Scapin'in Dolapları

·
Okunma
·
Beğeni
·
901
Gösterim
Adı:
Scapin'in Dolapları
Baskı tarihi:
1944
Sayfa sayısı:
82
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MEB Yayınları
Baskılar:
Scapin
Scapin
72 syf.
·5/10
Scapin'in Dolapları Molière
Okuduğum en sıkıcı Moliére eseriydi. Genelde Moliére komedinin içinde yaşadığı dönemi, içinde bulunduğu toplumu veya insanların yozlaşmış oluşunu ağır ve güldürücü bir şekilde hicvederdi. Ama bu kitapta onu göremedim hemde konu, işleyiş ve sonunda gerçekleşen olaylar bakımlarından Moliére'in diğer kitaplarının harmanlanmış gibi eserdi. Güldürü unsuru diğer kitaplarına göre azdı. Tek ana karakter olarak farklıydı ana karakter olan Scapin uşak olup onun çevrildiği dolaplar üzerine olaylar kurulmuş. Ana karakterin uşak olması dışında diğer Moliére eserlerinden farkı yoktu ve güldürü unsuru azdı...
Başkalarının yaptıkları hakkında karar verirken insan daha dikkatli olmalı; ve başkalarına nasihat vermek isteyenler, kendilerinde her şey doğru mu, önce ona bir bakmalılar.
(...) başkalarının yaptıkları hakkında karar verirken insan daha dikkatli olmalı; ve başkalarına nasihat vermek isteyenler, kendilerinde her şey doğru mu, önce ona bir bakmalıdır.
İnişi, yokuşu olmayan bir mutluluk insanı sıkar. Hayatta bazen inip bazen çıkmalıdır insan. Üstelik insanın önüne çıkan engeller, onu daha da hırslandırır, onları aşınca yaşanacak zevkler de katlanır.
"Kendinizi kandırıyorsunuz; bir aşk, fazla sessiz sakin yaşanıyorsa, korkmak gerekir bundan. İnişi, yokuşu olmayan bir mutluluk insanı sıkar. Hayatta bazen inip, bazen çıkmalıdır insan. Üstelik insanın önüne çıkan engeller, onu daha da hırslandırır, onları aşınca yaşanacak zevkler de katlanır."
HYACINTE - Dediklerine göre Octave, siz erkekler bizim kadar uzun süre sevemezmişsiniz; sizin arzularınız, yandıkları gibi bir anda sönüveren alevlere benzermiş. OCTAVE - Ah! Sevgili Hyacinte'im, demek benim kalbim diğer erkeklerinkine hiç benzemiyor; ben mezara girince ye kadar sizi seveceğime inanıyorum.
HYACINTE - Octave, beni sevdiğinizi biliyorum; ama daima sevebilecek misiniz, bundan emin değilim.
OCTAVE - Ah! Size bir kere gönlünü kaptıran, bir daha sevmeden edebilir mi hiç?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Scapin'in Dolapları
Baskı tarihi:
1944
Sayfa sayısı:
82
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MEB Yayınları
Baskılar:
Scapin
Scapin

Kitabı okuyanlar 36 okur

  • Ali Afşeören
  • Münzevi Genç
  • İpek K.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%12.5 (1)
7
%0
6
%0
5
%12.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0