Liman Caddesi Cedar Cove Serisi 5

8,2/10  (33 Oy) · 
79 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.825 gösterim
Herkesin pişmanlıkları vardır. Senin yapmamış olmayı dilediğin bir şey var mı?

Sevgili okur,
İster inanın ister inanmayın yine yepyeni bir Cedar Cove hikâyesiyle karşınızdayız. Bu sefer işin içinde McAfee ailesi var.Özel dedektif Roy ile eşi Corrie, onlara geçmişteki pişmanlıklarını hatırlatan isimsiz mesajlar almaya başlarlar ve Corrie'nin bunun ne anlama geldiğiyle ilgili hiçbir fikri yoktur.

McAfee'ler ayrıca kızları Linnette'den aldıkları sevindirici bir notla, onun kasabaya gelip yeni klinikte çalışmaya başlayacağını öğrenirler. Linnette kasabaya yerleşince annesi ona, Cliff'in at çiftliğinde çalışan Cal'le bir buluşma ayarlar, fakat Linnette bu randevu için annesi kadar hevesli değildir.Cliff demişken, Grace'le aralarındaki inişli çıkışlı ilişki tekrar başlar. Üstelik kasabadaki tek ilginç haber de bu değildir. Corrie sizi ve beni, tüm bildiklerini anlatmak üzere Liman Caddesi'ndeki evine kahve içmeye davet ediyor, buyurmaz mısınız?
-Olivia-

"Debbie Macomber muhteşem bir hikâye anlatıcısı, bir sonraki kitabı iple çekeceksiniz."
-Publishers Weekly-

"Tekrar Cedar Cove'da, o bildiğimiz sıcak aile ortamında, insana dair her türlü hikâyenin içindeyiz."
-Booklist-

"Çok üretken ve yetenekli bir yazar olan Debbie Macomber bizi Cedar Cove isimli, sevimli ve küçük kasabaya götürüyor. Üstelik bu kasabanın sakinleri oldukça enteresan, samimi ve eğlenceli. Bu kitaplar bağımlılık yapıyor."
-Amazon-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786053488248
 • Orijinal Adı:
  50 Harbor Street
 • Çeviri:
  Nilgün Birgül
 • Yayınevi:
  Novella Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Liman Caddesi Cedar Cove Serisi'nin beşinci kitabı. Cedar Cove sakinlerinin hayatlarından kesitlerin anlatıldığı bu serinin her kitabında ayrı bir kişi veya aile ile ilgili temel bir konu var. Yani örneğin serinin ilk kitabında Yargıç Olivia Lockhart'ı daha çok kapsayan bir hikaye anlatılıyor, Gül Ağacı Sokağı'nda ise Kütüphaneci Grace Sherman vb. Liman Caddesi'nde ise emekli polis memuru Roy McAfee ve eşi Corrie'nin çevresinde gelişen bir hikaye mevcut. Ama tabii ki kasabada yaşayan diğer kişileri de birer birer kitabın bölümlerinde görüyoruz.

Roy ve Corrie McAfee kapılarına bırakılan, tehdit içermeyen ancak geçmişlerine dair imalarda bulunan notlar, arayanın kimliğinin belirsiz olduğu telefonlar alırken ve bu notların, telefonların arkasında kimin olduğunu bulmaya çalışırken kasabamızın diğer sakinleri de hayat maratonunda koşuşturmaya devam ediyorlar. Macomber'ın kitaplarının genelde orta yaş kadın kitleye hitap ettiği düşünülse de, kitaplarda 16 yaşındaki bir karakterden tutun, 70 yaşındaki karaktere kadar oldukça farklı yaş aralıklarına sahip karakterler mevcut. 16 yaşındaki Allison ve 70 yaşındaki Charlotte buna en iyi örnek. Bu karakterlerin ortak yanı ise -birbirlerini tanımalarının dışında- hepsinin benzer kalp kırıklıklarına, mutluluklara, duygusal durumlara sahip olmaları yani tıpkı bizler gibi. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Macomber kitapları her yaştan okura hitap ediyor.

