Liman Caddesi (Cedar Cove Serisi 5)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.233
Gösterim
Adı:
Liman Caddesi
Alt başlık:
Cedar Cove Serisi 5
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053488248
Kitabın türü:
Orijinal adı:
50 Harbor Street
Çeviri:
Nilgün Birgül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Novella Yayınları
Herkesin pişmanlıkları vardır. Senin yapmamış olmayı dilediğin bir şey var mı?

Sevgili okur,
İster inanın ister inanmayın yine yepyeni bir Cedar Cove hikâyesiyle karşınızdayız. Bu sefer işin içinde McAfee ailesi var.Özel dedektif Roy ile eşi Corrie, onlara geçmişteki pişmanlıklarını hatırlatan isimsiz mesajlar almaya başlarlar ve Corrie'nin bunun ne anlama geldiğiyle ilgili hiçbir fikri yoktur.

McAfee'ler ayrıca kızları Linnette'den aldıkları sevindirici bir notla, onun kasabaya gelip yeni klinikte çalışmaya başlayacağını öğrenirler. Linnette kasabaya yerleşince annesi ona, Cliff'in at çiftliğinde çalışan Cal'le bir buluşma ayarlar, fakat Linnette bu randevu için annesi kadar hevesli değildir.Cliff demişken, Grace'le aralarındaki inişli çıkışlı ilişki tekrar başlar. Üstelik kasabadaki tek ilginç haber de bu değildir. Corrie sizi ve beni, tüm bildiklerini anlatmak üzere Liman Caddesi'ndeki evine kahve içmeye davet ediyor, buyurmaz mısınız?
-Olivia-

"Debbie Macomber muhteşem bir hikâye anlatıcısı, bir sonraki kitabı iple çekeceksiniz."
-Publishers Weekly-

"Tekrar Cedar Cove'da, o bildiğimiz sıcak aile ortamında, insana dair her türlü hikâyenin içindeyiz."
-Booklist-

"Çok üretken ve yetenekli bir yazar olan Debbie Macomber bizi Cedar Cove isimli, sevimli ve küçük kasabaya götürüyor. Üstelik bu kasabanın sakinleri oldukça enteresan, samimi ve eğlenceli. Bu kitaplar bağımlılık yapıyor."
-Amazon-
(Tanıtım Bülteninden)
432 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Liman Caddesi Cedar Cove Serisi'nin beşinci kitabı. Cedar Cove sakinlerinin hayatlarından kesitlerin anlatıldığı bu serinin her kitabında ayrı bir kişi veya aile ile ilgili temel bir konu var. Yani örneğin serinin ilk kitabında Yargıç Olivia Lockhart'ı daha çok kapsayan bir hikaye anlatılıyor, Gül Ağacı Sokağı'nda ise Kütüphaneci Grace Sherman vb. Liman Caddesi'nde ise emekli polis memuru Roy McAfee ve eşi Corrie'nin çevresinde gelişen bir hikaye mevcut. Ama tabii ki kasabada yaşayan diğer kişileri de birer birer kitabın bölümlerinde görüyoruz.

Roy ve Corrie McAfee kapılarına bırakılan, tehdit içermeyen ancak geçmişlerine dair imalarda bulunan notlar, arayanın kimliğinin belirsiz olduğu telefonlar alırken ve bu notların, telefonların arkasında kimin olduğunu bulmaya çalışırken kasabamızın diğer sakinleri de hayat maratonunda koşuşturmaya devam ediyorlar. Macomber'ın kitaplarının genelde orta yaş kadın kitleye hitap ettiği düşünülse de, kitaplarda 16 yaşındaki bir karakterden tutun, 70 yaşındaki karaktere kadar oldukça farklı yaş aralıklarına sahip karakterler mevcut. 16 yaşındaki Allison ve 70 yaşındaki Charlotte buna en iyi örnek. Bu karakterlerin ortak yanı ise -birbirlerini tanımalarının dışında- hepsinin benzer kalp kırıklıklarına, mutluluklara, duygusal durumlara sahip olmaları yani tıpkı bizler gibi. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Macomber kitapları her yaştan okura hitap ediyor.

