Sarı Paşam Mustafa Kemal, İttihatçılar ve 2. Abdülhamit - Sultan, Örgüt ve İhtilâl

7,7/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
708 gösterim
Sarı Paşam, yirminci yüzyılın en büyük lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluğuna, gençliğine, psikolojik ve düşünsel köklerine yapılan derin ve büyülü bir yolculuğun gerçek hikâyesidir.

1800'lü yılların sonudur... Osmanlı İmparatorluğu, emperyalist bir kuşatmayla çevrilmiştir. İstanbul'da Sultan II. Abdülhamit nefes aldırmayan bir istibdat düzeniyle tüm dizginleri ele geçirmeye çalışmaktadır. Selanik'te vatansever, özgürlükçü subaylar gizli bir cemiyet kurmuş, ihtilal hazırlığı yapmaktadırlar. Jön Türkler Avrupa'da çalışmalarını sürdürmekte, İttihatçı fedailer içeride kan dökmeye devam etmektedirler. Mustafa Kemal, bir taraftan geleceğini hazırlarken diğer taraftan vatan ve hürriyet mücadelesi vermekte, bazen de aşk acısıyla yanmaktadır.

Bu kitap sizi geçmişte bir yolculuğa çıkaracak: Önce Mustafa Kemal'i tanıyacaksınız bu yolculukta; hiç bilinmeyen özelliklerini öğreneceksiniz; gerçekleşecek çocukluk düşlerine tanık olacaksınız. Onunla Manastır, Selanik, Şam ve İstanbul arasında gidip geleceksiniz. Sonra, Jön Türklerle ve İttihatçılarla tanışacaksınız: Enver, Talat ve Mithat Şükrü'yle Selanik'in arka sokaklarında bir evde yapılan vatan ve hürriyet konulu gizli toplantılara kulak misafiri olacaksınız. Teğmen Atıf ve Yakup Cemil'le silahların gölgesinde çatışmaya girecek, icabında "yarıp çıkacaksınız!"

Ve sonra Sultan II. Abdülhamit'i tanıyacaksınız; Padişah'ın gizli dünyasının kapılarını ardına kadar aralayacak; duygularını, düşüncelerini, kaygılarını, korkularını, doğrularını ve yanlışlarını öğreneceksiniz. Yıldız Sarayı'nın büyük salonunda Padişah'la diz dize oturup konuşacaksınız!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789751029591
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Sabiha Güler 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atamızın hayatı ve yaşadıklarıyla ilgili harika bir kitap,bir çok replikler var.İnanamak yada inanmamak kişisel bir tercih,insanın yapması gereken karşısındakinin inancına karşı hoşgörülü olmak ve kendisine uymayan düşünce ve inancalarına tahammül edebilmektir.Mutlak okunulması gereken bir kitap.

Emre DEMİR 
08 May 15:08 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Şimdi kendimi; manastırda kendini yalnız hisseden ve saçlarını yağmur ıslatan, alnına yağmur damlaları süzülen ve yüzünü gökyüzüne kaldırıp çökmedim vazgeçmedim diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi hissediyorum...

Kitaptan 5 Alıntı

Sabiha Güler 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''O mavi gözlü genç adama dikkat edin, o bugünü yaşayanlardan değil - geleceği kuranlardan biri''

Sarı Paşam, Sinan MeydanSarı Paşam, Sinan Meydan
seher 
24 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Hayal peşinde koşmak ,gençliği tüketmektir!'' dedi ve sert bir ses tonuyla:''Mesele ölmek değil,ölmeden idealimizi gerçekleştirmektir!...''diye de ekledi..........

Sarı Paşam, Sinan Meydan (Sayfa 284)Sarı Paşam, Sinan Meydan (Sayfa 284)
seher 
24 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bizim beklediğimiz güneş ,görkemli, azametli,kısacası her türlü varlığıyla bir gün yurdumuzu aydınlatacaktır..''

Sarı Paşam, Sinan Meydan (Sayfa 310)Sarı Paşam, Sinan Meydan (Sayfa 310)
seher 
24 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kemal;ihtilali bir araç olarak görüyordu,oysaki o günlerde pek çok insan için ihtilal başlı başına bir amaçtı.

Sarı Paşam, Sinan Meydan (Sayfa 285)Sarı Paşam, Sinan Meydan (Sayfa 285)
seher 
27 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siyasetin bir oyun olduğunu ,bu oyunun her türlü hileye ,her türlü düzenbazlığa,her türlü yalana ,her türlü gözboyamaya açok olduğunu anlayamadın.Halka pek fazla güvenilemeyeceğini,hele yeterli siyasi olgunluğa ulaşamamış şu Osmanlı halkına hiç güvenilemeyeceğini fark edemedin..........Meşrutiyet bu halkın başını döndürür.

Sarı Paşam, Sinan Meydan (Sayfa 502)Sarı Paşam, Sinan Meydan (Sayfa 502)