Özgürlüğe Kurşun

8,3/10  (7 Oy) · 
27 okunma  · 
5 beğeni  · 
654 gösterim
Özgürlüğe Kurşun -Belgesel Roman- Türkiye'de gazeteci-yazar kıyımı 98 yıl önce Hasan Fehmi'yle başlatıldı. 1909'dan bu yana 61 gazeteci öldürüldü. Bu onurlu insanlar, özgür düşünceyi baskı altında tutmak isteyen Ortaçağ zihniyetinin kurbanı oldular. Hıfzı Topuz, Özgürlüğe Kurşun'da II. Meşrutiyet'in ilk yıllarında sokak ortasında vurulan namuslu gazetecileri ve bu ilk cinayetleri örgütleyen dönemin derin devletini, ayrıca yıllar sonra İzmir'de Atatürk'e yapılan suikastın perde arkasını anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789751412249
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Meşrutiyet döneminde gazetecilerin yönetimdeki insanların yaptığı yolsuzlukları,haksızlıkları anlatması ve bunun üzerine o gazetecilerin çoğunun yönetim tarafından öldürülmesi,sürülmesi.. Okurken hem o dönemdeki olaylara üzülmenin yanında her dönem aynı şeylerin yaşanmış,yaşanıyor ve yaşanacak olduğunu bilmek insanı daha da üzüyor aslında..

Kuhi 
 11 Oca 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

2.Meşrutiyet döneminde işlenen gazeteci cinayetlerini roman tadında anlatmış usta yazar. Sadece doğruları yolsuzlukları ve milletin menfaatine çalıştıkları için dönemin yöneticilerinin kendilerini eleştirmelerine katlanamadıkları için haklarında gizlice çıkartılmış infazları öğrenmelerine rağmen, doğruları söylemekten korkmadan ölmeyi nasıl seçmişler, bu ibret verici hikayelerini öğreniyorsunuz. Ayrıca, kitabın sonuna doğru, Atatürk'e karşı planlanmış suikast planının nasıl uygulamaya geçirilmesine engel olunduğunu okuyorsunuz. Kesinlikle okunması gereken bir kitap.