Ölüm Defteri 1 Death Note

9,3/10  (108 Oy) · 
261 okunma  · 
93 beğeni  · 
2.303 gösterim
Japon çizgi romanlarına verilen isim olan Manga, dünyada bir çılgınlık halini almıştır. Death Note (Ölüm Defteri) yayınladığı bütün ülkelerde satış rekorları kıran ve geniş bir hayran kitlesine sahip en önemli manga serilerinden biridir.

Bu deftere adı yazılanlar ölür… Ölüm Tanrısı Şinigami Ryuk'un insanoğlu dünyasına düşürdüğü defter: DEATH NOTE (ÖLÜM DEFTERİ).

Bu doğaüstü defteri bulan ve dünyadaki cani suçluları ortadan kaldırmak için kullanmaya karar veren Light Yagami (nam-ı diğer Kira) ile kimsenin çözemediği olaylarda polise yardım eden L adlı gizemli detektif arasındaki muhteşem mücadele böyle başlar.

Light Yagami bu deftere ismini yazdığı ve yüzünü bildiği herkesin öleceğini keşfeder. Önceleri defteri kuşkuyla kullanmaya başlayan Light, ismini yazdığı insanların hayatlarının kendisinin belirlediği ölüm şekliyle son bulduğunu görür. Her geçen gün defterin yeni yeni özelliklerini öğrendikçe hayalindeki dünyayı yaratabilmek için defteri kullanmaya başlayarak adalet mekanizmasının yeterince cezalandıramadığı azılı suçluları öldürmeye karar verir. Suçlular gizemli bir şekilde ve peş peşe ölmeye başlayınca durum polisin dikkatini çeker ve dünyadaki birçok gizemli olayı çözmekle görevlendirilmiş olan "L" adlı dedektif, konuyu araştırmak üzere polisin yardımına koşar.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786055381028
 • Orijinal Adı:
  Death Note 1
 • Çeviri:
  Hüseyin Can Erkin
 • Yayınevi:
  Akılçelen Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Beytullah Ömer DUMLU 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı buradaki arkadaşlardan gördüm.Yazılan yorumları okudum.Ben de okumak istedim.Kitap gerçekten çok güzel.Bir saat gibi kısa bir sürede bitirdim.Ölüm tanrısı ile bir lise öğrencisinin ilişkilerini ve onları yakalamaya çalışan gizemli bir dedektifi anlatıyor.Hikaye çok sürükleyici elinize aldığınız da su gibi akıyor.Güzel bir çizgi roman okumanızı tavsiye ederim.

Nefise Şahin 
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum ilk mangaydı. Herkesin öve öve bitiremediği bir seri olduğu için başladım. Fantastik yapısı ve zekice işlenmiş kurgusu, insanı hep bir sonraki sayfaya sürüklüyor. Kesinlikle övgüyü hak ediyor. Şiddetle tavsiye edilir.

Esma Tezgi 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Death Note, okuduğum ilk manga olduğu için başka mangalarla kıyas yapamam ancak beklentimin çok üstünde çıktı. Hikayenin nasıl devam edeceğini merak ederken Tsugumi Ooba'nın muhteşem bir iş çıkardığını gördüm, heyecanla ve çok severek okudum. Karakterler ve zeka kokan olaylar, şaşırtan detayları ile Death Note'u çok sevdim ve bir an önce serideki diğer mangaları da okumak istiyorum.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...te-olum-defteri.html

Emir B. 
13 Oca 15:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk okuduğum manga olan Ölüm Defteri çok güzeldi. İçinde bir defter bulan ve bununla insanları öldürebilen Kira'ları yakalamaya çalışan polislerin öyküsü anlatılıyor. Ben çok sevdim. Tavsiye ederim. İçinde şinigamiler yani ölüm melekleri anlatılıyor.

Meşrebi Kalender 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Miyazaki animelerini yalayıp yutmuş biri olarak hala manga okumamak büyük bir ayıptır, ne farkı olabilir ki, o da aynı şeyin laciverdi, diye düşünüp; adını çok duyduğum bu seriden başlamaya karar verdim.

Büyük bir heyecanla kitabın sayfasını çevirdim ki ; kitaptan davudi bir ses geldi:
“Hayırdır genç?”

Farkında olmadığım cehaletim ortaya çıkmasın diye bir yandan “ya bu sesli kitap dedikleri daha farklı bir şey olması gerekmiyor mu?” diye düşünürken bir yandan da derin kelime hazinemdeki en seçkin kelimeler arasından bir eleme yapıp kitaba hak ettiği cevabı yapıştırdım:

“Yok bişi!”

