8,8/10  (35 Oy) · 
63 okunma  · 
34 beğeni  · 
2.935 gösterim
Hishuk ish ts'awalk
Her şey birdir…
Tek bir bütünün parçalarıyız
Biz ve Onlar

Her şey Peru sahilinde bir balıkçının kaybolmasıyla başlar. Ardından Norveçli petrol arama şirketlerinden uzmanlar, deniz tabanının daha önce görülmemiş bir solucan türüyle kaplandığını keşfederler. Bu sırada Britanya Kolumbiyası sahili boyunca balinaların saldırganlaşmaya başladığı yönünde haberler gelir. Birbiriyle bağlantısız gibi görünen bu olaylar silsilesi tesadüf olmak için fazla sıradışı olunca çeşitli çevrelerden bilim insanları bu işin peşine düşer. Ancak bilinenler, buzdağının yalnızca görünen kısmını oluştururken, gezegen büyük bir kaosun eşiğine sürüklenmektedir.

"Sürü'yü okurken dünya yıkılsa fark etmeyeceksiniz."
-Die Welt-

"Satış rekorları kıran bir kitap… Tatil güneşi ne kadar sıcak olursa olsun tüyleriniz ürperecek. Tadını çıkarın."
-Evening Standard-

"Bu nefes kesici romanı okuduktan sonra denizlere çok farklı bir gözle bakacaksınız."
-Focus-

"Nefes almak için yüzeye çıkacağınızdan kuşkuluyum."
-Contra Costa Times-

"Hızlı akan temposu, ilginç ve gerçekçi karakterleriyle insanı içine çeken bir roman. Büyüleyici. Bu kitabı okurken kendimi kaptırdım, sonuna kadar da diken üstündeydim."
-Peter Constantine-

"Frank Schätzing'in romanını okuyanlar toprağın her bir santimetrekaresini öpmek isteyecek ve su gördüğü yerde kaçacaktır."
-Die Zeit-

"Sürü'yle birlikte Frank Schätzing Alman kurgusunu uluslararası bir seviyeye taşıyor."
-Süddeutsche Zeitung-

"İnanılmayacak kadar güzel bir kitap. Denizlerin biyolojik çeşitliliğiyle ilgili Jaws'tan beri gördüğüm en sürükleyici gerilim. İlginç biyologlar, seksi insanlar, içlerinde saf kötülük barındıranlar ve genler üzerinde oynayan ama yanlış anlaşılan bilim insanları… hepsine bayıldım."
-Dr. James Mallet, Biyolojik Çeşitlilik Profesörü-

"Heyecan dolu bir ekolojik gerilim."
-Financial Times-

"Schätzing, kendi geniş hayal gücüne dayanan bir hikâye anlatıyor olabilir ama yazarken destek aldığı araştırmasının temelleri kesin gerçeklerde yatıyor. Büyüleyici."
-Herald Sun, Avustralya-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  848
 • ISBN:
  9786053436539
 • Orijinal Adı:
  Der Schwarm
 • Çeviri:
  Anıl Bilge, Damla Özlüer Meriç
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan 
 18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sürü yaklaşık 3 yıl önce keşfettiğim ama baskısı tükendiği için okuyamadığım bir kitaptı. Eylül (2015) ayında yeni baskısı çıkar çıkmaz alıp okudum tek kelimeyle muhteşemdi.
Kitap, Times'ın kitap kapağında da yer alan; "Yeri göğü inleten dev bütçeli bir film gibi" yorumunu fazlasıyla hak ediyor. Kitabın başından sonuna kadar heyecan ve merak duygusu hiç eksilmiyor. Sayfaları çevirdikçe doğaya, okyanuslara, tüm deniz canlılarına karşı bakış açınız değişiyor.
Frank Schatzing bir çok teknik bilgiyi konuya o kadar güzel yedirmiş ki sıkılmadan daha önce bilmediğiniz bir çok konu hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Ders niteliğinde bir kitap desek yanlış söylemiş olmayız.
Yazara da ilk kitabı olmasına rağmen böyle harika bir iş ortaya koyduğu için şapka çıkartmak lazım.
Kitabı okurken sık sık "Andy Weir'ın Marslı romanı yazıldıktan 1 yıl sonra sinemaya uyarlanmışken, (eleştirmek için söylemiyorum Marslı da okuduğum ve çok beğendiğim bir kitap) 11 yıl önce yazılmasına rağmen böyle bir kitap neden sinemaya uyarlanmamış" diye düşündüm. Başta petrol şirketleri olmak üzere denizleri ve okyanusları sömüren dev şirketlerin bunda bir parmağı olabileceği de yüksek ihtimal.
Eğer bir gün sinemaya uyarlanırsa, Titanik ve bir çok harika deniz altı belgeselinin yönetmeni James Cameron, Avatar'da ortaya koyduğu doğa sevgisi de göz önüne alındığında harika bir yönetmen olur Sürü filmi için işte o zaman Times'ın "Yeri göğü inleten dev bütçeli bir film gibi" yorumundaki "gibi" yi kaldırabiliriz.

