Mavi Qatarın Sirri

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.843
Gösterim
Adı:
Mavi Qatarın Sirri
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952240696
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Altun Kitab
Baskılar:
Mavi Trenin Esrarı
Mavi Qatarın Sirri
Aqata Kristi 1891-ci ildə İngiltərədə dünyaya gəlib. Bütün dünyada haqlı olaraq “Dedektiv əsərlər kraliçası” kimi tanınır. Yazıçı 80-dən çox qətl – qarət romanının müəllifidir. Əsərlərinin əksəriyyətində baş qəhrəman Herkuliz Puarodur. Bu belçikalı xəfiyyə uzun illər yazıçıya vəfadarlıqla xidmət edir.
“Yaqutları qızıma hədiyyə edəndə dedim ki, onları özü ilə götürməsin. Yaqutlara görə onu öldürsələr, mən buna dözmərəm… Hər şeydən əvvəl unutmaq olmaz ki, cinayətin həyata keçirilməsində iki nəfər əlbir iştirak etmişdir…”
288 syf.
·2 günde
Polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Agatha Christie'nin yine muhteşem romanı Mavi trenin esrarı... Christie bu kitabı yazarken ilk eşinden ayrılmak üzere ve morali bozuk bir haldeymiş. Maddi yönden sıkıntı da olduğu için kitabı bir an önce yazmak ister. Kendisi bu kitabı amatörlükten profesyonelliğe geçiş dönemim diye niteler. Yazma hevesini büyük ölçüde kaybetmesi romanın ilk sayfalarına yansımış sanki. Ama ilerleyen sayfalarda diğer eserlerinde ki lezzeti bulabilirsiniz. Yazar trenleri hep gizemli bulmuş anlaşılan. Zira trende geçen birçok romanı var.
Kitabın konusu kısaca; Zengin bir işadamının kızı trende ölür ve mücevherleri çalınır. Çok fazla şüpheli yoktur ama yine de karışıktır olaylar. Hercule Poirot',un dehasına hayran kalacağınız sonuna kadar merakla okuyacağınız şahane bir eser. Polisiye seviyorsanız kesinlikle listenize ekleyin. Keyifli okumalar...
288 syf.
·Beğendi·7/10
Hep erteleyipte okuyamadığm bir Agatha Christie romanı.
Nihayet okudum.
Onlarca isim biraz kafanızı karıştırıp yorsa da, yine de bir günde okuyup bitirebileceğiniz bir roman.

