Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?

6,4/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
5 beğeni  · 
631 gösterim
Schrödinger’in bahtsız kedisinin kaderini kim yazdı?

Doğayı gözler miyiz yoksa doğa da bizim gözlediğimizi bilir mi?

Zihin maddeye uzaktan etki edebilir mi?

Dua ve iyi dileklerin başkasının sağlığı üzerinde etkisi olabilir mi?

Nefret ve beddua mı etkilidir, dua mı?

Niyetle zihnen kaşıkları bükmek mümkün müdür?

Birisi sizin zihninizi kontrol ediyor olabilir mi?

Kendiliğinden yangın çıkan evlerde suçlu kimdir?

Âşıklar ruhen olduğu gibi zihnen de bağlı mıdırlar?

Bilinçsiz atomlar nasıl beyni oluşturup içine bilinç yüklüyorlar?

Bilincin atom altı ve evrensel ölçekte karşılığı var mıdır?

Kuantum fiziği et beyinde bilinci oluşturuyor olabilir mi?

Kuantum fiziği düşünce dünyamızı nasıl değiştirdi?

Paralel evrenler gerçek midir yoksa sadece kurgu mudur?

Paralel evrendeki kopyanız şu an bu kitap hakkında ne düşünüyor?

Paralel evrende bir sevgiliniz olabilir mi?

Hayal görme ve şizofreni paralel evren bulaşması mıdır?

Hayal dünyası ile gerçek dünya sınırı nerede başlar?

Şizofreninin temelinde kuantum fiziği anlamı var mıdır?

Karar veremediğimiz durumlarda paralel evren mi bize etki eder?

Yaşadığımız evren neden dört boyutludur?

Fizik ve mistisizm nerede kesişir?

Tasavvufçularla fizikçiler aynı sonuca ulaşmış olabilir mi?

Kuantum ile klasik fiziğin ayrım noktası nerededir?

Kuantum mekaniğindeki ölçme sorunu nedir?

Kuantum fiziği kuralları katı maddede mi işler sadece?

Pavlov’un köpeği ile Schrödinger’in kedisinin hayati farkı nedir?

Kullandığımız dil doğayı anlatmada yeterli midir?

Evreni anlattığımız kelimelerle, atom altı dünyayı anlatabilir miyiz?

Seçtiğinizi seçmekte özgür müsünüz?

Zaman boyutu gerçek midir yoksa sadece zihnimizde midir?

Eşzamanlılık diye bir şey var mıdır, yoksa zihinsel bir yanılsama mıdır?
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786053111436
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Youcin 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · 218 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazarı katıldığı televizyon programlarında tanıdım ve bu şekilde kitaplarıyla tanıştım. Kitabı şehir dışında unutunca okumam da biraz geçikti haliyle ve şimdi kitaba göre, paralel evrende kitabı bitirmiş olan benle, kitabı uzun bir aradan sonra bitirmiş beni fiili bir beraberliğe sokmuş bulundum. Yazarı önceden tanıdığım için kitabın tarzını da az çok tahmin ediyordum ancak sürekli nitelikli kaynak gösterme döngüsünden ve çok fazla geniş başlık barındırmasından olsa gerek, biraz bıkkınlık verdi ve merak uyandırmadan okuduğum başlıklar oldu. Ayrıca yazarın şahsi görüşlerinin bulunduğu kısımları okuyucuya açık seçik sunamama durumlarından da tez okuyormuş gibi hissettim çoğu zaman.

Başlıklar çok geniş konulara hükmediyor ve kitabın yarısına geldiğinizde bambaşka konulara dalmış gitmiş oluyorsunuz. Kitabın bölümleri arasında ilinti ve ilişkilendirme sanki hiç yok gibi ama gerçekten ummadığınız düşünceler, araştırma ve bilgiler barındırıyor olması da bu açığı kapatıyor. Bence, roman gibi okuyacağınız sürükleyici ve elinizden düşürmek istemeyeceğiniz bir kitap değil. Bilimsel araştırmaları, yöntem ve düşünceleri başlıklar altında inceleyen, belirli görüş ve hipotezleri barındıran, soru sorduran, bazen de verdiği cevabın sorularını düşündüren bir kitap.

Yağmur 
 26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 1/10 puan

Beğenmedim.Çünkü kitap beni yanılttı.Fizik,felsefe ve parapsikoloji ile inceliyor,şizofreniyi.Yazarın unuttuğu şeylerden biri genetik yapılar ve çevresel etmenler.Bir psikolog adayı olarak Ve şizofrenler işe çalışmış biri olarak böyle bir kitap beklemiyordum.Zihin ve madde,nefret,beddua,aşıkların ruhsal durumları,kuantum Ve zaman yer almakta.Okuyacaklara Keyifli okumalar.

Kitaptan 6 Alıntı

Youcin 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Felsefe, basit anlamda, yaşamı ve evreni sorgulamadır. İyi bir filozof/felsefeci olmak için gereken tek şey hayret etme yetisidir. Felsefe diploması almak değil!

Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı (Sayfa 22)Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı (Sayfa 22)
Eslem Büyükarslan 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peki, neden 3 uzaysal boyutta varız da, 2 ya da 4 uzaysal boyutlu bir evrende yaşamıyoruz?Eğer evren iki boyutlu olsaydı,iki boyutta yaşayan bir hayvan veya biz,besinleri sindirirken hayli zorlanacaktı.İçinden geçen bir bağırsak, hayvanı ikiye bölecek ve hayvan ortadan yırtılmış bir kâğıt gibi parçalara ayrılacaktı.Bu nedenle, hacmi olan insanın varoluşu için düz yüzey şeklindeki iki uzaysal boyut yetersizdir.Buna karşın, evrenimizde sadece dört uzaysal boyut olsaydı, iki kütle arasındaki kütle çekim kuvveti, iki kütle birbirine yaklaştıkça artacaktı.Bu etkiden dolayı da, Güneş'in çevresindeki gezegenlerin kararlı yörüngeleri olmayacaktı.Ya Güneş'in üzerine düşecek ya da daha uzağa, yaşama imkân vermeyen mesafeye kaçacaklardı.

Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı (Sayfa 81)Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı (Sayfa 81)
Eslem Büyükarslan 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve en önemlisi de belki, insan türü dinazorların sonu gibi bir sonla karşılaşmayacak.Dinazorların Newton fiziğinden ve onun inanılmaz kesin bilgiler verebilen hesaplarından haberi yoktu çünkü!

Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı (Sayfa 62)Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı (Sayfa 62)
Eslem Büyükarslan 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yani "Önümde bir kitap var" ve "Önümde bir kitap yok" ifadelerinden ya birincisini ya da ikincisi doğrudur.Üçüncü bir imkan yoktur.Bu, tünelleme olayı için de geçerlidir.Nesne ya soldadır ya da sağda, üçüncü bir durum yoktur.Ya da bir top ya gridir ya da değildir.Fakat bu kabullerin aksine kuantum fiziğinde üçüncü bir durum daha vardır:üst üste binme hali.Yani hem ölü hem de diri durumda bulunabilen kedi hali.Ya da başka bir örnekle anlatacak olursak; elimizde bir kırmızı, bir de mavi top var.Kuantum fiziği üst üste binme durumunun oluşturduğu ve hiç kimsenin görme şansı olmadığı gri topun var olduğunu öne sürer.

Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı (Sayfa 118)Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı (Sayfa 118)
Yağmur 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 1/10 puan

Konfüçyüs "insan yolunu" gösterirken, Lao-Tzu "doğanın yolunu" göstermiştir.

Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı (Sayfa 15)Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı (Sayfa 15)

Müzik haramdır' diyen kafa evrende ve her yerde olan Tanrısal ritmi göremez. Görmemesi de normal. İlahi emri yerine getirip bir kez bile doğaya bakmamış kafa için müzik de haramdır bilim de.

Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan TarlacıSchrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?, Sultan Tarlacı