ESRA KADIOGLU 
 16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 46 günde · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba 1K dostlarım :) Kitap 800 sayfadan fazla ve puntolar ufak. 45 günde okuyabildim. Ama iyi ki de okudum. Çok uzun zamandır kütüphanemde bitmesin diye sakladıklarımdandı. İnsanoğlunu var olduğundan beri din, dil, ırk, kadın, erkek, çocuk demeden birbirine kıyıyor. Doğaya doğada yaşayan canlılara yaptıkları için ise söyleyebilecek söz bile yok. İşte bu kitap doğanın insanlara karşı verdiği mücadele. Yazar çok güzel bir dille anlatmış. Macera kitabı olarak değil, belgesel misali okudum. Deniz canlıları ve mücadeleleri ile ilgili bir sürü şey öğrendim. Ama tek başına yapılan katliamları durdurmaya maalesef yetmiyor. Bilinçlenmemiz, 1 dk olsun düşünmemiz için mümkün olduğu kadar kişiye okutmamız gereken kitaplardan biri. Sevgiyle kalın.

M. 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Yeri göğü inleten dev bütçeli bir film gibi!" kitap bunu kesinlikle kanıtlıyor. Kitabı bitirdiğimde derin derin nefes aldığımı hissettim. :)
Kitabın orjinal baskısının bin küsür sayfa olduğunu okumuştum bir yerde. Herhalde onbinlerce sayfa olsada; böyle bir kitap asla heyecanını yitirmez. Süper bir bilimkurgu eseri.Kitabı okuduktan sonra okyanuslara bakış açınız değişecek.

Özlem Yılmaz 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sayfa sayısı sizi korkutmasın Kitabı okumaya başlayınca sayfalar akıp gidiyor, ve bir de bakıyorsunuz ki kitap bitmiş. Sürükleyici ve güzel.. Ama tabi bir de artık bu kitabı okuduktan sonra doğaya ve yaşama bakışınız değişebilir. Tavsiye ederim.

cansel kıraç 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı bitirmem biraz uzun sürdü (14 gün) Bu kadar uzun sürmesinin sebebi kesinlikle kitapla alakalı değil. Yazı puntosu çok küçük olmasıydı 846 sayfa yazıyor ama bu puntolarla daha fazla sayısına tekabül ediyor. Kitabı okurken sanki film izler gibi gözümün önünde canlandı her şey. Adeta bir Hollywood filmi izler gibiydim. Kitap bilim kurgu kitabı olmasına rağmen yazar öyle bilgiler veriyor ki kafamın içinden acaba’mı dedim. Kitap kesinlikle okuduğum en mükemmel bilim kurgu kitabı. Kitap kesinlikle çok büyük bir bilgi birikimi ile yazıya dökülmüş. Kitabın kalın ve puntoların küçüklüğü gözünüzü korkutmasın, bilim kurgu sevenlerin çok beğeneceği bir kitap.

