Sarmaşık

8,5/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
846 gösterim
O kış hayatlarımız sarmaşık dalları gibi birbirine geçecek, bütün felaketler ve kötülükler bizi bulacaktı. Birbirimizin varlığından haberimiz yokken, hayatlarımızı var eden tesadüfler birleştirecekti bizi. Sarmaşıkların sırnaşık cılız gövdeleri gibi aşklarımız, kederlerimiz, kayıplarımız ve arzularımız birbirine dolanacaktı.

Picasso'nun yeteneğini bizzat övdüğü ve artık renkleri tanıyamayan bir ressam olan Ali Ferah ile kitapları yok satan, dünyaca ünlü, Nobelli ama artık harfleri tanıyamayan bir yazar olan Salim Abidin'in yolları bir nöroloğun muayenehanesinde kesişir. Bu kesişme, onların ve etraflarındaki herkesin hayatını, bir sarmaşık gibi, merdiven merdiven birbirine bağlamaya ve dolandırmaya başlar. Bu roman Nobel ödüllü yazarın son romanı mı yoksa hayatı onunla tanıştıktan sonra altüst olan ressam Ali Ferah'ın coşkulu anlatısı mı? Şebnem İşigüzel eşsiz bir kurguyla bu iki unutulmaz kahramanının nezdinde İstanbul'a çalışmaya gelen Rusları, yıllar sonra geri dönen eski bir âşığı, mutsuz hamile bir ev kadınını bir araya getiriyor.

Merakla okunan Sarmaşık'ın bir yerinde söylenildiği gibi "Bu ne polisiye bir roman, ne de bir cinayet romanı. Bu tesadüflerin romanı."

Sarmaşık, içine girebileceğiniz ve orada var olabileceğiniz bir dünya vaat ediyor.

Günümüz Türkçe edebiyatın en özgün yazarlarından biri olan Şebnem İşigüzel Sarmaşık'ta muhteşem bir İstanbul kışı tasvir ediyor.
-Avvenire-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  403
 • ISBN:
  9789750508127
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Doğu Soytürk 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

nörolojik bir hastalığın kendisini yakaladığı ve renkleri tanıyamayan usta bir ressam Ali FERAH ve yine aynı hastalığın farklı bir çeşidine yakalanarak harfleri tanıyamayan Nobel ödüllü yazar Salim ABİDİN'in başından geçenlerin anlatıldığı keyifli bir okuma yaşayabileceğiniz bir roman.
Eminim okuyan herkesin kitapla duygusal bir bağ kurmasına sebep olacak şu iki dizeyi sizinle paylaşayım
Sarmaşık gibidir insan, kime dolanacağı hiç belli olmaz.
Sarmaşık gibidir hayat, nereden geçip nereye tırmanacağı hiç belli olmaz..

Kitaptan 23 Alıntı

"Evet, on iki yaşında kocamın ırzıma geçtiği günden beri bu evde yaşıyorum. Öncesinde annem evin hizmetçisiydi. Onun yanında gidip geliyordum. Sonra, o talihsiz olaydan sonra..."

Sarmaşık, Şebnem İşigüzelSarmaşık, Şebnem İşigüzel

Okul yıllarındaki aşkım Celine'i, bugün bile, yaşadığı şehre, Paris'e gidip uzaktan uzağa izlemem ise yalnızlıkla ve alışkanlıkla ilgisi olmayan, başka bir hikâye.

Sarmaşık, Şebnem İşigüzelSarmaşık, Şebnem İşigüzel
Gökhan Taşpınar 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sarmaşık gibidir insan, kime dolanacağı hiç belli olmaz. Sarmaşık gibidir hayat, nereden geçip nereye tırmanacağı hiç belli olmaz..

Sarmaşık, Şebnem İşigüzel (Sayfa 34)Sarmaşık, Şebnem İşigüzel (Sayfa 34)

Birbirimizin varlığından haberimiz yokken, hayatlarımızı var eden tesadüfler birleştirecekti bizi.

Sarmaşık, Şebnem İşigüzelSarmaşık, Şebnem İşigüzel

...ben portre ressamıyım. Ölmüş annelerin, babaların, yaranılmak istenen patronların, kendini çok sevenlerin, can sıkıntısından patlayan zengin hanımların, saygıdeğer piyano hocalarının portrelerini yapıyorum.

Sarmaşık, Şebnem İşigüzelSarmaşık, Şebnem İşigüzel
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Şahane Bir Kitap. Zulmün elinde asi olmayana hayat da yoktur!
Şahane Bir Kitap. Zulmün elinde asi olmayana hayat da yoktur! Şebnem İşigüzel, Gözyaşı Konağı ile genç bir kadının kaderle mücadelesinin hikayesini anlatıyor bize. İncitici, çaresiz, sevgi dolu, aşk dolu ve hazin bir hikaye. Yani, her şeyiyle bir kadın hikayesi.