Adı:
Limit
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
1248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053430544
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Limit
Çeviri:
Firuzan Gürbüz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Sürü 'nün yazarindan

Gerilimin, maceranin ve bilimkurgunun limitlerini zorlayan bir roman

Yıl 2025. Dünyanın en ünlü, en başarılı, en zengin işadamları, sanatçıları ve medyatik yüzleri dev bir otelin açılışı için Ay'a davet edilirler. Daveti veren kişi, Helyum-3 adlı yeni ve çevreci bir enerji kaynağını NASA'nın yardımıyla Ay'dan Dünya'ya taşımayı başaran ve böylece petrolü tahtından indiren Julian Orley'dir.

İdealist Orley'nin, yeni bir geleceğin habercisi olan bu girişimi tahmin edileceği gibi dengeleri altüst eder, pek çok kişi ve ülkeyi öfkelendirir. Geçmişin petrol bağımlısı, başarılı ve elit yöneticileri artık her türlü kötülükten medet uman insanlar haline gelir. Ay'ı ve Dünya'yı cehenneme çevirecek şeytani planlarını, gözünü kırpmadan adam öldüren psikopat Çinli bir katile havale ederler.

Yalnız önlerinde küçük bir engel vardır: Dünyalar güzeli, muhalif Çinli kız Yoyo ve melankolik siber dedektif Owen Jericho.

"1248 sayfa: Bu, bir yazar için meydan okuma. Schätzing'in romanında tasarladığı mahşer senaryoları öylesine gerçekçi ki, insan ürperiyor."
Carsten Hansen, Literaturtest

"Limit başka hiçbir yazarın cesaret edemeyeceği kadar zor, bilimsel ayrıntılar içeren ve heyecan dolu bir bilimkurgu romanı."
Frankfurter Allgemeine Zeitung

"Schätzing, Sürü adlı romanından sonra 'limit'leri zorluyor. 1248 sayfalık yeni romanı saf bir bilimkurgu, nefes kesen bir aksiyon ve katıksız bir nostaljiyle dolu."
Der Spiegel
1248 syf.
·16 günde·10/10 puan
Uzay yalnızlıktır. Düşünmenin, fikirlerin, sahtesinin gerçekleşemeyeceği bir yerdir. Sözler ağızdan çıkarken, herkesi etkileyebilecek bir yapıdadır. David Bowie'nin kurgu karakteri astronot Binbaşı Tom da böyle bir kişilikte sanki. Meşhur şarkısı Space Oddity'de yer edindi. Bu şarkıda Tom Major şöyle anlatılır: Aldığı emir sonucu uzay aracından çıkar ve kablosu kopar, uzay boşluğuna sürüklenir. Son sözleri ise şu olur:

Ve yıldızlar bugün çok farklı görünüyor
Yüz bin mil geçmeme rağmen
Hala ayakta hissediyorum
Ve sanırım uzay gemim nereye gideceğini biliyor
Karıma onu çok sevdiğimi söyle... biliyor o

İşte burada teneke kutumla yüzüyorum
Aydan uzaklarda
Gezegen dünya mavi
Ve yapabileceğim hiçbir şey yok

Yapabileceğim hiçbir şey yok... Evet ne kadar duygusal bir cümle. İçinde her şeyi barındırıyor: Büyük bir aşk, çaresizlik, yapayalnızlık, hüzün, birazda rahatlama, nötr bir sevinç... Yani tarifi yok. Ne dersek boş.

Eser hakkında biraz bilgi verecek olursak, bildiğimiz üzere Alman yazar Frank Schatzing, Sürü adlı romanı ile büyük bir beğeni toplamıştı. Okyanuslarda geçen adrenalin dolu bir macera ile herkesin aklını başından almıştı adeta. Ardından yazdığı romanlarıyla da yoluna durmadan devam etti. Limit de bunlardan biriydi. Gerçekten işini sağlam yapan bir yazar. Kitap puntoları küçük yazılmış, galiba eser çok kalın olmasın diye. Normal şartlarda 1700 sayfalık gibi olur.
İlk başlarda biraz durgun geçiyor fakat bu durgunluğu maceranın uzunluğuna bağlıyorum. Julian Orley adında zengin bir iş adamı, Helyum-3 adlı bir enerji kaynağının peşindedir. Fakat Ay'da bulunan bu madenin çıkarılması ve işlenmesi epey zahmetlidir. Bunun için Ay'a üs kurar. Tabii bu madenin çıkarılması petrolün şöhretini etkiler. Elbette bu duruma Dünyadaki para babaları pek sıcak bakmaz. Ortaya bir Çinli katil çıkar. Dedektif Owen Jericho da bu maceraya katılır. Ve işler içinden çıkılmaz hale dönüşür.

