Outliers (Çizginin Dışındakiler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.503
Gösterim
Adı:
Outliers
Alt başlık:
Çizginin Dışındakiler
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
244
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055755300
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MediaCat Yayınları
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici...
Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.
224 syf.
·3 günde
Çizginin dışındakiler kendilerine fırsat verilenler ve bu fırsatları değerlendirecek güç ve soğuk kanlığa sahip olanlar ki hayatta çok başarılı olmuş kişiler. Yazarımızın iddiası ve örneklerle, olaylarla bu iddiasını savunduğu bir anlatı diyebilirim kitap için. Birbirinden ilginç bilgiler, bilgi dağarcığınızı genişletme fırsatı sunduğu kadar başarı için hiç düşünmeyeceğiniz etmenlerinde devrede olması gerektiğini öğreneceğiniz bir çalışma. Olmazsa olmazların başında çok çalışmak gerekiyor bunu hepimiz kabul ederiz, bunun dışında da genlerden, doğduğunuz yıldan, doğduğunuz ayın bulunduğunuz organizmanın sistemine göre etkisinden, kültürel mirastan, bir sürü ilginç şartlardan söz ediyor yazar başarılı insanları incelerken. Kitabın içinde gerçekten çok ilginç şeyler mevcut; 10 bin saat kuralı bunlardan biri. Edebiyat manasında da bir cümle var ki Kentucky'nin, Harlan kasabasında kan davaları üzerine anlatımların içinde geçiyor. Kan davası sebebiyle vurulan bir genç yaralı bir halde eve geldiğinde, sızlıyor, can çekişiyor ve gence annenin söylediği söz : "Adam gibi öl, ağabeyinin yapmış olduğu gibi"
224 syf.
·12 günde·9/10
Çizginin dışındakiler 1000k nın bana kattıklarından; kimin tavsiye ettiğini hatirlamamakla birlikte öncelikle teşekkür ederim...Çizginin dışında bildiğimiz insanlar neden çizginin dışında bunu çok güzel anlatmış yazar.Hep en zeki olana ,en zengine, en çok bilene hayranlık duyarız ve büyük çoğunluk tarafından o insanlar bu dünyadan değilmiş gibi onlara giptayla bakarız. Bu kitapta tesadüfün , Şansın,aile ortamının ,doğduğunuz yerin ve doğum tarihinizin hayatınızı nasıl etkilediğini verilerle çok güzel anlatıyor. Beni en çok etkileyen kısmı ise dünyanın en zeki insanının şu an Fedai olmasıydı. Anlatılacak değil okunacak kitaplardan tavsiye ederim ...
224 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Outliers - Çizginin Dışındakiler kitabı başarılı olmanın sırlarını bize veriyor. Başarılı olmak için çok çalışmanın yanında şansın da önemli olduğunu. Öne çıkan bir girişimci, bir hokey oyuncusu, bir yazılımcı olmak için doğum tarihinin önemini bize vuruguluyor. Bazı şeyleri erken farkedebilmek için doğru tarihte doğru yerde doğmalıyız. Bunun yanında başarılı olmak için çok çalışmak gerektiğide aşikar. Çok çalışmak 10 bin saat kuralı ve 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak gibi belirli şeylere bağlı. Bütün o bildiğimiz zenginler, başarılı futbolcular ya da hokey oyuncularının sadece yetenekli değil aynı zamanda çok çalışmış, doğru zamanda ve doğru ailede doğmuş olduklarını bize anlatıyor bu kitap.
224 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Harika bir kitaptı, hemen okuyayım diye vakit aradım resmen. Dünyaya bir amaçla geldiğini, eğlenmenin bir yere kadar olacağını düşünenler için çok faydalı bir kitap bence.
Benim en çok hoşuma giden bölüm ise 4. bölüm Dehaların sorunu, 2.Kısım oldu.
