Adı:
Mem u Zin
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944360036
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kent Işıkları Yayınları
Dünya edebiyatının şaheserlerinden olan Memu Zin, 1393 yılı civarında Cizre'de yaşanmış dramatik bir aşkın öyküsüdür. Olay örgüsü, Mem ve Zin adlı iki genç arasında yaşanan aşk üzerine kurgulanmıştır. Mem ile Zin'in bir nevruz bayramında karşılaşması ile başlayan olay, dramatik bir şekilde, kavuşamayan aşıkların ölümü ile sonuçlanır.

Gel ey saki! Doldur kadehe şarabı. Ruhun mahsulünden çıkarılmış ve gönüllerin sırrından damıtılmış gül renkli şaraptan doldur. Süslenmiş inci kadehlerden, kadeh üstüne kadeh içir. Gafil kalbimi inletecek ve şaşkın aklımı sarhoş edecek coşturucu bir mey içir.
Ferhat ile Şirin, Aslı ile Kerem, Leyla ile Mecnun gibi tanınmamış, adı duyulmamış yada çok az duyulmuş bir aşk hikayesi. 1393 yılında Cizre'de yaşanmış. Masivayı terkettirip sadece Allah'a yönelten bir aşk...Hala da mezarları orada.Mem ile Zin aynı mezara, onların kavuşmasına engel olan Bekir ise hemen yanıbaşlarındaki mezara konmuş. Çocukken televizyonda filmini izlemiştim ve beni inanılmaz etkilemişti. Bugün kitabını okudum, yine etkiledi yine etkiledi..
Mem û zin...

1393 yılında Cizre'de yaşayan mem ve zin adlı gençlerin yaşadığı aşkı ele alan kitap,basit bir anlatım ile oluşturulmuş olup,bulunduğu zaman dilimi hakkında bizi bilgilendirmekte ve Kürt kültürüne ait izler taşımaktadır. İçerik olarak kitap,vuslata eremeyen mem ile zin aşkının manevi aşka dönüşmesini ele almaktadır. Yazarın mübalağa sanatına sıkça yer vermesiyle bazı olaylar,gerçeklikten uzaklaşmıştır.

