Şarkiyatçılık

8,9/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
671 gösterim
Yirminci yüzyılın en sarsıcı, en etkili kitaplarından biri olan Şarkiyatçılık'ta, "Batı"nın "Doğu"ya bakış tarzını büyük bir zihinsel güçle sorgulamıştır Edward Said:"Şark'ın kurulmuş bir şey olduğunu ileri sürüyorum kitabımda; coğrafi uzamların, bu uzamlara özgü din, kültür ya da ırksal özlere dayanılarak tanımlanabilecek yerli ve kökten 'farklı' sakinleri olduğu düşüncesinin tartışma götürür bir düşünce olduğunu iddia ediyorum. Ama kuşkusuz, 'bizi en iyi biz biliriz' şeklindeki sınırlayıcı düşünceye katılmam da mümkün değil."Şarkiyatçılığın kusurunun, hem düşünsel hem de insani bir kusur olduğu kanısındayım; çünkü Şarkiyatçılık, önce dünyanın bir bölgesini kendine yabancı saymış, sonra ona dair değişmez bir yargı kurmuş, böylece insan deneyimiyle özdeşleşememe, dahası bunun insan deneyimi olduğunu görememe kusurunu işlemiştir. Eğer yirminci yüzyılda yeryüzündeki halkların pek çoğunun yaşadığı genel siyasi ve tarihi bilinç yükselişinden gereğince yararlanabilirsek, Şarkiyatçılığın dünya çapındaki hakimiyeti ve temsil ettiği her şey karşı çıkılabilir hale gelecektir... 'Şark' bir yana bırakılmalıdır. Şarkiyatçılığın bize sunduğu bütün o ırksal, ideolojik, emperyalist klişelerle birlikte. Böylece insan topluluğunu ilerletmeye yönelik genel girişimi, ırksal, etnik ya da ulusal farklılaşmalardan daha önemli sayan araştırmacılar, eleştirmenler, aydınlar ve insanlar çıkacaktır ortaya."Şarkiyat bilgisinin bugün bir anlamı varsa eğer, o da Şarkiyatçılığın, herhangi bir bilgide, herhangi bir yerde, her an ortaya çıkması mümkün bir zaaf konusunda uyarıcı bir örnek oluşturmasıdır. Okuruma Şarkiyatçılığa verilecek yanıtın Garbiyatçılık olmadığını göstermiş olduğumu umuyorum.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789753422369
 • Orijinal Adı:
  Orientalism, Western Conceptions Of The Orient
 • Çeviri:
  Berna Ülner
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
mefkure 
23 Tem 15:30 · Puan vermedi

Dili ağır bir kitap. Ana hatlarıyla şarkiyatçılık nedir ve aslında nasıl olması gerekir düşüncesinden hareketle bir kısım şarkiyatçıların şarkiyatçılık hakkındaki üslubunu anlatarak, şark hakkındaki bakış açılarına eleştiri getirmektedir.

Enver Özaydın 
 20 Tem 15:48 · Kitabı okudu · 34 günde · Beğendi · 8/10 puan

Batılıların gözünden Doğuluların özellikle de Arapların ve Müslümanların nasıl göründüğünü derinlemesine anlatmış Edward Said. Kitabı okuduktan sonra, ki çok kötü bir çeviri bu arada Metis yayınlarının baskısı, Doğunun ya da Arapların yahut Müslümanların uzun yıllardır aşağılandığını ve sömürüldüğünü anlıyorsunuz. Ancak günümüzden geçmişe doğru bakıldığında ve muhakeme edildiğinde Batılılar günahkâr olmakla birlikte Doğulular da belli ölçüde layığına muhatap olmuş diyorsunuz. Batıyı eleştirmek gerekiyor fakat Doğuyu ve Müslümanları ve dahi kendimizi çok daha fazla. Syf.190'dan;"...Şarklılar, özellikle de Müslümanlar tembeldir, siyasetleri ise keyfi, itidalsiz ve öngörüsüzdür." Syf.216'dan;"...1800 ile 1950 arasında Yakınşark'ı ele alan 60.000 civarında kitap yazıldığı tahmin edilmektedir. Batı hakkında Şark'ta yazılmış kitapların sayısı bu sayıyla kesinlikle karşılaştırılamaz."

Cavanşir Gadimov 
22 Mar 12:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şark yani Doğu, coğrafi bir terim olmaktan çok Şarkiyatçılar tarafından Batı'nın ürettiği hayali bir yerdir. Batı'nın karşısında olan, Öteki olan bir yerdir. Çoğunlukla da Batı'nın sömürgelerinin olduğu bir yer. Şarkiyatçılık da ister sömürge öncesi isterse de sonrasında Doğu'yu inceleyen bir bilim dalıdır. Ancak incelerken kendine has geliştirdiği kalıplar üzerinden Şark'a bakar. Mesele Şark geridir, yozlaşmıştır, yönetilmeye ihtiyaç duyar (yani sömürgeleştirilmeli). Bir anlamda Şarkiyatçılık Batı'nın sömürgecilik düzenini haklı çıkarır ama sadece bunu yapmaz ondan daha fazla şeydir.

http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...lik-oryantalizm.html

Fatih demir 
18 Mar 13:31 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Batı esasen şarkı kendi istediği şekilde tekrar oluşturdu edebiyat üzerine ama sadece kendisi biliyor tam anlamıyla nasıl bir şey olduğunu çünkü asıl şarklının hiç haberi bile olmayabiliyor şark denilen -oluşturulan- yeni biçimselliği.

Seyma Nur yakın 
01 Nis 16:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

batının gözünden edward said'in kaleminden şark(doğu)... batının karşısında ucuz iş gücü, zengin doğal kaynaklar, sömürülecek aciz bir toplum olarak görülen doğu ve nitelıkleri

Kitaptan 1 Alıntı

Cavanşir Gadimov 
22 Mar 12:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Şark, Avrupa'nın sadece komşusu değildir; Avrupa'nın en büyük, en zengin, en eski sömürgelerinin mekânı, uygarlıkları ile dillerinin kaynağı, kültürel rakibi, en derin, en sık yinelenen Öteki imgelerinden biridir.” (s. 11)

Şarkiyatçılık, Edward Said (Sayfa 10 - Metis Yayınevi)Şarkiyatçılık, Edward Said (Sayfa 10 - Metis Yayınevi)