Outliers (Çizginin Dışındakiler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
31,1bin
Gösterim
Adı:
Outliers
Alt başlık:
Çizginin Dışındakiler
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
244
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055755300
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MediaCat Yayınları
Baskılar:
Outliers
Outliers: The Story of Success
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici...
Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.
224 syf.
·3 günde
Çizginin dışındakiler kendilerine fırsat verilenler ve bu fırsatları değerlendirecek güç ve soğuk kanlığa sahip olanlar ki hayatta çok başarılı olmuş kişiler. Yazarımızın iddiası ve örneklerle, olaylarla bu iddiasını savunduğu bir anlatı diyebilirim kitap için. Birbirinden ilginç bilgiler, bilgi dağarcığınızı genişletme fırsatı sunduğu kadar başarı için hiç düşünmeyeceğiniz etmenlerinde devrede olması gerektiğini öğreneceğiniz bir çalışma. Olmazsa olmazların başında çok çalışmak gerekiyor bunu hepimiz kabul ederiz, bunun dışında da genlerden, doğduğunuz yıldan, doğduğunuz ayın bulunduğunuz organizmanın sistemine göre etkisinden, kültürel mirastan, bir sürü ilginç şartlardan söz ediyor yazar başarılı insanları incelerken. Kitabın içinde gerçekten çok ilginç şeyler mevcut; 10 bin saat kuralı bunlardan biri. Edebiyat manasında da bir cümle var ki Kentucky'nin, Harlan kasabasında kan davaları üzerine anlatımların içinde geçiyor. Kan davası sebebiyle vurulan bir genç yaralı bir halde eve geldiğinde, sızlıyor, can çekişiyor ve gence annenin söylediği söz : "Adam gibi öl, ağabeyinin yapmış olduğu gibi"
244 syf.
·1 günde·5/10 puan·Ne Okusam'dan
8.3 lük puanini haketmeyen bombos bir kitap. icerik olarak 1 sayfa yeterli olurmus bu kitap için. Toplumun küçücük kesitlerinde küçücük gözlemler yapilarak genellemeye ulasmasi, hele ki fakir göçmen çocuklarin Amerikanin saçma sapan egitim sisteminde var olabilmesi için, bütün günlerini sadece okul ve ödeve ayirmalarindan övgü ile bahsedilmesi kitabin ne kadar eski kafali çikarimlari oldugunun kaniti.
244 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor.Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.
244 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhaba arkadaşlar.
İlk inceleme yazım olduğu için hatalarım olabilir. Şimdiden affınıza sığınırım. :)

Kitap kesinlikle şimdiye kadar okuduğum en iyi kişisel gelişim kitabı. Kitapta, başarının sürekli ve düzenli çalışmakla, sık sık pratik yapmakla sağlanacağı ama bu pratiğe geçmeden önce sana bazı şansların tanınmış ve senin de bu şansları iyi değerlendirmiş olman gerekiyor. İnsanın başarılı olması için nerede ve ne zaman doğduğu, anne ve babasının ne iş yaptığı, yetişme koşullarının nasıl olduğu, gelenekleri ve davranış tarzları, kültürel mirasları, coğrafi konumları, IQ seviyesi... bunların hepsi gerekli.

Bazen sen ne kadar zeki ve çalışkan olsan da içinde bulunduğun durumlar sana engel olabiliyor. Örneğin okul zamanında gelir durumu alt seviyede ve üst seviyede olan öğrencilerin başarı durumlarında çok fazla fark olmazken; yaz tatillerinde bu başarı farkı çok fazla oluyor. Bunun sebebi ise yüksek gelirli ailelerin tatillerde çocuklarını müze gezilerine, özel derslere, büyük kütüphanelere yaz kamplarına gönderirken düşük gelirli aileler çocuklarına bu imkanları sağlayamıyor. Bu da büyük bir farka sebebiyet veriyor. Okuma becerileri söz konusu olduğunda, okul devreye girmediği zaman yoksul çocuklar hiçbir şey öğrenmiyor.

Yazar kitapta birçok büyük iş adamına, ünlü ve başarılı kişilere yer vermiş. Ve bunları bilimsel verilerle çok güzel bir şekilde anlatmış. Kitapta çok fazla sayısal veri ve tablo var ama akıcı ve sıkmayan bir kitap. (Eğer böyle şeylerden hoşlanıyorsanız.)

Kitap iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısım biraz daha yavaş ilerlesede ikinci kısımda çok ilgi çekici bölümler var. Benim en hoşuma giden bölüm uçak kazalarına ilişkin etnik kuramlardı.

Kısaca, başarmak için çok çalışmanız ve pratik yapmanız gerekiyor ve karşınıza çıkan şansları iyi değerlendirmeniz... Bazı insanların daha başarılı olmasının sebebi karşılarına daha fazla fırsat çıkması ve bunları iyi değerlendirmiş olmaları. Çalışmaktan ve denemekten asla sıkılmamış ve pes etmemiş olmaları...

