Babili Düşlemek Bir Özel Dedektiflik Romanı, 1942

7,2/10  (5 Oy) · 
17 okunma  · 
2 beğeni  · 
568 gösterim
Gerçekten'de bagajda ölü bir fahişenin cesedi vardı.

Malumunuz ya da değil; Richard Brautigan, Beat Kuşağı ve sonrasında gelen Hippi sürecinin bayrak yazarlarından biri, biri derken başlıcası. Dönemin -yani buhran sonrası dönemin- kurtuluş vaat etmese de insanların sarılmaktan vazgeçmedikleri bir-iki isminden olan Richi, bu bir iki ismin birçoğu gibi çok fazla içti, ve gene bu bir iki ismin yaptığı gibi kafasını kendisine ait bir av tüfeğiyle parçaladı. Tüm Beat yazarlarının görmezden gelinmeye çabalanan ana edebi özelliği olan şairlik onda da vardı. Bir şairdi. Bir şair olmasına rağmen hep romanları üzerinde duruldu. O buna aldırış etmedi. Romanları da onun için uzun şiirlerdi kısa cümlelerle kurulan. Her RB okuru için gereksiz olduğunu bildiği bir sancı mevcuttur: bir kitabı diğerine değişememenin sancısıdır bu, Riçi'nin herhangi bir kitabını bir diğerine değiştiğiniz an pişmanlık içinizi kavurur ve kendinizden utanırsınız.

İşte onlardan biri: şiirsel bir kara mizahla donatılmış dahiyane bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786055150532
 • Orijinal Adı:
  Dreaming of Babylon
 • Çeviri:
  Melis Oflas
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Korkut 
27 May 03:49 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Gerçek dünyasından ziyade kendi hayal dünyasında yaşayan özel bir dedektifin, bu durumundan ötürü sürekli çuvallamasını anlatan; yeraltı edebiyatı kategorisinde göterilen bir roman bu. Richard Brautigan bu kitabında kuvvetli hayal gücünü ve bir dedektiflik hikayesini güzel harmanlamış. Eğlenceli bir kitap. Tavsiye ediyorum.

Dila. 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Başarısız bir dedektifin günlük hayatının yanında aklının oyunlarına gelmesini, babili düşlemesini, gerçek hayattan kopup kafasının içinde babilde yaşamasını konu alıyor. bir silkeleniyor dedektif ve yine normal gündelik yaşamına kaldığı noktadan devam ediyor.
Anlatımıyla, karakter yazımıyla ve iki uçta gidip gelmeleriyle klasik bir Brautigan kitabı.

Mujurey 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 4/10 puan

Talihsiz Kadın'dan sonra elime düşen Riçırd kitabı. Açıkçası sanırım beklentim biraz yüksekti ki pek başarılı bulamadım bu romanı.

Yazarın kendi tarzıyla yazılmış olmasına rağmen bir şeyler eksik geldi bana. Mizahi yanı kuvvetli, karakterleriyle kendine çeken bir kitap. Aslında biraz üzücü bir konuya sahip çünkü Babil'i düşlerken yaşadığı hayatta daima başa, yani çukura dönen bir özel dedektifin hikayesi bu. Kitabı olayların açıklanmasını bekleyerek okudum ama nedense bir sonuca bağlanmadı. Belki de bu yüzden pek sevemedim.

Ayrıca elimdeki Altıkırkbeş Yayın'ın 1. Basımında yaklaşık on sayfa tekrar basılmış ki bu da hoş olmamış.

Kitaptan 1 Alıntı