Mağara

9,1/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
10 beğeni  · 
861 gösterim
Kentlerde giderek yayılan dev alışveriş merkezlerinin ve yaşam sitelerinin hayatımızda yarattığı değişiklikler üzerine, Saramago'nun her zamanki incelikli üslubuyla kotardığı bir roman, Mağara. Günümüz dünyasının yükselen trendleri olan tüketim ve steril yaşam mekânlarının sembolü olan bir 'Merkez'le, basit, geleneksel ama hakiki duygularla dolu üretken yaşamın sembolü yaşlı bir çömlekçiyi karşı karşıya getiren büyük usta Saramago, basit bir durumu hayranlık uyandıran felsefi bir alegoriye dönüştürüyor: Sıcak masalsı anlatısı ve sempatik karakterleri, devasa reklam kampanyalarıyla birer harikalar diyarı olarak sunulan yaşam projelerinin insan ruhunun Platonik mağarasından öteye geçemeyeceğini gösteriyor.

"Proust'ta olduğu gibi, Saramago'nun cümlelerinden birinin içine çekilmek de, bir dolambaçtan biçim alan bir dünyaya çekilmektir." The New York Times Book Review

"Hayatta kalma mücadelesi veren sıradan insanlara heyecanlı, muhteşem yazılmış, son derece büyüleyici, eski moda denebilecek kadar romantik, yer yer de çarpıcı bir bakış." Book Magazine
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2014
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786054927845
 • Çeviri:
  Sıla Okur
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
Yasemin Atalay 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

En azından bi mahalle ortamında bi apartman dairesinde oturuyorum dedim. O devasa siteler, kitabı okurken hapisane gibi geldi bana. Gerçektende öyle ama yan komşuya bile ulaşamıyorsun, siteden araban olmazsa çıkamazsın bile. Konfor zannettiğimiz şeylerin aslında bizi nasıl köşeye sıkıştırdığının ifadesi bu kitap.

Canan 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 10/10 puan

Saramago'nun yazımında yaptığım en anlamlı çıkarım kapitalizmin ölümcül olduğudur. Mağra'nın ilk sayfalarda zorlayıcı ve sarsıcı bir dille süregelen anlatımı ilerledikçe okuyucuyu romanın gizli karakterine dönüştürüyor. Yüzümüzü doğa ve insana dönmeliyiz... Doğal alanları talan eden inşaat sektörüne karşı oldukça felsefi bir direniş diyebilirim....

Nurdan Atay 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Saramago, yine sıradan gözüken derin insanların gözünden bize kapitalizmin inceden ince insanı nasıl köleleştirdiğini anlatıyor. Emeğin sömürüsünü, yaratıcı insanların yarattıklarının hiçbir şey yaratmayan ancak o insanların ürünlerini hiçe sayacak kibri kendisinde gören mevki sahiplerinin acizliğini, modern yaşamın bizi vaatlerle hapsettiğini yine o muzip, esprili diliyle anlatıyor. Yazar olmak bu demek kanımca. Bedeni bu dünyada olmasa dahi kalemi yaşıyor. Saramago benim hayranlıkla, zevkle okuduğum bir yazar. "Mağara" da yine elimden düşürmek istemediğim bir kitabı oldu.

Kitaptan 21 Alıntı

+Ölümden konuşmasana baba.
-Ölümden ancak hayattayken konuşabiliriz, başka zaman değil.

Mağara, José SaramagoMağara, José Saramago

Her zaman özgün fikirler bulmak mümkün değildir, uygulanabilir fikirler bulmak yeterlidir.

Mağara, José SaramagoMağara, José Saramago

+İnsanlar ne kadar karmaşık.
-Ama karmaşık değil basit olsaydık insan olmazdık.

Mağara, José Saramago (Sayfa 234)Mağara, José Saramago (Sayfa 234)

Merkezin cephesindeki devasa reklam afişi gerekeni söylüyordu: SİZE İHTİYACINIZ OLAN HERŞEYİ SATABİLİRİZ AMA SATMAMIZ GEREKEN ŞEYLERE İHTİYAÇ DUYMANIZI TERCİH EDERİZ.

Mağara, José Saramago (Sayfa 283)Mağara, José Saramago (Sayfa 283)

"Her işin başı akıl demişler, demişler ama unutma ki kuşlar da yuvalarını içi boş yaparlar, fakat her yerde bunu anlatıp böbürlenmezler."

Mağara, José SaramagoMağara, José Saramago

Zaman dediğimiz şey,biz onu gerektiği gibi kullanamadık diye bir köşeye yaslanıp dinlenecek,onun yokluğunun farkına varalım diye dünyanın en sabırlı adamı gibi istifini bozmadan bekleyecek değildi ki.

Mağara, José Saramago (Sayfa 16)Mağara, José Saramago (Sayfa 16)

...hem insan diktiği fidanın serpilip,bir gün kendisini asacağı ağaç olacağını bilemez ki...

Mağara, José Saramago (Sayfa 151)Mağara, José Saramago (Sayfa 151)

Babamla ne yapacağımı hiç bilemiyorum.... annem hayatta olsa herşey bambaşka olurdu çünkü insanlar ne derse desin iki zayıflık toplanınca daha büyük bir zayıflık etmiyor.

Mağara, José Saramago (Sayfa 38)Mağara, José Saramago (Sayfa 38)

İnsanlar eşya değildir,insanlar hep birinci sırada olmak isterler. Üstelik orada olmak da yetmez,insanlar bunun bilinmesini ve diğerlerinin bunu farketmesini isterler..

Mağara, José Saramago (Sayfa 17)Mağara, José Saramago (Sayfa 17)
3 /