Adı:
Sonuncu Mogikan
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Önder Neşriyat
Baskılar:
Son Mohikan
Sonuncu Mogikan
The Last of the Mohicans
336 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Yazım yılı çok eski bir roman, roman olarak belki de çoğunluk tarafından bilinmez ama başarılı film uyarlamasını hatta insanın içine işleyen film müziğini filan bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Romanın yazıldığı döneme bakarsak da Amerikan edebiyatı için bir klasik diyebiliriz, Amerika edebiyatının oluşmasında ve dünyada tanınmasında baş etken yazarı ve eseridir de diyebiliriz. Kısacası Amerika’nın ilk macera roman yazarı da diyebiliriz, klasik gibi edebi değeri de yüksektir. Romanın ağır bir havası var iken bir o kadar da macera romanı. Romanda bir macera, bir kaçış ve çatışmalar var ama günümüz Amerikan romanlarından da fazlasıyla uzak havada. Ağır cümleler, ağır betimlemeler baştan sona hâkim kitaba.

Fantastik bir eser gibiydi, ormanda, dağlarda ve mağaralarda olan kaçışın anlatıldığı, koloni savaşları arasında kızılderililerin kendi kabileleri arasındaki çekişmeyi konu alan ve bunlarla beraber de İngiliz ve Fransız güçlerinin hakları olmayan topraklarda kendilerince hak sağlamak için kendi aralarında olan savaşların da anlatıldığı bir roman. Her şeyden önce romanın en başarılı tarafı da şüphesiz dili. Özellikle yerlilerin konuşmalarını, ikili diyaloglardaki olan karşıdaki kişinin ismini söyleyip, üçüncü bir kişiymiş gibi cümlelerin kurulması çok başarılıydı. Bu kısımlarda yapışan betimlemelerin bir yerlinin ağzından çıkıyormuşçasına doğanın özelliklerinin kullanılması da gerçeklik bakımından da çok iyiydi. Kitap boyunca hem o dönemden, hem dönemin insanlarından en önemlisi de yerlilerin yaşamlarından, dilinden sağlam bilgiler alabiliyoruz. Karakterlere ise aynı betimlemeler gibi bir ağırlık hâkim, bir gerçekliğin içindeler. Her cümlesinde, her hareketlerinde karakteristik özelliklerini gösteriyorlar ve bunları biz okur olarak da karakterin kuvvetli bir şekilde tanıtılmasından dolayı da bekliyoruz. Kötü karakterler dahil kitap içindeki her bir karakter ayrı ayrı sevilesi, her biri de ayrı ayrı incelenip üzerinde düşünülmesi gerekenler karakterler.

https://www.youtube.com/...wGaGFUnTs&t=114s
https://www.youtube.com/watch?v=8kQZHYbZkLs
472 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
Bir tarih sever olarak, 26 Ağustos 1992 Yılında beyaz perdeye uyarlanmış olan Son Mohikan adlı filmi izlediğimde, 2 saatliğine geçmişe yolculuk yapmanın keyfine hiç bu kadar varmamıştım.

Yönetmenliğini Michael Mann'in yaptığı filmin senaryosu James Fenimore Cooper'ın aynı adlı romanından ve George B. Seitz'ın 1936 yapımı filminden uyarlanmıştır.

Son Mohikan (The Last Of The Mohicans) James Fenimore Cooper tarafından yazılmış kahramanlık konulu bir romandır. İlk kez Haziran 1826'da basılmıştır. Leatherstocking hikâyeleri dizisinin bir parçasıdır. Roman zamanının en çok okunan romanları arasına girmiş ve Fenimore Cooper'ı ilk sevilen Amerikan yazarları arasına sokmuştur. Zaman içerisinde içeriği ve yazım biçimi tartışmalara konu olsa da Amerikan Edebiyatı öğretiminde ilk kullanılan kitaplardan biridir.

Kitabında, bağımsızlık savaşının hemen öncesi diyebileceğimiz dönemde İngiliz-Fransız çatışmasının sürdüğü Amerika'ya içeriden bakmamızı sağlıyor. İki defa filme çekilen, çizgi filmleri yapılan bu eser, Amerikalı bir beyazın vasıtasıyla yerlilerin dünyaya ve evrene ilişkin bütünlük taşıyan düşüncelerini anlaşılır kılıyor. Kitap bu yönüyle de bir ilk örnek oluşturuyor. Kitapta, Kuzey Amerika'nın uçsuz bucaksız Lake George ormanları çevresinin eşsiz güzelliğini kana bulayan William Henry Katliamıyla çakışan mücadele dolu yolculuk, bir yandan kendi topraklarında sürgün hayatı yaşayan Kızılderililerin hayatta kalma savaşına ışık tutarken, diğer yandan da bu toprakların asıl sahibini çoktan atletmiş olan beyaz adamın kıtanın hakimiyeti için kendi arasında verdiği savaştan bir kesit sunuluyor.

Ayrıntılar:
Roman, serinin Öncüler Pioneers isimli kitabının arkasından gelen ikinci kitabıdır. Hikâye New York bölgesinde, Yenidünya'daki bir Fransız İngiliz Savaşı sırasında iki kız kardeşin William Henry Kalesi'nin komutanı olan babalarını ziyaret etmek istemesiyle başlar. 1757 yılındayız, bakir toprakları ele geçirip sömürme üzerine savaş var ve İngiliz ve Fransız kuvvetleri arasında Amerikan kolonileri kontrol etmek için verilen savaş üçüncü yılına girmektedir. Bu tehlikeli sınırlarda yaşayan, Mohikan Chingachgook'un oğlu olan Hawkeye bir pusuya düşen İngilizleri kurtarır. Bu kişilerin içinde Cora Munro da vardır. Fransızlar ve İngilizler savaşırken, kıtanın yerlileri de herhangi bir tarafın yanında savaşmanın ya da savaşa müdâhil olmamanın muhasebesi içindeler. Bilindiği gibi Kızılderililer tek bir devletin himayesinde yaşayan yerleşik bir hayat sürmüyorlar. Fazla sayıda –şimdi tabii sayılı kaldı- ve birbirleriyle savaşan kabilelere bölünmüşler. Ana karakterlerimiz Mohikan; herhangi bir taraf adına savaşmayı reddeden Hawkeye, Chingachgook ve Uncas. Bu üçlü ve yolları kesişen İngiliz albayının iki kızı Cora ile Alice, Huron kabilesinden Magua ve yine İngiliz ordusundan Duncan, hikâyemizdeki öne çıkan karakterler. Hawkeye bu insanlara güvenli bir yolculuk sağlamak için onlara rehberlik etmeyi kabul eder. Ancak kader bu insanları hayatta kalmak için savaşmaya ve birbirlerine destek olmaya zorlar.

Bu karakterler etrafında dönen kahramanlık, aşk ve intikam üzerine muhteşem ötesi sürükleyici bir anlatım diyebiliriz.

Romanın Kahramanları:
- Magua eski Huron şefi, sonradan Fransızlara katılmıştır.
- Chingachook Mohikan kabilesinin son şefi.
- Uncas (bazı çevirilerde Unkas) Mohikan kabilesinin son üyesi, Munro kardeşlere - yolculukları sırasında eşlik eder.
- Şahingöz (Orjinali Hawkeye, bazı çevirilerde Avcı) Uncas ve Chingachook onu ağlarken ormanda bulmuşlardır.
- Munro Kızkardeşler Alice sarışın, Cora ise kumraldır, Colonel Munro'nun ayrı annelerden olan kızlarıdır. Annesi Asya kökenli olan Cora, Britanya kökenli olan ise Alice'tir.
- Colonel Munro William Henry kalesinin komutanı, kız kardeşlerin babası.
- Duncan Hewyard Alice'ye aşık bir İngiliz subayı. Alice'in nişanlısı.

Şimdiden keyifli okumalar dostlar. :)

Bir sonraki kitap yorumu ve değerlendirmesinde görüşmek dileğiyle. Esen kalınız!

~ A.Y. ~
Tanrı'nın yarattığını ondan başkası yaratabilir mi? Birincisi yenmeden ikinci geyiğin öldürülmesinin günah olduğu ortada değil mi?
James Fenimore Cooper
Sayfa 190 - Yeryüzü Yayınevi
Savaşın güzelliği ve mertliği hiç bu kadar bozulmamıştı. Atalarımız bizden çok daha cesurdular.
James Fenimore Cooper
Sayfa 168 - Yeryüzü Yayınevi
Sefalet içindeki insanlar sürekli düşünceler belirtir. Ne kadar zayıf ve küçük olursa olsun, eğer bir umut kırıntısı varsa hayaller de tükenmez.
James Fenimore Cooper
Sayfa 98 - Yeryüzü Yayınevi
"Beyaz adam atalarının gömüldüğü toprakları sık sık unutur. Bazen sevdikleri bile aklından çıkar. Ama babanın evladına duyduğu sevgi asla yok olmaz."
James Fenimore Cooper
Sayfa 105 - Yeryüzü Yayınevi
Mingolar bile Tanrı'ya taparlar. Kendi yaptıklarının karşısında yerlere kapanmak beyazların icadıdır. Bunun için kendi rengimden utanıyorum.
James Fenimore Cooper
Sayfa 230 - Yeryüzü Yayınevi
Mohikanlar, kıtanın ilk kez Avrupalılarca işgal edilen bölümünün yerlileriydi. Doğal olarak vatanlarından ilk kovulanlar oldular. Görünüşe bakılırsa, ülke kalkınmadan veya diğer bir deyişle medeniyet gelip de yemyeşil ormanlar kesilmeden önce yok olan bu insanların kaderinin, kaçınılmaz olduğu savunulur. Ayrıca bunu kanıtlayacak yeterli tarihi kanıt mevcuttur.
James Fenimore Cooper
Sayfa 7 - Yeryüzü Yayınevi (Önsöz)
Çekirgelerin yaprağı daldan ayırdığını çok gördüm ama çiçeklerin açtığı mevsim hiç gelmezlik etmedi
James Fenimore Cooper
Sayfa 402 - Şef Tamenund

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sonuncu Mogikan
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Önder Neşriyat
Baskılar:
Son Mohikan
Sonuncu Mogikan
The Last of the Mohicans

Kitabı okuyanlar 37 okur

  • A BooKWoRM_M

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.3 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0