yormayan bir yolculuk.

İlk olarak kitaptaki kütüphane fikrinin mükemmel olduğunu belirtmem gerek. Böyle bir kütüphanenin gerçekten var olmasıyla mutlu oldum.

"Karanlığa gömülen kitap sayfalarını seyrederek saatlerce oturakalmışım bu masada. Kitapların varlığını, üzerinde durdukları ahşabı onurlandırış biçimlerini seviyorum."
Böyle bir kütüphanede yer almak isterdim.

Daha sonra ise bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Brautigan'ın genel olarak kitapları bir yolculuk üzerinde ilerliyor zaten. Ayrıksı karakterler, doğal ve çocuksu bir anlatım ve biraz da beat tınısı ile siz de kitabın içinde buluyorsunuz kendinizi. Güzel cümleler, farklı düşünceler; tatlı bir kitap işte.

"...Öylesine mayışmıştık ki papatya tarlası niyetine kiraya verilebilirdik."

Talihsiz Kadın mahiyetinde bir yürüyüş için güzel bir seçenek bu kitap. Richard amcanın Amerika'da Alabalık Avı ve Babil'i Düşlemek kitaplarından alamadığım hazzı bu kitapta fazlasıyla edindim. Vida'yı bol bol kıskandım.

Dila. 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir gecenin geç bir saatte aslanlı antika zilini çalacağım; boşlukta çiçek yetiştirmek isimli kitabımı bay kütüphaneciye kaydettirdikten sonra beğendiğim bir rafa koyacağım; kaybedenler kütüphanesini içeren Brautigan kitabıdır ki bence Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek'ten sonraki en iyi kitabıdır.

Kitaptan 8 Alıntı

"Kitapların varlığını, üzerinde durdukları ahşabı onurlandırış biçimlerini seviyorum."

Kürtaj, Richard BrautiganKürtaj, Richard Brautigan

"Eğer kafanı başkalarının takıntılarına takarsan tüm dünya devasa bir darağacından başka bir şeye benzemeyecektir."

Kürtaj, Richard BrautiganKürtaj, Richard Brautigan

Yad insanın qarşısında soyunmaq insanı özünə qarşı necə də yadlaşdırır. Bu doğrudan da etmək istədiyimiz şey deyildi. Bədəniniz sanki özünüzdən ayrılıb bu dünyaya yadlaşır. Demək olar ki, həyatımızın böyük bir qismini paltarlarımızın altında, şəxsi bir gizliliyin içində keçiririk.

Kürtaj, Richard BrautiganKürtaj, Richard Brautigan

On beş yaşındayken lisenin kimya sınıfından bir öğrenci onunla çıkmadığım için hidroklorik asit içti. Biraz çılgındı gerçi ama bu içimi rahatlatmadı.Okul müdürü okulda dar kazak giymemi yasakladı.
'İşte bu," dedi Vida,yağmur taklidine benzer bir hareketle bedenini göstererek. "Bu ben değilim. Bunun yaptıklarından ben sorumlu olamam.Bedenimi hiç kimseden bir şey elde etmek için kullanmam.Böyle bir şeye asla kalkışmadım.
"Zamanımın tümünü ondan saklanarak geçiriyorum. Bütün hayatını,kendi öz bedeninden, sanki ikinci sınıf filmlerdeki canavarlardan biriymiş gibi saklanarak ve buna rağmen onu yemek,uyumak ve bir yerden bir yere gitmek için kullanmak zorunda kalarak geçirdiğini düşünebiliyor musun?
"Ne zaman banyo yapsam kusacak gibi oluyorum.Yanlış kabuğun içindeyim ben"

Kürtaj, Richard BrautiganKürtaj, Richard Brautigan

''Adım Foster-dedim. "
'Daha önce gördüğüm hiçbir Foster'a benzemiyorsun,'dedi.Bence sen başka birisin çünkü Foster olamazsın.'
-"Benim adım bu,' dedim. 'Ben her zaman Foster'dım.'
-" Aaa!Yettin artık.Annem ner'de?" diye sordu.
-"'Annenmi? Ne diyorsun sen?Bir annen olamayacak kadar yaşlısın" dedim. Moruğun suyuna gitmekten usanmıştım artık. "

Kürtaj, Richard BrautiganKürtaj, Richard Brautigan

Uzanıp ona dokundum. İki milyar yıldan beri ilk kez. Eline dokundum. Parmaklarım parmakları üzerinde dikkatle dolaştı. Eli soğuk gibiydi.

Kürtaj, Richard BrautiganKürtaj, Richard Brautigan