Entelektüel Sürgün, Marjinal, Yabancı

8,3/10  (22 Oy) · 
40 okunma  · 
17 beğeni  · 
809 gösterim
Düşünceyle arası zaten hiçbir zaman hoş olmamış bu topraklarda, düşünceyi ve onu cisimleştiren entelektüeli "terörize ederek etkisizleş-tirmeyi amaçlayan", doğrudan doğruya "vatan hainliği" ile damga-layacak kadar pervasızlaşan bir zihniyet iyice egemenliğini kurmuş durumda. Milliyetçi ve dinsel fanatizm kendisinden başkasına düşüncesini ifade bir yana, yaşama hakkı bile tanımıyor. Bu toprakları "sevme hakkı"nı kendi tekeline almak istiyor. Batı'nın İslam anlayışının ikiyüzlü önyargılarına karşı koymasıyla ünlendiği halde, Salman Rushdie'nin ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunarak gerçek bir entelektüel tavrı sergileyen Edward Said'in bu önemli kitabının Türkiye bağlamında son derece ayrıştırıcı bir yere oturduğunu düşünüyoruz. Said, entelektüeli öncelikle otorite ve iktidara hizmet etmeyi reddedişiyle, sonra da milliyeti, dini, ge-leneği ile arasına koyduğu mesafe ile tanımlıyor. "Artık kişinin evinde, kendini evinde hissetmemesi bir ahlâk meselesidir" diyen Adorno'yu yankılayarak entelektüeli metaforik bir sürgün, bir evsizlik konumuna yerleştiriyor. Sürgün içinde yaşadığı toplumun (ve hatta dünyanın) yerlilerinden olmamayı, orada hep tedirgin, rahatsız ve başkalarını da rahatsız eden bir yabancı olmayı içeren bir konum ona göre. Ama geçmişinin, dilinin, milliyetinin sunduğu ucuz kesinliklerin ötesine geçip evrensellik idealinde ısrar eden entelektüel, hep marjinal kalmayı bir yoksunluk olarak değil, bir özgürlük, bir keşif süreci olarak yaşar. Entelektüel, eskiden olduğu gibi, toplumda bir uzlaşma oluşturacak genel simgeleri yaratan biri değil, bu simgeleri sorgulayan, kutsal sayılan gelenek ve değerlerin ikiyüzlülüğünü, ırkçılığını, cinsiyetçiliğini teşhir eden; hiçbir fikir ayrılığına tahammülleri olmayan kutsal metin gardiyanlarıyla mücadeleden çekinmeyen kişidir. Profesyonelleşmenin baskısı giderek artarken, amatör kalıp kamusal alanda yoksullar, yok sayılanlar, güçsüzler adına kendi görüşünü ve tavrını temsil etmekte ısrar eden bireydir entelektüel. Hiçbir kahramana ve siyasi hiçbir tanrıya inanmaz.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789755390949
 • Orijinal Adı:
  Representations Of The İntellectual
 • Çeviri:
  Tuncay Birkan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kızılırmak 
26 Ağu 11:50 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Kitap entelektüelin tanımlanması ve entellektüele bakış açılarıyla başlıyor.Daha sonra entelektüel nasıl olmalı sorusuna yanıt aranıyor kitapta misal entelektüel milli duygulardan sıyrılabilir mi, sıyrılmalı mıdır ve fikir beyanında bu ne derece etkilidir.
Benim kitap hakkındaki görüşüme gelirsek altyapı isteyen çünkü sık sık yazar ve bilim insanlarından alıntılar ve göndermeler mevcut.Bunun yanısıra kitabı yavaş okunması gerekiyor sindirmek için.Entelektüel nasıl olmalı diyorsanız mutlaka okumanız gerekiyor bol bol kitap ismide içeriyor.
Kitapla kalın.

Oğuzhan Yücel 
27 Mar 14:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap, entelektüel tanımı örnek kişiler ve son 200 yıllık olaylar üzerinden anlatıyor. Uzmanlık ile entelektüel kavram farklılıkları üzerinde duruyor. Yazarın pek çok görüşüne katılmamak elde değil. Ancak kafama takılan bir şey var; yazar "ABD muttefiki Türkiye uluslararasi hukuku hiçe sayarak başka ülkelerin topraklarını işgal etmiştir." gibi bir cümle kurmuş. 1994 yılında yazılan bir kitapta böyle söyleyerek neyi kastetmiştim ben anlamadım. Acaba Kıbrıs ' ı mı kastediyor?

caner incesu 
15 Nis 01:40 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Entelektüel'in tarihiyle birlikte özgün görüşleriyle birlikte entelektüel misyonu ve amentüsünün neler olduğunu okuyucuya aktarıyor.Son zamanlarda okuduğum en iyi araştırma kitabıdır diyebilirim. Edward Said bu kitapla birlikte yakın markaja aldığım bir yazar olacaktır. Dili anlaşılır ve akıcı.Fakat en azından biraz da olsa bu konuya ilgisi olan okurların mutlaka elinde bulundurması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum

Psikoloji ogrencisi 
25 Nis 18:58 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hepimiz "entelektuel" kelimesini duymusuzdur. "Entelektuel"in ne anlama geldigini anlamak icin kesinlikle bu kitabi okumanizi tavsiye ediyorum. Tarihte ki onemli dusunurlerin goruslerine yer vererek kendi dusuncesini de bizlerle paylasan Edward Said, akıcı ve anlasilir bir dille bizleri derin yorumlamalarin icine sokmaktadir.

