8,8/10  (47 Oy) · 
79 okunma  · 
41 beğeni  · 
3.107 gösterim
Hishuk ish ts'awalk
Her şey birdir…
Tek bir bütünün parçalarıyız
Biz ve Onlar

Her şey Peru sahilinde bir balıkçının kaybolmasıyla başlar. Ardından Norveçli petrol arama şirketlerinden uzmanlar, deniz tabanının daha önce görülmemiş bir solucan türüyle kaplandığını keşfederler. Bu sırada Britanya Kolumbiyası sahili boyunca balinaların saldırganlaşmaya başladığı yönünde haberler gelir. Birbiriyle bağlantısız gibi görünen bu olaylar silsilesi tesadüf olmak için fazla sıradışı olunca çeşitli çevrelerden bilim insanları bu işin peşine düşer. Ancak bilinenler, buzdağının yalnızca görünen kısmını oluştururken, gezegen büyük bir kaosun eşiğine sürüklenmektedir.

"Sürü'yü okurken dünya yıkılsa fark etmeyeceksiniz."
-Die Welt-

"Satış rekorları kıran bir kitap… Tatil güneşi ne kadar sıcak olursa olsun tüyleriniz ürperecek. Tadını çıkarın."
-Evening Standard-

"Bu nefes kesici romanı okuduktan sonra denizlere çok farklı bir gözle bakacaksınız."
-Focus-

"Nefes almak için yüzeye çıkacağınızdan kuşkuluyum."
-Contra Costa Times-

"Hızlı akan temposu, ilginç ve gerçekçi karakterleriyle insanı içine çeken bir roman. Büyüleyici. Bu kitabı okurken kendimi kaptırdım, sonuna kadar da diken üstündeydim."
-Peter Constantine-

"Frank Schätzing'in romanını okuyanlar toprağın her bir santimetrekaresini öpmek isteyecek ve su gördüğü yerde kaçacaktır."
-Die Zeit-

"Sürü'yle birlikte Frank Schätzing Alman kurgusunu uluslararası bir seviyeye taşıyor."
-Süddeutsche Zeitung-

"İnanılmayacak kadar güzel bir kitap. Denizlerin biyolojik çeşitliliğiyle ilgili Jaws'tan beri gördüğüm en sürükleyici gerilim. İlginç biyologlar, seksi insanlar, içlerinde saf kötülük barındıranlar ve genler üzerinde oynayan ama yanlış anlaşılan bilim insanları… hepsine bayıldım."
-Dr. James Mallet, Biyolojik Çeşitlilik Profesörü-

"Heyecan dolu bir ekolojik gerilim."
-Financial Times-

"Schätzing, kendi geniş hayal gücüne dayanan bir hikâye anlatıyor olabilir ama yazarken destek aldığı araştırmasının temelleri kesin gerçeklerde yatıyor. Büyüleyici."
-Herald Sun, Avustralya-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  848
 • ISBN:
  9786053436539
 • Orijinal Adı:
  Der Schwarm
 • Çeviri:
  Anıl Bilge, Damla Özlüer Meriç
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan 
 18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sürü yaklaşık 3 yıl önce keşfettiğim ama baskısı tükendiği için okuyamadığım bir kitaptı. Eylül (2015) ayında yeni baskısı çıkar çıkmaz alıp okudum tek kelimeyle muhteşemdi.
Kitap, Times'ın kitap kapağında da yer alan; "Yeri göğü inleten dev bütçeli bir film gibi" yorumunu fazlasıyla hak ediyor. Kitabın başından sonuna kadar heyecan ve merak duygusu hiç eksilmiyor. Sayfaları çevirdikçe doğaya, okyanuslara, tüm deniz canlılarına karşı bakış açınız değişiyor.
Frank Schatzing bir çok teknik bilgiyi konuya o kadar güzel yedirmiş ki sıkılmadan daha önce bilmediğiniz bir çok konu hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Ders niteliğinde bir kitap desek yanlış söylemiş olmayız.
Yazara da ilk kitabı olmasına rağmen böyle harika bir iş ortaya koyduğu için şapka çıkartmak lazım.
Kitabı okurken sık sık "Andy Weir'ın Marslı romanı yazıldıktan 1 yıl sonra sinemaya uyarlanmışken, (eleştirmek için söylemiyorum Marslı da okuduğum ve çok beğendiğim bir kitap) 11 yıl önce yazılmasına rağmen böyle bir kitap neden sinemaya uyarlanmamış" diye düşündüm. Başta petrol şirketleri olmak üzere denizleri ve okyanusları sömüren dev şirketlerin bunda bir parmağı olabileceği de yüksek ihtimal.
Eğer bir gün sinemaya uyarlanırsa, Titanik ve bir çok harika deniz altı belgeselinin yönetmeni James Cameron, Avatar'da ortaya koyduğu doğa sevgisi de göz önüne alındığında harika bir yönetmen olur Sürü filmi için işte o zaman Times'ın "Yeri göğü inleten dev bütçeli bir film gibi" yorumundaki "gibi" yi kaldırabiliriz.

