9,0/10  (60 Oy) · 
87 okunma  · 
53 beğeni  · 
2.096 gösterim
Artemis'ten Yılın Bombası!
Çok Ses Getirecek Okuyanları Derinden Etkileyecek, Hayata Bakışlarını Değiştirecek!

"Biri bana bu kitabın ne ile ilgili olduğunu sorarsa, ona dünyadaki her şeyle ilgili, diye cevap veririm. Gregory David Roberts, Bombay için tıpkı Lawrence Durrell'ın İskenderiye, Melville'in Büyük Okyanus, Thoreau'nun Walden Gölü için yaptığını yapmış. Bombay'ı dünya edebiyatının sonsuza dek anılacak yerlerinden biri kılmış."
-Pat Conroy-

"Aşk, kader ve yaptığımız seçimler hakkında bildiklerimi öğrenmem çok uzun sürdü, dünyanın pek çok yerini dolaşmam gerekti ama hepsinin özünü bir anda, bir duvara zincirlenmiş halde işkence görürken kavradım."

"Eşsiz, kesinlikle çok cesur ve inanılmaz vahşi. Shantaram en zengin hayal güçlerini bile hazırlıksız yakalayacak."
-Elle-

"Shantaram ilk cümlesiyle tavlıyor. Heyecan verici, dokunaklı ve korkutucu... Muhteşem bir roman."
-Detroit Free Press-

"Çok zekice... Canlı karakterlerle dolu. Ama Shantaram'daki en güçlü karakter şehrin ta kendisi, Bombay. Roberts'ın Hindistan'a, orada yaşayan insanlara duyduğu içten sevgi, kitabı okumayı daha da zevkli kılıyor. Roberts bizi Bombay'ın gecekondularına, uyuşturucu satılan mekanlarına, batakhanelerine, barlarına götürüyor ve, siz de gelin, diyor. Biz de gidiyoruz."
-The Washington Post-

"Nefes kesici... Yürekten hissedilen, film gibi izlenen bir yapıt. Heyecanla okunuyor."
-Publisher's Weekly-

"Nefis yazılmış, sayfalarını çevirmekten kendinizi alamayacağınız bir başyapıt. Kişi ve yer adlarının gizlendiği romanlara bir yanıt. Az sayıda yabancının bildiği Hindistan'ın öteki yüzünün enfes bir anlatımı."
-Kirkus Reviews-

"Yaratıcı bir anlatım."
-People-

"Canlı ve eğlenceli. Duygusal ve sinematik güzellikteki dili çok etkileyici."
-USA Today-

"Engin bir düşünce gücü, sıradışı bir vizyon."
-Time Out-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  842
 • ISBN:
  9786054228379
 • Orijinal Adı:
  Shantaram
 • Çeviri:
  Banu T. Öğüdücü
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 42 günde · Beğendi · 10/10 puan

'' KADER SENİ GÜLDÜRMÜYORSA ESPRİYİ ANLAYAMADIN DEMEKTİR ''

Shantaram'ın dünyası ve yaşadıklarını ilgiyle ve merak içinde okudum. Hindistan Bombai ile büyülendim. Aşk,dostluk,vefakarlık,nefret ve daha birçok duyguyu içtenlikle hissettim. Yazarın kısmen gerçek hayatı, kısmen de kurgu olmasına rağmen, ben tüm hikayenin gerçek olabileceğine inandım. Kalın bir kitap, 842 sayfa ama o kadar akıcı ki, hissetmiyorsunuz. Linbaba, Prabu, Karla, Kadir, Abdullah,Didier ve diğerleri ile mutlaka tanışın, pişman olmayacaksınız. Herbiri bizim hayatımızdan birşeyler paylaşıyor... Şiddetle tavsiye ederim... Sevgiyle kalın

Sadocan 
 17 Şub 18:56 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 8/10 puan

SHANTARAM
Tanrının huzur bahşettiği...

Hikaye sağlam, hayatın içinden ve içten. Anlatılacak, bahsedilecek çok şey var ancak okuyanlara, okuyacak olanlara engel olmak istemiyorum. Çağrı isimli arkadaşın bir alıntısından sonra adeta koşarak almaya gittim kitabı ve kitaba dair tek üzücü yan bitmesi oldu.
Gregory David Robets, bir Yaşar Kemal bir Haydar Karataş kadar başarılıydı edebi yönde diyebilirim. Yaşar Kemal'den Çukurovay'ı, Haydar Karataş'dan Dersim'i dinlemek kadar güzeldi ondan Hindistanı ve hatta yaşamı dinlemek. Fakat eleştirilerim de var tabii (olumlu yönde). Belki de bilmediğimiz bir coğrafya da yaşamadığımız, en azından aşına olmadığımız bir hayatı anlattığındandır tam olarak bilemiyorum ancak hikayenin bazı kısımları insanı sorgulamaya itiyor bu nedenle belki daha uzun belki de bir ikinci cilt olabilirdi. Tabii yazarın okuduğum ilk kitabı bu, zaten iki kitabı var ki belki onu okusam bu konu da fikrim değişebilir bilemiyorum.

Sonuç olarak çok fazla açıklama yapamasam da kitabı şiddetle öneriyorum. Eğer çok önemli ve öncelikli bir listeniz yoksa mutlaka okuyun derim.

Son olarak; bir adam ayısını sevmeli...

Ebru Verity 
23 Şub 18:49 · Kitabı okudu · 105 günde · 10/10 puan

Muhteşem bir kitap. İlham ve ders verici bir hayat hikayesi. Bizim dışımızda bir dünya var dedittiriyor. Hindistan, insan olmak, düştükten sonra kalkmanın büyüleyici hikayesi. Mutlaka tavsiye ederim.

Özge Uzun 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hindistan hakkında az çok bir şeyler biliyordum tabi bu kitabı okumadan önce. Okuduktan sonra ise bir kitap bir şehri bu kadar sevdirebilir diyorum. Akıcı, kurgusu sağlam bir kitap olmasının yanında faydalı bir kitap olduğunu da düşünüyorum.

Zeynep Oral 
 08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · 7/10 puan

Kitap, anlattığı olaylardan çıkardığı felsefi konularla oldukça etkileyici bir anlatıma sahip özellikle ilk 150 sayfasından oldukça etkilendim. Bu kitap ile Hint felsefesinde de yer alan sonsuz ve karşılıksız sevginin nasıl olabileceği hakkında farkındalık kazanabilirsiniz.
Fakat bu tarzda olan bir kitabın özellikle ortalarından sonuna kadar detaylı bir şekilde ve sayfalarca uzun dövüşme ve işkence olaylarına ve amerikanvari gereksiz diyaloglara yer vermesine anlam veremedim. Aşırı şiddet detayları (kol, göz, bacak vs.) ve film diyaloğu tadındaki diyalogları çıkarılsaydı kitap daha kompakt ve felsefi yönden bütünüyle daha etkileyici bir kitap olabilirdi diye düşünüyorum. yine de çok kitap okuyamayanların gözünü kitabın 800 sayfa olması korkutmasın olaylar ve diyaloglar oldukça akıcı devam ediyor. Fakat bu uzun uzun anlatılan olaylar kitabın spiritüel yöndeki ağırlığını büyük ölçüde hafifletmiş durumda.

Eylül 
 20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk öncelikle kitabın sayfa sayısının fazla olması sizi korkutmasın.Daha ilk cümlesinden kendi dünyasına dahil ediyor.Hatta kitabın bitmesine üzülmüştüm.Anlatım dili gerçekten çok iyi.Yazar öyle bir anlatmış ki kendimi Hindistan'da yaşamış gibi hissettim.
Bunların yanı sıra yaşamın içinden çok şey öğretiyor.Hayatı akışına bırakmayı,tesadüf ve kader kelimelerini daha çok sorgulamamı sağlamıştır.
Okuduklarım arasından en iyi kitaplardan biridir.Bence daha çok tanınmayı ve okunmayı hakkediyor.Herkese tavsiye ediyorum.

Handenur Hasçelik 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sadece Hindistan'ı anlatan bir kitap değil. Olay yeri Hindistan tamam; arkadaşlıklardan Hindistan kültürü hakkında bilgi ediniyoruz, bu da tamam. Fakat "gezelim - görelim" tarzında bir roman değil. Yeri geliyor uyuşturucunun vücuda etkilerini oldukça gerçekçi bir şekilde anlatıyor; yeri geliyor aşkın en saf halini anlatıyor, yeri geliyor savaşın içindeki durgun bekleyişi anlatıyor... Kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmasın, oldukça sürükleyici bir yapıt. :)

