1000Kitap Logosu
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe

Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
49 Kişi
145
Okunma
52
Beğeni
1.418
Gösterim
237 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 43 dk.
Adı
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe
Basım
Türkçe · Türkiye · Sel Yayıncılık · Kasım 2017 · Karton kapak · 9789755709048
Onur Ünlü’nün şiir, sinema ve televizyon prodüksiyonları vasıtasıyla dahil olduğumuz dünyasına bu kez uzun ve derin bir sohbetle konuk oluyoruz. Son sürat üretmeye devam eden, normal olanın sınırlarını zorlayan, ortalama ile derdi olan, anaakımla işi olmayan, çok okuyan, çok seyreden, çok dinleyen, türüne az rastlanır bir zihnin kıvılcımlı, sihirli, deli, bir o kadar endişeli arka odası burası… Alain Badiou’den Farabi’ye, Kurt Vonnegut’tan İbn-i Rüşd’e, şiirden felsefeye, edebiyattan siyasete, tasavvuftan sinemaya, bu dünyadan öteki dünyaya uzanıyor; insan olmanın türlü hali masaya yatırılıyor. Yönetmen, şair, senarist ve insan olarak Onur Ünlü verdiği sahici cevaplarla okuru zihin açıcı bir yolculuğa çıkarıyor.
7 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,61
8.9
10 üzerinden
49 Puan · 16 İnceleme
Ramazan Saltuk Memili
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe'yi inceledi.
237 syf.
·
Puan vermedi
"Düsünsene ,Devlet melami ister mi" :) Ah be Umur sen neymişsin , Eskisehir de bir gunluk ziyaretimde canim slklmasin diye aldigim cerez kitabi tadinda oldugunu dusundugum kitaptir ,meger ben bir sey bilmiyormusum.Bu kitaptan sonra hemen Lesley Hazleton un Peygamberden Sonra kitabina basladim ve tabi ki Ali Seriati, sizi nereye goturur bilemem tabi ,dizilerdeki komik arka plan ,entellektuel sinema sohbeti v.s .Ama sunu bu kitap icin unutamam :Iyilik yapacakssan canin yanacak arkadas oyle yalandan salla pati yardim sadece gunahtan kacistir. Iyi ki yazmis,iyi ki okumusum.
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Beyza
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe'yi inceledi.
237 syf.
·
10 günde
·
8/10 puan
Öncelikle bu kitap kesinlikle zihin açıcı söylemlerle doluydu benim için. Tasavvuf hakkında bu kadar iyi çıkarımlar yapıyor olması beni gerçekten çok etkiledi. Ayrıca takva hakkındaki görüşlerine de gerçekten hayran kaldım. Bu konuda hep bir arayış içerisindeydim ve bana gerçekten yardımcı oldu. Bu konuda şöyle diyor; O.Ü.: Takvayı genelde yanlış yorumlarlar. Takva, Allah'tan korkmak diye anlatılır. Takva, Allah'ı incitmekten korkmaktır. Bu ikisi çok farklı. İnsanlar Allah'ın önerdiği o dostluk ilişkisini bir türlü kuramıyorlar. Bense söyle düşünüyorum. Bir şey yaparım, arkadaşımın kalbi kırılır, değil mi? Yapmak istemezsin. İşte Allah'la kurulan ilişki, takva dediğin şey, böyledir. Bir şey yapıp da onu üzmeyeyim. Hayal kırıklığına uğratmayayım, çünkü onu seviyorum, çünkü o da beni seviyor. Saçma bir şey yapıp da onun canını sıkmayayım. Benimle ilgili bir hayal kırıklığı yaşamasın, onu incitmeyeyim. Korku budur. Ayet "Allah zulmedici değildir" diyor. Açık yani, Allah öcü falan değil ki. Benim efendim de değil. Allah benim dostum. Takvanın ne olduğu ve takvaya yaklaşma meselesi, ahlaktan devlet yönetimine kadar bir sürü şeyi belirliyor. Eğer takvayı Allah korkusu diye algılarsak yandık. O zaman her şey karamsar ve berbat bir efendi-köle ilişkisine indirgenir. Genel olarak felsefi konulara gerçekten kafayı takmış olduğu, meraklarının üzerine gittiğini hatta köküne kadar deştiğini farkedebiliyorsunuz. Böyle kitaplar sanki bir adamın bütün birikimlerinin kısa bir özeti gibi. Bu sebeple içinde araştıracak çok fazla şey buldum. Bir büyüğümün tecrübelerinden, edindiği değerlerden ve fikirlerden yararlanıyor gibi hissettim. Onur Ünlü sinemasını yıllardır takip ettiğim için ve kitapta bahsi geçen bazı şeylere aşırı derecede hakim olduğum için kitabı okumak bana gerçekten zevk verdi. Bazı konularda da açıkçası hiçbir bilgim yoktu. Bu sebeple biraz daha bilinçli okumalar yaptıktan sonra bu kitabı belkide tekrar okurum.
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Ebru
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe'yi inceledi.
237 syf.
·
236 günde
·
7/10 puan
Onur Ünlü filmlerini ve karakterlerini sevenlerin okumaktan zevk alabilecekleri bir kitap. Film yapma üzerine, senaryo yazma üzerine, ideolojiler ve eleştiriler üzerine, oyuncu seçimi ve filmlerdeki karakterlerin neyi, nasıl, hangi kafayla yaptıkları üzerine güzel ipuçları veriyor. Izlediğiniz filmin üzerinden uzun zaman geçtiyse şayet oturup tekrar mı izlesem dedirten bir söyleşi olmuş. Alper Kırklar da bütün kararkter ve filmlere öyle hakimdi ki sanki proje sonrası çok yakın bir dostla yapımlar üzerine konuşuyorlarmış hissi yaratıyor. Sohbete misafir olup keyifle uzun zamanda okudum kitabı. Onur Ünlü kafasını anlamak isterseniz şayet yararı olacaktır. Not: Bazı karakterlerin veya durumların hikayelerinin veya çıkış noktasının Gidiyorum Bu olduğunu duymak da ara ara Onur Ünlü'nün şiir kitabını okumaktan kendini alamayanlar için sürprizli ögeler barındırabilir.
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe
OKUYACAKLARIMA EKLE
2