Suçlanan Ve Aklanan Yazılar

8,3/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
90 gösterim
O günlerde gazetelerin çoğu iki yanlı oynamaktaydılar; hem türlü çıkarları yada korkuları yüzünden iktidarı okşuyorlar hem de satış sağlamak için muhalefeti elden bırakmak istemiyorlardı. Hatta aynı gazetede aynı gün, imzasız başyazıda inançlarına aykırı olarak iktidarı destekleyip imzalı yazılarında da muhalefet yapan gazeteler vardı. Böylece iktidarı tutmuş görünerek baskıdan korunuyor, iktidarın nimetlerinden çöpleniyor, sözde muhalefet yaparak da hem satış sağlayıp geçimlerini hem de ilerici aydın durumlarını sağlamış oluyorlardı.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786055794729
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 30 Alıntı

Tuco Herrera 
08 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aziz Nesin niçin BÜYÜK "ADAM"dır.. Vol.IV
"İnanç...Bunu anlıyorum.inandığını savun; korkuyorsan hiç değilse sus! ama yeniye yaranmak için dün evliya dediğine bugün alçak , hırsız deme."

Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 22 - Adam Yayınları 7. Basım)Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 22 - Adam Yayınları 7. Basım)
Tuco Herrera 
09 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Demokrasi...
"Gerçek demokrasinin ilk koşulu , güven altına alınmış toplumsal adalettir.Bir ülkede toplumsal adalet yoksa, orada demokrasiden söz etmek sömürgenlerin halkı kandırmaca oyunudur.Bir ülke hangi ölçüde toplumsal adalet ölçüsüne yaklaşabilmişse , o ölçüde demokratiktir.Nitekim bugune dek toplumsal adaletin en ilkel koşulları yerine getirilmediği için, Türkiye' de BİR SAAT BİLE demokrasi olmamıştır.

Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 121 - Adam Yayınları 7. Basım (Tanin Gazetesine yazdığı 29 Nisan 1961 tarihli köşeyazısından))Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 121 - Adam Yayınları 7. Basım (Tanin Gazetesine yazdığı 29 Nisan 1961 tarihli köşeyazısından))
Tuco Herrera 
08 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Siyasi iktidarlara dair...
"Gelen, gideni aratır; çünkü gidenlerin en sürüngen artıkları. türlü yollarla yeni gelenin içine sızmasını , süzülmesini çok iyi becerirler."

Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 22 - Adam Yayınları 7. Basım)Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 22 - Adam Yayınları 7. Basım)
Tuco Herrera 
09 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tam 12' den! =)
"Zenginlik sermaye birikimidir; uygarlık kültür birikimidir.Bizde böyle birikimler olmadığı için de , toplumumuz tutarsızdır.
Ulusal zenginliğin , uygarlığın birikim demek olduğu bizde , daha 19. yüzyıl sonunda anlaşılmıştır.Ama bu bir TERS anlamadır.Bizde bu birikim , devlet gücüyle zengin yetiştirmek diye anlaşılmıştır.TERS işleyen mantık şudur: 'Yurdun kalkınması için zenginlik gerekir. Bizde kendiliğinden zengin yetişmediğine göre , devlet yardımıyla zengin yetiştirmeli , sermaye birikimi saglanmalıdır.'
...Devlet zengin yetiştirmeye kalkarsa kimleri seçer? Elbet kendisini devlet yapanları, kendinden olanları... "

Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 54 - Adam Yayınları 7. Basım (Tanin Gazetesine yazdığı 14 Mart 1961 tarihli köşeyazısından)))Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 54 - Adam Yayınları 7. Basım (Tanin Gazetesine yazdığı 14 Mart 1961 tarihli köşeyazısından)))
Tuco Herrera 
 08 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aziz Nesin niçin BÜYÜK "ADAM"dır.. Vol.III
"Beni gazetesinden çıkarması için kendisine yapılan baskılara dayanamayan Akşam gazetesinin sahibi, yazmazsam gazetenin satışı düşeceği kaygısıyla benden eğlendirici gülmece yazıları yazmamı istiyordu.YANİ , BATMAK ÜZERE OLAN BİR GEMİDE GEMİYİ BATMAKTAN KURTARMAYA ÇALIŞACAĞIMIZ YERDE, TEHLİKEYİ SEZDİRMEMEK İÇİN YOLCULARI EĞLENDİREREK OYALAYACAKTIK!
... Baskı arttıkça Akşam gazetesine köşe yazılarımı koymamaya başlamışlardı.beni gazeteden çıkarmıyorlar, aylığımı düzenli ödüyorlar, ama yazılarımı yayınlamıyorlardı.sonu ne olacağı kestirilemeyen o dönemi böylece atlatmak istiyorlardı.oysa her zamandan çok yazmak gereğini duyduğum , YAZMANIN NAMUS BORCU olduğu bir dönemdi.

Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 18 - Adam Yayınları 7. Basım)Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 18 - Adam Yayınları 7. Basım)
Tuco Herrera 
09 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bunları söylediği için hakkında dava açıldı..
Atatürkçülüğün ilkeleri, devrimcilik, halkçılık , devletçilik , ulusalcılık , cumhuriyetçilik, laikliktir.Biz bu ilkelere sonuna dek , candan bağlıyız.Hergün olayları bu ilkelerin ışığında yorumlayacağız , yazılarımızı , bu ilkelerden en küçük ödün vermeden, kaytarma payı bırakmadan yazacağız.
Bir kişi hem liberalizmi savunur, hem de Atatürkçü olamaz; Atatürkçülük Devletçilik'tir.
Bir kişi hem osmanlıcayı , mecelleyi savunur , her alanda doğulu kalmakta direnir , hem de Atatürkçü olamaz; Atatürkçülük Devrimcilik'tir.
Bir kişi , Mevlevi ayinleri yapılmasından yana , Hacıbektaş'ı yasaklarsa ,Kuran'ın türkçeleşmesine karşıysa , din azınlıklarına hak tanımazsa , devlet işine din işini karıştırırsa , bu yolla oy avcılığına , böylece halkı aldatmaya kalkarsa , yatırlara bel bağlayanlara göz yumarsa , Atatürkçü olamaz; Atatürkçülük Laiklik'tir.
Bir kişi , birey zenginliğini yurt gelişmesi ve ulusal zenginlik sanırsa, yurttaş başına düşen ortalama yıllık gelirin altıyüz lira olduğu bir ülkede, devlet eliyle milyonerlerin türemesine yardım ederse , grev hakkına karşıysa, hak ve adalet üzerine gelirin üleşilmesini doğru bulmazsa, sömürülmeden yanaysa, Atatürkçü olamaz; Atatürkçülük Halkçılık'tır.
İşte durumumuzu , tutumumuzu açıkladık, aramızda gizli kapaklı hiçbişey kalmasın.Bütün olayları bu açıdan görüp göstereceğiz, biçoklarının foyaları da ortaya çıkacak.Bu yüzden de bize şimdiye dek olduğu gibi "solcu" diyecekler.
Hmen söyliyeyim, ben soldayım, böyle olmakla övünürüm, çünkü yurdumun gerçek gelişmesini , halkımın kalkınmasını solculukta buluyor, buna içten inanıyorum.Yani sosyalistim, türkçesi TOPLUMCUYUM.Atatürkçülük, ancak bu yolla sağlanır.Atatürkçülük yalnız toplumculukla bağdaşır.

Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 48 - Adam Yayınları 7. Basım (Tanin Gazetesine yazdığı 2 Mart 1961 tarihli ilk köşeyazısından)))Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 48 - Adam Yayınları 7. Basım (Tanin Gazetesine yazdığı 2 Mart 1961 tarihli ilk köşeyazısından)))
Tuco Herrera 
09 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

disorder through order...
"İnsanların kendi kaderlerine bırakıldığı , tesadüflerin oyuncağı yapıldığı , düzensiz toplumlarda, insanlar gerçek değerlerini kazanamazlar."

Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 102 - Adam Yayınları 7. Basım (Tanin Gazetesine yazdığı 15 Nisan 1961 tarihli köşeyazısından))Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 102 - Adam Yayınları 7. Basım (Tanin Gazetesine yazdığı 15 Nisan 1961 tarihli köşeyazısından))

"Gün çarığı sıkar, çarık ayağı sıkar. Ya ayak çatlar ya çarık..."

Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 163 - Nesin Yayınevi,8. Baskı)Suçlanan Ve Aklanan Yazılar, Aziz Nesin (Sayfa 163 - Nesin Yayınevi,8. Baskı)
3 /