İtiraflar

7,0/10  (1 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
763 gösterim
İlkçağ Hıristiyanlığının en büyük düşünürü sayılan Saint-Augustinus (354-430), Yunan felsefesinin Platoncu geleneği ile Hıristiyanlık öğretisini kaynaştırmaya çalışmıştır. Spekülatif ve mistik eğilimlerin ağır bastığı eserlerinde işlediği en temel sorun Tanrı ve mutluluk sorunudur. Katolik öğretiyle ilgili kuşkularından bir türlü arınamayan Augustinus, bir içe bakış anında, hem içkin hem de aşkın “değişmez ışık” olan Tanrı’yı keşfeder. Ve “anlayayım diye inanıyorum” önermesini benimser.

Düşünce -ve dolayısıyla edebiyat- tarihinin 4 büyük itirafından- diğerleri J.J Rousseau, Gazali ve Tolstoy’a ait- birisi olan bu eser, bir filozofun ruh ve düşünce dünyasının bir anatomisini sunmaktadır bizlere. Felsefi ve tanrıbilimsel düşünüş biçiminin yer aldığı, otobiyografik nitelikli bu kitapta okuyucu, Augustinus’un dehasını görecek ve yüreğinin atışlarını içinde hissedecektir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 1999
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9799756963622
 • Çeviri:
  Dominik Pamir
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitap okumak 
02 Oca 22:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Eserin en etkileyici yönü yaşı. 1600 yaşında bir kitabı okumak her zaman karşınıza çıkacak bir fırsat değil. Yaşına rağmen halen geçerli bir üslubu, hiç ölmeyecek yaklaşımları var. Felsefe/Din alanında okumalarınız var ve bu alan ilginizi çekiyorsa bu ölümsüz esere zaman ayırmanızı ısrarla öneririz. İnsanın kendini tanıma arayışında verdiği uğraşların hemen hemen hiç değişmediğini fark edeceksiniz. Bir diğer farkındalığınızda bir insanın o tarihlerde neden yazmaya merak saldığı olabilir. Yazdıklarından para veya şöhret kazanmanın imkansız olduğu tarihlerde hangi itki ile böyle zahmetli bir işe soyunur insan? Okumaya, üzerinde düşünmeye, zaman ayırmaya değer bir kitap. tekrar hatırlatmakta yarar olacak; Din - Felsefe ilginizi çekiyorsa başlayın.

Kitaptan 13 Alıntı

''Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmış değilim. Yaşayanlardan hiçbirine benzemediğimi cesaretle söyleyebilirim, onlardan daha iyi olmasam bile hiç değilse başkayım.''

İtiraflar, Saint Augustinus (J. J. Rousseau)İtiraflar, Saint Augustinus (J. J. Rousseau)

okumayı öğrenmem için beni okula yolladılar, zavallı ben, bunun bana ne gibi bir yararı ola­cağını bilmiyordum. öğrenmede tembellik gösterdiğimde dövülü­yordum. büyükler bu yöntemi destekliyorlardı.

İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 7)İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 7)

insanı kendin için yarattığından yüreğimiz sende huzuru bulana dek huzursuz­luklarla çalkalanıp duracaktır.

İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 3)İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 3)

aşağılık zevklerle kendimi tatmin etmek arzusuyla yanıp tutuşuyordum ve kendimi coşkuyla cinsel zevklere vermekten utanmadım. "güzelliğim soldu", başkalarına ve kendime hoş görüneyim derken senin gözünde bir pislik olmuştum.

İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 14)İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 14)

cinsel zevklere düşkün olanlar okşamalarla aşk elde etmek isterler, ama senin sevgin kadar hoş ve lezzetli hiçbir şey yoktur. hiç bir aşk, güzelliği ve parlaklığı her tür güzelliği aşan senin gerçeğin kadar esenlikli olamaz. merak, bilime iten tutkudur, ama yalnız sen her yaratığı tanıyabilirsin. cahillik ve aptallık sadelik ve saflığın arkasına gizlenirler. Senden daha sade, senden daha masum biri var mı? kötülerin kendi yaptıklarından başka düşmanları yoktur. tembellik ise, kendi rahatlığını aramak eğilimindedir, senin dışında rahatlık var mı? lüks içinde olmak bolluk ve doygunluk içinde olmak demekmiş. oysa sen bitmeyen, bozulmayan zevkle­rin kaynağısın. savurganlık özgürlük maskesi altına sığınıyor. oysa tüm iyilikleri cömertçe dağıtan sensin. cimrilik her şeye sa­hip olmak ister. oysa sen her şeye sahipsin. kıskançlık birinci sırada olmayı ister. senden daha önde kim vardır? öfke intikam peşindedir. en haklı biçimde intikam alan sensin. sevdiklerinin güvence içinde olmalarını isteyen kaygı onları tehdit eden ani ve beklenmedik tehlikeler karşısında paniğe kapılır. oysa senin için beklenmedik ne olabilir ki? seni sevdiklerinden ne ayırabilir ki? sarsılmaz bir güvence senin dışında bulunabilir mi? aç gözlülüğünü doyuran zenginliklerin kaybından kendini yiyip biti­ren üzgünlük, yalnızca senin ayrıcalığın olan, hiçbir şeyin kendi­sinden alınmasını istemez.

İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 17)İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 17)

yalvarırım sana tanrım, söyle bana, sefil kuluna acıyarak söyle, bebek olma­dan önce şimdi yok olmuş bir yaşamım mı vardı, yoksa bu yaşam annemin karnında geçirdiğim yaşam mıydı?

İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 5)İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 5)

insanlar ne kadar da kör oluyorlar! hatta kendi körlüklerine bile övünüyorlar.

İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 20)İtiraflar, Saint Augustinus (Sayfa 20)
Kitap okumak 
02 Oca 22:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bütün bu şeyler ey evrenin Yaratıcısı seni övüyorlar. Ama onları nasıl yarattın? Tanrım, yeri ve göğü nasıl yarattın? Yeri ve göğü elbette ne yerde ne de gökte yarattın. Onları ne havada ne de denizde yarattın, çünkü bütün bunlar dünyaya ait. Evreni de evrende yaratmadın, nitekim var olması için, yaratılması için, bir uzay yoktu. Elinde yeri ve göğü yaratacak malzeme yoktu. Yapmamış olduğun ve bir şeyler yapmak için kullanacağın bu şeyler sana nereden geldi? Bütün bunlar sen var olduğun için varlar demekten başka söz kalmıyor. Şu hâlde konuştun ve her şey var oldu, bir tek sözün her şeyi yarattı.

İtiraflar, Saint Augustinus (Kabalcı)İtiraflar, Saint Augustinus (Kabalcı)
Kitap okumak 
02 Oca 22:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Tanrım ebediyet sana ait olduğuna göre, sana söylediklerimi bilmiyor musun; ya da bir zamanda oluşan bir şeyi zamanda görmüyor musun? Öyleyse onca şeyi sana anlatmanın ne anlamı var? Bunları kuşkusuz seni bilgilendirmek için değil de, bu kitabı okuyacak kişilerin yüreğinde ve kendi yüreğimde sana olan sevgiyi uyandırsın ve “Rab yücedir ve her övgüye lâyıktır” diyebilelim diye anlatıyorum.

İtiraflar, Saint Augustinus (Kabalcı)İtiraflar, Saint Augustinus (Kabalcı)
Kitap okumak 
02 Oca 22:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Felsefe tanrıyı bilmektir ve gerçek felsefeyle, gerçek din özdeştir.

İtiraflar, Saint Augustinus (Kabalcı)İtiraflar, Saint Augustinus (Kabalcı)
2 /