Bu seriye dair en sevdiğim noktalardan biri de kitaplarda anlatılan mekanlardaymışım gibi hissetmem. Karakterlerin gün içinde gittikleri mekanları gözümde canlandırmayı, sipariş ettikleri yemeklerin görsellerine bakmayı çok seviyorum. Pancake Palace'ta yenilen Limonlu Mereng, Meksika Restoranı'nda sipariş edilen Enchilada... Kitabı okurken bir taraftan bu yemeklere ve tatlılara bakmak beni sebepsizce mutlu ediyor. Ayrıca Cedar Cove bir sahil kasabası olduğu için sahilde yer alan Deniz Feneri Restoranı da favorilerimden. :)

Kitap konusunda sohbet ederken gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim yazarlardan olan Debbie Macomber Liman Caddesi ile yine beğenimi kazanmayı başardı. Yazarın şu ana kadar farklı serilerinden 16 kitabını okumuş biri olarak, Cedar Cove'un en sevdiğim serisi olduğunu söyleyebilirim. Serinin aynı isimle yayınlanan dizisini de izlemek planlarım arasında ve diziyi de beğeneceğimden kuşkum yok.

Sona yaklaşırken şu konuya da değinmek istiyorum. Sevdiğiniz bir yazarın sevdiğiniz bir kitabının -hattâ hiç okumadığınız bir yazar da olabilir- incelemesi yapılırken 'boş zamanlarda okunabilir' cümlesini görmek son derece sinir bozucu oluyor. Ben okuduğum veya okuyacağım her yazara, her kitaba ayrı ayrı önem ve değer verirken, hangi türde olursa olsun hiçbir kitaba 'boş zaman geçirici bir tarzı var' şeklinde yorum yapmayacağımın da garantisini verebilirim. (İçinde bolca cinsellik, küfür olan ve yazan kişinin hiçbir şekilde yazar ünvanı taşıyamayacağı Pucca tarzı kitapları dışarda bırakıyorum.) Bu algının yanlış olduğunu düşünmekle birlikte şunu da söylemeliyim ki, eğer bir kitap için boş zamanlarda okunabilir şeklinde bir görüşte bulunuyorsanız kitapların sizin için önemini sorgulayın derim. Sizin boş zaman geçirmek için okunabilir dediğiniz kitap için insanlar boş zaman yaratmaya çalışıyor olabilirler.

Son olarak Debbie Macomber ve Cedar Cove Serisi herkese tavsiyemdir. Mutlu günler!

DERYA... 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarın enerjisini,pozitifliğini,mutlaka güzel sonla biten hikayelerini aslında seviyorum...ama bazen olaylar kişiler birbirinin tekrarı gibi geliyor...hatta öyle ki kitaplarının hangisini okumuştum hangisini okumamıştım diye düşünüyorum...genel itibariyle yazarı ve kitaplarını sevimli bulduğum için okumaya devam edeceğim...

Nazlıcan Înci 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazar kaleme aldığı olay örgüsünü biraz daha özenli bir şekilde kaleme alıp bizlere öyle sunmuş olsaydı daha zekice bir kitap yazmış olurdu ve okurlarda alışılmışlığın dışına çıkıp merak ederlerdi acaba bir sonraki sayfada ne olacak diye... Kitap merak duygusundan yoksun bir şekilde kaleme alındığı için okumak için acele etmedim. Ama şunu da itiraf etmeliyim ki, bu kitap okuyanını dinlendirmeyi başarmış. Dinlenmek için ve kafanızı dağıtabilmek için ideal bir romandır.

Ceren Acer 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Klasik bir Debbıe Macomber kitabıydı. Yazar bir taraftan umut ışığı yakarken, bir taraftan da umutsuzluğu kaleme almış. Etkileyici bir kitaptı ama tesadüfler çok sıradandı. Yani bu tesadüflerin kitapta hangi karaktere bağlandığını önceden tahmin etmek hiç zor değil. Debbıe Macomber'in umudu ve umutsuzluğu aynı kitapta işleyiş tarzı hoşuma gitti. Her ne kadar sonraki sayfalarda ne olacağını merak ettirmese de okuyucusuna keyifli vakit geçirtiyor ve okuyanda duygu karmaşası meydana getiriyor. Dinlendirici ve kafa dağıtmak için ideal bir roman diyebilirim.

