Kitap
Mutlu Prens

Mutlu Prens

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
3.097 Kişi
11bin
Okunma
2.545
Beğeni
59,5bin
Gösterim
157 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 27 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yason Yayınları · Aralık 2015 · Karton kapak · 9786059197717
Diğer baskılar
Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde (16 Ekim 1854, Dublin - 30 Kasım 1900, Paris), İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair. Söylentilere göre bu hareketi ona River Cherwell'de bir boğma girişimine ve odasının dağıtılmasına yol açtı, fakat estetizm fikri halk arasında daha tanıdık ve olağan bir hale geldi. Springfield Republican gibi bazı yayınlar, Wilde'ın Boston gezisi sırasındaki estetizm ile ilgili konuşmalarından sonra onun anlayışının, güzelliğe ve estetiğe övgüden çok şöhret amacıyla yapılan bir hareket olduğuna karar verdi. Ayrıca Wilde'ın giyim tarzı da Higginson gibi eleştirmenlerin odak noktası haline geldi. Higginson, Unmanly Manhood gazetesine yazdığı mektupta Wilde'ın dişiliğinin erkek ve kadınların davranışlarını etkileyeceğinden ve şiirinin erkekleri dişil züppeliğe yaklaştıracağından endişe duyduğunu belirtti. Ek olarak Wilde'ın edebiyatı, eşcinselliği ve kişisel imajını inceleyerek onun hayat tarzını ve eserlerini ahlaksız bulduğunu açıkladı. Wilde, John Ruskin ve Walter Pater'dan derin anlamda etkilenmişti. Bu iki edebiyatçı sanatın hayattaki yeri üzerine makaleler yayımlamışlardı. Wilde daha sonra ironik bir biçimde Pater'in depresif duyguları hakkında yorum yapacaktı: Pater'in ölüm haberi üzerine "O hiç yaşamış mıydı ki? demişti. Pater'in üslubuyla Dorian Gray'in Portresi'nde Bütün sanatlar aslında kullanışsızdır." demişti. Bu yorum edebi anlamda okunmalıydı çünkü filozof Victor Cousin tarafından oluşturulan "Sanat sanat içindir." ideolojisini içinde barındırıyordu. 1879'da Wilde, Londra'da estetizm dersleri vermeye başladı. İğneli üslubu ile geç Victoria dönemi Britanya'sının en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi. Bir dava sonucu fiili livata ve ahlaksızlıktan suçlu bulununca büyük bir düşüş yaşadı ve doğduğu ortamla tam bir zıtlık içinde Paris'de fakir bir otel odasında öldü.
5 mağazanın 241 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,81
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
0 sa. 22 dk.
8.4
10 üzerinden
3.097 Puan · 454 İnceleme
yaren
Mutlu Prens'i inceledi.
50 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Tehlikeli Bir Kitap!
Müthiş bir kitap... Benim okuduğum baskı Türkiye İş Bankası'nın Modern Klasikler serisindendi. Kitabımızda beş öykü yer alıyor: -Mutlu Prens -Harika Fişek -Bencil Dev -Bülbül ve Gül -Vefalı Dost Öykülerden hepsini çok beğendim, seçim yapamam. Çocuk kitabı olsun olmasın verilen mesajlar, öykülerin anlatım dili, alegori ve daha bir sürü öge gayet güzel işlenmiş. Ama çocuk kitabı değil bence :) Yazarın çıraklık döneminde çıkan bir esermiş bu... Ustalık dönemindeki eserleri nasıldır kim bilir... Açıkçası benim yüksek bir beklentim yoktu kitapla ilgili ama yanılmışım. Kişileştirme bol bol kullanılmış. Her hikayede alegori ve mesaj söz konusu ama bunu sizi kesinlikle sıkacak bir biçimde yapmıyor. Çeviri de gayet güzel yapılmış, yazarın o iğneli üslubunu rahatça hissediyorsunuz. Bencillik, kibir, duyarsızlığı gözler önüne seriyor yazar. Aşk ve sevdaya da değinmeyi unutmuyor, örneğin; "Ama aşkın modası geçti artık, şairler öldürdü aşkı. Aşk hakkında o k adar çok şey yazdılar ki, kimse ona inanmaz oldu; bence çok normal. Gerçek aşk acı çeker ve susar..." Beni kitabın son kısmı da çok etkiledi: " 'Ona ana fikri olan bir öykü anlattım.' 'İşte bu daima son derece tehlikelidir,' dedi Ördek. Ben de aynı fikirdeyim doğrusu. " Yanlış olabilir ama ben bu "ben de aynı fikirdeyim doğrusu" cümlesini kuran kişinin yazar olduğunu düşünüyorum. Yazar bize ana fikri olan öyküler anlattı ve bunun tehlikeli olduğunu düşünüyor... Ve bu düşünce doğrudur bence. Doğru olan şey tehlikelidir. Özetle; ben bu kitaba bayıldım. Okuyun, okutun, kesinlikle tavsiye ediyorum. 50 sayfada bu kadar güzellik, mesaj, alıntı... Oscar Wilde çok çok tebrikler. Okuyun, ne demek istediğimi anlayacaksınız. :) "Nereyi seversen orası senin dünyandır."
