Psikoterapi Pratiği

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
216 gösterim
C. G. Jung’un arzusuyla Almanca külliyatını yayımlayan yayımcıları, ilk kitap olarak Psikoterapi Pratiği’ni seçerler. Kitaba yazdığı önsözde Jung, eseri şu cümlelerle sunar:

(…) Yayımcılara bilhassa seçimlerinden dolayı da şükran borçluyum. Onlar böylelikle ruhu tanımaya dair katkımın insan üzerindeki pratik tecrübeye dayandığı gerçeğini anladıklarını göstermiş oluyorlar. Beni elli yıldan fazla süren psikoterapi pratiğinde, sonraki tüm bilgi ve çıkarımlarıma vardıran, diğer taraftan da kanaatlerimi yine, doğrudan tecrübeyle kontrol edip düzeltmeye sevk eden, bir doktorun, ruhani ıstırapları psikolojik açıdan anlamaya dair uğraşlarıdır. Geç dönem yazılarımın arasından mesela tarihî bir inceleme seçilecek olsa, hazırlıksız okuyucu elbette, kendi psikoterapi tasavvuruyla bu yazının ne alakası olduğunu çıkarmakta zorlanacaktır. (…)

Psikoterapist, sadece hastasının şahsi biyografisini değil, gelenek ve dünya görüşünün nüfuzlarının işe karışıp çok zaman belirleyici rol oynadığı, hastanın uzak yakın zihin çevresini de öğrenmelidir. Bütün bir insanı ciddiyetle anlamaya çalışan hiçbir psikoterapist, rüya dilinin sembolleriyle hesaplaşmaktan geri duramayacaktır. (…)

Bunu anlamak hekime, hastasını, kendini sırf şahsiyetçi bir şekilde anlamanın boğucu darlığından çıkarıp onu, şimdiye dek sosyal, ahlaki ve zihni gelişiminin ufuklarının genişlemesi ümidini kapatan benmerkezci tutulmuşluğundan kurtarmasına imkan sağlar.

Okuyucu bu ciltteki makalelerde sadece pratikteki görüşümün temelleri ve prensiplerine dair ipuçları değil, aşağı yukarı tamamlanmış hemen her analizin “crux”u veya en azından “the crucial experience”i anlamına gelebilecek, Freud’un dahi merkezi olarak gördüğü, aktarım problemi denen o fenomeni tarihi açıdan anlamanın bir örneğini de bulacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9789752564435
 • Çeviri:
  Sami Türk
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Başkaları benimle alay ederse bunu yapan yine onlardır ve bunun suçunu onlara yükleyebilir, kendimle alay etmeyi unutabilirim. Oysa kendiyle alay edemeyen başkasına alay konusu olur. öyleyse kendinle alay etmeyi öğren ki tanrısal ve kahramanca her şeyin dökülsün ve bütünüyle insan ol. içinde tanrısal ve kahramanca olan, içindeki öteki için alay konusudur. içindeki ötekinin uğruna eskiden kendi benliğin için oynadığın çok hayran olduğun o rolü bırak ve kendin ol." liber novus, 317

Psikoterapi Pratiği, Carl Gustav JungPsikoterapi Pratiği, Carl Gustav Jung