Ötekiler Arasında

6,5/10  (11 Oy) · 
21 okunma  · 
8 beğeni  · 
726 gösterim
John W. Campbell En İyi Yazar, Dünya Fantezi En İyi Roman ve Prometheus En İyi Roman ödüllerine sahip Jo Walton'dan bir başyapıt!

Modern fantezi klasikleri arasında yerini şimdiden alan Ötekiler Arasında; Hugo, Nebula ve Dünya Fantezi ödüllerinin üçüne birden aday olmayı başaran -ve ikisini kazanan- çok az sayıda kitaptan biri.

Morwenna Phelps (Mori), perilerin ve insanların dünyası arasında sıkışık bir hayat yaşamaktadır. Galler'de yetişen Mori'nin en yakın arkadaşları periler ve bilimkurgu romanlarıdır. Deli bir büyücü olan annesi, perileri karanlık bir sona doğru sürüklemeye çalıştığında Mori kendisini topal bırakacak büyülü bir savaşta onunla yüzleşmek zorunda kalır… ve ikiz kız kardeşi ölür.

Yaşadığı üzücü olaylardan sonra İngiltere'ye, onu ve kardeşini doğumlarında terk eden babasının yanına gönderilir. Burada arkadaş bulmakta zorlanan Mori, büyü yaparak kendisi gibi düşünen insanları çevresine toplamak ister, ama yaptığı büyü annesinin dikkatini çeker. Bu durum, Morwenna'yı yıllardır kitaplardan öğrendiği her şeyi kullanmasını gerektirecek bir hesaplaşmaya doğru sürükler.

Yolu Tolkien, Le Guin ve Vonnegut'tan geçen herkesin kendisini bulabileceği "anı"lar taşıyan bu eser, fantastik ve bilimkurgu edebiyatının esinlerini bir araya getiriyor. Günlük biçiminde yazılmış olan Ötekiler Arasında sadece bir roman değil, tüm bilimkurgu ve fantastik edebiyat dünyasına topyekûn bir övgü ve selamlama.

"Tesadüfler zincirini oluşturan şey büyünün ta kendisidir… Parmaklarınızı şaklatarak bir gül yaratabilirsiniz ama bunun asıl nedeni uçakla geçen birinin tam o esnada düşürdüğü gülün elinize konmasıdır. Gerçek bir kişi, gerçek bir uçak ve gerçek bir gül vardır, ama elinizde bir gül tutuyor olmanızın sebebi büyü yapmamış olduğunuz anlamına gelmez."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786053753353
 • Orijinal Adı:
  Among Others
 • Çeviri:
  M. İhsan Tatari
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan 
 01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Ötekiler Arasında, Kayıp Rıhtım'da haftanın kitabı olarak gördüğümde dikkatimi çeken, biraz inceleyince de, aldığı ödüller (HUGO ve NEBULA En İyi Roman Ödülü) ve çevirmeniyle (M. İhsan Tatari aynı zamanda fanatiği olduğum Centilmen Piç Serisinin Editörü) beğenimi kazanarak okumaya karar verdiğim bir kitaptı.

Kitapta, bazı özel insanların (Ötekiler) büyü yapabildiği ve perilerle iletişime geçebildiği günümüz dünyasında, on beş yaşındaki Mori'nin (Morwenna) yaşadıklarını kendi ağzından dinliyoruz. Mori, büyücü ve aynı zamanda deli olan annesinin neden olduğu bir kazada hem ikiz kardeşi kaybeden hem de sakat kalarak koltuk değneğine mahkum, hayatındaki tek tutkusu bilim kurgu ve fantastik kitaplar olan bir genç kız. Günlük şeklinde yazılmış kitapta sayfaları çevirdikçe Mori'nın 1975 - 1980 yılları arasında yatılı okulda yaşadıklarını okuyoruz. Bir nevi arasına bir tutam fantastik öğeler serpiştirilmiş bir genç kız günlüğü.

Açıkçası, çok önemli iki ödül almış, "Modern Fantazi Klasikleri" arasında gösterilecek kadar övgüye mazhar olmuş bir kitaptan çok daha fazlasını beklerdim. Hak ettiğinden çok daha fazla övgü almış bence, aslında bunun sırrı da kitabın arka kapağının son iki satırında yatmakta.

"Ötekiler Arasında sadece bir roman değil, tüm bilimkurgu ve fantastik edebiyat dünyasına topyekûn bir övgü ve selamlama."

Kısaca 154 farklı kitaba yapılan atıfın geri dönüşü oldukça anlamlı olmuş.