Kitabı okumak isteyenler daha fazla beklemeden alıp okusunlar. :)
Kitabı okuyanlara da iyi okumalar dilerim.. :)
244 syf.
·6 günde·9/10 puan
"Çizginin Dışındakiler" tâbiri nasılda güzel anlatıyor aslında her şeyi. İşte bu kitapta çizginin dışındaki insanların hayatlarında nasıl başarılı oldukları anlatılıyor. Kitap bu konuda sadece tavsiye vermekle kalmayıp bilimsel kanıtlarla bunu bizlere sunuyor. Başarının ne kadar da tesadüf olmadığını göstermekle kalmayıp verdiği gerçek yaşamdan kesitlerle de bunu destekliyor. Hayatta bir şeyleri başarmak istemek yetmez bununla birlikte parelel olarak sistemli ve devamlı bir çalışma gerekir.

Kitabı okuduktan sonra bu konuda bakış açıma güzel bir pencere daha açıldı ve dedim ki neden bende "Çizginin dışındakiler" topluluğunun bir parçası olmayayım. Peki ya siz? Bu topluluğun bir parçası olmak istemez misiniz?
244 syf.
Başarı konusunda belli düşünce biçimlerini tercih ediyoruz. “Kendini yoktan inşa eden insan”, “tırnaklarıyla kazıyarak başarıya ulaşan insan” hikayeleri dinlemeye odaklanıyoruz. Genellikle diğer faktörleri bile isteye görmezden geliyoruz. Tam bu yüzden yazarın perspektifi beni en çok etkileyen şey oldu. Yazar daha kitabın başında başarıyı anlayabilmek için bireyin ötesine bakmamız gerektiğini söylüyor. Başarıyı tek bir şey ile anlamlandırmayı doğru bulmuyor. Başarılı insanların çevrelerine, geçmişlerine bakıyor; yaşamlarını inceliyor. Yazar başarının hikayesinin göründüğünden çok daha çeşitli ve çok daha karmaşık olduğunu gösteriyor. Çalışma ve çabanın olmazsa olmaz olmasının yanı sıra genlerin, doğduğumuz yılın, doğduğumuz ayın, bulunduğumuz toplumun başarımıza etkisini anlatıyor. Bazen aynı şeyleri tekrarlıyormuş gibi hissettirse de çok farklı bilgilerle bilgi dağarcığımızı genişletiyor. Okunması gereken güzel bir kitap.
244 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap gerçekten çok farklı ve ilginç bilgiler barındırıyor... Aslında başarılı insanlar için söylenen süslü kelimeler yerine istatiksel ve gerçek bilgilerle insanların neden başarılı olduğunu açıklayarak hayaller dünyasından çıkıp kendi hayatımıza göre adımlar atmamız açısından bizleri yönlendiriyor... Herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim...
224 syf.
·12 günde·9/10 puan
Çizginin dışındakiler 1000k nın bana kattıklarından; kimin tavsiye ettiğini hatirlamamakla birlikte öncelikle teşekkür ederim...Çizginin dışında bildiğimiz insanlar neden çizginin dışında bunu çok güzel anlatmış yazar.Hep en zeki olana ,en zengine, en çok bilene hayranlık duyarız ve büyük çoğunluk tarafından o insanlar bu dünyadan değilmiş gibi onlara giptayla bakarız. Bu kitapta tesadüfün , Şansın,aile ortamının ,doğduğunuz yerin ve doğum tarihinizin hayatınızı nasıl etkilediğini verilerle çok güzel anlatıyor. Beni en çok etkileyen kısmı ise dünyanın en zeki insanının şu an Fedai olmasıydı. Anlatılacak değil okunacak kitaplardan tavsiye ederim ...
244 syf.
·8/10 puan
Bir insanın sıfırsan başlayıp en tepeye kendi dişiyle tırnağıyla gelmesi hikayelerini herkes sever. Bunlar bize herkesin çok çalışıp her şeyi başarabileceğini düşündürür. Okulda bize bunu öğretirler. Hayatta saygınlık kazanmak ve iyi bir mesleğe sahip olmak için tek yapmamız gerekenin çok çalışmak olduğu düşüncesiyle büyürüz. Acaba gerçekten böyle midir?

Kitap başarılı olmak için bundan çok daha fazlasının gerektiği fikrini işliyor. Çalışmak tabii ki çok önemli bir erdem, ancak içinde yetişilen kültür, aile, sosyoekonomik durum gibi etkenler ve tesadüflerin de etkisi hiç azımsanacak gibi değil.

Kitabı uçak kazası bölümü için alıp okudum. Bu bölüm güzel işlenmiş. Havayolu şirketlerinde ekip üyelerinin iletişimi ciddiye alınıyor ve sürekli bu konuda eğitimler düzenleniyor. Sadece bu konu üzerine son yıllarda kapsamlı kitaplar yazıldı. Genel olarak başarılı hikayeleştirilmiş, ikna edici buldum ve okumaktan keyif aldım.

