Neye İnanıyorum

8,8/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
515 gösterim
"Neye İnanıyorum", BGST Yayınları Bertrand Russell dizisinin ilk kitabı. Özgürlükçü filozof ve barış aktivisti B. Russell'ın eserleri daha dün yazılmış gibi güncelliğini koruyor.
Elinizdeki kitapta Russell, seküler bir ahlakın temellerini atmaya çalışır. İnsan, kutsal bir düzenin değil doğanın bir parçasıdır. "İyi yaşam"ın esin kaynağı sevgi, kılavuzu ise bilimdir. Bireyciliğe düşmeden arzularımızı tatmin etmek, başkalarının iyiliğini istediğimiz bir dünyada mümkündür. Masum arzuları cezalandıran ve insanları ikiyüzlülüğe zorlayan muhafazakâr ahlak bizi mutlu kılmaz.
Russell'ın en önemli tespiti belki de şudur: İnsanın mutluluğu, erdemli bir birey olarak yaşama çabasından değil toplumsal koşulların düzeltilmesinden geçer.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  73
 • ISBN:
  9789756165652
 • Çeviri:
  Savaş Kılıç
 • Yayınevi:
  BGST
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Ön yargının ve zalimliğin asıl kaynağı korkudur. Korkunun üstesinden gelmek, bilgeliğin ilk adımıdır.

Neye İnanıyorum, Bertrand RussellNeye İnanıyorum, Bertrand Russell

Geleneğin insanlaştırıcı mitleri içindeyken hissedilen o hoş sıcaklıktan sonra, bilimin açık pencereleri bizi başta üşütse bile, sonuçta temiz hava insanın zihnini açar ve açık alanların kendilerine özgü bir görkemi vardır.

Neye İnanıyorum, Bertrand RussellNeye İnanıyorum, Bertrand Russell

Ahlak yasaları her zaman kusursuz değildir. Aztekler gün ışığının kararacağından korktukları için insan eti yemeyi acı bir görev sayarlardı. Bilimleri yanlıştı; kurban ettikleri insanlara birazcık sevgi duysalardı belki bilimsel hatalarının da farkına varabilirlerdi. Güneş ışınlarından hamile kalırlar korkusuyla kızlarını 10 - 17 yaş arasındayken karanlığa hapseden kabileler var. Peki modern ahlak yasalarımızın, ilkellerin bu uygulamalarıyla hiçbir benzerliği olmadığından emin misiniz? Yalnızca gerçekten zararlı şeyleri veya aklı başında hiçbir insanın savunamayacağı aşağılıkları yasakladığımızdan emin misiniz? Ben pek değilim. Şu an geçerli ola ahlak, yararcılık ve batıl inancın tuhaf bir karışımı özelliğinde ama batıl inanç kısmı doğal olarak daha güçlü, çünkü ahlak kurallarının kaynağı batıl inançtır.

Neye İnanıyorum, Bertrand RussellNeye İnanıyorum, Bertrand Russell