Sıradan diyenler olabilir ama ben okurken keyif aldım. Katili tahmin etmek oldukça zor :))
288 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitapı almak için anneme söylemişdim. Akşam uyuyurken okumaya başladım. Kitap okadar güzeldi ki, onu bırakmaq istemiyordum.Her sayfasından zevk alıyordum.
Hatta onu söyleye bilirim ki, burada katili bulmak zor. Ben bile katili bulamadım. Bence bu kitapı okumalısınız. Okurken pişman olmayacaksınız.
288 syf.
·Beğendi·10/10
bir Agahta klasiği siz katili tahmin etmeye çalışırken katil unlu dedektifimiz sayesinde farklı bir kişilik olarak karsınıza çıkar.Mrs. Marple ya da Hercule Poirot her zamanki zekiliğini konuştururlar.
288 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Ölüm Diken Üstünde'den beri Agatha Christie okumayalı yaklaşık 1 yıl geçmişti ve çok özlediğimi fark ettim. Poirot ile arayı daha fazla açmayacağım :) Kitaba gelecek olursak, kitap ABD'li bir milyarder Van Aldin'in kızı olan, Ruth Kettering'in Mavi Tren'de ölü bulunması ve çok değerli mücevherlerinin çalınması sonucu olan olayları anlatıyor. Kitapta aslında başlarda katil olduğuna kesin gözle bakılan, bütün delillerin onu işaret ettiği bir karakter olsa bile Dedektif Poirot aslında hiçbir şeyin göründüğü kadar basit ve kolay olmadığını, küçük bir şüphenin, içe sinmeyen şeylerin bizi asıl gerçeğe götürebileceğini bir kez daha gösterecekti.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Yine müthiş ve sürükleyiciydi. Yazar resmen sağ gösterip sol vuruyor katil için emin olduğunuzu sanıyorsunuz ama yanılabilyoruz bu yüzden okunmaya değer çabucak bitecek bir kitap şimdiden iyi okumalar️
288 syf.
·13 günde·8/10
Agatha Chistie bu romanını eşinden ayrılmak üzere olduğu bir dönemde para htiyacı nedeniyle kaleme almış. Otobiyografisinde bunu açıklamaktan çekinmemiş. Hatta bu kitabını amatörlükten profesyonellige geçişi olarak belirtmiş. İşte böyle bir önsözle başlıyor kitap. Şahsen ben böyle bir önsöz okuyunca kitaba başlayıp başlamamak konusunda gitgeller yaşadım. Birçok yazar aynı kaygılarla kitap yazdığı günümüzde Agatha gibi bir ustanın bunu itiraf etmiş olması nedense başta rahatsız etti. Ama kitabı okuyunca hakikaten profesyonel bir polisiyeci oluşunu bin kere daha tekrar tekrar kabul etmiş oldum. Zira kitabı 1928 de kaleme alınmıştı ve okurken insanı hala taze bir etki bırakıyordu.
Kitabın konusuna gelince, milyoner bir Amerikalının biricik kızı Ruth lüks bir trende ölü bulunur ve yanında bulunan pahalı mücevherleri kayıptır. O sırada emekli olmuş ama aynı trende seyahat etmekte olan Hercule Pairot ayağına kadar gelmiş olayı çözmek ister. Ve olaylar sıralanır. Benim bu kitapta en çok dikkatimi çeken yazarın önceki okuduğum diğer kitaplar gibi bu kitabini yaşayan birinin gözünden anlatmaması oldu. Ve de Hercule Pairot'un ilk yüz sayfada olmaması.. Hercule Pairot sanki romanın başlarında yan karakter gibi olsun istenmiş gibi hissettim. Ama tabiki bu bir Pairot romanıydı ve kitabın diğer yarısında başrol yine o oldu. Birde Katherine var tabi, yazarın ona bu kadar değer vermesi, hikayedeki her erkeği -güzel değildi vurgusu yapıp- ona aşık etmesi ve kitabın sonunda iç sezisinin etkili oluşu bana biraz ilginç geldi ve puanımı oradan kırdım. Ama en başta da dediğim gibi usta bir elden çıkmış, güzel ve taze bir kitap, tavsiye ederim.
Not: Yazarın trende geçen diğer bir romanı olan Doğu Ekspresi cinayetindeki kondüktör ile bu kitabındaki tren kondüktörü aynı kişi aynı isim.:)
288 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hər şey ya ağ, ya da qaradır. Hər şey dəqiq və müəyyəndir. Lakin həyat, madmazel, çətindir.
Agata Kristinin oxuduğum ilk əsəridir. Dedektiv oxumağı o qədər sevməsəm də, düşünürəm ki, Agata Kristi mütləq oxunmalıdır. Əsərlərində sirrin sonuncu səhifələrdə ortaya çıxdığını, heç düşünülməmiş birinin olduğunu eşitmişdim. İndi isə şahidi oldum.
288 syf.
·Puan vermedi
Bazılarımız için bir Arthur Conan Doyle değil ama kesinlikle genel olarak yazacağım bu kadının kitapları harika. Benim hayatıma "polisiye kitaplar" kavramını sokmuş müthiş bir yazar olduğuna inanıyorum. Bütün kitaplarını tek solukta okuyacağınıza inanıyorum. Sunday Express gazetesininde dediği gibi "Polisiye romanlar kraliçesinden eşsiz bir cinayet romanı." keyifli okumalar :)
288 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Evet.. Yine askerlik ve yine çarşı izni.. (Yanlış anlaşılmasın. Askerliğimi yıllar önce yaptım. Ama bu kitabı askerde ve çarşı iznimde almıştım. Yani bu kitap bende o zamandan kalma manasına algılayın. Aldığım kitapların ilk iç sayfasına aldığım tarihi ve yeri yazma huyuma sağlık)... 2 koğuş nöbeti sırasında bir çırpıda okuduğumu gayet net hatırlıyorum. Agatha Christie hikayelerinde en fazla okumak istediğim kahraman Hercule Poirot'dur. Bu romanın da tabii ki baş kahramanı ve dedektifi.. Bir başka ilginç ayrıntı da şu: Bende ki kitabın adı "Yakut Kana Bulandı"...