Bu seriye dair en sevdiğim noktalardan biri de kitaplarda anlatılan mekanlardaymışım gibi hissetmem. Karakterlerin gün içinde gittikleri mekanları gözümde canlandırmayı, sipariş ettikleri yemeklerin görsellerine bakmayı çok seviyorum. Pancake Palace'ta yenilen Limonlu Mereng, Meksika Restoranı'nda sipariş edilen Enchilada... Kitabı okurken bir taraftan bu yemeklere ve tatlılara bakmak beni sebepsizce mutlu ediyor. Ayrıca Cedar Cove bir sahil kasabası olduğu için sahilde yer alan Deniz Feneri Restoranı da favorilerimden. :)

Kitap konusunda sohbet ederken gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim yazarlardan olan Debbie Macomber Liman Caddesi ile yine beğenimi kazanmayı başardı. Yazarın şu ana kadar farklı serilerinden 16 kitabını okumuş biri olarak, Cedar Cove'un en sevdiğim serisi olduğunu söyleyebilirim. Serinin aynı isimle yayınlanan dizisini de izlemek planlarım arasında ve diziyi de beğeneceğimden kuşkum yok.

Sona yaklaşırken şu konuya da değinmek istiyorum. Sevdiğiniz bir yazarın sevdiğiniz bir kitabının -hattâ hiç okumadığınız bir yazar da olabilir- incelemesi yapılırken 'boş zamanlarda okunabilir' cümlesini görmek son derece sinir bozucu oluyor. Ben okuduğum veya okuyacağım her yazara, her kitaba ayrı ayrı önem ve değer verirken, hangi türde olursa olsun hiçbir kitaba 'boş zaman geçirici bir tarzı var' şeklinde yorum yapmayacağımın da garantisini verebilirim. (İçinde bolca cinsellik, küfür olan ve yazan kişinin hiçbir şekilde yazar ünvanı taşıyamayacağı Pucca tarzı kitapları dışarda bırakıyorum.) Bu algının yanlış olduğunu düşünmekle birlikte şunu da söylemeliyim ki, eğer bir kitap için boş zamanlarda okunabilir şeklinde bir görüşte bulunuyorsanız kitapların sizin için önemini sorgulayın derim. Sizin boş zaman geçirmek için okunabilir dediğiniz kitap için insanlar boş zaman yaratmaya çalışıyor olabilirler.