Songül Ç. 
 14 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Öncelikle benim gibi ilk defa Debbie Macomber okuyacaklara diyorum ki, benim yaptığım hatayı yapıp serinin 5. kitabından başlamasınlar baştan başlasınlar :).
Kelimenin tam anlamıyla dizi tadında bir kitaptı. Kendinizi Cedar Cove isimli bir dizinin 5. sezonunu izliyormuşsunuz da, kitabın her bölümü de ayrı bir dizi bölümüymüş gibiydi. Ve bilin bakalım ne oldu kitabın sonu sezon finali verdi ve siz öylece ortada kalakaldınız :)))
Kitabın en başında 3 sayfa dolusu tek tek tanıtılmış karakter var ve siz seriyi baştan okumadıysanız bunları iyice tanıyana kadar kitabın yarısı geliyor ve bağlantıları kurmakta zorlanıyorsunuz. Ayrıca dediğim gibi tam bir dizi film gibiydi her bölüm bazı karakterler çok gereksiz ayrıntı.
Eğer pembe dizi izlemeyi seviyorsanız (benim aksime) kitap sizin için biçilmiş kaftan. Kafa dağıtıcı, boş zaman geçirici bir tarzı var. Seriyi baştan sona okumalı yoksa öyle ortada bitmemiş bir kitapla kalıveriyosunuz.

Berna Salgar 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Herkesin pişmanlıkları vardır senin yapmamışnoşmayı dilediğin bir şey var mı Corrie sizi ve beni tüm bildiklerini anlatmak üzere evine davet ediyor buyurmaz misiniz

Nejla GÜNEŞ 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Serinin 5. kitabı olan Liman caddesi , yazarın daha önce Türkçe'ye çevrilmiş tüm kitapları gibi yine çok güzeldi , yine okunasıydı diyebilirim. Seviyorum ben Debbie Macomber'in kalemini. Kitabın başında tek tek kısa ve öz ana karakterleri tanıtması çok hoştu gerçekten.. Okurken romanda kendinizi adeta Cedar Cove Kasabasında yaşayan bir komşu, birey gibi hissetmenizi sağlıyor anlatımı. Her zamanki gibi beğenerek okudum. Mümkün olduğunca tüm çevrilen kitaplarını bundan sonra okumaya devam edeceğim nadide yazarlardan..

NLY 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Debbie Macomber kitaplarını ayrı bir seviyorum. İnsanı yormuyor. Tatlı bir kitap okuma akışına bırakıyor. Cedar Cove serisi her türlü insanın içini ısıtacak hikayeler ile başlayıp bitiyor. Yeni kitabını hazırlamış yine; en sonunda bilgisini vermiş. Rainier Caddesi hikayelerini okumayı sabırsızlıkla bekliyorum :)

Zeynep 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoi içerir. Kitabın serisine kapıldığımın göstergesi olarak söylüyorum ki; karakterlere kurduğum bağ kökleşmeye başladı. Blosstom street serisinden sonra aynı tadı bu seri vermez ve yavan gelir diye düşünmüştüm; ama kesinlikle iki serinin yeri çok farklı. Öncelikle Grace'in gurursuzluğuna sinir oldum ve Cliff ile evlenmemeliydi bu anlamda. Roy'un evlatlık verip hiç görmediği çocuğunun, kızı Linette'nin komşusu olduğunu ilk adı geçtiği gibi anladım. Kitapta yeni karakter türemişse şüphelenmek lazim ;) Cedar Cove gibi kasabaya/kitaba giren herkes kolay kabullenilmez :D Bana göre bu arada Anson iyi bir çocuk; ama hayata şanssız doğanlardan. Serinin bir sonraki kitabını en çok Anson için merak ediyorum.

elif karabulut 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir çok aile endişeli olsa da mutluluk, sevgi dolu her öykü var

Kitaptan 3 Alıntı

Damla Köseoğlu 
15 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gün içi televizyon programları saçma sapandı. Geri zekâlılar ve utanmazlar tarafından işgal edilmişti.

Liman Caddesi, Debbie Macomber (Sayfa 319 - Novella Yayınları)Liman Caddesi, Debbie Macomber (Sayfa 319 - Novella Yayınları)
Damla Köseoğlu 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Herkesin pişmanlıkları vardır.

Liman Caddesi, Debbie Macomber (Sayfa 13 - Novella Yayınları)Liman Caddesi, Debbie Macomber (Sayfa 13 - Novella Yayınları)
Damla Köseoğlu 
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zararın neresinden dönse kârdı.

Liman Caddesi, Debbie Macomber (Sayfa 250 - Novella Yayınları)Liman Caddesi, Debbie Macomber (Sayfa 250 - Novella Yayınları)