Lilith

7,0/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
992 gösterim
'Baktıkça hatırlamak, hatırladıkça acılanmak, acılandıkça nefes almak için...'

Adem'e başkaldırdığı için cennetten kovulan, artık pek hatırlanmayan ve belki de hep yanlış aktarılan Lilith'in hikayesi tarihin içinde kaybolmadı aslında, döne döne, başka yerlerde başka kimliklere bürünerek geri geldi hep. Dünyada lanetlenmiş ve önyargı duvarlarıyla etrafları sarılmış Lilithler yaşıyor hâlâ. Onlardan birinin, Lamia'nın hikayesini anlatıyor Esra Pekin.

Bir bütün olmayı geri dönülmez tehlikeli bir oyun haline getiren iki kardeşin ihanetleri, aşkları, çelişkileri, masumlukları ve kötülükleri; Lamia'nın içindeki intikamla, Lamia'nın gücüyle, güçsüzlüğüyle, suçuyla, cezasıyla çarpışıyor.

Tüketimin vazgeçilmez bir alışkanlık olduğu, seçim özgürlüğünün kelime anlamı içinde güdükleştirildiği, adaletin sözlükte bir kelimeden başka bir şey olmadığı bu dünyada eşitliği kendine bahşedilen güçle sağlamaya çalışan bir kadının hikâyesi Lilith. Şimdi, Önce, Daha da Önce ve Fi Tarihi olarak katman katman ilerleyen roman, tarihin ödüllendirdiği 'masumiyete', cezalandırdığı 'suçluluğa' çomak sokuyor. Bildiğiniz tüm öyküleri tersyüz ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789755705583
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

"Ne büyük bir başarı diye düşünüyorum: Kendinin kim olduğunu bilmeden, üzerine bir beden büyük gelen bir kostümle tüm bir hayatı sürdürmek."

Lilith, Esra PekinLilith, Esra Pekin

"Nereye kadar var olacağım? Yok olana kadar... Yani var olmak beni yok olmaya götüren usta bir tuzaktan başka bir şey değil. Öyleyse nedir bu var olma çabası, hayatta kalma sevdası? "

Lilith, Esra PekinLilith, Esra Pekin
volkan şentürk 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk varlıktan değil yokluktan zuhur eder. Aşk sevilenin sevende sebep olduğu yoksunluk duygusundan peydahlanırdı. Bunu herkes bilirdi...

Lilith, Esra PekinLilith, Esra Pekin

Masaya oturmadan ve tek bir kelime bile etmeden arkamı dönüp oracıktan hemen kaçsam diye bir düşünce aklıma geliyor. Beni tanımayan ve hiçbir zaman tanıyamayacak bir insana karşı nasıl bir sorumluluğum olabilir ki? Kaçmak için hala vaktim varken niçin kalmayı ve kendimi uzun, tumturaklı sözcüklerle anlatmayı seçeyim? Konuşmaktan, hatta kendi hakkında konuşmaktan nefret eden birisi için çok da garip olmayacak bir hareket olurdu kaçmak. Ne fazladan bir tane daha insan tanımak istiyorum ne de kendimi o insana tanıştırmak. Sonu yazılmış bir hikayenin, rolünü oynamaktan usanmış oyuncusuyum.

Lilith, Esra PekinLilith, Esra Pekin

Yürümekten adeta tedirginim. Ulaşmak istemediğim bir yere varmak üzere olduğumun farkında olan adımlarım, gayemin bilincinde olduklarını adeta durmaya meylederek gösteriyorlar. Adlandıramadığım bir his peydahlanıyor içimde. Ne korku kadar keskin ne de tedirginlik kadar silik bir duygu... Bir ucunda korku diğerinde tedirginlik olan bir terazinin henüz tam ortasinda dengeleyi islevi gören, ilerleyen dakikalarda herhangi bir küçük hareketinde dengeyi bozacağının bilinciyle şu an vakitten kazanmaya çalışarak seçimini simdilik sadece yerini korumakta kullanan bir isimsiz duygu gibiyim.

Lilith, Esra PekinLilith, Esra Pekin

Bu kocaman mezarlik, ziyaretcilerini daha iyi agirlayabilmek icin araçların rahatlıkla geçebileceği yollarla bezenmiş. Tum bu konfor, aranilan ismi daha rahat bulabilmek, ararken bitkin dusmemek, bulamayinca vaxgecmemek için tasarlanmış izlenimi uyandırıyor. Taksi ağır aksak ilerlerken birbirini kesen dar yolların arasında bir meczubun bomboş bakışlarıyla aralık pencereden mezar taşlarına bakıyorum. Kimisi mütevazı, kimisi şaşaalı mezar taşları ölüler arasinda bile adaletin olmadigini haykiriyor.

Lilith, Esra PekinLilith, Esra Pekin

Kitapla ilgili 1 Haber