Ağaçtaki Kız

·
Okunma
·
Beğeni
·
1319
Gösterim
Adı:
Ağaçtaki Kız
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750733598
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Bu zamanın ruhunun, içinden geçtiğimiz günlerin romanı. Hayatın altüst olması diye bir şey varsa bunu bizden başkası bilemez. Ne olacak kaygısıyla yaşayan, endişeli, hayat standartları şaşmış, işinden olmuş. Ama her şeye rağmen hayat dolu, umut eden, direnen. Şebnem İşigüzel anlatıyor. Coşkuyla, tutkuyla, hazla. Eşsiz bir hayal gücüyle taçlanan Ağaçtaki Kız unutulmayacak bir hikâye sunuyor. Aklınızın ucundan geçmeyecek bir yerde karşılıyor bizi genç kahramanımız. Sonra başlıyor içtenlikle, tatlı tatlı şakımaya, anlatmaya. "Bu bir özgürlük ve aşk hikâyesidir. İki hasta gencin hikâyesi. Birisi benim." Böyle söylemesine rağmen bu aynı zamanda manzaraya hasret kalanların, aşkın, âşıkların, arkadaşlıkların, vicdan sahibi insanların, hayallerin, yere çakılmanın, bu hayatın romanı. Genç kız tam da bizi anlatıyor: gençlerini, çocuklarını, kadınlarını sevmeyen ülkeyi. Dallardaki kuşlar gibi cıvıl cıvıl diliyle bir solukta okunan, soluksuz okunan bir roman bu.
360 syf.
·7 günde·5/10
Bu benim çok üzülerek yaptığım bir inceleme olacak...
Sevilen bir yazar ile tanışma kitabım olacağı için kitabı çok büyük bir istekle elime aldım. İlk beş sayfası o kadar güzeldi ki... Şimdi bunu anlatıcının o zaman biraz çekingen olmasına bağlıyorum. Ne zaman ki birbirimize aşina olduk işte o zaman kitabın dili tamamen yön değiştirdi. Hem de çok olumsuz bir biçimde. Beni rahatsız eden şeyleri kısa ve net bir biçimde anlatmak istiyorum.
Kitap 16-17 yaşlarındaki bir kızın ağzından anlatılıyor.
Genç kızımızın dili o kadar bozuk ki, o mis gibi Türkçe bu hikayede resmen katledilmiş durumda. Yazarın bunu gençleri eleştirmek için yaptığını düşünmekten başka çarem yok. Umarım öyledir. Bunun başka bir açıklaması olamaz, olmamalı.
(Ben 30 yaşındayım, biz 16-17 yaşındayken böyle konuşmuyorduk. Şimdiki gençler gerçekten böyle mi konuşuyor?)
Küfür hayatın her alanında mevcut. Argo sözcükleri çoğu zaman farkında olmadan bile kullanıyoruz. Bu nedenle edebiyatta bir yere kadar kullanımı beni rahatsız etmiyor. Ama bu kitapta küfürlü bölümleri okurken rahatsız olmamak elde değil. Çok çok çok fazla var.
Bunun yanı sıra çok fazla bel altı konuşma ve espri var.
Aile bireyleri bir babaanne, hala ve teyzenin olmaması gerektiği gibi. Benim de anneannem küfür ederdi evet, ama iki cümlesinden ikisi de küfür olmazdı.
Son birkaç yılda yaşadığımız toplumsal sorunlara değinilmesi güzeldi. Ama bu sorunlara o kadar subjektif yaklaşılmıştı ki, kitabın bazı yerlerinde fikir propagandası okuyormuşum gibi bir izlenime kapıldım. Konulara ilişkin görüşümüz benzer olmasına rağmen ben bu kadar rahatsız olduysam, aksi görüşteki okurlar ne düşünür diye düşünmeden edemedim.
Fazla subjektif ve rahatız edecek derecede açık sözlü bir romandı.
Çok rahatsız ediciydi. Belki tüm bunlara bir açıklama bulurum düşüncesiyle son sayfaya kadar okudum ama nafile...
Bence, değinilmek istenen şeyler güzeldi. Ama bunu yapma şekli yanlıştı. Edebiyat aşığı bir insan olarak bu kadar küfür, argo, bel altı cümleler ve katledilmiş bir dille dolu bir eser okumayı istemem. Edebiyat seven çoğu kişinin de benim gibi düşündüğüne inanıyorum.