ESRA KADIOGLU 
 16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 46 günde · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba 1K dostlarım :) Kitap 800 sayfadan fazla ve puntolar ufak. 45 günde okuyabildim. Ama iyi ki de okudum. Çok uzun zamandır kütüphanemde bitmesin diye sakladıklarımdandı. İnsanoğlunu var olduğundan beri din, dil, ırk, kadın, erkek, çocuk demeden birbirine kıyıyor. Doğaya doğada yaşayan canlılara yaptıkları için ise söyleyebilecek söz bile yok. İşte bu kitap doğanın insanlara karşı verdiği mücadele. Yazar çok güzel bir dille anlatmış. Macera kitabı olarak değil, belgesel misali okudum. Deniz canlıları ve mücadeleleri ile ilgili bir sürü şey öğrendim. Ama tek başına yapılan katliamları durdurmaya maalesef yetmiyor. Bilinçlenmemiz, 1 dk olsun düşünmemiz için mümkün olduğu kadar kişiye okutmamız gereken kitaplardan biri. Sevgiyle kalın.

M. 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 10/10 puan

"Yeri göğü inleten dev bütçeli bir film gibi!" kitap bunu kesinlikle kanıtlıyor. Kitabı bitirdiğimde derin derin nefes aldığımı hissettim. :)
Kitabın orjinal baskısının bin küsür sayfa olduğunu okumuştum bir yerde. Herhalde onbinlerce sayfa olsada; böyle bir kitap asla heyecanını yitirmez. Süper bir bilimkurgu eseri.Kitabı okuduktan sonra okyanuslara bakış açınız değişecek.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı bitirmem biraz uzun sürdü (14 gün) Bu kadar uzun sürmesinin sebebi kesinlikle kitapla alakalı değil. Yazı puntosu çok küçük olmasıydı 846 sayfa yazıyor ama bu puntolarla daha fazla sayısına tekabül ediyor. Kitabı okurken sanki film izler gibi gözümün önünde canlandı her şey. Adeta bir Hollywood filmi izler gibiydim. Kitap bilim kurgu kitabı olmasına rağmen yazar öyle bilgiler veriyor ki kafamın içinden acaba’mı dedim. Kitap kesinlikle okuduğum en mükemmel bilim kurgu kitabı. Kitap kesinlikle çok büyük bir bilgi birikimi ile yazıya dökülmüş. Kitabın kalın ve puntoların küçüklüğü gözünüzü korkutmasın, bilim kurgu sevenlerin çok beğeneceği bir kitap.

Özlem Yılmaz 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sayfa sayısı sizi korkutmasın Kitabı okumaya başlayınca sayfalar akıp gidiyor, ve bir de bakıyorsunuz ki kitap bitmiş. Sürükleyici ve güzel.. Ama tabi bir de artık bu kitabı okuduktan sonra doğaya ve yaşama bakışınız değişebilir. Tavsiye ederim.

Küçük Mucizelerim 
21 Haz 15:11 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap için söylenecek her yorum basit kalacak. Okurken emin olun suyun yüzeyine çıkmak için kendinizi çırpınırken bulacaksınız. Yazar resmen bir filmi, satır satır yazmış. Kitap kalın olabilir ama sayfaların nasıl sol tarafa doğru çoğaldığını hissetmeyeceksiniz. Okurken o kadar çok şey öğreniyorsunuz ki. İlk defa bu yaz denize girerken korkacağım sanırım.

Hakan Uzun 
 18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Uzun bir kitap. Daha önce söyleyenler olsa da yinelemekte fayda var, sıkılmadan okutuyor. Kitap denizler ve okyanuslardaki anormallikleri araştıran bir grup insan etrafında dönüyor. Bu insanlar yanıtlar aradıkça daha büyük sorularla karşılaşacakları bir serüvene sürükleniyorlar. Oldukça başarılı bilimsel açıklamalar var. Şöyle ki kitabı okurken bir takım türler hakkında yepyeni bilgiler edinilebiliyor. Ben ek bilgileri, yorumları vs. sevdiğimden çok hoş karşıladım. Kitabın sıkıntısı ise betimlemelerin gereksiz uzun olması ve karakterlerin iç dünyasının gereğinden fazla irdelenmesi. Şöyle ki konu ile alakasız bir an 25-30 sayfa sürebiliyor. Bu okuma isteğini düşürüyor biraz. Ayrıca efsane Carl Sagan kitabı 'Mesaj' ile alakalı çok fazla gönderme var. Bazen dolaylı bazen direkt. Daha çok filmine gönderme yapılsa da Carl Sagan'ın bizzatı da seride övülüyor. Okyanuslara, deniz hayvanlarına, gizeme meraklı olan herkes deneyebilir. Şahsi puanım elimden gelse 8.5 olacaktı. Yukarıya yuvarlayayım dedim. Keyifli okumalar :)