Hakan Uzun 
 18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Uzun bir kitap. Daha önce söyleyenler olsa da yinelemekte fayda var, sıkılmadan okutuyor. Kitap denizler ve okyanuslardaki anormallikleri araştıran bir grup insan etrafında dönüyor. Bu insanlar yanıtlar aradıkça daha büyük sorularla karşılaşacakları bir serüvene sürükleniyorlar. Oldukça başarılı bilimsel açıklamalar var. Şöyle ki kitabı okurken bir takım türler hakkında yepyeni bilgiler edinilebiliyor. Ben ek bilgileri, yorumları vs. sevdiğimden çok hoş karşıladım. Kitabın sıkıntısı ise betimlemelerin gereksiz uzun olması ve karakterlerin iç dünyasının gereğinden fazla irdelenmesi. Şöyle ki konu ile alakasız bir an 25-30 sayfa sürebiliyor. Bu okuma isteğini düşürüyor biraz. Ayrıca efsane Carl Sagan kitabı 'Mesaj' ile alakalı çok fazla gönderme var. Bazen dolaylı bazen direkt. Daha çok filmine gönderme yapılsa da Carl Sagan'ın bizzatı da seride övülüyor. Okyanuslara, deniz hayvanlarına, gizeme meraklı olan herkes deneyebilir. Şahsi puanım elimden gelse 8.5 olacaktı. Yukarıya yuvarlayayım dedim. Keyifli okumalar :)

Doğukan Güneş 
03 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap süper. Pegasus'a son dönemde bir miktar güvenimi yitirmiş olsam da kitap bunu oldukça toparladı diyebilirim. Bilimin kitaba yediriliş biçimi olsun anlatımı olsun oldukça güzel. Tek bir sorun var o da sayfa sayısından kar edebilmek için puntoları oldukça küçültmüş olmaları.

bahar 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir bilimkurgu...kitabın kalınlığı başta sizi ürkütebilir ama okumaya başlayınca nasıl bitirdiğinizi bile anlamayacaksınız

Lokman KAYMAZ 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · 9/10 puan

Bilim kurgunun sınırları hayal gücüne bağlı olduğ için sayısız kombinasyonu bir araya getirerek çok değişik olay örgülerini oluşturabilirsiniz. Bir kurguyu bilimsel bir zemine oturtmak ise nispeten daha zordur ve daha çok emek ve çaba gerektirir. Kitabın en sevdiğim yönü bilimsel zemine çok güzel bir şekilde oturtulmuş olması ve kurguda geçen belli olayların yaşanmış olaylarla bağlantısının başarılı bir şekilde oluşturulmuş olması. Okuyuculara tavsiyem kitapta geçen her bir karakteri ve mesleğini not altına almalarıdır. Çünkü belli bir yerden sonra bunları karıştırabiliyor veya unutabiliyorsunuz.

Ozlem Ozdemir 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdiye kadar okuduğum en etkileyici kitap. 1000 küsür sayfa olmasına rağmen uykunuzdan fedakarlık ederek elinizden bırakamayacağınız olağanüstü bir kitap. Bu kitabı 2013 yılında ilk okuduğumda kitap, hayata bakış açımı değiştirerek ilgili alanlarımda değişikliklere sebep olmuştur. Dünya ve çevre görüşünüzü değiştirecek çok iyi bir bilimkurgu kitabı. Belegesel seyreder gibi büyük bir keyifle ve heyecanla okudum.

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

Aysel Omurtak 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eğer bir şey çözdüğü sorunlardan daha fazlasını yaratıyorsa o zaman bir halt çözmüyor demektir.

Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 109)Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 109)
Evren5 
 13 Oca 12:17 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitabı senin için yazdım, çantanda taşıdığın bardak altı parçası üzerinde yazılanları düşünerek: Her şey ! ... ve deniz...