Okuduğunuz için teşekkür ederim, sevgiyle kalın.
Yazar çok fazla argo ve istenmeyen sözlere değinmiş. Bunu kitabın her satırında görebilmek mümkün. Büyük bir hevesle başlamıştım kitaba ama ilerledikçe yavaşlamaya başladım çünkü okuyucu kitaptan soğumaya başlıyor, tavsiye etmem.
 • Basit Bir Es
  6.0/10 (29 Oy)19 beğeni102 okunma42 alıntı832 gösterim
 • Puşkin Tepeleri
  7.4/10 (58 Oy)38 beğeni136 okunma136 alıntı1.188 gösterim
 • Tiranlık Üzerine
  7.9/10 (136 Oy)98 beğeni315 okunma287 alıntı2.460 gösterim
 • Uyku Sersemi
  7.3/10 (49 Oy)32 beğeni115 okunma23 alıntı1.314 gösterim
 • Yakalanan Zaman
  9.4/10 (80 Oy)114 beğeni269 okunma689 alıntı5.772 gösterim
 • Hadula
  7.2/10 (76 Oy)44 beğeni185 okunma41 alıntı1.649 gösterim
 • Sadık Bey
  6.6/10 (151 Oy)72 beğeni375 okunma87 alıntı1.934 gösterim
 • Misafir
  8.2/10 (151 Oy)151 beğeni398 okunma905 alıntı3.839 gösterim
 • Çelişki
  7.4/10 (129 Oy)98 beğeni319 okunma256 alıntı2.506 gösterim
 • Gizli Buzlanma
  7.3/10 (36 Oy)30 beğeni129 okunma97 alıntı1.277 gösterim
360 syf.
·2 günde
Yazarın da deyimiyle: "Okur nankördür." Ben de bu nankörlüğümü belgelemek amacıyla yazacağım bu incelemeyi.Arada kalmışlığın romanı oldu benim için, bir solukta okunacak türden olmakla birlikte okura çok da bir şey katmadığı kanaatindeyim. Geçerli sebeplerim var elbette, bunların ilki ise küfür. Sokaklar bunu fazlasıyla gerçekleştirirken bir kitapta bu kadar fazla küfüre gerek yoktu bana kalırsa. Artık yediden yetmişe hayatımızın bir parçası haline gelmiş olsa da bunu sıradanlaştırmaktan uzak durulmalı. Hayatın zorluğu karşısında sığınacağımız tek şeyin küfür olması ise bir o kadar acı... Diğer bir mesele her olayın sonuna bir özlü söz, tespit eklemek abartılmış duygusallığa neden olmuş. Bir süre sonra illallah dedirten cinsten çünkü. Objektiflik bir yazar için gerekli midir buna hala karar veremesem de olaylara eşit mesafede yaklaşmalı diye düşünüyorum. Yazarın benimsediği fikirler, savunduğu bir hayat görüşü olmalı tabi ama bunlar çelişkiye mahal vermemeli. Şöyle bir örnek vermek gerekirse annesinin yaşadığı duygusal aşkı yüceltirken diğer tarafta muhafazakar kesimin yaptıklarını yermiş. Aynı durum karşısında kişisine göre farklı tutum sergilemek bende samimiyetsizliğe neden oldu. Benzetme yapmak gerekirse sırlarla ve abartılmış duygusallıkla dolu yeni nesil Türk dizisi kıvamında bir kitap. Tavsiye edebileceğim bir kitap olmadı ne yazık ki diyerek nankörlüğüme burada son veriyorum. :)
360 syf.
·10 günde·5/10
Küfür hayatın içinde artık ufacık çocukların dilinden bile çok rahatça her ortamda çıkabiliyor evet ama ,bu ,onu kitaplarda da rahatça yazabileceğiz ,hatta kitaptaki gibi babaannemizin küfürsüz cümle kuramayışına alkış tutacağımız bir duruma gelmese iyi olur,diye düşünüyorum fikrimce.Küfürden her yerde nefret ettiğim için ben ,kitabı evet bitirdim (affına sığınarak yazarın ve kitabı sevenlerin) ama zor oldu.
360 syf.