Kesinlikle süper bir yazar. Sürü olsun, Limit olsun, mükemmel bir bilgi kaynağı, akla hayale gelmeyecek cümleler, beyinleri şoke edecek fikirler. Doyurucu bir eser. Gerilim bazen duruyor derken bir anda canlanıyor ve sonlara doğru pimi çekilmiş bomba gibi tetikte duruyoruz. Frank'ın eserlerinin yavaş yavaş okunması taraftarıyım. Çok hızlı bir okuma kopukluğa neden oluyor. Çeviri ise fena değil. Zaten yavaşlamanın nedeni çeviri. Örneğin Limit Almancadan çevrilmiş, pek memnun kalmadım. Tarihte en başarılı olmuş bilim kurgu serisi karakteri Perry Rhodan'ın mucidi Walter Ernsting, Frank'a idol örneği olmuştur. Ayrıca Limit'in devamı var. Muhtemelen 2018 sene içinde çıkması kuvvetli. Yayın haklarının Resif'den Pegasus'a geçmesi isabetli oldu. Umarım hızlı bir şekilde yazarın diğer romanlarını çevirirler. İyi okumalar...
1248 syf.
·15 günde
Spoiler içerebilir.

Uzun yolculuklardan sonra insanın üstüne eve dönmenin inanılmaz rahatlığıyla birlikte bir yorgunluk çöker ya kitabı bitirdikten sonra bende de böyle bir etki oluştu. Malum gezmediğim yer kalmadı.

Limit'i okumak istememin bir nedeni Sürü'yü çok beğenmiş olmam olsa da, diğer ve en önemli nedeni uzaydı. İnsanın hayallerini oradan oraya sürükleyen bir ay ve yıldızlarla bezenmiş uçsuz bucaksız bir boşluk.

Kitabı sevdim, bu tabi bütün fikirlerini, her köşesini sevdiğim anlamına gelmiyor. Fakat keyifli bir yolculuktu. Schätzing yine Sürü'de işlediği konulardan biri olan petrolü ele almış. Olumlu tarafları da vardı, olumsuz tarafları da.

En çok beğendiğim detaylardan biri öngörülerdi: Belli bir kısma kadar güncel bilgiler ve sonrasında oluşan kurgu. Gerçeklerle harmanlanınca romanın içine girmek daha zevkli oluyor. Karakterlerin psikolojisi müthiş bir şekilde yansıtılmış: Xin, Hongbing, Lynn, Jericho, Finn ve daha nicesi. Bu yönden hayran kaldım. Kitap her ne kadar bilimkurgu diye geçse de politik gerilim kısmı oldukça ağır basıyordu. Böylelikle dış işler hakkında baya bilgi edindiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Yelpazesi geniş bir kitap. Uzayla ilgili detaylara değinme şekli çok hoşuma gitti; aydaki yer çekimi gibi, rüzgarların olmaması gibi, yemeklerin düzenlenişi gibi vs. Teoride bilsem de üstünde düşünmediğim detaylar.

Olumsuz kısımlarına gelecek olursam...
Hiç şüphesiz, biri, aksiyon sahnelerinin gereğinden fazla uzun tutulmasıydı. Yeter artık ne zaman bitecek bu koşuşturma dedim. Özellikle Çin'de geçen kısımlarda. Bölümler uzun olduğundan ipin ucunu bazen kaçırabiliyor insan, karakterlerin fazla ve dağınık olması da bunda etkili. Tabi sonunda her şey birleşiyor. Ama gelene kadar baya yorucuydu. Kitap yarısından sonra anca açılıyor.
Diğer bir detay; teknik bilgilerin görselliğinin daha açık anlatılmasını isterdim. Bilimkurgu kısımlarında hele hele, hayal etmekte zorlandığımı söyleyebilirim. Ayrıca buna ne gerek vardı, olmasa da olurmuş dediğim birkaç hoşuma gitmeyen ayrıntılar...

