Safir Gül Elenium 3. Kitap

8,8/10  (11 Oy) · 
38 okunma  · 
10 beğeni  · 
522 gösterim
Elenium Üçlemesi - 3. Kitap.
"Dünyasını kaybedenler yeni bir dünya kurmak zorundadır."

Sonunda şövalye Sparhawk, kraliçesi Ehlana'yı hayata döndürecek tek şeyi, büyülü mücevher Bhelliom'u ele geçirmeyi başarır. Efsanevi taş, göründüğünden daha büyük gizler içermekte ve aklın alamayacağı bir tehlikeyi yanında taşımaktadır. Diğer yandan, dünyanın kaderini değiştirecek bir güç yarışı sürmektedir. Durmaksızın uzayana kanalık bir kışın ortasında, yaratılmış her şeyi içine alıp sürükleyecek bir savaş.

Ama o, Anakha'dır, meçhul kişi. Bütün insanların yazgısı açıkça görülebilir. Anakha hariç. Anakha, yazgının dışında ilerler. Ondan Tanrılar bile korkar. O ve Bhelliom, bu dünyanın Tanrılarının ya da insanlarının anlayışının çok ilerisinde birbirlerine bağlıdırlar. Bütün bildiğimiz Bhelliom'un ona teslim olmaya gönülsüz oluşu. İsteyerek kendini teslim ederse, Anakha Tanrı olacaktır. Ölümsüz diye bilinen Tanrılar bile ölümle karşı karşıya. Anakha ve Mavi Gül Bhelliom, Tanrılara ölüm sunurak baharı ve yaşamı geri getirabilecek mi?

Unutmayın hikayeler ikiye ayrılır, gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler, karar sizin.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1999
 • Sayfa Sayısı:
  505
 • ISBN:
  9799758467807
 • Orijinal Adı:
  The Sapphire Rose
 • Çeviri:
  Ferhan Ertürk
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Serinin oldukça güzel son romanı. Bhelliom'u ele geçiren Sparhawk ve yoldaşları uzun bir yolculuktan sonra Cimmora'ya döner. Piç naip Lychias'ı tutuklar ve Ehlana'yı iyileştirirler. Ehlana, Sparhawk'a aşıktır ve onunla nişanlanır. Ancak Patrik ölmüştür ve Annias yeni Patrik olarak seçilmek üzeredir. Hemen Bazilika'ya giden ekip Annias'ın planlarını bozar. Ama Martel iki ordu ile şehri kuşatmıştır. Wargun ve askerleri zar zor yetişirken Martel ve Annias kaçar. Bu arada Adus da Lychias ve annesi Arissa'yı da kurtarmıştır. Ehlana'nın katkısı ile Dolmant Patrik seçilir. Ancak Sparhawk ve arkadaşlarının en zor görevi başlamıştır. Zadoch şehrine gidip Otha'yı öldürüp Styric tanrısı Azash'ı Bhelliom ile yok ettikten sonra Bhelliom'u da yok etmeleri gerekmektedir. Uzun bir yoldan sonra şehre varırlar. Ama çıkan çatışmada Adus, Kurik'i, Talen de babasının katili Adus'u öldürür. Acaba başarılı olabilecekler midir? Sparhawk Azash'ı yok edebilecek midir? Bhelliom ne olacaktır? Ehlana'nın karnındaki bebek aslında kimdir? Flüt bu yoldaşların karşısına tekrar çıkacak mıdır? Sparhawk ve Martel arasındaki dövüşü kim kazanacaktır? Eğer geri dönerse Sparhawk nasıl bir prens olacaktır? Bu kara kış atlatılacak mıdır? Domi Kring ve Ehlana'nın yardımcısı Tamuli Mitrai arasındaki ilişki nasıl gelişecektir? Talen bir Pandion şövalyesi olacak mıdır? Sephrenia ve Vanion ne yapacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.