·1 günde·Puan vermedi
"En başında ben de yadırgadım. Öyle konuşabiliyor, yazabiliyor olmak şaşırtıcı geldi bir an. " diyor yazar kendi kitabı hakkında. Olay akışı ve yazarın anlatım tarzını sevemedim. Okuduğum ilk kitabı Ağaçtaki Kız olması yazara karşı ön yargı oluşturmasada diğer kitaplarına şimdilik herhangi bir merak duymuyorum.
360 syf.
·Puan vermedi
Roman karakterinin sürekli, ısrarla argo ve küfürlü konuşması beni rahatsız etti. Ayrıca kitaptan bekletim siyasi yargılamalar değildi fakat onlar da işin içine girince biraz daha uzaklaştım kitaptan. Sevenler olmuştur belki ama bana göre değildi 🤷‍️
360 syf.
·10 günde·6/10
Kitaba başladığınızda alışılmadık sulara açıldığınızı ve size yavan gelen bir sadelik hissedeceksiniz. Eğer yaşınız 18’i çoktan geçtiyse ergen kitabı bu demeden sabırla okuyun. İlerleyen sayfalarda kim bu Amy Winehouse diyebilirsiniz. Sabırla okuyunca kitap kendini açıyor başta saçma gelen hikayelerin arka planını okumaya başlıyorsunuz hatta birden kendinizi gezi olaylarının içinde bulmanız mümkün. Söylemeden geçemeyeceğim fazlasıyla argo dolu sözlere açık olmanızda yarar var. Ben edebiyat dersi için mecburen okumak zorunda kaldım yoksa varlığından bile haberdar olamadığım bir dünyaya kapılarını aralamış olmazdım. Bir gün sizinde yolunuz bu kitaba düşerse söylediklerimi hatırlayıp evet öyleymiş diyip hatta sizde üstüne benim göremediğim şeyleri eklersiniz bu inceleme amacına ulaşmış olur. Keyifli okumalar.
360 syf.
Konu ilginçti ama beni sarmadı. Tarzında beni sarmayan bir şeyler vardı ama sebebini çözemedim. Taşlar bir türlü yerine oturmadı. Yazarla tanışmamız pek de başarılı geçmedi.
360 syf.
·16 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ağaçtaki Kız, kadın kahramanların öne çıktığı bir kitap.Şebnem İşigüzel'in kadın kahramanlarını oldum olası sevmişimdir.Gözyaşı Konağı'nın Vuslat Emine'si ile Ağaçtaki Kız arasında yaşları ve karakterleri açısından benzerlik gördüm.Her ikisi de özgür ruhlu, Vuslat Emine toplumdan isteği dışında tecrit edilirken, Ağaçtaki Kız her şeyden kendi isteği ile uzaklaşıp, ağaçta yaşamayı seçiyor.
Dış dünya ile ilişkinizi kesip, tek başınıza yaşamak isteseydiniz kuşlar gibi ağaç dallarını ve gökyüzünü mü seçerdiniz, yoksa duvarlar içinde bir yalnızlığı mı seçerdiniz?
Bu konu üzerine kitap beni çok düşündürdü.
Ağaçtaki Kız'ın kişisel dramı aslında toplumsal kırılma noktalarımızdan geçiyor.6-7 Eylül Olayları, Suruç Katliamı,Ankara Katliamı gibi...Ne çabuk unutuyoruz yaşanılanları, ateş gerçekten düştüğü yeri yakıyor.
Küfürbaz babaanne, gazeteci hala, hayatını rayına oturtamayan anne, Derin, Pembe, Hülya teyze kitabın diğer kadın karakterleri.
Yunus, Ağaçtaki Kız gibi yaralı bir delikanlı.
Birbirlerine bir nebze de olsa ilaç olurlar.
Sevdim Ağaçtaki Kız'ı.️
360 syf.
·Puan vermedi
Ağaçtaki Kız, nasılsın?
Nasılsın” sorusu hep başkasına sorduğumuz bir soru mudur? Yoksa, kime sorarsak soralım bu soru sadece ve sadece kendimize sorduğumuz bir soru mudur
Şebnem güzel'in bize sorular sorduran bir romanı daha öldürülen çocuklar ve gençlere” adanmış kitap Hikayesinin merkezine şuan ülkenin de en büyük sorunlarından biri olan kadın şiddeti ve eşitsizliğini gösteren ve özellikle genç ve kadın kahramanların gözünden anlatmış. İşsiz kalmış, küçümsenmiş, zorbalığa maruz kalmış kadınların gözünden... Dünya giderek tekinsiz bir yer olurken; genç kızın sığındığı ağaç da umudun, direnmenin sembolü olarak gösteriyor..
