Adı:
Kürtaj
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057728319
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Abortion: An Historical Romance 1966
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Kürtaj
Kürtaj
Richard Brautigan, Kürtaj'da aşk ve özgürlük arayışının damga vurduğu '60'lı yılların Amerika'sına; her şeyin mümkün ve epey gürültülü olduğu hareketli zamanlara götürüyor bizi.

San Francisco'da, "Amerikan yazınının istenmeyen, lirik ve lanetli örneklerini", asla okunmayacak ve kabul görmeyecek kitapları bir araya getirmek üzere kurulan bir kütüphanenin gönüllü memuru, sığındığı münzevi hayattan geri dönülmez biçimde kopmanın eşiğindedir. Bu esnada bedeninin hapishanesinden ve eşsiz güzelliğinden kurtulmak isteyen Vida'nın beklenmedik ziyaretiyle dünyası allak bullak olur. İkili arasında tetiklenen aşk, yeni çifti, kaçınılmaz zorunlulukların etkisiyle Meksika'ya doğru sürükleyecek tir.

Beat Kuşağı'nın efsanevi yazarı Brautigan'dan, özgün olduğu kadar tuhaf, karamsar olduğu kadar mizah yüklü bir yol hikâyesi.
216 syf.
·3 günde·1/10
İşe girdim gazeteleri topladim.taniştik seviştik kürtaj oldu.başka?başka hiçbirsey yok.hiçbirşey.hiçbir akimi da temsil edemez günlük bile olamayacak bu kitap.korsana bazen evet diyesim geliyor
216 syf.
·6/10
Yazar ve Beat Akımı hakkında çok bilgim olmamasına rağmen okuduğum bir inceleme ve konusu nedeniyle Kürtaj’ı okumaya karar verdim, böylelikle akımın diğer yazarlarına da geçiş yapabilirim diye düşündüm. Brautigan bazı incelemelerde söylendiği gibi Beat akımına sığacak birine benzemiyor.

Kitap orijinal ve imrendirici bir konuya sahip; ana karakterimiz, insanların kendi yazdıkları tek kopyalık öykü/romanları getirip teslim ettiği bir kütüphanede çalışıyor. Kitaplar, yazarı ve tek cümlelik bir özeti, getirildiği tarih ve saat olarak kayıt defterine işleniyor ve yazarın arzu edeceği rafa yerleştiriliyor. Kütüphaneye, bu ziyaretçilere ve yazılan bu kitaplara büyük özen gösteren karakterimiz bir gün kendi kitabını teslim etmeye gelen Vida ile karşılaşıyor ve hikâye o andan itibaren karakterimiz, Vida ve Vida’nın karnındaki bebeğin aldırılması için çıktıkları yolculuğu kapsıyor. Çok basitçe anlattım, zira her ne kadar Brautigan’ın yüzüne baktığınızda “Aklımı susturamıyorum” ifadesi ile karşılaşsanız da, bu kitapta kafa karıştırıcı, komplike, sorgulayıcı cümleler yok. Hafif esprili, naif, basit ve sakince anlatılmış, küçük parçalara bölünmüş ve kısa paragraflardan oluşan bu kitap Brautigan’ın ne denli değişik bir insan olduğunu vurguluyor.

Kişisel yaşamında kaotik dönemler yaşamış ve acı bir son yaşamış bir yazarın hiç zorlanmadan, karmaşıklaştırmadan, yormadan anlatabildiği bir romandır bu, eminim diğer kitapları da bu yapıdadır.

Diğer kitap yorumunda verilen link güzel bir fikir veriyor gerçekten, ben de incelemenizi tavsiye ederim.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Beat akımı kuşağından olan yazarın kitabını tesadüf eseri alıp okudum ve çok beğendim.Yıllardır dışarı çıkmadan bir kütüphane de çalışan,birilerin yazdığı kitapları getirip teslim ettiği ve onları kayıt altına alan kütüphaneci bir gün dünyalar güzeli kendi ile barışık olmayan Vida adına bir kızın getirdiği kitap sonucu tanışıp,aşk yaşamaya başlar,Vida'nın hamile kalması sonucu kürtaj olması gerektiği için tek arkadaşı Foster'in yardımları ile kürtaja giden sürece anlatmış.Konu çok basit,sıradan ama akıcı,sade,komik,nükteli basit cümlelerden oluşmuş.Yazarın ortamdaki gözlemleri,tarifleri müthiş,orada yaşıyormuşsunuz hissi veriyor.Kurgu çok basit olmasına rağmen sizi sürüklüyor:)
216 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Öncesinde tekrar bir uyarıda bulunacağım. Eğer anaç bir ruha sahipseniz ve çocukları seviyorsanız ya da dikkatiniz kolay dağılıyorsa bu kitaba çekingen yaklaşmanızı öneririm. Özellikle ilk 50 sayfada dağınıklık var. Odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz.