Burası spoiler olabilir: Çok fazla ölüm vardı, Bu kadarını gerçekten beklemiyordum.

Sonuç olarak ise çok güzel bağlanmış. Bitirdikten sonra 'vay be' dedim.

Herkese önerebileceğim bir kitap değil. Eğer sabırlıysanız, politikaya ilginiz varsa ve bilimkurgu seviyorsanız tavsiye ederim.
Keyifli okumalar.

Not: İncelemeyi kaydetmeden yanlışlıkla çıktığım için tekrar yazdım. Unuttuğum kısımlar vardır mutlaka. Fakat genel olarak hissettiklerim bunlar.

En önemli kısmı atlamışım. Aslında başından beri değinmek istediğim nokta buydu. Ürpertici. İnsanlar sadece dünyaya değil uzaya da büyük zararlar veriyor. Ve bu gerçekten bana korkutucu geldi.
1248 syf.
·15 günde·9/10 puan
Bu kitaba başlamak cesaret ister!
Kitaplara önyargıyla yaklaşan biri olmamama rağmen sayfa sayısını ve puntoların küçüklüğünü görünce endişelenmedim desem yalan olur. Ama başlayınca kendini okutturduğunu farkedeceksiniz.
Içeriğine gelirsek kitabı 3 bölüme ayırabiliriz. Başlangıçta Ay'a seyahat ve mevcut teknolojinin anlatıldığı giriş kısmı var. Ki bu kısım heyecan veya gerilimden çok bilim-kurgu öğelerinin ön planda olduğu kısım. Kabaca 300 sayfa kadar sürüyor. Ve önümüzdeki yıllarda teknoloji ve günlük hayatımıza etkileri adına nelerle karşılaşabileceğimizin güzel bir portresini çiziyor. Sonrasında olayın dünyada geçen kısmı başlıyor. Bu kısmı gelişme bölümü olarak düşünebiliriz. Burası aksiyon ve gerilimin daha ön planda olduğu, karakterlerin sürekli hareket halinde ve bir şeyleri çözme çabası icinde koşturduğu bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölüm birkaç yüz sayfa sürüyor tabiki. Ay'la veya kitabın genel konusuyla ilişkisi sonradan ortaya çıkmaya başlıyor. Sanki farklı bir kitabı okuyormuş hissi sayfalar geçtikçe yerini aydınlanmaya bırakıyor. Yalnız bu kopukluk, kitabın sayfa sayısı düşünüldüğünde, kitabı uzun süreye yayarak okumak isteyen okurlar için konuda ciddi manada sapma ve karışıklığa sebep olabilir diye düşünüyorum. 500 sayfa önce okuduğu bi olayla bağlantı kurmak yavaş okurlar için oldukça zor olacaktır. Bu sorun ise kitabın son 5 sayfasına ayrılan karakterler ve karakterlerin kısa özetleri şeklinde çözülmeye çalışılmis.
Ve son olarak tüm düğümlerin çözüldüğü her şeyin açığa çıktığı final bolumu geliyor. Bu kısım için söyleyecek pek sözüm yok. Güzel bağlanmış, okurun aklında soru işareti bırakmayacak şekilde sonlanıyor.  Biraz süpriz cabasi tabiki.
Özetle bilim kurgu gerilim ve aksiyon severlerin tüm isteklerini karşılayacak, uzun sayfalar boyunca sıkılmadan heyecanla okunacak bir eser var karşımızda. Sayfa sayısı gözünüzü korkutmuyorsa şiddetle okumanizi tavsiye ediyorum. Ne dersiniz? Cesaretiniz var mi?
1248 syf.
·17 günde·7/10 puan