“ ‘Yok bişi’ ne la bebe ?” dedi. Ankara pavyonlarının kapısında duran, vücutları fit olmasa da insanda “üçbuçuk” hisselerine sebep olan, “göbek + yuh devenin nalı boyundaki” bar fedaisi sesi ile… “ Hayır, kapağımı çevirdin ondan mütevellit soruyorum.” diye devam etti.

Bir kitapla konuşmaya değil de bir kitabın nasıl oluyor da bu kadar kaba olmasına şaşırıyor, ama yine de boş durmuyor, hakettiği cevabı nasıl veririm diye kelime hazinemi yokluyordum. Birkaç saniye içinde yapıştırdım cevabı :

“ Okuyacağım ben ya!”

( Akışı, burada balla kesiyorum. Yukarıdaki sözüm size ünlü bir vecizemizi hatırlattı mı ? Hani bazen, az kitap okumamıza sebep olarak bizden bağımsız olan “şartları” bahane ederiz ya. İşte yine öyle hissederseniz açın aşağıdaki videoyu seyredin. Video sonrası hem kendinizden utanacaksınız hem de “ nerede bizim 12 ciltlik Meydan Larousse’lar ? Hepsini şimdi bitireceğim” diye böğüreceksiniz. Ben de dayanamadın şu ana kadar verilmiş en kapak cevaptan biraz istifade ettim. )

https://www.youtube.com/watch?v=AXTCQqtZtLA

( Nerede kalmıştık ? Haa tamam…)

“ Oku aslanımmmmm ! Oku yiğidimmmmm! Oku koçummmmm ! Ben sana okuma demiyorum. Yalnız, yaptığın “ters” ona dikkat et, diyorum” dedi.

Bu sefer hiç durmadan direkt yapıştırdım cevabı:

“ Nasığ yağğğ ?”

“ Lan evrimsiz ! Hayatında ilk defa mı manga okuyorsun? Manga sağdan sola doğru okunur. Sayfalar da alışık olduğumuz yönün tersine çevrilir. Yani neymiş ? Kitaba tersten başlamışsın…Bir daha yapma canım! Hadisssssssanaiyigünler…” dedi ve sadece ağzını kullanmadığına kesin olarak inandığım bir şekilde kahkaha atarak, ses uzaklaştı.

Bir kitabın “bozduğu” ilk insan olarak tarihe geçmenin verdiği sinirle ben de dayanamadım Ata’ma çıkıştım:

“ Ne vardı harf devrimi yapacak ? Önceden ne güzel tam tersi yöndeymiş. En azından yönü tuttururdum. Hep senin yüzünden işte! Modifiye şahin kullanan bir pirinç fetişistine rezil ettin beni” diye cümleyi bitirdimmmmm veya bitiremedim, tam olarak hatırlayamıyorum. Bir anda, 10 Kasım saat 09:05’te çalan sirenlerin yüz katı desibelde bir siren sesi beynimde birkaç saniye dolaştı. Kendime geldiğimde Gençliğe Hitabe’yi tersten sayıklıyordum…

Ben yandım eller yanmasın diye anlattım yukarıdakileri. Adamlar bizim gibi değil. Sahip oldukları ürünün kalitesine ve farklı olmasına inanıyor ve doğasını, özünü, orijinalliğini bozmadan sunuyorlar. Aman ürünüm ilgilerini çekmez demiyorlar. Tok satıcı anlayacağın…

Manga’nın kendisinden bahsetmek gerekirse konu “tanrıcılık” oynamak olduğu için çok ilgi çekici. “Yaratamam ama yok edebilirim…”

Ölüm tanrısı diyebileceğimiz Şinigami Ryuk; sırtında John Snow kürkü, üstünde heavy metalci kıyafetleri, saçları punkçı tarzı, yüzünde Batman’ın kankası Joker’in makyajı olan Yılmaz Morgül ile Street Fighter’ daki Blanka karışımı bir adam olarak çizilmiş.

Bazen kendini tam kaptırıyorsun, ses efektleri her şeyi bozuyor. Yani tam kitabı heyecanlı heyecanlı takip ederken koskoca bir şekilde “ HIŞIRT” yazıyor. Yazılan ses efektleri çok saçma. Diğer örnekler: Tıkırt, gıcırt, ciyak, gurk, viyak,

Klavuza uygun olmak şartı ile okuyun, okutun…

Merve Akpınar 
 29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu okuduğum ilk manga oldu ve gerçekten sevdim. Öncelikle mangalar bize göre son sayfa olan arkadan başlayarak bize göre ilk sayfa olan son olacak şeklinde okunuyormuş. Konusu kesinlikle özgün ve kaliteli. Yazarın anlatımında duyguları o kadar iyi yakalıyorsunuz ki bir ara tamamen karakter gibi hissetmeye başladım. Ayrıca mangayı çizen kişide gerçekten sözlerle mimikleri çok iyi yansıtmış. Bundan sonra ben manga okurum ve size de ilk kez manga okuyacaksanız tavsiye ederim çünkü hem ince hemde akıcı bir konusu var.

