6,5/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
0 beğeni  · 
569 gösterim
"İçimizde toprağın altında saklanan tohumlar gibi hisler, marifetler mevcuttur. Atalarımızdan bize sirayet eden huylar, hastalıklar, renkler ve türlü türlü şeyler gibi. Bazı şeyler kanla geçer. Bazı şeyler hisle. Kanla geçenlerden ziyade hisle geçenler mühimdir. Zira insan kanıyla canıyla değil hisleriyle vardır. Hisleriniz, hissettikleriniz ayakta tutar sizi."

Üzerine II. Abdülhamit'in gölgesi düşmüş, tedirginlikle dalgalanan İstanbul'da karşılıyor bizi Venüs. Önce doğuyla batının tam ortasında, Boğaz suları üzerindeki bir sandalda gözlerini dünyaya açan kahramanımızla tanışıyoruz. Bize 1908'de başlayan yaşamöyküsünü anlatıyor, anlatmalara oyamıyor. Doğumda ölen anne; oğlu değil de kızı oldu diye üzülen baba; aşkı, cinselliği, kendisini, erkekleri çok seven Şekina Hala. Ha bir de Nergis Kadın var ! Ailenin yedi kuşak hizmetkârı. "Bir ailede bir kişinin gördüğünü yedi göbek ötesi görürmüş," diyen kahramanlarımızın izinde, köle avcılarının kol gezdiği Mısır'dan 1589 yılının büyülü İstanbul'una ve esrarlı saray hayatına duman gibi süzülüyoruz. Tatlı, muzip ama bir o kadar da hüzünlü ve kederli kahramanımızın ağzından, bir ailenin en mahrem sırlarına, eğlencelerine, kederlerine ve hayal kırıklıklarına tanık oluyoruz. Aşk, evlilik, aile hayatı, cinnet halleri, kadınlık, annelik, arzular, insanın ta kendisi... Kahramanların kendi kafalarına göre çalıp oynadıkları, coşku dolu, müzikal bir roman bu. Kulağınızın dibinde gül lokumu kokulu, ılık bir nefes anlattıkça anlatıyor... Şebnem İşigüzel en şeker şurup, en iyimser romanını kaleme alarak okurunu yine şaşırtıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789750512742
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Filiz Özcan 
18 Haz 18:01 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Yazar için zehirli gül bahçesi gibi diyebilirim sanırım. Öyle güzel ifadeler, onca güzel tasvirler, öylesine sıradışı tanımların arasına gizlenmiş çirkin imalar, aşağılamalar ve küçümsemelerle karşılaştım bu kitapta. Örnek verecek olursam yazar, Hitler'in Yahudilere yaptığı soykırımı Türklerden örnek aldığını söylemiş. Ne demek istediğini benim gibi sizde anladınız elbette. Sonra belki herkesi rahatsız etmez ama(beni rahatsız etti) Atatürkle ilgili cinsel içerikli ilginç sahneler söz konusuydu. Daha bir çok şey yazabilirim ama bu kadarı da kafi. Yani kısaca o çirkin imaları daha az görünür kılmak için yazarın o kadar güzel kelimelere, o hoş ve dikkat çekici cümlelere elbette ihtiyacı varmış diye düşündürten bir eserdi.
Yazarın bir kitabı daha var elimde onuda en kısa zamanda okuyacağım bakalım o kitapta beni neler bekliyor olacak.

Kitaptan 12 Alıntı

Sidar Sadık 
26 Nis 09:36 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Ayıp apaçık görünendir. Anahtar deliğinin ardından görünense masumiyettir."

Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 49)Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 49)
Filiz Özcan 
16 Haz 02:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her insan dünyanın parçasıdır ve dünya kadar kocamandır.

Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 96)Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 96)
Filiz Özcan 
14 Haz 19:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Haritalar iblisin işi değil midir?" demiş annem.
"Haritaları insanlar çizer. Haritalar çizilsin diye kan dökülür, isyanlar çıkar, savaş olur, bitlenirsin, aç kalırsın, insan olmaktan çıkarsın. Kazanır ya da kaybedersin. Bunun neticesinde haritalar ortaya çıkar."
"İşte basbayağı iblisin işi" demiş annem.

Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 37)Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 37)
Filiz Özcan 
14 Haz 19:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Alabora olan kayıkla birlikte hepimiz Boğaz'ın dibini boylayıvermişiz. ...Bilseniz denizin dibinde neler gördüm neler!
"Ora deniz değil, İstanbul Boğazı'nın dibi!" derdi Nergis. "Dünyada hiçbir yere benzemez. Çünkü orası dünyalar arasındaki dünyadır."

Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 35)Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 35)
Filiz Özcan 
15 Haz 16:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sırlar insanların kaburga kemiklerine gizlenir çünkü orası kafes gibidir. Gizlendikleri yerde kuş gibi kanat çırpar dururlar. Özgür kalmak isterler. Sırlar dile düşmek isterler. Dile düşen sırlar en hakikisinden dedikodu olurlar.

Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 79)Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 79)
Filiz Özcan 
18 Haz 03:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Acı çekenin merhamet edeceği kuyruklu yalan. İnsan bir tek kendisine acır. Düşkün birini gördüğünde kendi hatırası aklında canlanır da yine kendine üzülür. Bir dilenciye sadaka vermek, bir gün böyle olursam korkumuzdan başka bir şey değildir. Herkes gücü sever.

Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 148)Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 148)
Filiz Özcan 
18 Haz 03:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kötülük bulaşıcıdır. İnsana kötülük edilmeye, insan o kötülükle yaralanmaya görsün. O kötülük hemen bünyenize sirayet eder. Size yapılanları yapmak arzusuna düşersiniz. Sanırsınız ki bundan sonra böyle yaşanır.

Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 147)Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 147)
Filiz Özcan 
16 Haz 02:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yine bir seansta, "Ben değil, benim dışımdaki dünya tuhaf," demiştim. "Deli mi tuhaf mı?" diye sormuştu Doktor Turan.
..."Tuhaf," diye yinelemiştim cevabımı. "Delilik bir onurdur çünkü. Herkes kolay kolay deliremez."

Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 95)Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 95)
Filiz Özcan 
15 Haz 13:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hayaliniz nedir evladım?" diye sordu. "Çok zengin olmak," dedim ben. Buna şaşırmış göründü. "Hayret," dedi. "İşi bitkiler, tabiat olan birisi neden zenginliği hayal etsin ki..."

Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 62)Venüs, Şebnem İşigüzel (Sayfa 62)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Şahane Bir Kitap. Zulmün elinde asi olmayana hayat da yoktur!
Şahane Bir Kitap. Zulmün elinde asi olmayana hayat da yoktur! Şebnem İşigüzel, Gözyaşı Konağı ile genç bir kadının kaderle mücadelesinin hikayesini anlatıyor bize. İncitici, çaresiz, sevgi dolu, aşk dolu ve hazin bir hikaye. Yani, her şeyiyle bir kadın hikayesi.