Adı:
Mem u Zin
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944360036
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kent Işıkları Yayınları
Dünya edebiyatının şaheserlerinden olan Memu Zin, 1393 yılı civarında Cizre'de yaşanmış dramatik bir aşkın öyküsüdür. Olay örgüsü, Mem ve Zin adlı iki genç arasında yaşanan aşk üzerine kurgulanmıştır. Mem ile Zin'in bir nevruz bayramında karşılaşması ile başlayan olay, dramatik bir şekilde, kavuşamayan aşıkların ölümü ile sonuçlanır.

Gel ey saki! Doldur kadehe şarabı. Ruhun mahsulünden çıkarılmış ve gönüllerin sırrından damıtılmış gül renkli şaraptan doldur. Süslenmiş inci kadehlerden, kadeh üstüne kadeh içir. Gafil kalbimi inletecek ve şaşkın aklımı sarhoş edecek coşturucu bir mey içir.
Mem u Zin; Leyla ile mecnun, Aslı ile Kerem'den ayrı bir kültür ve ayrı bir dil ile meydana gelmiş bir pınar olsa da aynı denize dökülen aynı tadı veren bir hikayedir.

Ülke sınırlarımız içinde yaşanmış kürt edebiyatının en önemli eserlerinden bir tanesidir. Eserin aslı Ahmed İ Hani'ye aittir, bu kitap bir özet niteliğindedir.

Her ne kadar bulunduğumuz coğrafyaya ait olsa da batının aynı konulu hikayelerinin gerisinde bırakılmıştır.

Kitaptan ayrıntılar dahil etmek istemedim,
Her okuyan kendi gönül kısmetinden nasiplensin...

Ayrılıkların kapısında değil,
Sevdiğinizin kapısında okumanız dileğiyle...

'' Kavuşmak kaderiniz olsun '' Dua ile...

'' Vesselam ''
Mem û zin...

1393 yılında Cizre'de yaşayan mem ve zin adlı gençlerin yaşadığı aşkı ele alan kitap,basit bir anlatım ile oluşturulmuş olup,bulunduğu zaman dilimi hakkında bizi bilgilendirmekte ve Kürt kültürüne ait izler taşımaktadır. İçerik olarak kitap,vuslata eremeyen mem ile zin aşkının manevi aşka dönüşmesini ele almaktadır. Yazarın mübalağa sanatına sıkça yer vermesiyle bazı olaylar,gerçeklikten uzaklaşmıştır.

