9,1/10  (13 Oy) · 
43 okunma  · 
15 beğeni  · 
367 gösterim
Dünya edebiyatının şaheserlerinden olan Memu Zin, 1393 yılı civarında Cizre'de yaşanmış dramatik bir aşkın öyküsüdür. Olay örgüsü, Mem ve Zin adlı iki genç arasında yaşanan aşk üzerine kurgulanmıştır. Mem ile Zin'in bir nevruz bayramında karşılaşması ile başlayan olay, dramatik bir şekilde, kavuşamayan aşıkların ölümü ile sonuçlanır.

Gel ey saki! Doldur kadehe şarabı. Ruhun mahsulünden çıkarılmış ve gönüllerin sırrından damıtılmış gül renkli şaraptan doldur. Süslenmiş inci kadehlerden, kadeh üstüne kadeh içir. Gafil kalbimi inletecek ve şaşkın aklımı sarhoş edecek coşturucu bir mey içir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9789944360036
 • Yayınevi:
  Kent Işıkları Yayınları
 • Kitabın Türü:
Chemical Analyst 
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ferhat ile Şirin, Aslı ile Kerem, Leyla ile Mecnun gibi tanınmamış, adı duyulmamış yada çok az duyulmuş bir aşk hikayesi. 1393 yılında Cizre'de yaşanmış. Masivayı terkettirip sadece Allah'a yönelten bir aşk...Hala da mezarları orada.Mem ile Zin aynı mezara, onların kavuşmasına engel olan Bekir ise hemen yanıbaşlarındaki mezara konmuş. Çocukken televizyonda filmini izlemiştim ve beni inanılmaz etkilemişti. Bugün kitabını okudum, yine etkiledi yine etkiledi..