Şair ve Taifesi

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
365 gösterim
Şiir ya da şairler üzerine konuşmayı seçmiş olmak, tekinsiz olanın mıntıkasına girmektir kuşkusuz; sert ruhsal iklimlere doğru açılmaktır ve kaybolmaktır belki de asılsız bir şimdide. İmgesi sonsuzca kayıp varlığın huzursuz edici dehlizlerinde daha da güvencesiz kılınmış bir varoluş iması… Şayet hayat, yetinmeyi bilen ama kendine yetmeyenler için kopkoyu bir azapsa, en çok da belirsizlik anlarını yaşayan şairler konuşmalı… Şair ve Taifesi eleştiriler, söyleşiler, polemikler ve denemelerden oluşan bir yekûn. Geçmeyen zamanlarda ansızın göze görülen şeyler kadar ayrıksı bir duman; kalabalıklar içindeki yalnızlığına ilençli bir put muamelesi yapan bir suskunluk dayatması. Şairi taifesine yakınlaştıran –ve bir o kadar da uzaklaştıran–, onun benzeri, ikizidir nihayetinde: Böyle bir insan kadar karanlık ve bilmecemsi kimse yoktur… Kitap, bu zorlu bilmeceyi çözmeye adıyor kendini. Şair ve Taifesi, şiirin acıyı bile erginleştiren ikliminde, belki de kendine tutunmanın ayartıcı sarhoşluğuyla, taifeli taifesiz yılların yazılı kayıtlarını tutuyor. Belki de on beş yıldır ağırlaşmış bir yükün yüklemsiz cümlelerin işi olduğunu itiraf etmek için…
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786053140566
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmet Y 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap 4 bölüme ayrılıyor.Şair birinci bölümde aporialarıyla şairlerin dramatik iç dünyalarına eğiliyor.Sizleri onların en depresif,en uyumsuz ve en huzursuz yanlarıyla daha birinci dakikadan başbaşa bırakırken,sizleri uçsuz bucaksız bir şuara bilincinde savurmaya başlıyor.Benzersiz söz sanatlarıyla ve iç dünyasının karmaşıklığıyla "Tutunamayanlar" havasında bırakıyor okuyucuyu.Zira gözleriniz dolsa bile kitaba tek damlası değmesin de kitaba zarar gelmesin diyeceğiniz kadar sahiplendiriyor aporiaları ve her bir sayfasını.Hani deriz ya bazen; "bir insan ne yaşamıştır da bu şiiri yazmıştır?" işte tam da bu soruya cevaplar arıyor ve okuyucuya bulduğu cevapları elinden geldiğince anlatmaya çalışıyor.

İkinci bölümde ise taifesinden bahsediyor.Taifesinin şiirlerini çözümlüyor ve onların sanat anlayışıyla şiir anlayışı nasıl olmalı sorusuna çözümler üretiyor ve adeta onlara en az şiirleri kadar düzyazı formatında nazireler yazıyor.

Üçüncü bölüm şairin kavgasını anlatıyor.Şairleri kimlikleri ile ele alıp eleştrel bir üslupla savaşını açıyor.Açık mektuplarla bu eleştrilerine cevap da bekliyor ayrıca.

Son bölüme ise Şair ve Duruşmasına tanıklık ediyoruz.Soru cevaplarla şairin iç dünyası okuyucu açılıyor.

Bu bahsettiklerim kısaca kitabın yönergesi.Bu bir inceleme metni değildir.Şimdilik kendimi bu kitabı çözümleyecek kadar yeterli görmüyorum.