Beğenmediğim kısmına gelince :(
Kitap başka bir kitabın özetiymiş izlenimi uyandırdı bende. Çünkü olaylar çok çabuk gelişiyor ve yazar tesadüflere(tevafuk)sıkça yer vemiş. Aynı zamanda kitabın önsözünde kitabın nasıl bitiğinden bahsedilmiş. Size tavsiyem ön bilgilendirmeleri okumayın, okumayınki sonunu merak edebilin. :)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.919 Oy)19.836 beğeni45.424 okunma3.469 alıntı191.959 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.097 Oy)13.909 beğeni36.021 okunma3.754 alıntı153.080 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.979 Oy)11.767 beğeni29.529 okunma1.681 alıntı154.494 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.908 Oy)9.181 beğeni30.098 okunma922 alıntı146.145 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.712 Oy)8.173 beğeni22.237 okunma4.392 alıntı136.410 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.218 Oy)9.207 beğeni27.483 okunma2.920 alıntı121.135 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.883 Oy)9.422 beğeni26.499 okunma1.791 alıntı135.288 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.705 Oy)9.655 beğeni27.106 okunma1.996 alıntı125.525 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.456 Oy)4.365 beğeni16.579 okunma1.582 alıntı80.875 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.750 Oy)8.364 beğeni23.906 okunma947 alıntı95.262 gösterim
Yerde yeşerip gökte olgunlaşan bir aşkın hikayesi....mem u zin
dramatik bir aşkın sonu, bu dünyada birbirlerine kavuşamayan iki aşığın serüveni
Öyküdeki karakterlerin birer metafor olarak kullanıldığını farketmek sıradan bir aşk öyküsü okuyor hissinden de uzak tutuyor. ihanet eden beko karakterine mesela, tüm hainlere öfke duyarak kızıyorsunuz.. gerçekten çok duygusal bir roman. son sayfalara geldiğinizde gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız...okumanızı tavsiye ederim
Birşeyi sevmek için, o şeyin senin olması gerekmiyor ahir zamanda..Bunu kanıtlıyor. Mem u Zin destanı..Sevda ezeli ve ebedidir, sevda tüm çirkin olan şeylere rağmen yaşar, mezarda bile yaşar...Beko ( Bekir ) kötüdür, kötülükler sevdayı sarar her çağda; ama sevda çelik gibidir, sevda umut gibidir, sevda hep direnir..Toprak olmak ölmek demek değildir, yeni güne kavuşmaktır toprak olmak, sonsuzluğa ulaşmaktır..Bu sevda destanı, ölümsüzlüğü kanıtlar.... Bu kitabın ilk önce filmini izledim. Film çok eski olduğu için, görüntü kalitesi biraz düşüktü. Ama muhteşem bir aşk ve dram filmi. Kitabını da bana tavsiye eden komşum " Kırık Kaleme " çok teşekkür ediyorum. Büyük bir zevkle okudum. Herkese tavsiye ederim...
Okuduğum kitabın gerçeğini bulamadım. Okuduğum mem ü zin kitabının yazarı. Ahmed-i hani (ehmede xani) babamın ısrarı üzerine okuyorum ve güzle bir kitaba benziyor tavsiye ederim
Şırnak cizrede türbesi bulunan memu zine ziyaretim sırasında girişinde zorlu ve dik olan merdivenlerinden inerken, burası nasıl gizemli bir aşıklar türbesi demiştim, oradakilerin inanışına göre aşık olmayanların giremediğini bir yermiş, içerisindeki odada bir tarafta yaşarken kavuşamamış iki sevgilinin yan yana kabri diğer tarafta ise onları ayıran bekirin kabri vardı. Burda bile huzura kavuşamayan aşıkların hikayesini merak edip okudum. Bekir, kötülüğü, ikiyüzlülüğü, koğuculuğu, fitne ve fesatçılığı, dalkavukluğu temsil ediyorken.Doğruluğu, iyiliği, suçsuzluğu, zayıflığı ve çaresizliği de Memo ve Zin’in şahıslarında toplanmış. Yazar eserine zamanın yaşantısını,sosyal durumunu ve kültürünü büyük bir ustalıkla işlemiş. Eser; Türkçe, Farsça, Arapça, Fransızca ve Rusça’ya tercüme edilmiş. Bu gerçek hikayeyi herkes okumalı buda leyla ile mecnun gibi bize ait bir kültür ve bu hikayeyide bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.
Ey Saki !
Etrafımdaki hayallerin arkasında bir çok sırrı hissediyorum. Fakat bir türlü bulamıyorum. Arada sırada parlayan bir ışık , gözlerimin önüne şu sisin arkasında ışıldıyor ; fakat ona ulaşmak için o sisi geçemiyorum. Şu evrenin gürültüsü arasında, kulaklarıma gökten o kadar yüce, o kadar güzel bir ses geliyor ki,onu bu gürültüden ayırıp anlayamıyorum.
Ey Rabbim !
Konulan şu hayal perdelerini gözlerimin önünden çek ki, seni görebileyim.
Ey Rabbim !
Aklımın üzerindeki dünya örtüsünü ve sarhoşluğunu kaldır ki, onu yürüten ve hayat veren azametine yol bulayım.
Ey Rabbim !
Ebedi cemalinin şekillerini önümden kaldır ki, dünyayı aydınlatan zatının cemalini göreyim.
Ey Rabbim !
Çarpıntısı durduğunda , görevi sona erdiğinde , kalbimi bu ebedi cemalin , ebedi büyük sırrın aşkından , ona bağlanmaktan mahrum etme ..
Ey Rabbim !
Senin karşı konulmaz gücüne inandım, nuruna,cemaline inandım. Tüm bu kainatın beden , senin ise kainatın ruhu olduğuna ve evrenin hakikat, senin de onun sırrı olduğuna inandım.
Sen aşıkların ve sevgililerin ziynetlerindeki güzelliksin. Aşıkların kalbinin meyli sahadır ve gönüllerinin arzusu sensin.

Sonra Zin Mem'in mezarına sarılır . kucaklayıp toprağı yüzüne başına sürmeye başlar , Ardından mezarı yastik edinir kendine . etrafındakiler onu kaldırıp teselli vermeye çalışır fakat ellerinin , ruhunu teslim etmiş soğuk cansız bir bedene dokunduğunu anlarlar...

