Kürtaj (Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.687
Gösterim
Adı:
Kürtaj
Alt başlık:
Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055532697
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Abortion: An Historical Romance 1966
Çeviri:
Belma Baş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Baskılar:
Kürtaj
Kürtaj
Bu yalnız ve sakin bir hayattır. Ta ki bir gece Vida adındaki genç bir kadın kitabını bırakmak için kütüphaneye gelene dek. Bundan sonrası Tijuana'ya uzanan bir yolculuktur.
(Tanıtım Bülteninden)
144 syf.
·1 günde
Sizinde farkettiğiniz gibi ismi kürtaj ilk önce gördüğüm zaman ürkmedim değil erotik ağırlıklı bekledim ama yanılmışım .Kitabın dili gerçekten akıcı ve merak öğesini ile okumamın sağladı.


Kütüphane çok ilgimi çekti ve böyle bir kütüphane'nin varlığını bilmek çok güzel .Bir düşünün sana her yaş grubuna uygun bir uygulama,kitap yazdığın zaman gelip bunu kütüphaneye teslim ediyorsuz. Ve kitabın konusunu ve içeriğinden bahsettikten sonra özgürce kitabınızın nerde olmak istediğine siz karar vererek kendi ,yazdığınız kitabı kütüphanenin güzelim raflarına koyuyorsunuz .çok etkileyici ve büyüleyici bana göre belki bir gün bizde de bu tarz bir kütüphane olabilir.


Kitaba gelecek olursam .Yıllar boyu kütüphanede çalışan kitaplar ile içli dışlı olan , yeni kitapları kaydeden bir adam ve bir gün yazdığı kitabı kütüphane defterine kayıt için gelen kadın kadar her şey normal seyrinde gidiyordu . O gün sadece kitap teslim edilmedi vida'nın bedeni kütüphaneciye ait oldu . Bu aşk dolu geçenin sonunda bir bebek sahibi olacaklarını öğreniyorlar .Bu çocuğun sorumluluğunu alacak olgunlukta olmadıklarını düşünerek kürtaja karar veriyorlar. Ve bu karardan sonra yolları San Diego ya düşüyor... ve bu süreçte olan olaylar anlatılıyor.

Not :Lütfen isminden dolayı ön yargılı davranmayın.~~İYİ OKUMALAR~~
216 syf.
·3 günde·1/10
İşe girdim gazeteleri topladim.taniştik seviştik kürtaj oldu.başka?başka hiçbirsey yok.hiçbirşey.hiçbir akimi da temsil edemez günlük bile olamayacak bu kitap.korsana bazen evet diyesim geliyor
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Selamlar kitap dostları... Keyifle okuduğum bir kitapla geldim.
Bir kütüphane düşünün belki de hiç okunmayacak kitapları bir araya getiren, okunsa bile basılamayacak kitaplar. Bu kütüphane bildiğiniz kütüphanelerden değil. Herkes el yazısıyla oluşturduğu kitabı getirip buraya bırakabiliyor. Ve biriktikçe mağaraya taşınıp orada depolanıyor.
Kütüphanenin bir de ücret almadan çalışan gönüllü bir memuru var. Evi, sosyal hayatı burası olmuş, dış dünyayla bağlantısı kalmamış, para harcamayı bile unutmuş bir adam. Kütüphaneye kitap bırakmaya gelen Vida ile tanışıncaya dek bu yaşantının belki de dışına bile çıkmayı düşünmüyordu. Vida??? Herkesin ilgisini çekecek güzellikteki bu kadın tüm dengelerini değiştirmeye başlar.
Aşk, bazen tercihlerinizi değiştirmek için yol göstericidir. Bu yolda önünüze çıkan zorluklar da bazen kaçınılmazdır. Aşk yine de tüm engellere rağmen güzel.Doğru kişi ise tadından yenmez. Yanlış ise tam bir yol kazasıdır. Mutlu geceler...
216 syf.
·6/10
Yazar ve Beat Akımı hakkında çok bilgim olmamasına rağmen okuduğum bir inceleme ve konusu nedeniyle Kürtaj’ı okumaya karar verdim, böylelikle akımın diğer yazarlarına da geçiş yapabilirim diye düşündüm. Brautigan bazı incelemelerde söylendiği gibi Beat akımına sığacak birine benzemiyor.

