Sivil Darbe

7,3/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
872 gösterim
Usta şair, yazar ve düşünür Ataol Behramoğlu henüz AKP iktidarının birinci yılında, 4 Ekim 2003 tarihli Sivil Darbe isimli makalesinde şöyle diyordu: "AKP'nin yaptıkları, yapmaya çalıştıkları ancak 'Sivil Darbe' sözcükleriyle nitelenebilir. Tabii, henüz girişim sürecindeki bir sivil darbe."

Geçen on bir yılla birlikte yaşananlar Ataol Behramoğlu'nu haklı çıkarmış ve yazarı, günümüzde çokça telaffuz edilen bu tanımı siyasi tarihimize yerleştiren kişi yapmıştır. Sivil Darbe Türkiye'nin içine gömüldüğü otoriter düzene yol açan sürecin gelişimine ve ona destek verenlere bir aydının gözünden ışık tutmakta, gelecek kuşaklar için adeta bir ibret belgesi niteliği taşımaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  292
 • ISBN:
  9786054927296
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Peyroux 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cumhuriyet Gazetesi yazarı, şair, yazar ve en önemlisi Cumhuriyetçi Türk Aydın Ataol Behramoğlu'nun 2003 ila 2014 yılları arasında 11 yıllık süreçte ülkemizde yaşanan olayları değerlendirdiği kitabı çok etkileyici. Sayısız tesbit, öngörü barındıran, olaylara ışık tutan ibretlik bir kitap.

Kitaptan 3 Alıntı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Franc Müller marka 18-20 bin dolarlık bir saat taşıyormuş kolunda. Bir başka deyişle, yoksul Türkiye'nin yoksulluktan gelmiş bugünkü dindar ve tüccar başbakanı, kolunda yaklaşık 35-40 milyar taşıyor. Benim bugüne kadar ne böyle bir saat markası konusunda bilgim vardı, ne de bir kol saatinin bu kadar ederi olabileceğini düşünebilirdim...

Sivil Darbe, Ataol Behramoğlu (Sayfa 26 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Sivil Darbe, Ataol Behramoğlu (Sayfa 26 - Kırmızı Kedi Yayınevi)

"Emniyet Raporuna Göre Türkiye Suç Ülkesine Dönüştü"

Sivil Darbe, Ataol Behramoğlu (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Sivil Darbe, Ataol Behramoğlu (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi Yayınevi)