Beğenmediğim kısmına gelince :(
Kitap başka bir kitabın özetiymiş izlenimi uyandırdı bende. Çünkü olaylar çok çabuk gelişiyor ve yazar tesadüflere(tevafuk)sıkça yer vemiş. Aynı zamanda kitabın önsözünde kitabın nasıl bitiğinden bahsedilmiş. Size tavsiyem ön bilgilendirmeleri okumayın, okumayınki sonunu merak edebilin. :)
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.031 Oy)12.516 beğeni31.860 okunma2.825 alıntı133.031 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.140 Oy)17.543 beğeni39.634 okunma2.138 alıntı165.993 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.888 Oy)8.176 beğeni26.119 okunma636 alıntı127.197 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.169 Oy)10.835 beğeni26.631 okunma1.389 alıntı140.092 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.082 Oy)7.348 beğeni19.891 okunma3.260 alıntı117.074 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.503 Oy)8.446 beğeni22.940 okunma1.468 alıntı106.155 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.847 Oy)7.381 beğeni20.708 okunma693 alıntı80.113 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.252 Oy)8.180 beğeni24.071 okunma1.943 alıntı102.962 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.999 Oy)8.394 beğeni23.317 okunma1.159 alıntı113.371 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.578 Oy)5.113 beğeni15.071 okunma854 alıntı73.013 gösterim
Okuduğum kitabın gerçeğini bulamadım. Okuduğum mem ü zin kitabının yazarı. Ahmed-i hani (ehmede xani) babamın ısrarı üzerine okuyorum ve güzle bir kitaba benziyor tavsiye ederim
Şırnak cizrede türbesi bulunan memu zine ziyaretim sırasında girişinde zorlu ve dik olan merdivenlerinden inerken, burası nasıl gizemli bir aşıklar türbesi demiştim, oradakilerin inanışına göre aşık olmayanların giremediğini bir yermiş, içerisindeki odada bir tarafta yaşarken kavuşamamış iki sevgilinin yan yana kabri diğer tarafta ise onları ayıran bekirin kabri vardı. Burda bile huzura kavuşamayan aşıkların hikayesini merak edip okudum. Bekir, kötülüğü, ikiyüzlülüğü, koğuculuğu, fitne ve fesatçılığı, dalkavukluğu temsil ediyorken.Doğruluğu, iyiliği, suçsuzluğu, zayıflığı ve çaresizliği de Memo ve Zin’in şahıslarında toplanmış. Yazar eserine zamanın yaşantısını,sosyal durumunu ve kültürünü büyük bir ustalıkla işlemiş. Eser; Türkçe, Farsça, Arapça, Fransızca ve Rusça’ya tercüme edilmiş. Bu gerçek hikayeyi herkes okumalı buda leyla ile mecnun gibi bize ait bir kültür ve bu hikayeyide bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.
Ey Saki !
Etrafımdaki hayallerin arkasında bir çok sırrı hissediyorum. Fakat bir türlü bulamıyorum. Arada sırada parlayan bir ışık , gözlerimin önüne şu sisin arkasında ışıldıyor ; fakat ona ulaşmak için o sisi geçemiyorum. Şu evrenin gürültüsü arasında, kulaklarıma gökten o kadar yüce, o kadar güzel bir ses geliyor ki,onu bu gürültüden ayırıp anlayamıyorum.
Ey Rabbim !
Konulan şu hayal perdelerini gözlerimin önünden çek ki, seni görebileyim.
Ey Rabbim !
Aklımın üzerindeki dünya örtüsünü ve sarhoşluğunu kaldır ki, onu yürüten ve hayat veren azametine yol bulayım.
Ey Rabbim !
Ebedi cemalinin şekillerini önümden kaldır ki, dünyayı aydınlatan zatının cemalini göreyim.
Ey Rabbim !
Çarpıntısı durduğunda , görevi sona erdiğinde , kalbimi bu ebedi cemalin , ebedi büyük sırrın aşkından , ona bağlanmaktan mahrum etme ..
Ey Rabbim !
Senin karşı konulmaz gücüne inandım, nuruna,cemaline inandım. Tüm bu kainatın beden , senin ise kainatın ruhu olduğuna ve evrenin hakikat, senin de onun sırrı olduğuna inandım.
Sen aşıkların ve sevgililerin ziynetlerindeki güzelliksin. Aşıkların kalbinin meyli sahadır ve gönüllerinin arzusu sensin.

Sonra Zin Mem'in mezarına sarılır . kucaklayıp toprağı yüzüne başına sürmeye başlar , Ardından mezarı yastik edinir kendine . etrafındakiler onu kaldırıp teselli vermeye çalışır fakat ellerinin , ruhunu teslim etmiş soğuk cansız bir bedene dokunduğunu anlarlar...