360 syf.
·6981 günde·1/10
çok küfürlü tavsiye etmiyorum okumaktan soğutur adamı .
çok küfürlü tavsiye etmiyorum okumaktan soğutur adamı .
çok küfürlü tavsiye etmiyorum okumaktan soğutur adamı .
360 syf.
·1/10
Yazarın okuduğum ilk ve son kitabı oldu. Bu kadar önyargılı, okuyucuya düşünme hakkı vermeden kitabında tamamen kendi ideolojisiyle bişeyler anlatmış. Oldukça sıradan ,ergen diliyle yazılmış ve nerdeyse her satıra küfür yerleştirilmiş bir kültürsüzlük abidesiydi benim için .
Konu çok daha özenli, önyargısız , tarafsız anlatılmalıydı.
-Ağaçları nasıl bu kadar iyi tanıyorsun? Ben hiçbirinin adını bilmiyorum.
-Olsun. Google'dan öğrenirsin. Sen ağaca hürmet et yeter.
İnsan bir başkasının hikayesidir. En çok da anne ve babasının. Genetiği geçtim, bu ruhen de böyledir. Hiç istemezken onlar gibi olursunuz.
Acılar dönmeyen bir kilit gibidir. Sizi zorlar. Sonra işte siz her şeye rağmen döndürüverince bu kilidi, kendinizi güvende hissettiğiniz kısacık bir anda dökülüverirsiniz benim gibi.
Ağacın içinde bir şeylerin akıp gittiğini hissediyordum. Ellerimin altında, ayak tabanlarımda sanki ağacın kan taşıyan damarları, soluk alıp veren ciğerleri, gövdesinin tam ortasında bir kalbi, hareket ediyormuş, yumuşakça kıpırdıyormuş gibi bir hali, canı vardı. Şu anlattığım durumu inceden inceye esen rüzgarla, titreşen yapraklarla karıştırmayın. Ağaç hakikaten canlıydı. Zaten öyle olduğu için isyan çıktı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ağaçtaki Kız
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750733598
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Bu zamanın ruhunun, içinden geçtiğimiz günlerin romanı. Hayatın altüst olması diye bir şey varsa bunu bizden başkası bilemez. Ne olacak kaygısıyla yaşayan, endişeli, hayat standartları şaşmış, işinden olmuş. Ama her şeye rağmen hayat dolu, umut eden, direnen. Şebnem İşigüzel anlatıyor. Coşkuyla, tutkuyla, hazla. Eşsiz bir hayal gücüyle taçlanan Ağaçtaki Kız unutulmayacak bir hikâye sunuyor. Aklınızın ucundan geçmeyecek bir yerde karşılıyor bizi genç kahramanımız. Sonra başlıyor içtenlikle, tatlı tatlı şakımaya, anlatmaya. "Bu bir özgürlük ve aşk hikâyesidir. İki hasta gencin hikâyesi. Birisi benim." Böyle söylemesine rağmen bu aynı zamanda manzaraya hasret kalanların, aşkın, âşıkların, arkadaşlıkların, vicdan sahibi insanların, hayallerin, yere çakılmanın, bu hayatın romanı. Genç kız tam da bizi anlatıyor: gençlerini, çocuklarını, kadınlarını sevmeyen ülkeyi. Dallardaki kuşlar gibi cıvıl cıvıl diliyle bir solukta okunan, soluksuz okunan bir roman bu.

Kitabı okuyanlar 112 okur

 • Reepichep
 • Buket Çelik
 • Hulya Ates
 • Elif
 • Sema Battal
 • Ayse Gunes Candan
 • Esra Seymen
 • Kübra bilgin
 • Çakıltaşı
 • zeynep

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.6 (5)
9
%0
8
%18.6 (8)
7
%20.9 (9)
6
%16.3 (7)
5
%14 (6)
4
%2.3 (1)
3
%2.3 (1)
2
%7 (3)
1
%7 (3)