Kitaba gelirsek, bir kütüphanecinin başından geçen olaylar anlatılıyor. Kütüphaneciden bahsetmeden önce kütüphaneden bahsetmek isterim. Burası 5 yaşından 85 yaşına kadar herkesin kitabını kabul eden koca yürekli bir kütüphane. Yaş sınırı olmadığı gibi konu sınırı da yok. Her konuda bir kitap bulabilirsiniz burada. Öyle ki yazarımız bile buraya kitabını, hem de bir sefer de değil, bırakmış. (Hoş bir sahneydi.) Bu kütüphaneye gelip kitabınızı kütüphaneciye bırakıyorsunuz. Ona kitabınızdan bahsediyorsunuz, o da kitabınızı inceliyor. Sonrasında kitabınızı kütüphanenin içinde istediğiniz bir rafa koymakta özgür oluyorsunuz.

Kütüphanecinin hayatına gelirsek, hayatının son üç yılını hiç dışarı çıkarmadan bu kütüphanede yaşayarak geçiren bir adamdan bahsediyoruz. Çünkü her saatte buraya bir kitap gelebilir, ki geliyor da. Vida isimli genç ve çok güzel bir kadın çalıyor kütüphanecinin zilini. Yazdigi kitap güzelliğin başa belaları hakkında. Genç kadın ruhu ile bedeninin uymadığını düşünüyor. Kütüphanecinin anlayışlı yaklaşımı genç kadının fikrini değiştirmesine yavaşça vücudunu kabullenmesini sağlıyor. Bu sırada bu iki aşk kuşu geçirilen aşk geceleri sonucunda bir bebek sahibi olacaklarını öğreniyorlar. Bir bebek bakacak olgunlukta olduklarını düşünmediklerinden kürtaj kararı çıkıyor. Bu kararlarını uygulamaya geçirmek için San Diego yollarına dökülüyorlar.

Sonrasını okumanız gerekecek, yüzünüze acı bir gülümseme yerleşecek, bazı yerlerde ise o gülümseme yüzünüzde donacak. Ama çocuksu bir yetişkinliğe sahip bu kitap sizi şaşırtacak o kesin.

Keyifli okumalar
216 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Bir gecenin geç bir saatte aslanlı antika zilini çalacağım; boşlukta çiçek yetiştirmek isimli kitabımı bay kütüphaneciye kaydettirdikten sonra beğendiğim bir rafa koyacağım; kaybedenler kütüphanesini içeren Brautigan kitabıdır ki bence Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek'ten sonraki en iyi kitabıdır.
216 syf.
·6/10
Richard Brautigan’ın okuduğum ilk romanı. Beat kuşağı tabir edilen ekibe dahil edilen bu adamın kitabı bende tuhaf bir etki yarattı. Tam adını koyamıyorum az rahatsız eden, farkındalığınız için çok kanırtmayan, kısa cümlelerle basit olmayan vurucu betimlemeler yapan ancak arada “bununla ne demek istedi acaba, herhalde bir gönderme var ben anlamadım” dedirten, tuhaf bir kitap okudum. Fuarda 6:45 standında okumadıysam hiç ilk bu kitabını tavsiye ettiler ancak sonradan yorumları okuyunca yazarın genel olarak en iyi diye tanımlanan kitabının bu olmadığını öğrendim. Diğer kitaplarını okurum çünkü bu kafalarda daha ne yazmıştır diye merak ediyorum 🤔
216 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı bulamadığım ve Beat Kuşağı eserlerine de biraz önyargılı olduğum için e-pub'tan okuduğum ama sayfaları kaydırıp da "son.." yazısını gördüğümde neden gerçeğini alıp kütüphaneme koymadım dediğim bir kitaptır kendileri.
216 syf.
·4 günde·6/10
Brautigan'ın beat kuşağını beynime doluşturan kitabı. Enfes güzellikte bir hatun, Van'ıyla hikayeye balıklama atlayan deli dolu bir herif ve isimsiz, sakin bay kütüphaneci ile yormayan bir yolculuk.

İlk olarak kitaptaki kütüphane fikrinin mükemmel olduğunu belirtmem gerek. Böyle bir kütüphanenin gerçekten var olmasıyla mutlu oldum.

"Karanlığa gömülen kitap sayfalarını seyrederek saatlerce oturakalmışım bu masada. Kitapların varlığını, üzerinde durdukları ahşabı onurlandırış biçimlerini seviyorum."
Böyle bir kütüphanede yer almak isterdim.

Daha sonra ise bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Brautigan'ın genel olarak kitapları bir yolculuk üzerinde ilerliyor zaten. Ayrıksı karakterler, doğal ve çocuksu bir anlatım ve biraz da beat tınısı ile siz de kitabın içinde buluyorsunuz kendinizi. Güzel cümleler, farklı düşünceler; tatlı bir kitap işte.

"...Öylesine mayışmıştık ki papatya tarlası niyetine kiraya verilebilirdik."

