Seçkinlerin Yükselişi Ve Düşüşü Kuramsal Bir Sosyoloji Uygulaması

7,3/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
3 beğeni  · 
919 gösterim
Machiavelli'den bu yana, siyasetin doğası zayıflarla güçlülerin mücadelesi şeklinde tasvir edilmiştir. Bu sefer bir başka ünlü İtalyan, iktisatçı ve sosyolog Vilfredo Pareto, XX. yüzyılın başındaki bu mücadeleyi anlatıyor. Pareto'ya göre insanlık tarihi, seçkinlerin durmadan devam eden yer değiştirme tarihidir: Biri yükselirken diğeri alçalır. Kısa aralıklar dışında insanlar her zaman bir seçkin azınlık tarafından yönetilmişlerdir. Pareto, seçkin (elite) kelimesini (İt. Aristrocrazia) en güçlü, en enerjik ve kötülük kadar iyiliğe de yeteneği olan anlamında kullanır.
“Seçkinlerin Yükselişi ve Düşüşü” adlı bu uzun deneme ekonometriden sosyolojiye dev bir adım atar. Bu kitap Pareto'nun siyaset sosyolojisinin önsözü olarak da okunabilir. Pareto, ileride bu düşünceler sayesinde büyük ün sağlamıştır.
Seçkinlerin iktidara gelinceye kadar kullandıkları yöntemler birbirini anımsatır. Tüm seçkinler benzer davranış kalıplarını sergilerler. Ve tarih bir çok kez tanıklık etmiştir ki, başta zayıf ve yoksulların yanında yer alan seçkin gruplar, zafere ulaştıklarında artık başa dönme şansını ebediyyen kaybetmişlerdir.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  2013
 • ISBN:
  9758717146
 • Çeviri:
  Merve Zeynep Doğan
 • Yayınevi:
  Doğubatı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cihan Gençoğlu 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

En sonda söyleceğimi ilk başta söyleyeyim. Çok büyük beklentiyle okumuş olmama karşın, sevemedim bir türlü.
Bilimsel bir eser olması sebebiyle, dipnot sayısı çok fazla ve birkaç sayfa süren dipnotlar var. Kişisel olarak kısa ve seyrek olan dipnotları tercih ediyor olmam da etkili oldu muhakkak bu kitaba karşı olan hislerimde.
Kitabın teorisi genellikle Avrupa tarihi ile pratiğe evrilmiş. Ancak Avrupa tarihinin çok iyi bilinmemesi halinde, kitabın anlaşılabilirliği biraz azalmaktadır. Türk yakın tarihinde de kitabın teorik kısmını pratiğe dökmeye elverişli bir sürü örnek olduğundan, bu olumsuzluk yer yer ortadan kalkmaktadır.
Her şeye rağmen bu tür konulara ilgi duyanlar tarafından okunmalıdır derim.