Kitap orijinal ve imrendirici bir konuya sahip; ana karakterimiz, insanların kendi yazdıkları tek kopyalık öykü/romanları getirip teslim ettiği bir kütüphanede çalışıyor. Kitaplar, yazarı ve tek cümlelik bir özeti, getirildiği tarih ve saat olarak kayıt defterine işleniyor ve yazarın arzu edeceği rafa yerleştiriliyor. Kütüphaneye, bu ziyaretçilere ve yazılan bu kitaplara büyük özen gösteren karakterimiz bir gün kendi kitabını teslim etmeye gelen Vida ile karşılaşıyor ve hikâye o andan itibaren karakterimiz, Vida ve Vida’nın karnındaki bebeğin aldırılması için çıktıkları yolculuğu kapsıyor. Çok basitçe anlattım, zira her ne kadar Brautigan’ın yüzüne baktığınızda “Aklımı susturamıyorum” ifadesi ile karşılaşsanız da, bu kitapta kafa karıştırıcı, komplike, sorgulayıcı cümleler yok. Hafif esprili, naif, basit ve sakince anlatılmış, küçük parçalara bölünmüş ve kısa paragraflardan oluşan bu kitap Brautigan’ın ne denli değişik bir insan olduğunu vurguluyor.

Kişisel yaşamında kaotik dönemler yaşamış ve acı bir son yaşamış bir yazarın hiç zorlanmadan, karmaşıklaştırmadan, yormadan anlatabildiği bir romandır bu, eminim diğer kitapları da bu yapıdadır.

Diğer kitap yorumunda verilen link güzel bir fikir veriyor gerçekten, ben de incelemenizi tavsiye ederim.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Beat akımı kuşağından olan yazarın kitabını tesadüf eseri alıp okudum ve çok beğendim.Yıllardır dışarı çıkmadan bir kütüphane de çalışan,birilerin yazdığı kitapları getirip teslim ettiği ve onları kayıt altına alan kütüphaneci bir gün dünyalar güzeli kendi ile barışık olmayan Vida adına bir kızın getirdiği kitap sonucu tanışıp,aşk yaşamaya başlar,Vida'nın hamile kalması sonucu kürtaj olması gerektiği için tek arkadaşı Foster'in yardımları ile kürtaja giden sürece anlatmış.Konu çok basit,sıradan ama akıcı,sade,komik,nükteli basit cümlelerden oluşmuş.Yazarın ortamdaki gözlemleri,tarifleri müthiş,orada yaşıyormuşsunuz hissi veriyor.Kurgu çok basit olmasına rağmen sizi sürüklüyor:)
216 syf.
·6/10
Richard Brautigan’ın okuduğum ilk romanı. Beat kuşağı tabir edilen ekibe dahil edilen bu adamın kitabı bende tuhaf bir etki yarattı. Tam adını koyamıyorum az rahatsız eden, farkındalığınız için çok kanırtmayan, kısa cümlelerle basit olmayan vurucu betimlemeler yapan ancak arada “bununla ne demek istedi acaba, herhalde bir gönderme var ben anlamadım” dedirten, tuhaf bir kitap okudum. Fuarda 6:45 standında okumadıysam hiç ilk bu kitabını tavsiye ettiler ancak sonradan yorumları okuyunca yazarın genel olarak en iyi diye tanımlanan kitabının bu olmadığını öğrendim. Diğer kitaplarını okurum çünkü bu kafalarda daha ne yazmıştır diye merak ediyorum 🤔
144 syf.
Bir kütüphane düşünün: yazarlarının çocuktan yaşlısına her yaş grubundan oluşan, her türlü kitabı, çizimi hatta karalamayı bile hoşgörü ve saygı ile kabul eden. Gelen her şeyi kabul etmekle kalmayıp yazara eserini istediği rafa koyma özgürlüğü veren.
Düşünmesi bile çok güzel. Gerçekten hayal edemiyorum böyle bir yerde o kitapları karıştırdığımı.
Kitabı okurken beni etkileyen kısım bu kütüphane oldu(Bu yüzden bana göre kitabın ismi başka bir şey olabilirdi).
Kitap bu kütüphane çalışanının özel hayatını anlatmakta. Bir gün kitap teslim etmeye gelen bir kız ile sevgili olması ve kızın hamile kalması sonucu yaptırdığı kürtaj olayını anlatıyor.
Sade bir dili olan, okurken film tadı veren bir kitap olduğu için ismine takılmadan okunabilecek çerezlik bir kitap diyebilirim.
216 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Öncesinde tekrar bir uyarıda bulunacağım. Eğer anaç bir ruha sahipseniz ve çocukları seviyorsanız ya da dikkatiniz kolay dağılıyorsa bu kitaba çekingen yaklaşmanızı öneririm. Özellikle ilk 50 sayfada dağınıklık var. Odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz.