Bu arada radyo tiyatrosu olarak düzenlenmiş bir versiyonu da mevcut. Dinlemek isteyenler için şöyle bir link sunabilirim... https://www.youtube.com/watch?v=0k15_QP8cnI
288 syf.
·2 günde
Evet yazarın ilk kitap inceleme mi bu esere tercih ettim... "Etkileyici ve mukemmel..!" nidaları içinde bırakmak istemem buraya... Ama nafile etkileyici ve mükemmeldi!

Agatha serisinin bugün itibariyle %32 sini hallettim. Ve yine olduğu gibi katili bulamadım, ama epey yaklastigimi düşünüyorum ... Dikkat et Poirot okuyucularını kandiramassin.. Cevapsizlik daim...

İlk 18 kitabı boyunca ilgimi çeken noktalardan biraz bahsetmek gerekirse , Poirot hep aynı taktiği kullanıyor , ( evet doğru okudunuz aynı taktik) o gri hücrelerde aynı düşünce yolları... Spoiler vermemek için zor tutuyorum kendime. Şunu demek istiyorum ....

Poirot, bir cinayet sırasında ilk önce gecistirmeyi seçiyor ve belli düşünce suzgeclerinden önce karmaşık bir düzen yaratıyor . siz Poirot'un bu gizemli haline hapsolmaktan baska bir sey yapamıyorsunuz... Ve su soruyu soruyor kendine Poirot : " bu cinayetten en fazla karlı çıkan kim?" deli soruların baslangici bu sureti hayal şeklinde okuyucu da tezahür ediyor...

İkinci sorusu daha bir çekici ama Poirot değil bu sefer soruyu soran, Sayın Agatha?!

Kazançlar. Maddi kazançlar, bu cümle tamamen agathanin hisleri ve bizim ulu Poirot bey efendiye yüklüyor . bir victoria dönemi asilzadesi ve üst ahlaki ile yetişen bir hanimefendiye yakışır mi? Burda da cevapsizlik -en azından benim için- daim...

Romana gelirsek de.... Trenler trenler ve yine trenler. İnsanı konpartiman konpartiman gezdirirsin Poirot da haberimiz olmaz/ olamaz/ olmuyor da...

Keyifle okuyun, okuyun...ya birde trenleri binmeyi ihmal etmeyin. :)
Hər şey ancaq ya qara ya da ağdır, hər şey dəqiq və müəyyəndir. Lakin həyat, madmazdel, çətindir. Elə işlər var ki, hələ baş verməyib, amma kölgəsi artıq görünür.
Agatha Christie
Sayfa 250 - Qanun Nəşriyyatı
Keşke hayatta her şey siyah ya da beyaz kadar kesin ve açık olarak belirlenebilse. Ama maalesef yaşam öyle değil, matmazel. Henüz açık olarak kendini göstermeyen, ancak insanların üstüne gölgeleri düşen öyle çok şey var ki.
Agatha Christie
Sayfa 204 - Altın Kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mavi Qatarın Sirri
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952240696
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Altun Kitab
Baskılar:
Mavi Trenin Esrarı
Mavi Qatarın Sirri
Aqata Kristi 1891-ci ildə İngiltərədə dünyaya gəlib. Bütün dünyada haqlı olaraq “Dedektiv əsərlər kraliçası” kimi tanınır. Yazıçı 80-dən çox qətl – qarət romanının müəllifidir. Əsərlərinin əksəriyyətində baş qəhrəman Herkuliz Puarodur. Bu belçikalı xəfiyyə uzun illər yazıçıya vəfadarlıqla xidmət edir.
“Yaqutları qızıma hədiyyə edəndə dedim ki, onları özü ilə götürməsin. Yaqutlara görə onu öldürsələr, mən buna dözmərəm… Hər şeydən əvvəl unutmaq olmaz ki, cinayətin həyata keçirilməsində iki nəfər əlbir iştirak etmişdir…”

Kitabı okuyanlar 397 okur

  • Booklover
  • Elvin Xəlilov
  • Arabel
  • Nane Huseynova
  • Mahtab Abasova
  • Rosebud

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.8 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0