Doğukan Güneş 
03 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap süper. Pegasus'a son dönemde bir miktar güvenimi yitirmiş olsam da kitap bunu oldukça toparladı diyebilirim. Bilimin kitaba yediriliş biçimi olsun anlatımı olsun oldukça güzel. Tek bir sorun var o da sayfa sayısından kar edebilmek için puntoları oldukça küçültmüş olmaları.

bahar 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir bilimkurgu...kitabın kalınlığı başta sizi ürkütebilir ama okumaya başlayınca nasıl bitirdiğinizi bile anlamayacaksınız

Nuray Durmuş 
24 May 19:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sürü, dünyanın farklı yerinde deniz ve okyanuslarda yaşanan bazı ilginç olaylarla başlıyor.
Güney Amerika'da Portekiz savaşçısı, Lond Island kıyılarında milyarlarca beyaz yengecin karaya çıkması, Avustralya'da kutu denizanası, Norveç'te kıllı soluncanlar ve Batı Kanada'da katil balinalar.
Dünyanın dört bir yanında ortaya çıkan mutasyona uğramış türler...
Bana göre üzerinde ciddi emek olan ve özenle yazılmış bir kitaptı.
Okyanusta yaşayan farklı türler hakkında pek çok bilgi barındırmakta.
Denizlerin kirlenmesi sonucu dünya üzerinde birçok şeyin nasıl değişebileceği, çevreye verdiğimiz zararın nelere yol açabileceğini gözler önüne seren harika bir romandı.
Kitap zihnimde öyle bir yer etti ki, denize ve deniz canlılarına aynı gözle bakar mıyım bilmiyorum.

2 /

Kitaptan 55 Alıntı

"Kimse soruna bir çözüm üretemiyor ama herkes bir diğerinin yanlış düşündüğüne inanıyordu. Başıbozuklar için kusursuz bir ortamdı."

Sürü, Frank SchatzingSürü, Frank Schatzing
Bツşra 
 19 Ağu 13:04 · Kitabı okuyor

"Tabii ki doğadan korkacaksın ama o en azından seni yakalamaya veya tuzağa düşürmeye çalışmaz. Bunu sadece insanlar yapar."

Sürü, Frank SchatzingSürü, Frank Schatzing
Küçük Mucizelerim 
25 May 10:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bilim mucizevi bir şey ve insanlar onunla harikalar yaratıyor.

Sürü, Frank SchatzingSürü, Frank Schatzing

"Acı, hareketlerini ve düşüncelerini etkiliyordu. Kendini çaresiz, karamsar ve her türlü tatsızlığın merhametine terk edilmiş hissediyordu."

Sürü, Frank SchatzingSürü, Frank Schatzing

"Hishuk ish ts'awalk"
"...'Her şey birdir.' Eğer ırmağa bir şey olursa bu insanları, hayvanları ve denizi etkiler... Eğer bir şey değişirse her şey değişir."

Sürü, Frank SchatzingSürü, Frank Schatzing
Aysel Omurtak 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eğer bir şey çözdüğü sorunlardan daha fazlasını yaratıyorsa o zaman bir halt çözmüyor demektir.

Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 109)Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 109)

"...Canavarlar insanların en sevgili oyuncağı olmuş ve bilimin peluş oyuncakları haline gelmişti.
Biri hariç.
O, hepsinin en kötüsüydü. En mantıklı zihne bile korku salardı. Karanın üzerini silip süpürmek için denizden yükselir, ölüm ve yıkım getirirdi. İsmini, açık denizde dehşetinden kurtulup, köylerine döndüklerinde mahvolmuş evlerini, ölen ailelerini bulan Japon balıkçılara borçluydu. Ona verdikleri ismin anlamı "Limandaki dalga" idi. Liman için Tsu, dalga için nami.
Tsunami. "

Sürü, Frank SchatzingSürü, Frank Schatzing

"Yapacak en iyi şey ne, diye sordu kendi kendine, eğer daireler çizmeye başladıysan? Döngüyü kır. Tekrar yola girmek için ne gerekiyorsa yap. Başkalarına bakmanın bir faydası yok. Kendine bak. Sıradışı bir şey yap.
Ama ne?"

Sürü, Frank SchatzingSürü, Frank Schatzing

"...gövdesi suda dimdik asılı kalmış yavaşça dibe batıyor sonra yeniden yavaşça yukarı çıkıyordu. Pek çok deniz memelisi böyle dinlenirdi. Her birkaç dakikada bir yarım-uykularında yüzeye yükselir, nefes alır ve uyuklarken tekrar aşağı batarlardı. Olağanüstü bir şekilde, hiçbir zaman beş ya da altı dakikadan fazla uyumuyorlardı ama küçük kestirmeler toplama ekleniyordu."

Sürü, Frank SchatzingSürü, Frank Schatzing