Leyla ile Mecnun neyse Yusuf ile Züleyha , Kerem ile Aslı , Ferhat ile Şirin , Süleyman as. İle Belkıs hatta Mevlana Celaleddin ile Şemsi Tebriz neyse kısaca aşk neyse Mem û Zin de odur.
O kadar güzel bir aşk a tanık olacaksınız ki aslında bir raslanış hikâyesi bu içinde acı var aşk var hasret var ancak bir tek kavuşmak yok. Çünkü şairin de dediği gibi kavuşursan meşk olur kavuşmazsan aşk tır. Aynen budur kanımca...
Bir aşk hikayesinin nasıl gerçek aşk a yani ilahi aşka dönüştüğüne şahit olacağiniz bir roman.
Anlatımı gayet akıcı zaten sayfa sayısı çok az kolaylıkla bitireceksiniz ve zaten farketmeden siz bitmiş olacaktır kitap. Hicbir kitaba kötü diyemem bir emek söz konusu netice de ancak bu kitaptan sonra işte böyle şeyler bilinmeli gerekli anlatılmalı diye düşündüm . ve yazar gayet güzel aktarmış anlatmak istediğini , beni sarsan bir roman oldu ve böyle bir ölüm halini düşünür oldum. Çeviriyi yapan Değerli hoca Abdülhadi Timurtaş'a burdan selam olsun...
Özellikle Yusuf İle Züleyha aşkını seven ve Nazan Bekiroğlu nun kitabını okuyan arkadaşlara tavsiyemdir.
Ve bir de söylemeden geçemeyeceğim eserin asıl sahibi M.Said Ramazan el-buti ithaf kısmını o kadar güzel yazmış ki...
'Bu romanı, azıcık yanıp da teselli bulması temennisiyle , aşkı zehir veya nektar olarak yudumlayan ve aşkın ateşinde yanan ama meyvesini tadamayan her kalbe ithaf ediyorum.'
Allah razı olsun. Gerçek aşk a ulaşabilmeyi Allah nasip eder her isteyene inşallah.
Klasik aslı kerem ferhat şirin hikayeleri gibi bir hayat hikayesi ama kendini okutuyor okunmalı filmini izlemeyi düşünüyorum her ne kadar Kürtçe çat pat konuşuyo olsam da filmini anlamam gibime geliyor . En azından kitap Türkçeydi bazı noktalar gerçekten çok güzeldi özellikle memin ilahi aşkı bulması harikaydı bence
Mem, Tacdin, Zin,Sıtti, Emir Zeyneddin ve Beko halk hikayesindeki önemli karakterler. Olay örgüsü bu kahramanlar etrafında şekilleniyor. Mem u Zin adlı halk hikayesi, Tahir ile Zühre'den bayağı etkilenmişe benziyor.
Bu hikayede beni en çok şaşırtan Nevruz Bayramında kürt gençlerinin ve kızlarının kılık değiştirerek yaptığı kutlamalar. Daha fazla spoiler verip merakınızı köreltmeyim. Dileyene iyi okumalar.
Okurken kirpiklerimin ılsandığı nadir kitaplardan biri..!
Bu kadar geç okuma pişmanlığı içindeyim.
Keşke daha önce okuyabilseyim
Ve herzamanki gibi hakettiği değeri bulmuyor..!
Onlar dadıcığım! Harika, berrak iki kadeh gibiydiler.
Fakat içinde parıldayan içki bizdik.
Gerçi aydınlatan en güzel lamba gibiydiler.
Fakat fitillerinden çıkan ışık bizdik.
Parlak ve gayet güzel iki ayna gibiydiler.
Fakat onlardan saçan güneş bizdik.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mem u Zin
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944360036
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kent Işıkları Yayınları
Dünya edebiyatının şaheserlerinden olan Memu Zin, 1393 yılı civarında Cizre'de yaşanmış dramatik bir aşkın öyküsüdür. Olay örgüsü, Mem ve Zin adlı iki genç arasında yaşanan aşk üzerine kurgulanmıştır. Mem ile Zin'in bir nevruz bayramında karşılaşması ile başlayan olay, dramatik bir şekilde, kavuşamayan aşıkların ölümü ile sonuçlanır.

Gel ey saki! Doldur kadehe şarabı. Ruhun mahsulünden çıkarılmış ve gönüllerin sırrından damıtılmış gül renkli şaraptan doldur. Süslenmiş inci kadehlerden, kadeh üstüne kadeh içir. Gafil kalbimi inletecek ve şaşkın aklımı sarhoş edecek coşturucu bir mey içir.

Kitabı okuyanlar 99 okur

 • Pinokyo
 • Rabia Küçük
 • Ayşe Narin
 • Can
 • süleyman aslan
 • Sara Öztürk
 • Emre yılmaz
 • 09:46
 • Mehmet Emin Ateş
 • arafkokuluyagmur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.2 (16)
9
%17.2 (5)
8
%10.3 (3)
7
%10.3 (3)
6
%0
5
%6.9 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları