Ölümsüz Ece

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,5bin
Gösterim
Adı:
Ölümsüz Ece
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754051308
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Ölümsüz Ece
Ölümsüz Ece
208 syf.
Ve işte, kitapların büyülü dünyasına adım atmamı sağlayan o harika kitap! 10 yaşında bir çocuğun hayal dünyasına epey bir katkısı oldu. Uzun bir zaman bana arkeolog olma hayalleri kurdurttu. :)
Kitap bir Hitit prensesi olan Ece'nin binlerce yıl boyunca farklı bedenlerde yaptığı yolculuğu anlatıyor. Kitabın konusu yıllar önce çok ilgimi çektiği gibi Gülten Dayıoğlu'nun bu öyküde hiçbir yabancı kelime kullanmaması da bu kitaba olan hayranlığımı ekstra artırdı. Mesela "kraliçe" yerine "ece", "arkeolog" yerine "kazı bilimci", "psikoloji" yerine "ruh bilimi" gibi Türkçe olan ve küçük yaşta olan çocukların kolayca anlayabileceği kelimeler.
Hem düş gücü hem de kelime gücü diye buna derim ben. :)
158 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir önce ki paylaşımda Gülten Dayıoğlu’nun kitap okuma alışkanlığımda yeri olduğundan bahsetmiştim. Dört Kardeştiler sonrası ise yine okulun kütüphanesinde olan Ölümsüz Ece ise yazardan okuduğum 2. Kitap olmuştu… O yaşta okuduğum ilk mistik ve fantastik olaylar ile tanışma kitabımda olmuştu. Okurken bazı yerlerde nedense biraz ürkmüştüm :)

Kitabı okuduğum dönemde sanıyorum 12 yaşında filandım ve arkeolojiye fena merak salmıştım. Arkeolog olucam ben dediğim bir dönem bile yaşamıştım. Kitapta yer yer anlamsız şeyler yok değildi ama zaten yazarın bilimsel bir dayanağı yok. Kurgu olarak bir olay anlatmış ve güzel anlatmış. Aslında o dönem için değişik ve özgün bir konusu varken yazar bunu keşke bir seri olarak devam ettirseymiş ama bu hali de kabülümdür. :)

Kitabın Konusu : Hitit Prensesi Ece'nin babası gelecekte insanoğlunun durumunun ne olacağını merak etmektedr. Onun bu durumunu gören Ece, ona bu konuda bilgi verebilmek için ruhunun üç bin yıl boyunca ölümsüz kılınmasını talep eder. Üç bin yıl sonunda babasının ruhuyla buluşacak ve insanoğlunun gelişimi hakkında ona bilgi verecektir. Bu süreç boyunca defalarca dünyaya gelir. Ayrıca; insanoğlu ve gelişimi ile ilgili engin bir bilgi birikimine sahip olur. Ece, yaşamış olduğu üç bin yıl boyunca birçok ülkede bulunur, birçok uygarlıkla birlikte hareket eder, ünlü bilim adamlarıyla, düşünürlerle, krallarla tanışır; maceradan maceraya koşar.

Ece; bu farklı yaşamlarında; Yunanistan, Mısır, Roma, Maya ülkesi gibi pek çok ülkede hayatını sürdürmeye çalışır. Kitapta; bu ülkeler ve o dönemlerdeki inançlar, davranışlar, kültürler hakkında birçok bilgiye yer verilmiş. Ayrıca; Thales, Herodot, Demokrit, Araksagoras, Sokrates, Aristotales, Diyojen, Büyük İskender, Arşimet, İbni Sina, Nasrettin hoca gibi ünlü bilimadamları ve düşünürlerle ilgili birçok bilgi de bu kurgu içinde okuyucuya anlatılmış.

Kitabın anlatıldığı zaman diliminde ise Herkes Ece’yi deli sanıyor. Çünkü artık sona gelmiş ve Babası ile kavuşacağı zamana ulaşmış olan Ece aradan geçen 3000 yıl olduğu için kimseye hikayesine inandıramaz ve herkesin deli gözüyle baktığı bir kızdır. Sonunda ona inanan arkeolog sayesinde tüm dünya basınında takip ettiği bir olaya herkes el birliği ile nihayete erdirme macerasına başlarlar. :)

Puanım 10 :)
158 syf.
·6 günde·7/10 puan
Evet, Ölümsüz Ece kitabını henüz bitirdim. Hemen kısaca konusunu açıklayayım; ''Ece Kral Gudin'in kızı olarak dünyaya geliyor ve biliciler tarafından üç bin yıl ölümsüzleştiriliyor. Ece ise üç bin yıl boyunca sürekli farklı bedenlerde varlığını sürdürüyor.. Bu süreç içerisinde insanlığa yön vermiş bir çok kişiye bizzat şahit oluyor. Ve üç bin yılın sonunda babasının ruhuyla buluşup üç bin yıllık zaman diliminde yaşadığı dönüm noktalarını anlatıyor.''