Nurhan yıldırım 2 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünyaya bir ölüm defteri düşüren bir ölüm meleği ile başlayan ve daha sonra bir lise son sınıf okuyan genç bir çocuğun bu defteri bulmasıyla başladı ve daha sonra genç light adlı bu gencin bu kitabı suçlu insanları öldürmeye karar verdiği vevaynı zamanda dünyanında tanrısı olmak osteyen light önüne çıkanlari bu olum defteri ile olduren lightin onlarin ismini yazmasi yeterli oluyor

Gece Kuşu 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Light yagami adında bir arkadaş var. polis olmak isteyen ve ailesinin gururu olan yagami okuldayken gökten düşen defteri görüyo. Önce ''Death notemuş'' diyip kitabı sallıyo. Sonra kitabı eve götürüyo. Bunun bir şakadan ibaret olduğunu düşünen yagami denemek için canlı yayına çıkan bir suçlunun ismini yazıyo :D Sonra 40 saniye içinde suçlu ölüyo. Yagami bunun tesadüf olduğunu düşünüyo ama bir yandanda eğer kitap gerçekse dünyada barış sağlanır diyo. Acaba Light yagami dünyada barışı sağlayacakmı ? yoksa polis amcalar onu yakalayacakmı ? :)

Don Quijote 
27 Mar 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Death Note tam bir paradoks.Kötüleri yok edip dünyayı kötülükten arındırmak isteyen Light'ın bu uğurda Kira'ya dönüşme hikayesi.Mangası çok güzeldi.Sonu benim için birazcık hüsran olsa da kurgusal anlamda çok başarılıydı.L efsane bir karakterdi fakat serinin sonundan da anlaşılacağı üzere kimse bir Ryuk olamaz.
Okuyunuz.Okutturunuz.Hatta animesini de izleyiniz.Fakat kendinize bir iyilik yapıp amerikan versiyon filminden uzak durunuz,vizyona girdiğinde hemen atlayıp oltaya gelmeyiniz.

Tuğba Onat 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum ilk mangaydı. Ve gerçekten severek okudum. :) Bir arkadaşımda gördüm kitabı ve görür görmez elinden alıp okumaya başladım. Gerçekten bu tarz kitapları sevenler için tavsiye ederim. Kitabın devamını da en kısa sürede okumayı düşünüyorum.

3 /

Kitaptan 8 Alıntı

ozakiabi 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kira: "Death Note'u kullanarak dünyadaki bütün kötü insanları öldüreceğim. Diğer insanlara kötü davranan herkesi, bütün kötüleri öldüreceğim ve sonunda yeni, tertemiz bir dünya kuracağım."
Ryuk: "Yani yeni dünyadaki tek kötü sen olacaksın."

Ölüm Defteri 1, Tsugumi OobaÖlüm Defteri 1, Tsugumi Ooba

"Bu dünya bozuk! Bozuk olanlar ölmeli! Ben... Ben bunu bu defterle yapabilirim... Tek problem... Zihnim..."

Ölüm Defteri 1, Tsugumi OobaÖlüm Defteri 1, Tsugumi Ooba

"Canımı çok yakmasına rağmen umursamıyormuş gibi yapmak zorunda olduğum anlardan nefret ediyorum..."

Ölüm Defteri 1, Tsugumi OobaÖlüm Defteri 1, Tsugumi Ooba

Yagami Raito: "Dünyadaki tüm şeytanları bu deftere yazarak ayıklıyorum ve hepsi de kalp krizinden ölüyorlar. Bir geri zekalı bile şeytanların öldürüldüğünü anlayacaktır.
Dünyayı varlığımdan haberdar edeceğim. Birinin adaleti sağladığını öğrenecekler. Kimse suç işleyemeyecek. Dünya olması gereken yere doğru ilerleyecek. O şeytanlar kalp krizinden ölürlerken masum insanların hastalıkları da iyileşmiş olacak. Ve bir gün insanlar anlayacaklar. "Bunu yapmam ölümüme sebep olur." diyecekler. Ve dünya sadece benim kabul ettiğim iyi insanlardan oluşacak."
Shinigami Ryuuku: "Ve dünyadaki tek şeytan sen kalacaksın."