Ne koruyacak makamları ne de başında nöbet tutup gücüne güç katacak toprakları olan entelektüellerde bazılarını çok rahatsız eden bir şeyler vardır. Kendini beğenenleri de yok değildir ama daha çok kendileriyle dalga geçerler mesela, lafı eveleyip gevelemektense dobra dobra konuşurlar. Ama şu gerçekten kaçış yoktur: kendilerini böyle gören entelektüellerin ne yüksek mevkilerde eş dostları, ne de resmi makamlarda itibarları olur. İnsan yalnız kalır, doğru; ama her zaman sürüye uyup mevcut duruma hoşgörü göstermekten iyidir yalnızlık.

Kitaptan 31 Alıntı

Nurhan Işkın 
 22 Ağu 02:32 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Batı'nın gerçekte neler yaptığının önemi yoktur, bunlar tarih olmustur. Körfez savaşının yıkıcı sonuçları da tarih olmuştur. Hasta olanlar biz Araplar ve Müslümanlarız, sorunlarımızın tek kaynağı biziz.

Entelektüel, Edward Said (Sayfa 122)Entelektüel, Edward Said (Sayfa 122)
Emire Nişli 
07 Eyl 02:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan yalnız kalır, doğru; ama her zaman sürüye uyup mevcut duruma hoşgörü göstermekten iyidir yalnızlık.

Entelektüel, Edward Said (Ayrıntı Yayınları)Entelektüel, Edward Said (Ayrıntı Yayınları)
Nurhan Işkın 
20 Ağu 18:07 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Entelektüel her zaman yalnızlık ile saf tutma arasında bir yerde durur.

Entelektüel, Edward Said (Sayfa 37)Entelektüel, Edward Said (Sayfa 37)
Emire Nişli 
07 Eyl 01:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Entelektüelin bir görevi de insan düşüncesini ve insanlar arası iletişimi kıskacı altına alan klişeleri ve indirgeyici kategorileri kırmaktır.

Entelektüel, Edward Said (Ayrıntı Yayınları)Entelektüel, Edward Said (Ayrıntı Yayınları)
Nurhan Işkın 
22 Ağu 00:35 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Kişi benimsediği görüş her neyse, onu nasıl benimsemeye başladığı gösterebilir sadece."

Entelektüel, Edward Said (Sayfa 47)Entelektüel, Edward Said (Sayfa 47)
Nurhan Işkın 
22 Ağu 01:12 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Uzmanlaşma sanat yapılırken ya da bilgi üretilirken harcanan katıksız çabayı gözden kaçırmak demektir.

Entelektüel, Edward Said (Sayfa 86)Entelektüel, Edward Said (Sayfa 86)
Emire Nişli 
07 Eyl 01:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek entelektüeller bir tür ruhban sınıfı oluştururlar, pek nadir bulunan yaratıklardır; çünkü bu dünyaya ait olmayan ebedi hakikat ve adalet standartlarının bayraktarlığını yaparlar.

Entelektüel, Edward Said (Ayrıntı Yayınları)Entelektüel, Edward Said (Ayrıntı Yayınları)
Nurhan Işkın 
20 Ağu 17:56 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hepimiz bir toplumda yaşıyoruz; kendi dili, geleneği ve tarihi olan bir milliyetin mensuplarıyız. Entelektüeller bu fiili durumların ne ölçüde kölesi, ne ölçüde düşmanıdırlar?

Entelektüel, Edward Said (Sayfa 15)Entelektüel, Edward Said (Sayfa 15)
NigRa 
21 Ağu 18:29 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitle iletişim araçları geleneksel entelijansiyanın kapalılığını kırarken, sahip olduğu değerlendirme normlarını ve değerler skalasını da tahrip etmişlerdir.

Entelektüel, Edward SaidEntelektüel, Edward Said
4 /

Kitapla ilgili 2 Haber

3.İzmir 1000kitap Buluşması
3.İzmir 1000kitap Buluşması 3. Sünü gerçekleştirdiğimiz İzmir 1000kitap buluşması güzel dostluklara imza attı.Yeni katıldığım bu etkinlikle ilgili detaylar için haberin devamına bakabilirsiniz
2. İzmir 1000Kitap Buluşması
2. İzmir 1000Kitap Buluşması 2. İzmir 1000Kitap Buluşmamızı 06.08.2017 tarihinde gerçekleştirdik.Yılın bir Pazar gününü kitap dostlarıyla daha anlamlı kıldık. Güne dair içeriğe ulaşmak için haberin devamına bakabilirsiniz.