Adı:
Kürtaj
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057728319
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Abortion: An Historical Romance 1966
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Kürtaj
Kürtaj
Richard Brautigan, Kürtaj'da aşk ve özgürlük arayışının damga vurduğu '60'lı yılların Amerika'sına; her şeyin mümkün ve epey gürültülü olduğu hareketli zamanlara götürüyor bizi.

San Francisco'da, "Amerikan yazınının istenmeyen, lirik ve lanetli örneklerini", asla okunmayacak ve kabul görmeyecek kitapları bir araya getirmek üzere kurulan bir kütüphanenin gönüllü memuru, sığındığı münzevi hayattan geri dönülmez biçimde kopmanın eşiğindedir. Bu esnada bedeninin hapishanesinden ve eşsiz güzelliğinden kurtulmak isteyen Vida'nın beklenmedik ziyaretiyle dünyası allak bullak olur. İkili arasında tetiklenen aşk, yeni çifti, kaçınılmaz zorunlulukların etkisiyle Meksika'ya doğru sürükleyecek tir.

Beat Kuşağı'nın efsanevi yazarı Brautigan'dan, özgün olduğu kadar tuhaf, karamsar olduğu kadar mizah yüklü bir yol hikâyesi.
216 syf.
·3 günde·1/10 puan
İşe girdim gazeteleri topladim.taniştik seviştik kürtaj oldu.başka?başka hiçbirsey yok.hiçbirşey.hiçbir akimi da temsil edemez günlük bile olamayacak bu kitap.korsana bazen evet diyesim geliyor
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Selamlar kitap dostları... Keyifle okuduğum bir kitapla geldim.
Bir kütüphane düşünün belki de hiç okunmayacak kitapları bir araya getiren, okunsa bile basılamayacak kitaplar. Bu kütüphane bildiğiniz kütüphanelerden değil. Herkes el yazısıyla oluşturduğu kitabı getirip buraya bırakabiliyor. Ve biriktikçe mağaraya taşınıp orada depolanıyor.
Kütüphanenin bir de ücret almadan çalışan gönüllü bir memuru var. Evi, sosyal hayatı burası olmuş, dış dünyayla bağlantısı kalmamış, para harcamayı bile unutmuş bir adam. Kütüphaneye kitap bırakmaya gelen Vida ile tanışıncaya dek bu yaşantının belki de dışına bile çıkmayı düşünmüyordu. Vida??? Herkesin ilgisini çekecek güzellikteki bu kadın tüm dengelerini değiştirmeye başlar.
Aşk, bazen tercihlerinizi değiştirmek için yol göstericidir. Bu yolda önünüze çıkan zorluklar da bazen kaçınılmazdır. Aşk yine de tüm engellere rağmen güzel.Doğru kişi ise tadından yenmez. Yanlış ise tam bir yol kazasıdır. Mutlu geceler...
216 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Kürtaj
Tarihi Bir Aşk Macerası 1966

Richard Brautigan:
30 Ocak 1935 - 14 eylül 1984
Tacoma, Washington'da doğdu. Zor bir çocukluk geçiren Brautigan bundan pek bahsetmezdi. Söylentiye göre, babasının kim olduğunu bilmiyordu. Babası ise, Brautigan'ın ölüm haberi duyulana kadar onun babası olduğunun farkında değildi. Başka bir söylentiye göre, Brautigan yirmili yaşlarında, bir polis karakolunun penceresine taş attığı için Oregon Eyalet Hastanesine gönderildi. Burada kendisine paranoyak - şizofren teşhisi kondu ve şok terapisi uygulandı.

Beat kuşağı ile 60'ların karşı kültürü arasında köprü kuran yazarlardan biri olan Brautigan, 19 yaşında Frisco'ya yerleşmiş ve Beat ekibinin şiir toplantılarına takılmaya başlamıştı. Beat olayının belli başlı adamlarıyla tanıştığı bu dönemde sadece şiir yazıyordu. Kendi parasıyla yayınlattığı kitaplarını sokaklarda satıyor bazen de güzel kızlara hediye ediyordu.

1984 yılında küçük bir balıkçı köyü olan Bolinas'a yerleşti. Evine kapandı, uyuyamıyor ve sınırsızca içiyordu. Duyarlılığı bu hayatı kaldıramayacak kadar keskinleşmişti. Dostlarıyla av çıkıyorum diye vedalaştı. Üç hafta sonra evine giden arkadaşları bir şişe alkol ve 44 kalibrelik bir tabancayla bedenini buldular. İntihar ettiği varsayıldı.

Beat Kuşağı:
New York'ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60'lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir.