Kitaba gelirsek, bir kütüphanecinin başından geçen olaylar anlatılıyor. Kütüphaneciden bahsetmeden önce kütüphaneden bahsetmek isterim. Burası 5 yaşından 85 yaşına kadar herkesin kitabını kabul eden koca yürekli bir kütüphane. Yaş sınırı olmadığı gibi konu sınırı da yok. Her konuda bir kitap bulabilirsiniz burada. Öyle ki yazarımız bile buraya kitabını, hem de bir sefer de değil, bırakmış. (Hoş bir sahneydi.) Bu kütüphaneye gelip kitabınızı kütüphaneciye bırakıyorsunuz. Ona kitabınızdan bahsediyorsunuz, o da kitabınızı inceliyor. Sonrasında kitabınızı kütüphanenin içinde istediğiniz bir rafa koymakta özgür oluyorsunuz.

Kütüphanecinin hayatına gelirsek, hayatının son üç yılını hiç dışarı çıkarmadan bu kütüphanede yaşayarak geçiren bir adamdan bahsediyoruz. Çünkü her saatte buraya bir kitap gelebilir, ki geliyor da. Vida isimli genç ve çok güzel bir kadın çalıyor kütüphanecinin zilini. Yazdigi kitap güzelliğin başa belaları hakkında. Genç kadın ruhu ile bedeninin uymadığını düşünüyor. Kütüphanecinin anlayışlı yaklaşımı genç kadının fikrini değiştirmesine yavaşça vücudunu kabullenmesini sağlıyor. Bu sırada bu iki aşk kuşu geçirilen aşk geceleri sonucunda bir bebek sahibi olacaklarını öğreniyorlar. Bir bebek bakacak olgunlukta olduklarını düşünmediklerinden kürtaj kararı çıkıyor. Bu kararlarını uygulamaya geçirmek için San Diego yollarına dökülüyorlar.

Sonrasını okumanız gerekecek, yüzünüze acı bir gülümseme yerleşecek, bazı yerlerde ise o gülümseme yüzünüzde donacak. Ama çocuksu bir yetişkinliğe sahip bu kitap sizi şaşırtacak o kesin.

Keyifli okumalar
216 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Bir gecenin geç bir saatte aslanlı antika zilini çalacağım; boşlukta çiçek yetiştirmek isimli kitabımı bay kütüphaneciye kaydettirdikten sonra beğendiğim bir rafa koyacağım; kaybedenler kütüphanesini içeren Brautigan kitabıdır ki bence Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek'ten sonraki en iyi kitabıdır.
216 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı bulamadığım ve Beat Kuşağı eserlerine de biraz önyargılı olduğum için e-pub'tan okuduğum ama sayfaları kaydırıp da "son.." yazısını gördüğümde neden gerçeğini alıp kütüphaneme koymadım dediğim bir kitaptır kendileri.
"Çiçekleri çok sevdiği halde kaldığı otel odasının tek bir penceresi bile yok, bu yüzden onları mum ışığında yetiştiriyor."
Kendisine de bakmıyordu. Neye baktığını bilmiyorum ama ısrarla bir şeye bakıyordu. Galiba baktığı şey onun içindeydi. Yalnızca onun görebileceği birşeydi. 

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kürtaj
Alt başlık:
Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055532697
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Abortion: An Historical Romance 1966
Çeviri:
Belma Baş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Baskılar:
Kürtaj
Kürtaj
Bu yalnız ve sakin bir hayattır. Ta ki bir gece Vida adındaki genç bir kadın kitabını bırakmak için kütüphaneye gelene dek. Bundan sonrası Tijuana'ya uzanan bir yolculuktur.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 196 okur

  • Yaren Mahperi
  • Lost Wisdom
  • Ali Çağdaş Atay
  • Çağrı Yücel
  • Guido Anselmi
  • sıla kozak
  • Castiel
  • Güçlü Şan
  • Tamer Kulaksız
  • Zenzero

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%22.7
25-34 Yaş
%40.9
35-44 Yaş
%31.8
45-54 Yaş
%4.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.4
Erkek
%59.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.5 (5)
9
%16.4 (11)
8
%19.4 (13)
7
%14.9 (10)
6
%13.4 (9)
5
%6 (4)
4
%3 (2)
3
%0
2
%1.5 (1)
1
%1.5 (1)