Benim için kitabın en ilginç yanı başta Yüzüklerin Efendisi olmak üzere çok sayıda bilim kurgu - fantastik kitaba atıf yapılması, daha önce hiç bir kitapta bu kadar atıf görmemiştim 370 sayfalık kitapta tam 154 farklı kitabın adı geçiyor ve tamamı kitabın sonunda liste halinde verilmiş.(Kitabın en beğendiğim yanı bu listeydi)

Son olarak diyebilirim ki, ben aradığımı bulamasam da fazla da sıkılmadan okudum. Kızların, erkeklerden daha çok keyif alabileceğini, kendilerinden çok daha fazla şey bulabileceğini düşünüyorum.

Özge Göksu 
 24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bitti... Bende kitabı almış olduğu ödüllere güvenerek okuma listemde yer vermiştim.15 yaşında perilere ve büyüye inanan bir kızın günlüğünü çok akıcı bir şekilde yalın bir dille okumak hoşuma gitti.

Kitabın benim için en önemli yeri ise içerisinde yer verilmiş, kısaca bahsedilmiş bir çok başka kitap ismi olması (Bilim kurgu- Fantastik). Okumaya başladığım andan itibaren geçen bütün kitap isimlerini not ala ala ilerledim ve sonuna geldiğim zaman fark ettim ki sonunda sırayla geçen kitapların bir listesi varmış :) Bu beni oldukça memnun etti aslında.

İkizini kaybetmiş, kendine bambaşka bir şehirde, tanımadığı insanlar arasında yer bulmaya çalışan ve tüm yaşantısının orta yerine kitapları koyan 15 yaşında bir kız...

Her şeye rağmen aldığı ödüllerin yanında biraz basit kalmış olsa da okurken hoşça vakit geçireceğinize eminim...

Elif Aktaş 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitabı kitap fuarındaki satıcı almam konusunda çok fazla ısrar ettiği için, çok çok güzel bir kitap olduğunu, bilim kurgu konusunda çok şey öğreneceğimi söylediği için almıştım. Satıcı beni yanıltmamış. Dediği gibi güzel bir kitaptı gerçekten ve bu kitabı okuduktan sonra başka kitapları da okumak istedim. Bilim kurgu severlere tavsiye edilir.

Seda 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Arka kapağında yazan tanıtıcı bilginin aksine kitapta Tolkien'ın Orta Dünyası ya da Harry Potter'ın Hogwarts'ı gibi büyülü bir dünyayla karşılaşmıyorsunuz. Aksine, genç bir kızın günlük şeklinde yazılmış büyüme öyküsünü okuyorsunuz. Bu açıdan kitap beni biraz hayalkırıklığına uğrattı. Fakat, yine de yer vermiş olduğu bilim-kurgu ve fantastik kurgu külliyatı için bile okunabilir.

Nes 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 4/10 puan

Ötekiler Arasında ile tekrar karşınızdayım. Tanıtım kısmını okudunuz, bundan daha fazla bir şey beklemek üzülerek belirtmek isterim ki yanlış olur. Ödül aldığı için merak ettiğim ve okumayı düşündüğüm bir kitaptı. Arka kapak yazısını dahi okumamıştım. Keşke okumasaymışım… Yazar kitabın ortalarına kadar Mori’nin yaşadıkları yavaş yavaş bize veriyordu. Sakat olduğunu biliyorduk ama neden sakat olduğunu bilmiyorduk. Neden babasının yanında kalmak zorunda olduğunu, annesinin ne olduğunu, kardeşinin neden öldüğünü bilmiyorduk. Tüm bunlar arka kapak yazısında verildiğinde resmen beynimden vurulmuşa döndüm. İthaki neden bunu yapıyor bilemiyorum ama spoiler vermek konusunda üstüne yok. Üstelik yine çevirmenin adı ön kapakta gözümüze sokulmuş.

Biraz içeriğe değinecek olursam, tanıtımda da belirtildiği gibi günlük yazısı şeklinde ve oldukça sade bir anlatıma sahip. Ayrıca tam 154 adet çoğunluğu bilimkurgu ve fantastik olan kitaplar hakkında Mori’nin ve diğer karakterlerin düşündüklerini okuyoruz. Neredeyse kitap bunlarla dolup taşıyor ve ana kurgu biraz geri planda kalıyor. Bu 154 kitabın her birinin adının da en sonda liste olarak verildiğini söyleyebilirim. Eh, bu biraz iş görür. Merak ettiklerinizi işaretleyip almayı düşünebilirsiniz. Hazır buraya değinmişken ister istemez ödül almasının sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum. Yani siz kitabınızda 154 tane kaliteli kitabı övüp, yerlere göklere çıkartırsanız ve bunlarla ilgili hararetli tartışmalara imza atarsanız ödül almak kaçınılmaz olur. Diğer bir açıdan da Mori’nin yazarın ta kendisi olduğunu düşünmemek de elde değil. Sanki yazar bu kitaplarla ilgili dertleşecek birilerini arıyormuş da bu kitabı kaleme almış gibi.