Karakterler:
Kütüphane Görevlisi:
Kitabın anlatıcısı ve baş karakteri olan kütüphane görevlisi kendisini tamamen kütüphaneye adamış dış dünyayla bağlantısını kesmiş nazik ve kibar bir kişilik.

Vida:
Fizik olarak güzel bir bedene sahip olmasına rağmen bu bedenden rahatsız, ablasının bedeniyle yer değiştirmeyi isteyen biri. Öyle ki yolda yürürken insanların ona bakıp kalmalarından dolayı arabalarıyla kaza yapmaları canını sıkıyor. kadınların kıskanç bakışları ve erkeklerin ona bakıp donup kalmalarından hayatı çekilmez olmuş durumda.

Foster:
Alkol ve kadınlara düşkün hayata boş vermiş hiç bir şeyin umrunda olmadığı bir tip. sanki başka bir yüzyılın insanı gibi.

Kütüphane:
Kütüphane bildiğimiz kütüphanelerden çok farklı olduğu için bir karakter olarak yazmaktayım. İçerisinde her hangi bir yayın evinde basılmış bir kitap yok. yayın evlerinin yayınlamadığı tek kopyası olan kitapları yazarlarının getirdiği ve istediği rafa bıraktığı kitaplar. Yazarlar arasında beş yaşında çocukta var otel odasında yaşayan seksen yaşında bir kadın da var.

Değişik bir tarz arayanlar için önerebilirim, ama beğenip beğenmeme konusunda garanti veremem.
Sade, doğaçlama ve biraz mizah ile yazılmış farklı bir tarzı var. Cinsellik var ama rahatsız edici boyutlarda değil.
Bir kitapla bu tarz hakkında fikir vermek zor. Bu tarz yazılmış başka yazarlardan da bir iki kitap okuduktan sonra fikir beyan etmek daha sağlıklı olur.

Kitaptan bir kesit:
Amerika'ya dönerken taksi sürücüsü gözlerini Vida'dan bir an olsun ayırmadı. Gözleri sanki ikinci bir yüzü varmış gibi dikiz aynasından bize bakıyordu ve o ikinci yüz aynaydı.
"Tijuana'da iyi vakit geçirdiniz mi?" dedi.
"Çok güzeldi," dedim.
"Neler yaptınız?" dedi.
"Kürtaj yaptırdık," dedim.
"HAHAHAHAHAHAHAÇOKKOMİKBİRŞA" diye güldü sürücü.
Vida gülümsedi.
Hoşça kal Tijuana.
Su ve ateş krallığı.
Keyifli Okumalar...
216 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Beat akımı kuşağından olan yazarın kitabını tesadüf eseri alıp okudum ve çok beğendim.Yıllardır dışarı çıkmadan bir kütüphane de çalışan,birilerin yazdığı kitapları getirip teslim ettiği ve onları kayıt altına alan kütüphaneci bir gün dünyalar güzeli kendi ile barışık olmayan Vida adına bir kızın getirdiği kitap sonucu tanışıp,aşk yaşamaya başlar,Vida'nın hamile kalması sonucu kürtaj olması gerektiği için tek arkadaşı Foster'in yardımları ile kürtaja giden sürece anlatmış.Konu çok basit,sıradan ama akıcı,sade,komik,nükteli basit cümlelerden oluşmuş.Yazarın ortamdaki gözlemleri,tarifleri müthiş,orada yaşıyormuşsunuz hissi veriyor.Kurgu çok basit olmasına rağmen sizi sürüklüyor:)
216 syf.
·6/10 puan
Yazar ve Beat Akımı hakkında çok bilgim olmamasına rağmen okuduğum bir inceleme ve konusu nedeniyle Kürtaj’ı okumaya karar verdim, böylelikle akımın diğer yazarlarına da geçiş yapabilirim diye düşündüm. Brautigan bazı incelemelerde söylendiği gibi Beat akımına sığacak birine benzemiyor.

Kitap orijinal ve imrendirici bir konuya sahip; ana karakterimiz, insanların kendi yazdıkları tek kopyalık öykü/romanları getirip teslim ettiği bir kütüphanede çalışıyor. Kitaplar, yazarı ve tek cümlelik bir özeti, getirildiği tarih ve saat olarak kayıt defterine işleniyor ve yazarın arzu edeceği rafa yerleştiriliyor. Kütüphaneye, bu ziyaretçilere ve yazılan bu kitaplara büyük özen gösteren karakterimiz bir gün kendi kitabını teslim etmeye gelen Vida ile karşılaşıyor ve hikâye o andan itibaren karakterimiz, Vida ve Vida’nın karnındaki bebeğin aldırılması için çıktıkları yolculuğu kapsıyor. Çok basitçe anlattım, zira her ne kadar Brautigan’ın yüzüne baktığınızda “Aklımı susturamıyorum” ifadesi ile karşılaşsanız da, bu kitapta kafa karıştırıcı, komplike, sorgulayıcı cümleler yok. Hafif esprili, naif, basit ve sakince anlatılmış, küçük parçalara bölünmüş ve kısa paragraflardan oluşan bu kitap Brautigan’ın ne denli değişik bir insan olduğunu vurguluyor.