Nedeni ise, başarıyı sağlayan birçok faktörün olduğu evet kitapta söyleniyor. Ancak bu kısımda geçen aile yapımızın, aile ortamımızın, anne babamızın bizi nasıl yetistirdiğinin daha doğrusu küçük yaşlarda elde edebildiğimiz fırsatlarla ilgili bölüm bence insan gelişiminde en önemli kısımlardan birisi. Bu nedenle özellikle bu bölümün yeni anne-babalar veya adaylar tarafından okunması önemli olabilir bence :)
Son olarak diyeceğim :
Yazar bu ve benzeri birçok başarıda rol oynayan faktörü çok güzel bir şekilde açıklamış. Okunması gereken bir kitap :)
224 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap neden bazı insanların daha başarılı olduğunu inceliyor. Başlığı dikkatimi çektiği için alıp okumaya başladım. 10 bölümden filan oluşuyor, farklı kişilere ve farklı olaylara değiniyor. Bill gates mozart gibi. Mozartın aslında sanılanın aksine geç gelişim gösterdiğini iddia ediyor ve bunu çok güzel bir şekilde açıklayıp başarı dediğimiz olguya yep yeni bir bakış açısı getiriyor. Başarılı insanların hayatında yeteneklerin az ve fırsatların büyük rol oynadığını bize gösteriyor. Başarı sanıldığı kadar zor görünmüyor artık. Tüm bunları nasıl açıkladığını merak ediyorsanız okumaya baslamanizi tavsiye ederim :)
224 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitap çizginin dışına çıkıp başarılı olmada nelerin etkili olduğunu anlatıyor. Başarı ile nesiller, aile, kültür ve sınıf açısından ilişkisi değerlendiriliyor. Yapı olarak ise bir fikir ve fikrin iyice inandırıcı olması için bir çok örnekle desteklenmesi şeklinde.
224 syf.
·9/10
Başarı, sadece çalışarak olmaz, tamamen şansa dayalı da olmadığı gibi. Görüp de imrendiğimiz "vay be" dediğimiz insanların "o kişi" olmaları pek çok faktöre bağlıydı. Peki bunlar neler mi? İyi okumalar...
224 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Kitap geçekten harika idi. 244 sayfa. Yazarın diğer kitapları için iyi bir referans oldu. Kısaca başarılı insanların sosyolojik değerlendirmelerini yapıyor. 3 ortak özellik tespit ediyor. Şanş, alanında 10 000 saat çalışmak ve medeni cesaret. Yazarın değerlendirmeleri şöyle;
!!!Kanadalı bir psikolog olan Roger Barnsley buz hokeyi oyuncuları üzerinden rölatif yaş fenomenine dikkat çekiyor.Hokey oyuncuları arasında herhangi bir takımı incelediğimizde , %40 ı Ocak -Mart aralığı, %30'u Nisan Haziran aralığı %20'si Temmuz Eylül aralığında %10 uda Ekim- Aralık aralığında doğmuş oluyor. Şansları Ocak Mart aralığında doğmaları. Çünkü günde 4 saat antreman yapan bu grup 10 000 saati tamamlamak için 8 ay sonra doğan gruba göre 1000 saat avantajları var Tabi buna göre birbiriyle anlaşma oranları da aynı şekilde daha yüksek. Aynı oranlar Avrupa da futbol oyuncuları için Amerika da beysbol oyuncuları için geçerli
!!! The Beatles Grubu; 1960 da henüz liseli bir grupken Hamburg tan bir iş teklifi alıyorlar.Hamburg ta günde 8 saat çalmak zorundaydılar.Ve şansları Hamburg dan Liverpool'a müzik grubu aramaya gelen işletme sahiplerinden birinin onlara teklif götürmesiydi. The Beatles 1965'te Amerika ya geldiğinde Amerika da İngiliz Rock gruplarının istilası vardı. Ama hiç biri onlar gibi günde 8 saat çalmaya zorlanmamıştı. Yani hiç bir grup 10 000 saat müzik yaparak Amerika ya gelmemişti. Ve Amerika 1965 e gelinliğinde bir Rock cennetiydi.
Bill Gates , John Lennon, Bill Joy ve diğerleri . Hepsi bir devrimin arefesinde o devrimin merkezinde yaşıyorlardı. Hepsi. devrim gerçekleştiğinde o iş için çoktan 10 000 saat çalışmışlardı ve hepsinin ne istediklerini ifade edecek medeni cesaret ve toplumsal uyumları vardı. Kitap kesinlikle kişisel gelişim kitabı felan değil.Gayet istatiksel akla yatkın ve akıcı. İyi okumalar....
224 syf.
·Puan vermedi
Başarılı olmak için doğru zamanda doğru yerde olmanın sağladığı avantajı anlatan güzel bir kitap. Ayrıca yahudilerin ticarette nasıl başarılı olduklarına dair güzel tespitler var.
224 syf.
