Başka Zaman Kütüphaneleri 2003 Dünya Fantezi Ödülü

7,7/10  (12 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
868 gösterim
Sırp edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan Zoran Zivkovic, postmodern fantezi türünün dünya üzerindeki en önemli yapıtlarından olan ve 2003 yılında Dünya Fantezi Ödülü'ne layık görülen "Başka Zaman Kütüphaneleri"nde iç içe geçmiş altı öyküye yer veriyor.
Gelecekte bir gün yazacağı romanlara Internet ortamında, bir web sitesinde rastlayan bir yazarla tanışırız bu öykülerin ilkinde. Sonraki öyküde, posta kutusunda sürekli olarak kalın ciltli kitaplar bulan ve oturduğu apartman dairesinin içini bu kitaplarla dolduran yalnız bir adam çıkar karşımıza. Üçüncü öyküde, dünya üzerinde gelmiş geçmiş ve halen yaşamakta olan tüm insanların biyografilerinden oluşan bir kütüphaneden bir gece vakti korkulu kuşkular içinde çıkmaya çalışırız. Dördüncü öyküde, cehennemde sonsuza dek kitap okumaya mahkûm edilmiş bir günahkârla aynı hücrede buluruz kendimizi. Bizi şaşkına çevirir bütün dünya kitaplarını içinde barındıran küçük bir kitap, beşinci öyküde. Son öyküde, kütüphanesinin rafında karşısına çıkan karton ciltli bir kitaptan kurtulmaya çalışan eski kitap koleksiyoncusunun tecrübesiyle dünya üzerinde bugüne değin yayımlanmış ne kadar kitap varsa hepsini içimizde buluruz.
Olağanüstü bir düş gücünün ürünü olan "Başka Zaman Kütüphaneleri," içinde Pandora'nın kutusunun saklı olduğu bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786055075521
 • Çeviri:
  Cumhur Orancı
 • Yayınevi:
  İstiklal Kitabevi
 • Kitabın Türü:
gökmen kılıçoğlu 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Romandan ziyade bir öykü kitabı gibi aslında. Son kısımda bir birleşme var ama bana göre bir öykü bu. Bu durum kitabı kötü yapmıyor. Bence çok etkileyici hikayelerden oluşan bir yapıt. Hayalgücünü harekete geçiren bir eser, elinizden bırakamıyorsunuz.
Kitaba ve kütüphaneye dair aklımıza pek de gelmeyecek fanteziler var. Geceyarısı kütüphanesi benim favorim. Okumayı kaçırmayın.

Nurdan Atay 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fantastik edebiyat sevenler için tadı damağında bırakacak bir kitap "Başka Zaman Kütüphaneleri" 6 öyküden oluşuyor. Sonuncu öykü, kitabın öykülerine hem atıfta bulunuyor, hem de her şeyi derleyip toparlıyor. Öykünün içinden öykülere bakarsak, -"Sanal Kütüphane" güzel bir rus salatasıydı. Benim damak tadıma tam olarak uyması için mayonezin biraz fazla olması gerekirdi. "Ev Kütüphanesi" etli şehriye çorbası tadındaydı. Çok sıcaktı. Bu yüzden üfleye üfleye yedim."Gece Kütüphanesi" biber dolmasını andırıyordu. Biber dolmasının püf noktası olan kıymayla pirinç miktarları gayet güzel tutturulmuştu. "Cehennem Kütüphanesi" çok lezzetli bir vişne pastaydı. Tatlılarla aram iyi değildir, ama bu bambaşka bir şeydi. "En Küçük Kütüphane" beraberinde sütlü kahve getirdi. Ben daha hafif bir şey tercih ederdim- diyor Zoran Zıvkovıc "Soylu Kütüphane" öyküsünde kitabını yerken. Kitaba acıktıysanız size bu menüyü öneririm.

Kitaptan 3 Alıntı

Kitap
Çok zaman önce okumanın televizyon önünde ömür törpülemekten çok daha işe yarar ve zevkli bir şey olduğunu keşfetmiştim.

Başka Zaman Kütüphaneleri, Zoran ŽivkovićBaşka Zaman Kütüphaneleri, Zoran Živković
Ebru Akarsu 
 31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitapların çok yer kapladıkları bilinen bir gerçektir. Bu yasayı tersine işletemezsiniz. Kitaplara ne kadar çok yer verirseniz, asla yetinmezler. Önce duvarları ve ardından da adım attıkları her yeri işgal etmeye başlarlar. Kitapların işgalinden nasibini almayacak tek köşe evin tavanlarıdır. Yeni kitaplar eve gelmeyi sürdürürler ve siz tek bir eski kitabı bile atma fikrine tahammül edemezsiniz.

Başka Zaman Kütüphaneleri, Zoran ŽivkovićBaşka Zaman Kütüphaneleri, Zoran Živković
Ebru Akarsu 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Uzun yıllar önce, bu dünyanın açıklanamayan mucizelerle dolu olduğunu fark etmiştim. Bu tür şeyleri açıklamaya çalışmanın hiçbir yararı olamazdı. Açıklamaya çalışanı da büyük bir mutsuzluk bekliyor demekti.

Başka Zaman Kütüphaneleri, Zoran Živković (Sayfa 28)Başka Zaman Kütüphaneleri, Zoran Živković (Sayfa 28)