Şarkiyatçılık

9,0/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
637 gösterim
Yirminci yüzyılın en sarsıcı, en etkili kitaplarından biri olan Şarkiyatçılık'ta, "Batı"nın "Doğu"ya bakış tarzını büyük bir zihinsel güçle sorgulamıştır Edward Said:"Şark'ın kurulmuş bir şey olduğunu ileri sürüyorum kitabımda; coğrafi uzamların, bu uzamlara özgü din, kültür ya da ırksal özlere dayanılarak tanımlanabilecek yerli ve kökten 'farklı' sakinleri olduğu düşüncesinin tartışma götürür bir düşünce olduğunu iddia ediyorum. Ama kuşkusuz, 'bizi en iyi biz biliriz' şeklindeki sınırlayıcı düşünceye katılmam da mümkün değil."Şarkiyatçılığın kusurunun, hem düşünsel hem de insani bir kusur olduğu kanısındayım; çünkü Şarkiyatçılık, önce dünyanın bir bölgesini kendine yabancı saymış, sonra ona dair değişmez bir yargı kurmuş, böylece insan deneyimiyle özdeşleşememe, dahası bunun insan deneyimi olduğunu görememe kusurunu işlemiştir. Eğer yirminci yüzyılda yeryüzündeki halkların pek çoğunun yaşadığı genel siyasi ve tarihi bilinç yükselişinden gereğince yararlanabilirsek, Şarkiyatçılığın dünya çapındaki hakimiyeti ve temsil ettiği her şey karşı çıkılabilir hale gelecektir... 'Şark' bir yana bırakılmalıdır. Şarkiyatçılığın bize sunduğu bütün o ırksal, ideolojik, emperyalist klişelerle birlikte. Böylece insan topluluğunu ilerletmeye yönelik genel girişimi, ırksal, etnik ya da ulusal farklılaşmalardan daha önemli sayan araştırmacılar, eleştirmenler, aydınlar ve insanlar çıkacaktır ortaya."Şarkiyat bilgisinin bugün bir anlamı varsa eğer, o da Şarkiyatçılığın, herhangi bir bilgide, herhangi bir yerde, her an ortaya çıkması mümkün bir zaaf konusunda uyarıcı bir örnek oluşturmasıdır. Okuruma Şarkiyatçılığa verilecek yanıtın Garbiyatçılık olmadığını göstermiş olduğumu umuyorum.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789753422369
 • Orijinal Adı:
  Orientalism, Western Conceptions Of The Orient
 • Çeviri:
  Berna Ülner
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cavanşir Gadimov 
22 Mar 12:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şark yani Doğu, coğrafi bir terim olmaktan çok Şarkiyatçılar tarafından Batı'nın ürettiği hayali bir yerdir. Batı'nın karşısında olan, Öteki olan bir yerdir. Çoğunlukla da Batı'nın sömürgelerinin olduğu bir yer. Şarkiyatçılık da ister sömürge öncesi isterse de sonrasında Doğu'yu inceleyen bir bilim dalıdır. Ancak incelerken kendine has geliştirdiği kalıplar üzerinden Şark'a bakar. Mesele Şark geridir, yozlaşmıştır, yönetilmeye ihtiyaç duyar (yani sömürgeleştirilmeli). Bir anlamda Şarkiyatçılık Batı'nın sömürgecilik düzenini haklı çıkarır ama sadece bunu yapmaz ondan daha fazla şeydir.

http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...lik-oryantalizm.html

Fatih demir 
18 Mar 13:31 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Batı esasen şarkı kendi istediği şekilde tekrar oluşturdu edebiyat üzerine ama sadece kendisi biliyor tam anlamıyla nasıl bir şey olduğunu çünkü asıl şarklının hiç haberi bile olmayabiliyor şark denilen -oluşturulan- yeni biçimselliği.

Seyma Nur yakın 
01 Nis 16:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

batının gözünden edward said'in kaleminden şark(doğu)... batının karşısında ucuz iş gücü, zengin doğal kaynaklar, sömürülecek aciz bir toplum olarak görülen doğu ve nitelıkleri

Kitaptan 1 Alıntı

Cavanşir Gadimov 
22 Mar 12:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Şark, Avrupa'nın sadece komşusu değildir; Avrupa'nın en büyük, en zengin, en eski sömürgelerinin mekânı, uygarlıkları ile dillerinin kaynağı, kültürel rakibi, en derin, en sık yinelenen Öteki imgelerinden biridir.” (s. 11)

Şarkiyatçılık, Edward W. Said (Sayfa 10 - Metis Yayınevi)Şarkiyatçılık, Edward W. Said (Sayfa 10 - Metis Yayınevi)