Mutlu Prens
8.4/10
· 11bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
18
İlayda
Mutlu Prens'i inceledi.
128 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Ne zamandır çocuk kitabı bu diye okumuyordum. Şans vereyim dedim, iyi ki de vermişim. 7'den 70'e herkesin okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Benimki Remzi Kitabevi'nindi ve içinde 10 tane kısa hikâye vardı. Hem en sevdiğim hem en gıcık olduğum hikâye Candan Arkadaş'tı. 2 hikayeyi tam anlamadım. Sanırım biraz daha büyüyünce. Tüm hikâyelerde bir iyi bir de kötü karakter var diyebilirim. Biraz masala kaçıyor aslında. Hikâyeden çok masala benziyor ama masal de değil. Masalsı hikâye diyelim. Lütfen siz de benim gibi önyargılı olmayın ve okuyun. :)
Mutlu Prens
8.4/10
· 11bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Minibirkitap
Mutlu Prens'i inceledi.
56 syf.
·
Puan vermedi
Mutlu Prens yazarın çıraklık döneminin ürünüdür. İçinde beş masalımsı öykü bulunuyor. Masal dediğime bakmayın çıkarılacak ders çok fazla. Yazarın genel olarak değindiği şeyler bencillik, ego, pişmanlık, kibir.Her öyküde farklı bir konu işlenmiş. . Mutlu Prens ve Bencil Dev öyküsünü çok sevdim.Bazen hayatımızda olanları, yaşananları görmüyoruz ya da göremiyoruz. Fakat daha sonra bunu telafi etmek çok önemli. Mutlu Prens öyküsü bir kez daha bunu bana hatırlattı. Bencil Dev öyküsünde ise "En güzel çiçekler çocuklar." cümlesini çok sevdim. Çocuklar bizim geleceğimiz ve onlara hep daha iyi yaklaşarak, kötü davranmadan, empati kurarak, onların düşünüş tarzını ele alarak onlarla bir şeyleri paylaşmamız lazım. Çocuk ruhlu insanlar için yazılmış birbirinden güzel öyküleri okuyun derim.
Mutlu Prens
8.4/10
· 11bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
okurgezer.kadn
Mutlu Prens'i inceledi.
80 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
“Ne acayip!”dedi, “bu kadar soğuk bir havada nasıl da ısındım!” “İyilik yaptın da, ondan,” dedi Mutlu Prens. Çocuklar için yazılmış bu güzel eseri her yaştan kitap severlerin mutlaka okumasını dilerim. Küçük bir kuş ve mücevherlerden yapılmış vücuduyla tüm şehri izleyen bir heykelin insana dair sohbeti, yaşamın gerçekte ne olduğunu sorgulatacak bizlere. Mutluluğun, herkesin mutluluğuyla iç içe olabileceğini; fedakarlığın ve emeğin, insana gerçeğin kapılarını açabileceğini tatlı bir öykü ile anlatan bu eser, dünyaya başka bir gözle bakmamızı sağlayacak.
Mutlu Prens
8.4/10
· 11bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12