·41 günde·7/10
Kitabı okumaya başladığımda her sayfa ilerledikçe aldığım zevk ve mutluluk katlanarak devam etti.Bazı arkada kalan gerçekleri öğrenmenin verdiği keyifti bu.Birbirinden alakasız başarılı insanlar veya grupların, başarılarının arkasındaki temel etmenleri en ince ayrıntısına kadar gösteriyor.Ancak kitabın ortasını geçtikten sonra kişiler,olaylar değişse de kitabın verdiği mesaj aynı mesaj olduğu için kendini tekrar etmeye başlıyor.
224 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
“Bu çizginin dışındakilerle, sıradışı şeyler yapan insanlarla ilgili bir kitap. İlerleyen bölümlerde sizi birbiri ardına farklı farklı türden “çizginin dışındakiler” le tanıştıracağım: Dahiler, zengin ve güçlü iş insanları, rock yıldızları ve bilgisayar programcıları...
Aramızda dikkate değer - beceri sahibi, yetenekli ve azimli - olanların yaşamlarını incelerken, başarının anlamı hakkında büyük bir yanılgıya düştüğümüzü ileri süreceğim. “
Farklı ve düşündürücü bakış açısıyla Malcolm Gladwell in kaleminden harika bir kitap bence
224 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Kesinlikle bir kişisel gelişim kitabı değil. Zaten kişisel gelişim olayını anlamıyorum bu tarzda kitapların hiçbir şeye katkısı olamaz. Bu o türde boş bir kitap değil. Gerçek hikayeler ve istatistikler üzerinden başarıya etki eden faktörlerin açıklanmaya çalışıldığı bir araştırma kitabı. Çok hızlı bir şekilde notlar çıkarılarak okunabilir. Tavsiye ederim. Ayrıca çevirisi de kitabın kendisi kadar güzel.
Yeterince çalışır, kendinizi ortaya koyar ve beyninizi ve hayal gücünüzü kullanırsanız, dünyayı istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz.
Başarıya giden yolun yılda 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak olduğuna inanan kültürler kesinlikle çocuklarına yazın üç ay aralıksız tatil yaptırmayacaktır.
Pratik, iyi bir noktaya geldikten sonra yaptığınız bir şey değildir. Sizi iyi bir noktaya getirmesi için yaptığınız bir şeydir.
Onur kültürleri Sicilya ya da İspanya'nın Bask Bölgesi gibi dağlık bölgelerde ve diğer verimsiz alanlarda kök salmak eğilimindedirler. Açıklamaya göre, eğer kayalık dağlarda yaşıyorsanız ürün ekip biçemezsiniz. Büyük olasılıkla koyun ya da keçi yetiştirirsiniz ve hayvancılık çevresinde gelişen kültür tarım çevresinde gelişen kültürden çok farklıdır. Bir çiftçinin hayatta kalması toplumdaki diğer insanlarla işbirliğine bağlıdır. Oysa hayvancılıkla uğraşan kişi özgürdür. Ayrıca çiftçiler geceleri geçim kaynağının çalınabileceğinden kaygı duymazlar, çünkü hırsız tarladaki bütün ekini kendi başına biçmeyi göze almadıkça ürünler kolay kolay çalınamaz. Oysa hayvancılık yapan, bu konuda kaygılanmak durumundadır. Sürekli hayvanlarını yitirme tehdidi altındadır. Bu nedenle de atak olmak zorundadır. Sözleriyle ve davranışlarıyla güçsüz olmadığını açıkça ortaya koymak zorundadır. Adına sanına yönelik en küçük bir meydan okuma karşısında bile savaşmaya hazır ve istekli olmak zorundadır ve "onur kültürü" denilen şey de işte bu anlama gelir. Bu bir adamın adının sanının, geçim kaynağının ve kişisel değerinin merkezinde olduğu bir dünyadır.
"Herhangi bir şeyde çok iyi, gerçekten iyi olabilmeniz için en az 10 bin saat alıştırma yapmanız gerekir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Outliers
Alt başlık:
Çizginin Dışındakiler
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
244
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055755300
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MediaCat Yayınları
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici...
Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.

Kitabı okuyanlar 397 okur

  • Ali Can
  • Meltem Ayaydın
  • Alper Çekerek
  • Jacko Namet
  • Canan Gür
  • E.O.
  • Gülay Karaca
  • İsmail Bulut
  • erhan üzümcü
  • Brother of da Vinci

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.1
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%29.1
25-34 Yaş
%21.8
35-44 Yaş
%25.5
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.1
Erkek
%59.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.7 (51)
9
%26.7 (46)
8
%28.5 (49)
7
%7.6 (13)
6
%4.7 (8)
5
%1.7 (3)
4
%1.2 (2)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları