Schrödinger'in Kedisinin Peşinde

8,3/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
519 gösterim
Çok başarılı bir bilim yazarı John Gribbin: Kuantum kuramının şaşırtıcı tuhaflığını hayatımıza sokuyor, düşünülebilir hale getiriyor. Gündelik dünyadan analojilere başvuruyor, ama aynı zamanda bu analojilerin atomaltı dünyadaki yetersizliğine, hatta yanıltıcılığına dikkat çekiyor. Örneğin okullarda hâlâ öğretilen Bohr atom modelinin kafamıza kazıdığı elektron yörüngeleri gibi "resimler"den kurtarmaya çalışıyor zihinlerimizi. Kuantumun öyküsüne ışığın hem parçacık hem de dalga olduğunun keşfedildiği 20. yüzyılın ilk yıllarından başlayan yazar, elektronların da aynı özelliğe sahip olduğunun ne tür önyargılara karşı, nasıl bir mücadeleyle keşfedildiğini, yaygın kabul gören Kopenhag yorumunu ve bilimkurguya da ilham vermiş "Paralel Evrenler" yorumunu anlaşılır bir dille anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  294
 • ISBN:
  9789753425193
 • Orijinal Adı:
  İn Sarch Of Schrödinger's Cat
 • Çeviri:
  Nedim Çatlı
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çağrı 
 13 Oca 18:09 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem! Bilimin en heyecan verici kuramını, bu kuramın en bilindik düşünce deneyiyle isimlendirerek anlatan bir kitap! Baştan itiraf edeyim, kitabın her noktası kolay anlaşılır şekilde değil. Okurken zorlanmanız kaçınılmaz ancak kitabın verdiği heyecan, tüm zorlukları es geçmenize sebep olacaktır...

Yazar, kitabın basıldığı yıla kadar kuantum fiziğindeki tüm gelişmeleri harika bir dille aktarıyor. Özellikle 20. yüzyılın ilk çeyreğinde bilimde yaşanan müthiş gelişmelere yakından tanıklık etmiş oluyorsunuz. İçinde öyle güzel hikayeler var ki...Ölümüne dek kuantumu tam olarak kabullenemeyen Einstein'ın aslında bu kurama en büyük katkıyı sağlayanlardan birisi olması; bu kurama ömrünü vermiş insanların bile her buluşta şaşkınlıklarını gizleyemiyor olması; her adımın bir başka adıma imkan sağlaması; akademik babaların ve evlatların bir araya gelip kuramı geliştirmesi...

Bence bir bilim insanının kesinlikle sahip olması gereken 3 unsur var: Merak, hayal gücü ve heyecan. Bu kitap üçünü de veriyor okura...

kipraa 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir fizikçi olarak okuduğum bu kitap, karmasık ve hala içinden çıkılamamış konuları daha iyi algılamamı sağladı diyebilirim. Fizike merak duyan fakat temel fiziksel kuramları bilmeyen biri anlamayıp sıkılabilir kitaptan. Ama fizikle ilişkisi olanlara bir fiziksever olarak tavsiyemdir.

Ahmet Kaya 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Konuyla ilgili hiçbir ön bilgim olmadan okudum. Kitap Kuantum Fiziği'nin tarihini anlatıyor; ama biraz teknik bilgi içerdiği için altyapısı olmayanlar anlamakta zorlanabilir.

Kitaptan 4 Alıntı

Çağrı 
10 Oca 22:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bütün bilim ya fizikten ibarettir ya da pul koleksiyonculuğundan." Ernest Rutherford

Schrödinger'in Kedisinin Peşinde, John GribbinSchrödinger'in Kedisinin Peşinde, John Gribbin
Çağrı 
10 Oca 23:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

1906'da J. J. Thomson elektronların parçacık olduklarını ispat ettiği için Nobel Ödülünü kazanmıştı; 1937'de oğlunun elektronların dalga olduğunu ispatladığı için Nobel Ödülü aldığını gördü. Baba da oğul da doğruyu bulmuştu, her iki ödül de hak edilmişti.

Schrödinger'in Kedisinin Peşinde, John GribbinSchrödinger'in Kedisinin Peşinde, John Gribbin
Çağrı 
11 Oca 15:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir nesnenin konumunu ne kadar doğru bilirsek, momentumundan -nereye gittiğinden- o kadar az emin oluruz. Momentumunu çok hassas olarak bilirsek de o zaman nerede olduğundan tam emin olamayız...Kuantum mekaniğinin ana kuralına göre ilke olarak konum/momentum dahil olmak üzere belli özellik çiftlerini aynı anda hassas olarak ölçmek imkansızdır. Kuantum düzeyinde mutlak doğruluk yoktur.

Schrödinger'in Kedisinin Peşinde, John Gribbin (Sayfa 129)Schrödinger'in Kedisinin Peşinde, John Gribbin (Sayfa 129)
Çağrı 
13 Oca 17:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Niels Bohr hakkında tekrar tekrar anlatılan anekdotlardan biri şöyle: Adamın biri 1920'lerdeki kuantum kuramının bilmecelerinden birini çözme iddiasıyla olmadık bir fikirle yanına geldiğinde onu şöyle cevaplamış: "Kuramınız çılgın, ama doğru olacak kadar çılgın değil."

Schrödinger'in Kedisinin Peşinde, John GribbinSchrödinger'in Kedisinin Peşinde, John Gribbin