9,3/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
555 gösterim
Yokluğun bilincinden söz edemeyiz. Âşık, sevgiliyi tanımadan önce içinde bulunduğu yokluğun farkında değildir. Oradan çıkıp varlığa ermesi, kendini bilmesi ancak severek mümkün olur. Varoluşun başı döndürmesi bundandır, yıldızlı gökyüzü gibi, insanın aklını alır.

"Aşkı tattıktan sonra sevgilisini kaybeden âşığın içine düştüğü yalnızlık ise gerçek yalnızlıktır. Bu, Tanrı'nın evreni yaratmasından önceki yalnızlığı gibi yokluktan değil, varlıktan doğar. Önce varlığa ermiş, sonra yitirmiştir. Nasıl ki Tanrı evreni yok edip artık yalnızlığa geri dönemezse, âşık da geri dönülmez bir yerdedir. Aşk sayesinde kendini var etmiştir, ama kendi varlığının Tanrısı değildir, çaresizliği, acıları buradan gelir."
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9789750509155
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Bir süre sonra, gerçeğin herkese açıklanmaması gerektiğini anlamaya başlıyorsunuz. Sözünüzü sakınıyor, onlardan biri gibi davranmaya alışıyorsunuz. İçinizdeki anlatma isteği sizi yiyip bitirirken, hep gönlü temiz birine rastlayıp dertleşmeyi umut ediyorsunuz.

Kuzey, Burhan SönmezKuzey, Burhan Sönmez

Kitapla ilgili 1 Haber

KUZEY’DE ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR
KUZEY’DE ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR ”Kuzey, gidilmesi yasak bir yöndür. Oraya gitmeye teşebbüs etmenin bedeli büyüktür, ucunda en büyük cezalar vardır. İnsanlığın tarihi, her zaman önüne çıkan yasak sınırları aşmanın tarihi olmuştur. Benim Kuzey romanında anlatmaya çalıştığım şey, böyle bir yasağın aşılması çabasıdır. Ucunda ölüm var, aşmak zordur, ama yine de denemek gerekir.”