Biraz eleştirel bakarsak; bazı hikayeler biraz istisna seviyesinde düşünülebilir. Sanki yargıya varmak için değil, yargıyı desteklemek için koyulmuş. Yazar Malcolm Goldwell ile ilgili eleştiriler genelde bu şekilde. Ben diğer kitaplarını da okuyacağım. Malcolm Gladwell
244 syf.
·8/10 puan
Yazar başarı mefhumuna örneklerle çarpıcı bir bakış açısı getiriyor. Bahsettiği bakış açısı tabular yıkacak türden. Başarıda kişiselliğin yanında şans faktörünün önemini anlatıyor
244 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabı Serdar Amirim önerdi diye okumaya başladım. Zira kişisel gelişim kitapları artık plasebo etkisi yapmıyor bu bünyede. Güzel miydi? Evet güzeldi. Fazla kafa yormayı gerektirmiyor bir çırpıda okunur, bir de aa bak başarının sadece iq ile alakası yokmus aile, kültür, coğrafya gibi çevresel faktörlerde varmıs hatta doğdugunuz ayın doğdugununuz günüyle bile alakası varmıs deyip şaşırmanızada vesile olabiliyor.

Fakat albayım benim başarılı olma şansım yok mu ? Yok. Neden? Çünkü sen Ağustosta doğdun. Peki albayım o zaman bu benim sucum değil evdekilere soralım :) tehlikeli oyunları yanlış zamanda oynamışlar belli ki...

Zannedersem on bin saat teoriside bu kitapla birlikte hayatımıza girmiş. Ama işte Amerikada bestseller olunca reçete belki de burdadır diyorsunuz ama cıks!

Kitabın vermek istediği mesajın kralını sayın hocam Acar Baltaş tedx konuşmasında 20 dk veriyor. Ahanda linkini buraya bırakıyorum.

https://youtu.be/XgKo9VeWnKo

Özetle başarıya birde böyle bak derken aslında pekte keşfedilmemiş şeylerden bahsetmiyor.

P.S. Birde başarı olayı kime göre neye göre be abi?
Bizler kimin başarılı olup kimin başarılı olmadığını belirlemekte her birimizin ne kadar büyük rol oynadığını gözden kaçırıyoruz.
Ormandaki en uzun meşe sadece en sert palamuttan yetiştiği için en uzun meşe olmamıştır; diğer ağaçlar onun aldığı güneş ışığını kesmediği, çevresindeki toprak derin ve zengin olduğu, fidanken hiçbir tavşan onun kabuğunu kemirmediği ve hiçbir oduncu onu vakti gelmeden kesmediği için de en uzun meşe o olmuştur.
Rus atasözü "Tanrı getirmezse, toprak vermez" der. Burada köylülerin kendi çabalarının yeterli olacağına inanmak için hiçbir nedenlerinin olmadığı, baskıcı feodal sisteme özgü tipik kadercilik ve karamsarlık söz konusudur. Diğer yanda, Arkash, Çin atasözlerinin "çalışkanlığın, zekice planlamanın, özgüvenin ve küçük bir grupla iş birliği yapmanın zaman içinde karşılık getireceği" inancıyla dikkat çektiği yazıyor.
"İnsanlar yoktan var olmaz. Soy sopa ve himayeye bir şeyler borçluyuzdur. Kralların karşısına dikilen insanlar bunu tek başlarına yapmış gibi görünebilir. Ancak gerçekte her zaman gizli avantajlardan, olağanüstü fırsatlardan ve öğrenmelerine, çok çalışmalarına ve dünyaya diğerlerinin veremediği biçimlerde anlam vermelerine olanak tanıyan kültürel miraslardan yararlanırlar."
"Güç Mesafe Endeksi", hiyerarşiye yönelik tavırlarla ilgili, özellikle de belli bir kültürün otoriteye ne kadar değer verdiği ve saygı duyduğuyla ilgili.
Hepimiz kendimize özgü bir kişiliğe sahibiz. Ancak içinde büyüdüğümüz toplumun geçmişinden gelen eğilim, varsayım ve refleksler bu kişiliğin üzerinde yer almaktadır ve bu farklılıklar olağanüstü spesifiktir.
Başarı, çoğu insanın 30 saniyede vazgeçebildiği bir şeyi anlamak için 22 dakika uğraşacak kadar inatçı,azimli ve istekli olmanın bir işlevi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Outliers
Alt başlık:
Çizginin Dışındakiler
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
244
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055755300
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MediaCat Yayınları
Baskılar:
Outliers
Outliers: The Story of Success
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici...
Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.

Kitabı okuyanlar 3.113 okur

  • fatıma karabulut
  • Vefanur
  • Berk İpek
  • Altay
  • Aylin Sabancı
  • mrsrdgn
  • Eren Eray
  • koray can yılmaz
  • Gözen Tibet
  • Fatmanur Turan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%9.1
13-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%29.1
25-34 Yaş
%21.8
35-44 Yaş
%25.5
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.1
Erkek
%59.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.5 (283)
9
%24 (278)
8
%26.4 (305)
7
%12.3 (142)
6
%6.1 (70)
5
%3 (35)
4
%1 (12)
3
%0.7 (8)
2
%0.5 (6)
1
%0.3 (3)

Kitabın sıralamaları