Talihsiz Kadın mahiyetinde bir yürüyüş için güzel bir seçenek bu kitap. Richard amcanın Amerika'da Alabalık Avı ve Babil'i Düşlemek kitaplarından alamadığım hazzı bu kitapta fazlasıyla edindim. Vida'yı bol bol kıskandım.
216 syf.
bir richard brautigan romanı. 6,45 yayınlarından çıkmakta. son derece basit bir öyküsü ve anlatımı var. romanın sonuna dek hep herhalde birazdan başlar olağan dışı bir şeyler diyorsunuz ama bu beklentiniz sonuçsuz kalıyor. öte yandan ilginç de bir his bırakıyor okuduktan sonra. sıradanlığında bir garip farklılık duyumsuyorsunuz. yazarın dilinde son derece yoğun bir zeka parıltısı, soğuk ama yerinde bir mizahi yaklaşım var. fakat ben daha çok sevgilisini kürtaj ettirmek uğruna hırsızlık yapan bir adamın trajedisi ya da kürtaj olmak istemeyen sevgiliyle sorunlar yaşayıp onu terk eden, yıllar sonra ise doğumundan haberi olmadığı kızıyla tesadüf eseri karşılaşan adamın kendi kızı tarafından işkenceyle öldürülmesi gibisinden bir şeyler beklemiştim. bu anlamda beklentilerimi karşılamadı.
216 syf.
·8/10
Brautigan’ın hoş ve naif üslubunun, kelime seçimlerinin hissedildiği hoş bir kitap. Fazla beklentiye girilmemeli hissederek okunmalı. Zihinden çok hisleri meşgul eden bir tarzı var yazarın. Uyum sağlandığında tatlı bir haz veriyor ama frekans tutmazsa büyük ihtimalle Brautigan’ın yazdığı hiçbir şeyi beğenmeyeceksiniz ve aşırı sade gelecek
216 syf.
·4 günde·5/10
Richard Brautigan'nın kitaplarını ülkemizde yayınlayan Altıkırkbeş Yayınları'nın üzerinde en çok durduğu eseri bu Kürtaj başlıklı roman oldu. Zira ilk yayınladıkları Richard Brautigan kitabı bu oldu 1998 senesinde. 2012'de diğerleri ile birlikte ikinci basımı gerçekleşti. Yayınevinde üçüncü basım pek adet olmasa da bu Kürtaj romanının üçüncü basımı 2016'da gerçekleşti. Bu süreç, okurun zihninde bunun en iyi Brautigan eseri olduğu izlenimi oluşturdu fakat bana soracak olursanız bu kesinlikle böyle değil. Zaten saçmalamayı seven yazar ki bu şekilde ün kazandı, yalnız bu eserde bu yöntem iyiden iyiye rahatsız edici yoğunlukta. Yayınevinin bunca çabasına rağmen bu hikaye nerden bakarsanız bir ''Babil'i Düşlemek,, veya bir ''Talihsiz Kadın,, romanları kadar başarılı değil. Bu yazarı, bu şekilde tavsiye edemeyeceğim.

Son olarak hep aklımdadır. Son derece sefil bir hayat süren Brautigan, intihar ederken o Magnum silahı ,hangi parayla satın aldığını, hep merak etmişimdir...
Kendisine de bakmıyordu. Neye baktığını bilmiyorum ama ısrarla bir şeye bakıyordu. Galiba baktığı şey onun içindeydi. Yalnızca onun görebileceği birşeydi. 
"Eğer kafanı başkalarının takıntılarına takarsan tüm dünya devasa bir darağacından başka bir şeye benzemeyecektir."
Kitabım bedenimle ilgili. İnsanların ben olmayan bir şeye dokunmasının ne kadar korkunç bir şey olduğunu anlatıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kürtaj
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057728319
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Abortion: An Historical Romance 1966
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Kürtaj
Kürtaj
Richard Brautigan, Kürtaj'da aşk ve özgürlük arayışının damga vurduğu '60'lı yılların Amerika'sına; her şeyin mümkün ve epey gürültülü olduğu hareketli zamanlara götürüyor bizi.

San Francisco'da, "Amerikan yazınının istenmeyen, lirik ve lanetli örneklerini", asla okunmayacak ve kabul görmeyecek kitapları bir araya getirmek üzere kurulan bir kütüphanenin gönüllü memuru, sığındığı münzevi hayattan geri dönülmez biçimde kopmanın eşiğindedir. Bu esnada bedeninin hapishanesinden ve eşsiz güzelliğinden kurtulmak isteyen Vida'nın beklenmedik ziyaretiyle dünyası allak bullak olur. İkili arasında tetiklenen aşk, yeni çifti, kaçınılmaz zorunlulukların etkisiyle Meksika'ya doğru sürükleyecek tir.

Beat Kuşağı'nın efsanevi yazarı Brautigan'dan, özgün olduğu kadar tuhaf, karamsar olduğu kadar mizah yüklü bir yol hikâyesi.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0