Frank Schatzing'in ilk okuduğum kitabı Sürü'yü çok beğenmiş ve yazarın sıkı bir takipçisi olmuştum. Yaklaşık 2 yıldır da yazarın yeni kitabının çıkmasını beklemekteydim. Sonunda Limit isimli eseri Türkiye'de piyasaya çıktı ve hemen siparişimi yapıp okudum.Limit'in yorumunu yapmak için de ister istemez Sürü ile kıyaslama yapmak durumundayım. Herhalde Sürü yerine Limit'i ilk kez okumuş olsam yazarın sıkı bir takipçisi olmazdım. Çünkü kitapta sürükleyicilik pek yok ve Sürü'de yaptığı gibi yeni bakış açıları getiremiyor. Gene Sürüdeki gibi olayın felsefi boyutunu çok ele almamış Bir bilimkurgu romanı olmasına rağmen polisiye ya da aksiyon tarafı daha ağır basıyor.1230 sayfa olup da %70 polisiye-macera bir tadında geçmesi kitap okumayı bir yerden sonra sıkıcı hale getiriyor. Schatzing'in yeni bir enerji kaynağı bulunduktan sonra dünyada gelişen sosyal ve ekonomik gelişmeler konusunda yaptığı tahliller ise gayet mantıklı. Zaten Schatzing'i bu yüzden de beğeniyorum. Kitabı yazarken durup düşünüyor.
Kitap sayfası ise -sanırım kitabın 1200 küsur sayfa olmasının da etkisiyle- normalden çok daha ince. Sanırım yayınevi işin ekonomik boyutunu düşünerek sayfa kalitesini bu şekilde düşürmeye karar vermiş.
Genel olarak bilm kurgu sevenlerin hoşuna gidebileceği bir kitap.
1248 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bir başyapıt.
Sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın.
Çok renkli karakterler, muhteşem olay örgüsü.
Dünya'mızda ve Ay'da geçen siyaset ve entrika nın harmanlandığı bir görsel şölen.
1248 syf.
·51 günde·6/10 puan
Yazarın okuduğum ilk kitabı.Aslında gayet guzeldi ama sanırım benim için zamanlama yanlıştı o yuzden çok fazla uzun sürdü. Elimde diğer kitabida mevcut ama onu farklı kitaplar okuduktan sonra okumayi düşünüyorum.
1248 syf.
·42 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı henüz bitiremedim " özel güvenlik olduğum ve 16 saat mesaili çalıştığım için geç oldu biraz " ama şunu söylemek isterim ki bilimkurgu ve aksiyon filmlerini seviyorsanız bu kitap bence en iyilerden biri .. Bu arada eklemek istediğim tek şey 700 sayfadan sonra aksiyon kısmı başlıyor
1248 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10 puan
#kitapyorum
#limit
#frankschätzing
#2019
-100.kitap
#sayfasayısı 1248
#firuzangürbüz çevirmen
Merhaba arkadaşlar
Kitabımızı bitireli bir süre geçmesine rağmen çeşitli nedenlerden dolayı bu güne kadar geldik.
Alman yazarımız o kadar çok karakter koymuşki kitabin sonunda bir isim listesi oluşturmak zorunda kalmış.okuduğum ilk eseri "sürü "gibi bu eseride ufak punto olarak biraz gözlerimizin yorulmasına sebep verdi.Ama yine müthiş bir kurgu bizler ile buluştu.Zaman zaman durağanlık olsada heyecandan kitabın okunmasına hız verebiliyorsunuz.Çevresel faktörlerden sıkı kovalamaca ajan versiyonuna kadar ne ararsanız var kitapta.
Şimdi düşünüyoruz ki ayda kıymetli bir enerji madenimiz var.Ve belirli bir yüksekliğe yapılan asansör vasıtasıyla maliyeti biraz düşürüyoruz.Tabi ki bu öyle nasa ile masa ile olucak şey degil.Biliyoruz ki enternasyonel petrol devleri ancak bu finansmanı karşılayabilir.Konsorsiyumun dışında kalan biri veya birileri bu işe çomak sokmak zorunda kalabilir.Hal böyle iken bizim yatırımcımız birde aya şöyle güzel bir otel yapayim demez mi.Yalnız hepsi şu mini atom bombalarının patladığını görecektir.
2020 Kpss sorusuna geçelim
İki atom bombası nerede patlayabilir?