Ölüm Defteri 1, Tsugumi OobaÖlüm Defteri 1, Tsugumi Ooba

bir soru sorayım... deftere yazdığın kişileri öldürerek adaletmı sağlıyorsun yoksa sende bir katıl mı oluyorsun

Ölüm Defteri 1, Tsugumi OobaÖlüm Defteri 1, Tsugumi Ooba
Merve Akpınar 
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

ÖLÜM DEFTERİ KURALLARI
1.Deftere adı yazılan kişi ölür.
2.Eğer deftere ismi yazan kişi ismi yazılan kişinin yüzünü bilmiyorsa o kişi ölmez, bu kural sayesinde aynı ismi taşıyanlar etkilenmez.
3.Deftere adı yazılan kişi en az 40 saniye sonra ölür.
4.Eğer ölüm nedeni belirlenmezse, kişi basit bir kalp kriziyle ölür.
5.Ölüm şekli yazıldıktan sonra detayları 6 dakika 40 saniye içinde yazılmalıdır.
6.Defter eğer yere 1 defa değerse o zaman dünyanın malı olur.
7.Sadece defterin orijinal sahibi Ölüm Tanrısını(Şinigami) görür ve sesini duyar.
8.Ölüm Defteri’ni kullanan kişi ne cennete ne de cehenneme gider.
9.Ölüm Defteri’ne dokunan her insan Ölüm Tanrısını görür ve sesini duyar.
10.Eğer defterin orijinal sahibi ölürse, defter Ölüm Tanrısına ait olur.
11.Defterin sahibi defteri kullandıktan en geç 39 gün sonrasında Ölüm Tanrısını görür.
12.Defterin orijinal sahibi olan Ölüm Tanrısı prensipte defterin sahibi olan insana yapacağı hareketlerle yardım etmemeli ve zarar vermemelidir.
13.Ölüm Tanrısının defterin nasıl kullanılacağı ve içeriği hakkında insan sahibine açıklama yapma zorunluluğu yoktur.
14.Ölüm Tanrısı ölüm defterine isim ekleyerek ölen kişinin fazla yıllarını alıp kendi hayatını uzatırken insanlar uzatamazlar.
15.Ölüm Defteri’ni kullanan kişi kendi hayatını kısaltır.
16.Ölüm Defteri’nin insan sahibi kendi hayat süresinin yarısını Ölüm tanrısı gözüyle takas edebilir. Bu göz gördüğü insanın yaşam süresini ve gerçek adını görür.
17.Ölüm tanrıları bilindik yöntemlerle ölmezler. Ancak bir insana aşık olup onun hayatını kurtarmak için ölüm defterini kullanmakla ölürler.
18.Deftere yazılan ve fiziksel olarak mümkün olmayan ölüm şekilleri sonuçta basit bir kalp krizine dönüşür.
19.Defterden koparılan çok küçük bir parça bile tam etki gösterir.
20.Deftere yazılan tüm mümkün ölüm şekilleri ve detayları ancak okunabilir bir şekilde yazılırsa gerçekleşir.
21.Defterin orijinal sahibi olmayan bir kişi bile defteri tam etkisiyle kullanabilir.
22.Defter, 780 günden küçük kişileri etkilemez.
23.Yazılan kişinin adı 4 defa yanlış yazılırsa defter o kişiyi öldürmez.
24.Defter çalınır veya kaybolursa 490 gün içinde geri alınmadığı takdirde sahipliği yitirilir.
25.Deftere 490 gün boyunca dokunmayınca (herhangi bir parçasına sayfasına) 26.Defterle olan anılar silinir hafıza kaybı yaşanır.Fakat Deftere dokunduğunda her şeyi geri hatırlar .
27.Bir ölüm defterine ismi yazılan kişinin ismi başka bir deftere yazılsa da 2. defter işlev görmez.
28.Ölüm meleğinin gözlerine ve defterine sahip olan kişi başka ölüm defterine sahip olan kişinin sadece ismini görebilir. Ölmek için ne kadar zamanının kaldığını göremez.

Ölüm Defteri 1, Tsugumi OobaÖlüm Defteri 1, Tsugumi Ooba
Bahar güngör 
08 Oca 21:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Light:En aptal insan bile, birinin kötü adamları temizlediğini anlar.Kötülük yaparsam silinir giderim, der.. Böylelikle burası yalnızca benim onayladığım iyi yürekli insanlardan oluşan bir dünya haline gelir.
Ryuk:Bu durumda kötülük işleyen tek kişi olarak sen kalırsın..
Light:Anlamıyor musun Ryuk ben YENİ DÜNYANIN TANRISI OLACAĞIM.
Ryuk:Evett.. İnsanlar... Çok keyifliler!!..

Ölüm Defteri 1, Tsugumi Ooba (Sayfa 48)Ölüm Defteri 1, Tsugumi Ooba (Sayfa 48)