Ben kitaba fantastik demekte oldukça zorlandım ya da daha doğru söylemek gerekirse böyle nitelendirmeyi hiç istemedim. Siz bir kitabın içinde defalarca peri, cadı, büyü derseniz fakat bunları çok yüzeysel ve sığ olarak işlerseniz, bu kitaba fantastik demek diğer tüm o güzel romanlara hakaret olur.

Kitabın günlük şeklinde yazıldığını söylemiştim. 1 Mayıs 1975 ile başlıyor 20 Şubat 1980 ile son buluyor. Oldukça gereksiz kısımlar da mevcuttu. Yetişkin olanların çoğunun sıkılacağını da tahmin ediyorum. Mori 15 yaşında ama inanılmaz bir yeteneği var. Bu yetenek ne ola ki derseniz, bir günde en baba kalınlıkta kitapları, bir bardak su içer gibi okuması. Üstelik bazen bir değil iki, üç tane birden okuması. Eh, Mori’nin bu özel yeteneği (bana göre özel) siz kitabı okurken bunalıma girmenize sebep oluyor. Bu pek de hoş gelmiyor açıkçası. Ayrıca çok fazla not olduğunu da belirtmem lazım. Sürekli aşağıya bakıp bu notları da okumanız gerekiyor ve hikayeyi okuma akışınız sekteye uğruyor.

Gelelim kitabın son kısmına; tam bir hayal kırıklığı. Sonsuza dek mutlu yaşadılar demenin farklı bir yolunu bulmuş olan yazar burada baya duvara toslamış. Öylece şıp diye bitiveriyor ve siz “Ben bunun için mi okudum?” sorusuyla baş başa kalıyorsunuz. Belki devamını çıkartmak istediğinden böyle bir son yazmış olabilir ama daha fazlasını okuyabileceğimi hiç sanmıyorum. Okuyanların da başka beklentiler içinde yeni kitabını alıp okuyacağını hiç sanmıyorum. Ödül almış olmasına rağmen muazzam bir kitap değil, hatta bana göre oldukça vasat. Tek beğendiğim kısım farklı kitaplar hakkında az da olsa bilgi sahibi olabilmemdi. Bu da biraz olsun spoiler sayılmıyor değil. Önerir misin deseniz, cevabım kesinlikle hayır, önermem.


http://perinin-kitapligi.tumblr.com

Kitaptan 12 Alıntı

Özge Göksu 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Asla sevmeyen yarın sevecek, seven de yarın sevecek...

Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 84 - Meram Arvas çevirisi)Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 84 - Meram Arvas çevirisi)
Özge Göksu 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'Beş kitabı birden bu hafta mı okudun?' dedi, başını hafifçe savurup gözünün önüne düşen saçları geri iterek. 'Bayağı boş vaktin olmalı.'
'Var,'dedim gayet soğuk bir şekilde.
'Özür dilerim,'dedi. 'İnsanların yapacak başka bir işleri olmadığı için kitap okuduklarını ima edenlerden nefret ederim ve burada durmuş aynı şeyi yapıyorum.'

Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 201)Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 201)
Gökhan 
30 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Marx, Platon gibidir; İnsanlar insan olduğu müddetçe gerçekleşemeyecek hayalleri var."

Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 93 - İthaki)Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 93 - İthaki)
Özge Göksu 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

10 ve 25 arasındaki herhangi bir zamanda: İşler yoluna girecek. Gerçekten. Oralarda bir yerlerde hem senin seveceğin ve hem de seni sevecek olan insanlar hakikaten var...

Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 9 - Farah Mendlesohn)Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 9 - Farah Mendlesohn)
Özge Göksu 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eğer kitapları yeterince seviyorsanız onlar da sizi sever...

Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 369)Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 369)
Gökhan 
31 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Yüzüklerin Efendisini okuyorum. Aniden içimde böyle bir istek duydum. Neredeyse ezbere biliyorum, ama hala kendimi kaptırabiliyorum. Yolculuğa çıkmaya bu kadar benzeyen başka bir kitap bilmiyorum. Bu satırları yazmak için kitabı bir kenara kaldırdığımda bile Pippin'le beraber o taşın kuyudan çıkaracağı yankıyı bekliyormuşum gibi hissediyorum."

Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 289 - İthaki)Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 289 - İthaki)
Gökhan 
28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Bilimkurgunun oldum olası sevdiğim yanlarından biri de bazı konular hakkında düșünmenizi ve onları daha önce hiç bakmadığınız açılardan görmenizi sağlamasıdır."

Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 64 - İthaki)Ötekiler Arasında, Jo Walton (Sayfa 64 - İthaki)

Hayatta kalmak için tuhaf nedenleriniz olmalı.
Kitaplar var. Kütüphaneler arası ödünç verme sistemi. İçinde kaybolacağınız ve sizi tepetaklak edebilecek kitaplar.

Ötekiler Arasında, Jo WaltonÖtekiler Arasında, Jo Walton
2 /