Son olarak Debbie Macomber ve Cedar Cove Serisi herkese tavsiyemdir. Mutlu günler!
432 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Herkesin pişmanlıkları vardır senin yapmamışnoşmayı dilediğin bir şey var mı Corrie sizi ve beni tüm bildiklerini anlatmak üzere evine davet ediyor buyurmaz misiniz
432 syf.
·4 günde·7/10
Klasik bir Debbıe Macomber kitabıydı. Yazar bir taraftan umut ışığı yakarken, bir taraftan da umutsuzluğu kaleme almış. Etkileyici bir kitaptı ama tesadüfler çok sıradandı. Yani bu tesadüflerin kitapta hangi karaktere bağlandığını önceden tahmin etmek hiç zor değil. Debbıe Macomber'in umudu ve umutsuzluğu aynı kitapta işleyiş tarzı hoşuma gitti. Her ne kadar sonraki sayfalarda ne olacağını merak ettirmese de okuyucusuna keyifli vakit geçirtiyor ve okuyanda duygu karmaşası meydana getiriyor. Dinlendirici ve kafa dağıtmak için ideal bir roman diyebilirim.
432 syf.
·2 günde·6/10
Öncelikle benim gibi ilk defa Debbie Macomber okuyacaklara diyorum ki, benim yaptığım hatayı yapıp serinin 5. kitabından başlamasınlar baştan başlasınlar :).
Kelimenin tam anlamıyla dizi tadında bir kitaptı. Kendinizi Cedar Cove isimli bir dizinin 5. sezonunu izliyormuşsunuz da, kitabın her bölümü de ayrı bir dizi bölümüymüş gibiydi. Ve bilin bakalım ne oldu kitabın sonu sezon finali verdi ve siz öylece ortada kalakaldınız :)))
Kitabın en başında 3 sayfa dolusu tek tek tanıtılmış karakter var ve siz seriyi baştan okumadıysanız bunları iyice tanıyana kadar kitabın yarısı geliyor ve bağlantıları kurmakta zorlanıyorsunuz. Ayrıca dediğim gibi tam bir dizi film gibiydi her bölüm bazı karakterler çok gereksiz ayrıntı.
Eğer pembe dizi izlemeyi seviyorsanız (benim aksime) kitap sizin için biçilmiş kaftan. Kafa dağıtıcı, boş zaman geçirici bir tarzı var. Seriyi baştan sona okumalı yoksa öyle ortada bitmemiş bir kitapla kalıveriyosunuz.
432 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Serinin 5. kitabı olan Liman caddesi , yazarın daha önce Türkçe'ye çevrilmiş tüm kitapları gibi yine çok güzeldi , yine okunasıydı diyebilirim. Seviyorum ben Debbie Macomber'in kalemini. Kitabın başında tek tek kısa ve öz ana karakterleri tanıtması çok hoştu gerçekten.. Okurken romanda kendinizi adeta Cedar Cove Kasabasında yaşayan bir komşu, birey gibi hissetmenizi sağlıyor anlatımı. Her zamanki gibi beğenerek okudum. Mümkün olduğunca tüm çevrilen kitaplarını bundan sonra okumaya devam edeceğim nadide yazarlardan..
432 syf.
·5 günde·5/10
Debbie Macomber kitaplarını ayrı bir seviyorum. İnsanı yormuyor. Tatlı bir kitap okuma akışına bırakıyor. Cedar Cove serisi her türlü insanın içini ısıtacak hikayeler ile başlayıp bitiyor. Yeni kitabını hazırlamış yine; en sonunda bilgisini vermiş. Rainier Caddesi hikayelerini okumayı sabırsızlıkla bekliyorum :)
432 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Bir çok aile endişeli olsa da mutluluk, sevgi dolu her öykü var
432 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoi içerir. Kitabın serisine kapıldığımın göstergesi olarak söylüyorum ki; karakterlere kurduğum bağ kökleşmeye başladı. Blosstom street serisinden sonra aynı tadı bu seri vermez ve yavan gelir diye düşünmüştüm; ama kesinlikle iki serinin yeri çok farklı. Öncelikle Grace'in gurursuzluğuna sinir oldum ve Cliff ile evlenmemeliydi bu anlamda. Roy'un evlatlık verip hiç görmediği çocuğunun, kızı Linette'nin komşusu olduğunu ilk adı geçtiği gibi anladım. Kitapta yeni karakter türemişse şüphelenmek lazim ;) Cedar Cove gibi kasabaya/kitaba giren herkes kolay kabullenilmez :D Bana göre bu arada Anson iyi bir çocuk; ama hayata şanssız doğanlardan. Serinin bir sonraki kitabını en çok Anson için merak ediyorum.
Gün içi televizyon programları saçma sapandı. Geri zekâlılar ve utanmazlar tarafından işgal edilmişti.
Debbie Macomber
Sayfa 319 - Novella Yayınları
Dan'in karısı olarak geçen otuz beş yılın ardından yeni bir ilişki konusunda gergindi ve emin değildi, aslında bazı konularda hâlâ öyleydi.
Cliff'in ona karşı ne kadar nazik davrandığını hatırlıyordu. Dan'in cenazesinden sonra, yorgunluk ve kederden çökmüş bir haldeyken, onu kalıp rahatlatan ve kocası için yas tutmaya teşvik eden sadece cliff vardı. O gün dan'le birlikte pek çok anıyı da gömmüştü. Bütün bu süreçte cliff hep yanibasindaydi ve desteğini hiç eksik etmemişti.
Bir süre ayrı kalmışlar ve yalnız geçen o aykar boyunca grace ne kadar aptalca davrandığını, aslında cliff'i ne kadar sevdiğini anlamıştı.
Herkesin pişmanlıkları vardır. Senin yapmamış olmayı diledigin bir şey var mı? Bunu bir düşün.
Mack küllere tekme savurdu. Sanırım son iki yıldır kent yangın istasyonunda gönüllü çalıştığımı söylemenin tam zamanı. Öyle mı? Gloria hayli ilgilenmişti. Öyle dedi mack omuz silkerek. Hoşuma gidiyor.
Duydugum kadarıyla cedar cove yangın istasyonunda iki tane sözleşmeli açık var dedi gloria. Başvurmak isteyebilirsin.
Mack onayını istermiscesine roy'a baktı. Roy ciddiyetle keşke yapsan. Oğlu sırıttı. O zaman yapacağım. Roy çömelip bir avuç kül aldı. Artık bütün ailesi yanibasindaydi. Hiç bilmediği kızı gloria ve daha önce yabancı olduğu oğlu mack. Linette cedar cove'a taşınmıştı ve mack yangın istasyonundaki işi alırsa, o da burada yaşamaya başlayacaktı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Liman Caddesi
Alt başlık:
Cedar Cove Serisi 5
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053488248
Kitabın türü:
Orijinal adı:
50 Harbor Street
Çeviri:
Nilgün Birgül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Novella Yayınları
Herkesin pişmanlıkları vardır. Senin yapmamış olmayı dilediğin bir şey var mı?

Sevgili okur,
İster inanın ister inanmayın yine yepyeni bir Cedar Cove hikâyesiyle karşınızdayız. Bu sefer işin içinde McAfee ailesi var.Özel dedektif Roy ile eşi Corrie, onlara geçmişteki pişmanlıklarını hatırlatan isimsiz mesajlar almaya başlarlar ve Corrie'nin bunun ne anlama geldiğiyle ilgili hiçbir fikri yoktur.

McAfee'ler ayrıca kızları Linnette'den aldıkları sevindirici bir notla, onun kasabaya gelip yeni klinikte çalışmaya başlayacağını öğrenirler. Linnette kasabaya yerleşince annesi ona, Cliff'in at çiftliğinde çalışan Cal'le bir buluşma ayarlar, fakat Linnette bu randevu için annesi kadar hevesli değildir.Cliff demişken, Grace'le aralarındaki inişli çıkışlı ilişki tekrar başlar. Üstelik kasabadaki tek ilginç haber de bu değildir. Corrie sizi ve beni, tüm bildiklerini anlatmak üzere Liman Caddesi'ndeki evine kahve içmeye davet ediyor, buyurmaz mısınız?
-Olivia-

"Debbie Macomber muhteşem bir hikâye anlatıcısı, bir sonraki kitabı iple çekeceksiniz."
-Publishers Weekly-

"Tekrar Cedar Cove'da, o bildiğimiz sıcak aile ortamında, insana dair her türlü hikâyenin içindeyiz."
-Booklist-

"Çok üretken ve yetenekli bir yazar olan Debbie Macomber bizi Cedar Cove isimli, sevimli ve küçük kasabaya götürüyor. Üstelik bu kasabanın sakinleri oldukça enteresan, samimi ve eğlenceli. Bu kitaplar bağımlılık yapıyor."
-Amazon-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 115 okur

  • Selcen Imren Manahan
  • Nebihan Akça
  • Bilge Parlakgorur
  • gece
  • Zhl Kclr
  • Mine İlbay
  • Sufeyra
  • Hamide
  • Zeynep Yakit
  • Ayşegül Akduman

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%15.4
25-34 Yaş
%26.9
35-44 Yaş
%40.4
45-54 Yaş
%9.6
55-64 Yaş
%5.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.4
Erkek
%4.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.2 (11)
9
%23.8 (10)
8
%26.2 (11)
7
%7.1 (3)
6
%7.1 (3)
5
%4.8 (2)
4
%2.4 (1)
3
%2.4 (1)
2
%0
1
%0