Kainatın Şarkısı 
 23 Oca 14:13 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bu kitap sizin Hindistan biletiniz olabilir. Kitap, baş karakteri Hindistan'ın sokaklarını oturduğunuz yerden size gezdirme imkanı sunuyor fakat diğer karakterlerin yavanlığı biraz canınızı sıkabilir. Eh o zaman da Leopold'un yerinde bir soluklanırsınız artık :)

Nina 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitap okuma esnasında kitaplardaki rolleri deneyip üzerimde taşımaya çalışıyorum.Bu sefer Karlayım. İnatçı,bilgili ve az konuşan Karla.Onun Lin'den istediği tek şey onun yanında kalması.
Ama Lin...Her zamanki Lin...
Hayatta bir çok kez ''keşke''deriz ve aylar belki seneler geçtikten sonra ''iyi ki'' dediklerimiz oluyor

Gül Yıldız 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oldukca surukleyici, cok yonlu, renkli, zenginlestirici, akilda kalici bir kitap. Kalinligina ragmen, keyifle okunup, hic bitmesin isteniyor. İnsani, farkli kultur ve yasam tarzlarini, duygu ve dusunsel inis cikislari tam bir butunlukle aktariyor.

3 /

Kitaptan 149 Alıntı

Sadettin TANIK 
23 Oca 14:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünya bir milyon kötü adam, on milyon aptal adam ve yüz milyon korkak tarafından yönetiliyor. Geri kalanlarımız yani (yedi) milyarımız da, bize ne söylenirse onu yapıyoruz!"

Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 314 - Artemis - 10. Baskı 2016)Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 314 - Artemis - 10. Baskı 2016)
Sadettin TANIK 
23 Oca 14:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tanrı korusun. Politikacılara dayanamam ben. Politikacı denen kişi ortada bir nehir bile yokken sana köprü sözü veren kişidir."

Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 224 - Artemis - 10. Baskı 2016)Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 224 - Artemis - 10. Baskı 2016)
Sadettin TANIK 
23 Oca 14:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan ırkını hangisi daha çok tanımlar, zalimlik mi yoksa bundan utanma kapasitesi mi,...

Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 331 - Artemis - 10. Baskı 2016)Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 331 - Artemis - 10. Baskı 2016)
Sadettin TANIK 
23 Oca 14:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her erdemli davranışın ardında karanlık bir sır vardır ve aldığımız her risk çözülmeyen bir gizeme sahiptir,..."

Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 371 - Artemis - 10. Baskı 2016)Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 371 - Artemis - 10. Baskı 2016)
Sadettin TANIK 
23 Oca 14:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yolsuzluğun bir yönetim şekli olmasının en kötü yanı gayet iyi işlemesidir."

Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 166 - Artemis - 10. Baskı 2016)Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 166 - Artemis - 10. Baskı 2016)
Sadettin TANIK 
23 Oca 14:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...İdeallerin ve güzel duyguların öldüğü noktada acı başlıyor ve hiç sona ermiyor. Bizler acımız diniyormuş gibi davranıyoruz fakat bunu çocuklar uykularında ağlamasınlar diye yapıyoruz."

Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 206 - Artemis - 10. Baskı 2016)Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 206 - Artemis - 10. Baskı 2016)
Sadettin TANIK 
23 Oca 14:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Zenginler, politikacılar ve din fanatikleri gibi kötü olanlar güç sahibidir. Onların kararları ile dünya dönmeye ve kıskançlık ile yıkıma gitmeye devam eder."

Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 313 - Artemis - 10. Baskı 2016)Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 313 - Artemis - 10. Baskı 2016)
Sadettin TANIK 
 23 Oca 14:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birbirimizle kavga etmemize sebep olacak kadar iyi bir bahane yoktur. Hepimiz fakiriz ve buranın dışında savaşmamız icap eden yeteri kadar düşmanımız var. Ya birlikte yaşarız ya da ölürüz.

Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 196 - Artemis - 10. Baskı 2016)Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 196 - Artemis - 10. Baskı 2016)
ESRA KADIOGLU 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kader seni güldürmüyorsa espriyi anlayamadın demektir.

Shantaram, Gregory David Roberts (Artemis Yayınları)Shantaram, Gregory David Roberts (Artemis Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

Bir kanun kaçağının heyecan dolu Bombay macerası
Bir kanun kaçağının heyecan dolu Bombay macerası ""Shantaram"" 1980""li yıllarda Avustralya""nın en güvenli hapishanelerinin birinde nefes kesen bir kaçış öyküsüyle başlıyor.