Radikal Kurban

Terry Eagleton
Eagleton bu kitabında felsefe, siyaset, edebiyat ve teoloji gibi disiplinlerin kesişim noktasında konumlanan ve gerek Antikçağ toplumlarının gerekse modern toplumsal düzenin temelini oluşturan kurban mefhumunu yatırıyor masaya. Kendi tabiriyle modern felsefenin, özellikle de Marksistlerin fazla teolojik bularak alaka göstermekten kaçındığı kurban mefhumunun izlerini havarilerin, Antikçağ filozoflarının, teologların ve Hegel’den Derrida’ya, Shakespeare’den Henry James’e, oradan da günümüze daha yakın felsefeci ve edebiyatçıların metinlerinde sürmeye çalışıyor. Konu bu denli yaygın ve katmanlı olunca, kendimizi disiplinlerarası diyalogların ve Aeneas’tan Kral Lear’a, Patrick Melrose’dan Anna Karenina’ya uzanan bir edebi şahsiyetler geçidinin ortasında buluyoruz. Kurban mefhumunun yakından ilişkili olduğu, çarmıha gerilme ve tragedya, kutlu ve lanetli, thanatos ve eros, şahadet ve ahlak, mübadele ve aşırılık, günah keçisi ve armağan gibi kavramlarsa kitapta yürütülen genel tartışmanın yine teoloji, felsefe ve edebiyatta izi sürülen farklı katmanlarını oluşturuyor. “Kurban”ın uzun zamandır tek taraflı ve yanlış yorumlandığından dert yanan Eagleton, kendi formülleştirdiği hâliyle “radikal kurban” fikrini, siyaset ve devrimle ilişkilendiriyor ve bu fikirde yaşamı zenginleştirecek devrimci bir dönüşüm potansiyeli görüyor. Nitekim kurbanın salt yıkıcı, yok edici veçhelerini ön plana çıkaran postmodern düşünce akımlarına da karşı çıkarak, onun daha “hayat veren” yönlerini anlatmaya çalışıyor. Hıristiyan teolojisi, Marksist ideoloji ve göstergebilimiyle psikanalizi harmanladığı ve edebiyatın büyülü dünyasını bir araya getiren çarpıcı bir düşünsel yaklaşımla, kurban mefhumunu yeniden yerli yerine oturtmaya çalışıyor.
Yazar:
Terry Eagleton
Terry Eagleton
Çevirmen:
Aslı Önal
Aslı Önal
Tahmini Okuma Süresi: 6 sa. 21 dk.Sayfa Sayısı: 224Basım Tarihi: 2019Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9786053143598Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
250 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Terry Eagleton, "ne yazsa okurum" dediğim yazarlardan... Ancak son dönemlerde yaşlılığın da etkisinden olacak, ölüm/hayat konusuna takılmış durumda... Radikal Kurban, tam bir felsefi metin... Kurban, şehit, ahlak, günah keçisi, armağan, çarmıh, fedakarlık vb kavramların etrafında dönen, ve günümüz insanının pek az itibar ettiği pratiklerin; esasta insan toplumlarının kurucu öğeleri olarak rolünü tartışan Eagleton, yine hayran kalınacak bir derinliğe sahip...
Radikal Kurban
Radikal KurbanTerry Eagleton · Ayrıntı Yayınları · 201918 okunma
Reklam
250 syf.
·
Puan vermedi
Terry Eagleton okumak şöyle bir şey gibi geliyor. Aynı kitapta hem felsefe, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji hem de ideoloji kavramı ile beraber, din, politika edebiyat ve tarih okumak. Tek bir kavram seçin ve onu Eagleton'dan okuyun. Size birçok kapısı olan bir dünya sunacaktır. Kitabın en güzel yönlerinden bir tanesi de kurban mefhumunu edebi eserler içeriklerinden çıkatabilmesidir. Böylece bir edebi eser, edebiyattan ziyade bambaşka bilim ve disiplinlerle incelenebiliniyor. Konu edindiği kavram için bu alanda çalışmış ve eserler ortaya çıkarmış araştırmacıların eserlerini de karşılaştırarak bu eserlerin güvenirliğini test ediyor Eagleton. Örneğin alanında yetkin bir yazarın Kurban mefhumu hakkında yazdıklarını olumsuz yönde eleştirmesi ve bunu dayanaklarla sunması çok kaliteli bir şey bence.
Radikal Kurban
Radikal KurbanTerry Eagleton · Ayrıntı Yayınları · 201918 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.