Leyla ile Mecnun neyse Yusuf ile Züleyha , Kerem ile Aslı , Ferhat ile Şirin , Süleyman as. İle Belkıs hatta Mevlana Celaleddin ile Şemsi Tebriz neyse kısaca aşk neyse Mem û Zin de odur.
O kadar güzel bir aşk a tanık olacaksınız ki aslında bir raslanış hikâyesi bu içinde acı var aşk var hasret var ancak bir tek kavuşmak yok. Çünkü şairin de dediği gibi kavuşursan meşk olur kavuşmazsan aşk tır. Aynen budur kanımca...
Bir aşk hikayesinin nasıl gerçek aşk a yani ilahi aşka dönüştüğüne şahit olacağiniz bir roman.
Anlatımı gayet akıcı zaten sayfa sayısı çok az kolaylıkla bitireceksiniz ve zaten farketmeden siz bitmiş olacaktır kitap. Hicbir kitaba kötü diyemem bir emek söz konusu netice de ancak bu kitaptan sonra işte böyle şeyler bilinmeli gerekli anlatılmalı diye düşündüm . ve yazar gayet güzel aktarmış anlatmak istediğini , beni sarsan bir roman oldu ve böyle bir ölüm halini düşünür oldum. Çeviriyi yapan Değerli hoca Abdülhadi Timurtaş'a burdan selam olsun...
Özellikle Yusuf İle Züleyha aşkını seven ve Nazan Bekiroğlu nun kitabını okuyan arkadaşlara tavsiyemdir.
Ve bir de söylemeden geçemeyeceğim eserin asıl sahibi M.Said Ramazan el-buti ithaf kısmını o kadar güzel yazmış ki...
'Bu romanı, azıcık yanıp da teselli bulması temennisiyle , aşkı zehir veya nektar olarak yudumlayan ve aşkın ateşinde yanan ama meyvesini tadamayan her kalbe ithaf ediyorum.'
Allah razı olsun. Gerçek aşk a ulaşabilmeyi Allah nasip eder her isteyene inşallah.
Klasik aslı kerem ferhat şirin hikayeleri gibi bir hayat hikayesi ama kendini okutuyor okunmalı filmini izlemeyi düşünüyorum her ne kadar Kürtçe çat pat konuşuyo olsam da filmini anlamam gibime geliyor . En azından kitap Türkçeydi bazı noktalar gerçekten çok güzeldi özellikle memin ilahi aşkı bulması harikaydı bence
Mem, Tacdin, Zin,Sıtti, Emir Zeyneddin ve Beko halk hikayesindeki önemli karakterler. Olay örgüsü bu kahramanlar etrafında şekilleniyor. Mem u Zin adlı halk hikayesi, Tahir ile Zühre'den bayağı etkilenmişe benziyor.
Bu hikayede beni en çok şaşırtan Nevruz Bayramında kürt gençlerinin ve kızlarının kılık değiştirerek yaptığı kutlamalar. Daha fazla spoiler verip merakınızı köreltmeyim. Dileyene iyi okumalar.
Onlar dadıcığım! Harika, berrak iki kadeh gibiydiler.
Fakat içinde parıldayan içki bizdik.
Gerçi aydınlatan en güzel lamba gibiydiler.
Fakat fitillerinden çıkan ışık bizdik.
Parlak ve gayet güzel iki ayna gibiydiler.
Fakat onlardan saçan güneş bizdik.
Hüsrev ' in tacı , Şirin'e yansımasaydı, güzelliği dünyada bu kadar nam salar mıydı?
Umulur ki Allah , ezeli ilminde bize sevda kadehinden içmeyi takdir ettiği gibi kavuşma mutluluğunu da takdir eder.
Ümitsizlik de nedir. Bütün dünya bir araya gelse kalbime ümitsizlik sokabilir mi hiç?
Allah a yemin ederim ki şu an yanımda bulunan yüzük beni hayata bağlayan yegane tesellim ve ayakta tutan ruhumdur.Kim kalkıp birisinin ruhunu ondan alabilir?Hayır, tüm iç organlarımı eriten,içimdeki ateşin hatırı için yalvarıyorum ve Zîn'in adı hürmetine sana yakarıyorum ; bende kalan şu son nefesimi,ruhumu bana bağışla ve yüzüğün bende kalmasına müsaade et.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mem u Zin
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944360036
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kent Işıkları Yayınları
Dünya edebiyatının şaheserlerinden olan Memu Zin, 1393 yılı civarında Cizre'de yaşanmış dramatik bir aşkın öyküsüdür. Olay örgüsü, Mem ve Zin adlı iki genç arasında yaşanan aşk üzerine kurgulanmıştır. Mem ile Zin'in bir nevruz bayramında karşılaşması ile başlayan olay, dramatik bir şekilde, kavuşamayan aşıkların ölümü ile sonuçlanır.

Gel ey saki! Doldur kadehe şarabı. Ruhun mahsulünden çıkarılmış ve gönüllerin sırrından damıtılmış gül renkli şaraptan doldur. Süslenmiş inci kadehlerden, kadeh üstüne kadeh içir. Gafil kalbimi inletecek ve şaşkın aklımı sarhoş edecek coşturucu bir mey içir.

Kitabı okuyanlar 72 okur

 • Deniz
 • Esmerayy
 • Vera pavlovna
 • mustafa taşkın
 • Ouz can
 • Adile Şahin
 • GÜL
 • Doktor C.
 • Murat Özer
 • Ömer Toy

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%56 (14)
9
%16 (4)
8
%12 (3)
7
%12 (3)
6
%0
5
%4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0