Osmanlı Cadısı Bir Osmanlı Bilimkurgusu

7,5/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
517 gösterim
Barış Müstecaplıoğlu Osmanlı Cadısı'nda uçan arabalarla leventleri, robotlarla semazenleri sıradışı bir kurguda ustalıkla buluşturuyor.

Osmanlı sularında sefere çıkan Haymanalı Süleyman Paşa denizin ortasında büyüleyici güzellikte bir kız bulur. İdaresindeki Şahmeran kalyonunun sulara gömüldüğü büyük bir fırtınanın sonunda sadece ikisi hayatta kalır. Paşanın Ayşe adını verdiği ve giderek tutkuyla bağlandığı bu kızı korumasının tek yolu onu bir Mevlevi dergâhında saklamaktır. Ama gizem ve sürprizlerle dolu Ayşe burada güvende olacak mıdır?

İstanbul Şehir Cumhuriyeti'nin iki yüz katlı megakulelerinden birinde yaşayan özel dedektif Kemal hayatını cehenneme çeviren sıradışı bir hastalıktan mustariptir. Bir gün kapısına gelen varlıklı bir müşteri, isteklerini yerine getirdiği takdirde onu bu illetten kurtarabileceğini söyler. Kemal'in bir cinayeti çözmek için yeraltındaki İstanbul Eşitlik Hareketi'ne sızması gerekmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  268
 • ISBN:
  9786050933208
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Meyrem KARADENİZ 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en akıcı kitap olan Osmanlı Cadısı, merak uyandıran bir bilimkurgu. Osmanlı dönemi ile gelecek zamanı işleyen ama finalde sizi bekleyen süpriz ile şaşırtan beğeniyle okuduğum bir kitap. Yazar ile bu kitabında tanışmış oldum ve diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Kısa sürede okunacak bir kitap olduğunu belirtmek zorundayım. Benim okuma süremin uzun olmasının kendimce nedenleri vardı ;) Kitaplarla kalınız :)

Füsun Pınar gür 
 22 Tem 2017 · Beğendi · Puan vermedi

Türkiye de bilim kurgu yapılmıyor, hepsi araklama diyenlere kapak niteliğinde tam bir zeka ürünü bilim kurgu, bence okuyun, güzel işler yapıyoruz sadece gözümüz dışarda.

Almira 
30 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu yazardan okuduğum ikinci kitap diğeri korkak ve canavar dı, yine harika bir iş çıkarmış bu yazar kesinlikle favori yazarlarim arasına girdi bir kitabını alın ve deneyin pişman olmiycaksiniz Osmanlı cadisina gelicek olursak kitap son bölümlere kadar iki ayrı zamanda geçiyor biri Osmanlı diğeri teknolojinin çok gelismis olduğu bir çağda ilk başlarda okurken bu iki hikaye nasıl birlesebilir diye merak ediyordum daha sonra oldukça şaşırtan bir sonla öğreniyoruz kitaptan çıkarılacak çok fazla ders var barış müstecapliogluna bu yüzden hayran kaldım okuduğum iki kitabında da insana insanlıkla ilgili ince ince dersler verip ignelemeyi başarıyor toplumu, insanın hirslarini ,nelerin elimizdeyken değerli olduğunu ve bunları kaybetmeden kıymetini bilmemiz gerektiğini tokat gibi yüzümuze çarpıyor kesinlikle okuyun ve okutun !!

Kitaptan 8 Alıntı

Meyrem KARADENİZ 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şu ölümlü dünyada emniyetli olan yolu değil, doğru olan yolu seçmek lazımdı.

Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 57 - Doğan Kitap)Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 57 - Doğan Kitap)
Meyrem KARADENİZ 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Risk almadan icat yapamazsın."
...
"Birileri yere çakılmayı göze alamasaydı, bugün biz uçamazdık."

Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 111 - Doğan Kitap)Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 111 - Doğan Kitap)
Meyrem KARADENİZ 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Benim tek farkım onların korktuklarından korkmuyor olmam.

Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 111 - Doğan Kitap)Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 111 - Doğan Kitap)
Meyrem KARADENİZ 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanın hiç dostu olmamasından daha kötü olan tek şey bir dostu olmasıdır.

Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 72 - Doğan Kitap)Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 72 - Doğan Kitap)
Meyrem KARADENİZ 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ne garipti şu insanoğlu, kendisine yeni putlar yaratmaya, her taşın altında art niyet aramaya ne meraklıydı.

Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 89 - Doğan Kitap)Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 89 - Doğan Kitap)
Almira 
 30 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hiç bir yere sığmadı sevdan , gönlüme sığdı yalnız . Şimdi gönlüme de sığmıyor , gözlerimden sızıyor ...

Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 90)Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu (Sayfa 90)