9,2/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
622 gösterim
Yokluğun bilincinden söz edemeyiz. Âşık, sevgiliyi tanımadan önce içinde bulunduğu yokluğun farkında değildir. Oradan çıkıp varlığa ermesi, kendini bilmesi ancak severek mümkün olur. Varoluşun başı döndürmesi bundandır, yıldızlı gökyüzü gibi, insanın aklını alır.

"Aşkı tattıktan sonra sevgilisini kaybeden âşığın içine düştüğü yalnızlık ise gerçek yalnızlıktır. Bu, Tanrı'nın evreni yaratmasından önceki yalnızlığı gibi yokluktan değil, varlıktan doğar. Önce varlığa ermiş, sonra yitirmiştir. Nasıl ki Tanrı evreni yok edip artık yalnızlığa geri dönemezse, âşık da geri dönülmez bir yerdedir. Aşk sayesinde kendini var etmiştir, ama kendi varlığının Tanrısı değildir, çaresizliği, acıları buradan gelir."
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9789750509155
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Burhan Sönmez'in ismini çok duymuştum ama bu kadar nitelikli bir yazar olduğunu bilmiyordum açıkçası. Dili,uslubu, kurgusuyla yazar resmen şov yapmış bu romanda. Romanı okurken sözlü edebiyattan yararlandığını hissediyorsunuz. Bunu araştırdığımda yazarın Orta Anadolu Kürdü olduğunu, küçükken babaannesinin söylediği halk hikayeleri ile büyüdüğünü ,Kürt sözü kültürünün kendisi için çok önemli bir malzeme sağladığını öğrendim.
Romanda alt metinler , birbirinden bağımsız görünen hikaye ve olayların bağlanış şekli, insanın varlığına dair sorgulanmalar çok etkileyici. Zor bir roman ama bitirildiğinde ben hakkıyla bir roman okudum diyeceksiniz.

Emre başatlı 
20 Tem 16:38 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Belki de kendisi hakkında daha önce bilgi sahibi olmadığımdan, eser sahibi Burhan Sönmez ortaya koyduğu bu gerçeküstü kurgusunda, özellikle felsefi alana ilişkin vukufiyeti ve bunu hikaye halinde sunarken sergilediği maharetiyle beni ziyadesiyle şaşırttı doğrusu.

Hümeyra Esma Yalçınkaya 
09 Eyl 22:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her cümlesinde yaşanmışlıkların ve donanımın yoğun olarak solunduğu; 3 okuyuşumda da ayrı keyif aldığım harika masal...Yaşam içerisindeki rububiyetler böyle dile geldiğinde sanırım kişiyi olgunlaştırırken kulak verenleri de kendi atmosferine çekiyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Bir süre sonra, gerçeğin herkese açıklanmaması gerektiğini anlamaya başlıyorsunuz. Sözünüzü sakınıyor, onlardan biri gibi davranmaya alışıyorsunuz. İçinizdeki anlatma isteği sizi yiyip bitirirken, hep gönlü temiz birine rastlayıp dertleşmeyi umut ediyorsunuz.

Kuzey, Burhan SönmezKuzey, Burhan Sönmez

Kitapla ilgili 1 Haber

KUZEY’DE ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR
KUZEY’DE ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR ”Kuzey, gidilmesi yasak bir yöndür. Oraya gitmeye teşebbüs etmenin bedeli büyüktür, ucunda en büyük cezalar vardır. İnsanlığın tarihi, her zaman önüne çıkan yasak sınırları aşmanın tarihi olmuştur. Benim Kuzey romanında anlatmaya çalıştığım şey, böyle bir yasağın aşılması çabasıdır. Ucunda ölüm var, aşmak zordur, ama yine de denemek gerekir.”