Kişisel yaşamında kaotik dönemler yaşamış ve acı bir son yaşamış bir yazarın hiç zorlanmadan, karmaşıklaştırmadan, yormadan anlatabildiği bir romandır bu, eminim diğer kitapları da bu yapıdadır.

Diğer kitap yorumunda verilen link güzel bir fikir veriyor gerçekten, ben de incelemenizi tavsiye ederim.
216 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10 puan
Öncesinde tekrar bir uyarıda bulunacağım. Eğer anaç bir ruha sahipseniz ve çocukları seviyorsanız ya da dikkatiniz kolay dağılıyorsa bu kitaba çekingen yaklaşmanızı öneririm. Özellikle ilk 50 sayfada dağınıklık var. Odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz.

Kitaba gelirsek, bir kütüphanecinin başından geçen olaylar anlatılıyor. Kütüphaneciden bahsetmeden önce kütüphaneden bahsetmek isterim. Burası 5 yaşından 85 yaşına kadar herkesin kitabını kabul eden koca yürekli bir kütüphane. Yaş sınırı olmadığı gibi konu sınırı da yok. Her konuda bir kitap bulabilirsiniz burada. Öyle ki yazarımız bile buraya kitabını, hem de bir sefer de değil, bırakmış. (Hoş bir sahneydi.) Bu kütüphaneye gelip kitabınızı kütüphaneciye bırakıyorsunuz. Ona kitabınızdan bahsediyorsunuz, o da kitabınızı inceliyor. Sonrasında kitabınızı kütüphanenin içinde istediğiniz bir rafa koymakta özgür oluyorsunuz.

Kütüphanecinin hayatına gelirsek, hayatının son üç yılını hiç dışarı çıkarmadan bu kütüphanede yaşayarak geçiren bir adamdan bahsediyoruz. Çünkü her saatte buraya bir kitap gelebilir, ki geliyor da. Vida isimli genç ve çok güzel bir kadın çalıyor kütüphanecinin zilini. Yazdigi kitap güzelliğin başa belaları hakkında. Genç kadın ruhu ile bedeninin uymadığını düşünüyor. Kütüphanecinin anlayışlı yaklaşımı genç kadının fikrini değiştirmesine yavaşça vücudunu kabullenmesini sağlıyor. Bu sırada bu iki aşk kuşu geçirilen aşk geceleri sonucunda bir bebek sahibi olacaklarını öğreniyorlar. Bir bebek bakacak olgunlukta olduklarını düşünmediklerinden kürtaj kararı çıkıyor. Bu kararlarını uygulamaya geçirmek için San Diego yollarına dökülüyorlar.

Sonrasını okumanız gerekecek, yüzünüze acı bir gülümseme yerleşecek, bazı yerlerde ise o gülümseme yüzünüzde donacak. Ama çocuksu bir yetişkinliğe sahip bu kitap sizi şaşırtacak o kesin.

Keyifli okumalar
144 syf.
·1 günde·8/10 puan
Beat Kuşağının gözardı edilen, -ait olmadığı dünyaya da daha fazla katlanmaya gerek duymayıp 1984'te intihar eden- en efendi yazarlarından biri Brautigan. Okuduğum 2. Kitabı 'Kürtaj'da da beni tarzıyla hiç şaşırtmadı. Hep sorunlu, garip, yalnız ve bir o kadar da sakar, komik karakterleri. Sınırsız bir hayal gücü ve olağanüstü saçmalıklarıyla gülümseme sebebiniz olacak. Ancak Kürtaj'ı okurken yazarın abartılı cümlelerinin (üstelik sürekli yineleniyor hissiyle) bazı noktalarda bana sıkıcı geldiğini de. söyleyebilirim.
Kitabın en can alıcı kısmı ise o sınırsız hayal gücü ile yarattığı kütüphane fikri bence. Gözümde canlandırırken hem huzur hem mutluluk hissettim. Keşke mümkün olsa. Ya da neden olmasın ki?
144 syf.
Bir kütüphane düşünün: yazarlarının çocuktan yaşlısına her yaş grubundan oluşan, her türlü kitabı, çizimi hatta karalamayı bile hoşgörü ve saygı ile kabul eden. Gelen her şeyi kabul etmekle kalmayıp yazara eserini istediği rafa koyma özgürlüğü veren.
Düşünmesi bile çok güzel. Gerçekten hayal edemiyorum böyle bir yerde o kitapları karıştırdığımı.
Kitabı okurken beni etkileyen kısım bu kütüphane oldu(Bu yüzden bana göre kitabın ismi başka bir şey olabilirdi).
Kitap bu kütüphane çalışanının özel hayatını anlatmakta. Bir gün kitap teslim etmeye gelen bir kız ile sevgili olması ve kızın hamile kalması sonucu yaptırdığı kürtaj olayını anlatıyor.
Sade bir dili olan, okurken film tadı veren bir kitap olduğu için ismine takılmadan okunabilecek çerezlik bir kitap diyebilirim.
216 syf.
Ben ilk elime aldığımda cinsel ve erotik ağırlıklı olarak düşündüm ama okuduğumda da bir kısım hariç çok da öyle ağırlıklı değildi .Beni etkileyen iki şey vardı .Birincisi ilk defa insanların özgürce yazdığı ,kendi fikirlerini hayallerini ,hayal kırıklıklarını yani bu hayatin insana kattiklariyla yazdığı kitapların oluşturduğu bir kütüphane ... Çok güzel bir uygulama keşke gerçekten bu tur kutuphaneler olsa. İhtiyacimiz var .ikincisi gerçekten bir kadının vücudunun bu kadar güzel anlatilip igrenmek gibisini ilk defa yaşadım .çevrenin etkisiyle kitapta insan kadın olmaktan soğuyor . Bu şekilde anlatması çok kötü hissettirdi beni
216 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı bulamadığım ve Beat Kuşağı eserlerine de biraz önyargılı olduğum için e-pub'tan okuduğum ama sayfaları kaydırıp da "son.." yazısını gördüğümde neden gerçeğini alıp kütüphaneme koymadım dediğim bir kitaptır kendileri.
"Başkalarının takıntılarına takılı kalırsan, bütün dünya koca bir darağacından başka bir şey olmayacaktır senin için."
Başkalarının takıntılarına takılı kalırsan, bütün dünya koca bir darağacından başka bir şey olmayacaktır senin için.
Sesindeki paniği duyunca afalladım. Birkaç saniye önce neredeyse rahatlamış gibiydi. Vay canına, zihnindeki mobilyaların yerlerini ne kadar da çabuk değiştirebiliyordu.
Sanırım üstesinden gelmemiz gereken zor bir şeyle karşılaştığımızda, hayatlarımızı bir anda gelişen, yepyeni, sakince gerçekleştirdiğimiz ritüellere dönüştürebilme gücüne sahibiz.
Kendi tiyatromuzu oynuyoruz adeta.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kürtaj
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057728319
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Abortion: An Historical Romance 1966
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Kürtaj
Kürtaj
Richard Brautigan, Kürtaj'da aşk ve özgürlük arayışının damga vurduğu '60'lı yılların Amerika'sına; her şeyin mümkün ve epey gürültülü olduğu hareketli zamanlara götürüyor bizi.

San Francisco'da, "Amerikan yazınının istenmeyen, lirik ve lanetli örneklerini", asla okunmayacak ve kabul görmeyecek kitapları bir araya getirmek üzere kurulan bir kütüphanenin gönüllü memuru, sığındığı münzevi hayattan geri dönülmez biçimde kopmanın eşiğindedir. Bu esnada bedeninin hapishanesinden ve eşsiz güzelliğinden kurtulmak isteyen Vida'nın beklenmedik ziyaretiyle dünyası allak bullak olur. İkili arasında tetiklenen aşk, yeni çifti, kaçınılmaz zorunlulukların etkisiyle Meksika'ya doğru sürükleyecek tir.

Beat Kuşağı'nın efsanevi yazarı Brautigan'dan, özgün olduğu kadar tuhaf, karamsar olduğu kadar mizah yüklü bir yol hikâyesi.

Kitabı okuyanlar 279 okur

  • Fadime Ekici
  • nazli huseynzade
  • Antigone
  • Günseli Ediz
  • Lisbeth
  • Murat Ö
  • MARTİN EDEN
  • Sἶყმհმşƙıղმ..
  • Arzu Adalı
  • Siyasiyajin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.1 (1)
9
%1.1 (1)
8
%5.4 (5)
7
%6.5 (6)
6
%5.4 (5)
5
%2.2 (2)
4
%0
3
%2.2 (2)
2
%1.1 (1)
1
%1.1 (1)