Kitabı daha önceden okusaydım, eminim ki çok daha tatmin edici olurdu. Ama benden biraz daha küçük olan kitle için daha iyi olacaktır. Neyse Gülten Dayıoğlu'nun okuduğum beşinci kitabı. Okuma listeme asla eklemesem bile elime bir şekilde ulaşıyor ve okuyorum. Yazarın süper güçleri falan olduğunu düşünmeye başladım. Bu kitabı bir iki yıl önce okumuş olsaydım favorilerimin arasına girebilirdi. Şuan için pek öyle değil ama 2012 ve 2011 yıllarında doğan kitleye insanlık tarihine yön veren kişileri üstün körü açıklayabilir ve meraklarını kabartabilir. Söyleyeceklerim bu kadar. Görüşmek üzere...
208 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Atiye dizisi ile benzerlik gösteren harika bir bilim kurgu romanı. Hatta senaristin kitaptan etkilendiğini söylemek bile mümkün olabilir. 7. ve 8. Sınıflar için okutulması gereken ve müfredatta yer alması gereken bir kitap. İçinde felsefe tarihi, Türk Tarihî, çeşitli ülkelerin tarihleri; bu ülkelerin kültür öğeleri bulunuyor. Bu durum aynı zamanda temel bilgi niteliğinde yer alan bilgileri (tarih, felsefe, kültürel bilgi aktarımı) öğrenciye olay akışında verdirmek harika bir yöntem. Kitabın sonunda yer alan insanlık ile ilgili bölümleri bir çocuğun aklına yerlestirmesini sağlamak ve bu konuda onunla konuşmak insanlığın kaderini çocukla belirlemek için güzel bir öneri niteliğinde.
208 syf.
·Puan vermedi
Oncelikle Merhaba, Gerçekten severek okuduğum kitaplardan. bana göre acayip bir kurgusu var. tavsiye ederim. iyi okumalar.......................................
208 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Gülten Dayıoğlu'nun en beğendiğim kitabı. Zaten tarihe ilginiz varsa bu çerezlik kitap tam size göre.
Ece ruhu tam 3.000 yıl ölümsüz kılınmış bir Hitit prensesi. Babası insanlığın onlardan sonra nereye gideceğini merak ediyor ve Ece'nin hikayesi böyle başlıyor. Şu dönemde bazen reenkarnasyon olayları çıkıyor ya aynen öyle.
Geçmişte yaşanan olaylara değinilmesini beğendim. Mısır, Pompei gibi yerlere gidiyoruz ve oralarda Ece'nin bazen iyi bazen kötü yaşantısına eşlik ediyoruz. Sıradışı ve güzeldi, tavsiyemdir.
208 syf.
·Puan vermedi
Harika bir kitap çünkü insana bir çok şey katıyor okudukça bilgi dağraçığınız bir tık daha genişliyor mükemmel bir kitap okuduğunuza pişman olmazsınız
208 syf.
·10/10 puan
Küçükken okuduğumda bakış açımı en çok değiştiren kitaplardan biri olmuştu.Halen unutamadığım ve arada aklıma düşen, hala üstüne düşündüğüm cümlelere sahip bir kitap.Erken yaşlarda okutulmasını öneririm.
208 syf.
·Puan vermedi
Gerçekten tekrar tekrar okuduğum kitaplardan biri. Her seferinde de çabucak biten bir kitap. Gülten Dayıoğlunun her kitabı gibi bu da mükemmel. Okumanızı öneririm
208 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok güzel bir kitap.Herkesin okuması gereken bir Gülten Dayıoğlu eseri.Bu kitap bana yardımlaşmayı,birliği,önyargılı olmamayı,imkansız diye bir şeyin olmamasına inanmayı öğretti.Sıkılmadan okuyacağımız kitaplardan bir tanesi.
Akıl,insan için en büyük değerdir.Aklınızın bilenmesi için, sürekli olarak okumalı, yazmalı,
bilgi edinmelisiniz. Düşünerek, öğrendiklerinizi birbirine bağlamalısınız.Bu yolla yeni görüşler oluşturmalısınız.Az konuşup çok düşünen insan,en beğenilen insandır. Kısacası, insanlığınızın ve aklınızın değerini bilin.Akıllı insanı hiçbir güç yenemez.
Gülten Dayıoğlu
Sayfa 113 - Altın kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölümsüz Ece
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754051308
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Ölümsüz Ece
Ölümsüz Ece

Kitabı okuyanlar 804 okur

 • Merve Can
 • renksizbulut
 • Ayşe Eyinc
 • Emel
 • Pınar Gündoğar
 • Melisa
 • Elif Tanrıkulu
 • Sedef Samsunluoğlu
 • Mustafa Çam
 • Öznur Akbaş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.3 (6)
9
%1.7 (3)
8
%0.6 (1)
7
%1.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0