Hemen şıkları yazıyoruz.
A-Ay oteli
B-Abd üssü
C-Çin üssü
D-Kazı istasyonu
E-Aydaki boş bir krater
F-hiçbiri
1248 sayfa bir kitabı 5 cm lik bir baskıya nasıl sığmış anlamış değilim.çocuklugumuzun resim defterinin kopya sayfası gibiydi.kitabin bir eksisi olarak kesinlikle aklımda kalacaktır.
Kaliteli bir yayınevi de bu kitabı enaz 1600-1700 sayfa olarak basar bence.
"Sudan geldiğiniz ve yüzde 70' imiz sudan oluştuğu için suyun bizi çektiği söyleniyor. Gerçekten de sürekli olarak köklerimize dönüyoruz. Ama bu kökler gerçekten sadece suda mı?"

Mavi renk bir küre biçiminde yoğunlaşarak, simsiyah hiçlikte, bir su damlası haline geldi.
"Kökünün kaynağını ulaşmaya kalktığımızda, geçmişte çok gerilere gitmemiz gerek. Çünkü yeryüzünü üçte ikisini kaplayan ve bizi oluşturan su..." ses anlamlı bir ara verdi, "Uzaydan geldi."
" Böylece bizi sadece suya çekmekle kalmadı," diye devam etti ses. "Bakışlarımız bize kalan daha çok eski bir miras nedeniyle yıldızları çevriliyor. Geceleri gökyüzüne bakıyoruz ve kendimizi oraya rahatsız edici derecede yakın hissediyoruz; bu neredeyse açıklayamadığımız bir türlü kavuşma hasreti gibi."
Frank Schatzing
Sayfa 102 - pegasus
Keşfetmenin doğası bizim genlerimizde de izlerini bıraktı. Yukarıdaki yıldızlara bakıyor ve kendimize soruyoruz:

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Limit
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
1248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053430544
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Limit
Çeviri:
Firuzan Gürbüz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Sürü 'nün yazarindan

Gerilimin, maceranin ve bilimkurgunun limitlerini zorlayan bir roman

Yıl 2025. Dünyanın en ünlü, en başarılı, en zengin işadamları, sanatçıları ve medyatik yüzleri dev bir otelin açılışı için Ay'a davet edilirler. Daveti veren kişi, Helyum-3 adlı yeni ve çevreci bir enerji kaynağını NASA'nın yardımıyla Ay'dan Dünya'ya taşımayı başaran ve böylece petrolü tahtından indiren Julian Orley'dir.

İdealist Orley'nin, yeni bir geleceğin habercisi olan bu girişimi tahmin edileceği gibi dengeleri altüst eder, pek çok kişi ve ülkeyi öfkelendirir. Geçmişin petrol bağımlısı, başarılı ve elit yöneticileri artık her türlü kötülükten medet uman insanlar haline gelir. Ay'ı ve Dünya'yı cehenneme çevirecek şeytani planlarını, gözünü kırpmadan adam öldüren psikopat Çinli bir katile havale ederler.

Yalnız önlerinde küçük bir engel vardır: Dünyalar güzeli, muhalif Çinli kız Yoyo ve melankolik siber dedektif Owen Jericho.

"1248 sayfa: Bu, bir yazar için meydan okuma. Schätzing'in romanında tasarladığı mahşer senaryoları öylesine gerçekçi ki, insan ürperiyor."
Carsten Hansen, Literaturtest

"Limit başka hiçbir yazarın cesaret edemeyeceği kadar zor, bilimsel ayrıntılar içeren ve heyecan dolu bir bilimkurgu romanı."
Frankfurter Allgemeine Zeitung

"Schätzing, Sürü adlı romanından sonra 'limit'leri zorluyor. 1248 sayfalık yeni romanı saf bir bilimkurgu, nefes kesen bir aksiyon ve katıksız bir nostaljiyle dolu."
Der Spiegel

Kitabı okuyanlar 45 okur

  • Onur Koç
  • Fuat Ersoy
  • Filizyargan
  • Nergiz Acer
  • Magnus CHASE
  • Büşra YILDIZ
  • Halide Ardıç Yılmaz
  • Lavinia
  • Cancan
  • DENİZ KELTUŞ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (5)
9
%28 (7)
8
%24 (6)
7
%12 (3)
6
%8 (2)
5
%0
4
%4 (1)
3
%0
2
%4 (1)
1
%0