Sürü, Frank Schatzing (842 sayfalık bir kitap için ne harika bir son söz.)Sürü, Frank Schatzing (842 sayfalık bir kitap için ne harika bir son söz.)
Gökhan 
18 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sadece birkaç bin, belki de birkaç yüzyıllık bir sürede okyanusa milyarlarca ton metan yayıldı ve oradan atmosfere dağıldı. Şiddetli bir döngüydü. Metan, karbon monoksite göre otuz kat daha fazla küresel ısınma potansiyeline sahiptir. Okyanuslar dahil gezegenin dört bir yanında sıcaklık artarak hidratları çözdü ve her şey sil baştan bir daha başladı. Dünya dev bir fırına döndü."

Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 113 - Pegasus)Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 113 - Pegasus)
M. 
 06 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hayır."Greywolf gözüne giren saçını düzeltti." Hikaye hayat ve ölüm hakkında. En sonunda muhakkak ölürsün ama o ana dek hayatın belirsizlikler içindedir.İyi yada kötü bir hayat yaşayabilirsin fakat kendi kaderini belirleyemezsin,bu daha büyük güçlerin tasarrufundadır.Eğer doğayla uyum içinde yaşarsan seni iyileştirir,onunla mücadele edersen seni yok eder.Ama esas önemli nokta şu; doğayı kontrol edemezsin o seni kontrol eder."

Sürü, Frank SchatzingSürü, Frank Schatzing
M. 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanlık bir tesadüfün ürünüdür.Varlığımızı kozmik bir kazaya borçluyuz.Dev bir meteorit Dünya'ya çarptı ve dinozorları yok etti. Bu olay olmasaydı, belki şuan da zeki dinazor soyları gezegende uygarlık kuracaktı veya belki sadece sıradan ama bugünden farklı hayvanlar yaşayacaktı. Herhangi bir mantığın değil, bizim evrimimizi kayıran doğal koşulların sayesinde varız. Kambriyenin başından beri, çok hücreli yaşamın önündeki milyonlarca olası gelişimin, belki sadece bir tanesi insanların ortaya çıkmasına imkan verebilirdi"

Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 641)Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 641)
Aysel Omurtak 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnzivanın tartışılmaz avantajları vardı. Zaman değerliydi ve tek başına olmak bu zamanı tamamen kendine harcayabileceğin anlamına geliyordu. Eğer kendi içinizi dinleyebilirseniz, en sıra dışı şeyleri duyabilirdiniz.

Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 795)Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 795)
Gökhan 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bazen dünyadaki güzellikler için yapılacak en iyi şey, onların yanlış ellere düşmemesini garanti altına alnaktı."

Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 787 - Pegasus)Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 787 - Pegasus)
Aysel Omurtak 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir cevap her zaman arayışın sonudur. Belki de varoluşumuzun yalnızlığı ile ıstırap çekiyoruzdur, doğanın hilkat garibesi olduğumuz fikriyle, türümüzün tek örneği olmakla. Ya da belki orada hiç kimsenin olmadığını kanıtlamaya çalışıyoruzdur, böylece ayrıcalıklı konumumuza kurulabiliriz... kendimizi aldatmayalım... Başka akıllı yaşam formları ile gerçekten ilgilenmiyoruz. Onların varlığının bizim için ne anlama geldiğini bilmek istiyoruz... Sanırım sadece bir anlam arıyoruz.

Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 43)Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 43)
Gökhan 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Okyanusun gerçek efendileri aslında köpek balıkları, balinalar ve dev kalamarlar değil, sonsuz sayıdaki mikroskabik organizmalardı. Sadece bir litrelik deniz yüzeyi suyunda yaklaşık olarak birkaç milyar virüs, bir milyar bakteri, beş milyon hayvansal tekhücreli ve bir milyon alg bir arada bulunuyordu."

Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 600 - Pegasus)Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 600 - Pegasus)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız