8,5/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
901 gösterim
Sürü 'nün yazarindan

Gerilimin, maceranin ve bilimkurgunun limitlerini zorlayan bir roman

Yıl 2025. Dünyanın en ünlü, en başarılı, en zengin işadamları, sanatçıları ve medyatik yüzleri dev bir otelin açılışı için Ay'a davet edilirler. Daveti veren kişi, Helyum-3 adlı yeni ve çevreci bir enerji kaynağını NASA'nın yardımıyla Ay'dan Dünya'ya taşımayı başaran ve böylece petrolü tahtından indiren Julian Orley'dir.

İdealist Orley'nin, yeni bir geleceğin habercisi olan bu girişimi tahmin edileceği gibi dengeleri altüst eder, pek çok kişi ve ülkeyi öfkelendirir. Geçmişin petrol bağımlısı, başarılı ve elit yöneticileri artık her türlü kötülükten medet uman insanlar haline gelir. Ay'ı ve Dünya'yı cehenneme çevirecek şeytani planlarını, gözünü kırpmadan adam öldüren psikopat Çinli bir katile havale ederler.

Yalnız önlerinde küçük bir engel vardır: Dünyalar güzeli, muhalif Çinli kız Yoyo ve melankolik siber dedektif Owen Jericho.

"1248 sayfa: Bu, bir yazar için meydan okuma. Schätzing'in romanında tasarladığı mahşer senaryoları öylesine gerçekçi ki, insan ürperiyor."
Carsten Hansen, Literaturtest

"Limit başka hiçbir yazarın cesaret edemeyeceği kadar zor, bilimsel ayrıntılar içeren ve heyecan dolu bir bilimkurgu romanı."
Frankfurter Allgemeine Zeitung

"Schätzing, Sürü adlı romanından sonra 'limit'leri zorluyor. 1248 sayfalık yeni romanı saf bir bilimkurgu, nefes kesen bir aksiyon ve katıksız bir nostaljiyle dolu."
Der Spiegel
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  1248
 • ISBN:
  9786053430544
 • Orijinal Adı:
  Limit
 • Çeviri:
  Firuzan Gürbüz
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cihat Özgüncü 
22 Tem 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · 9/10 puan

Bu kitaba başlamak cesaret ister!
Kitaplara önyargıyla yaklaşan biri olmamama rağmen sayfa sayısını ve puntoların küçüklüğünü görünce endişelenmedim desem yalan olur. Ama başlayınca kendini okutturduğunu farkedeceksiniz.
Içeriğine gelirsek kitabı 3 bölüme ayırabiliriz. Başlangıçta Ay'a seyahat ve mevcut teknolojinin anlatıldığı giriş kısmı var. Ki bu kısım heyecan veya gerilimden çok bilim-kurgu öğelerinin ön planda olduğu kısım. Kabaca 300 sayfa kadar sürüyor. Ve önümüzdeki yıllarda teknoloji ve günlük hayatımıza etkileri adına nelerle karşılaşabileceğimizin güzel bir portresini çiziyor. Sonrasında olayın dünyada geçen kısmı başlıyor. Bu kısmı gelişme bölümü olarak düşünebiliriz. Burası aksiyon ve gerilimin daha ön planda olduğu, karakterlerin sürekli hareket halinde ve bir şeyleri çözme çabası icinde koşturduğu bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölüm birkaç yüz sayfa sürüyor tabiki. Ay'la veya kitabın genel konusuyla ilişkisi sonradan ortaya çıkmaya başlıyor. Sanki farklı bir kitabı okuyormuş hissi sayfalar geçtikçe yerini aydınlanmaya bırakıyor. Yalnız bu kopukluk, kitabın sayfa sayısı düşünüldüğünde, kitabı uzun süreye yayarak okumak isteyen okurlar için konuda ciddi manada sapma ve karışıklığa sebep olabilir diye düşünüyorum. 500 sayfa önce okuduğu bi olayla bağlantı kurmak yavaş okurlar için oldukça zor olacaktır. Bu sorun ise kitabın son 5 sayfasına ayrılan karakterler ve karakterlerin kısa özetleri şeklinde çözülmeye çalışılmis.
Ve son olarak tüm düğümlerin çözüldüğü her şeyin açığa çıktığı final bolumu geliyor. Bu kısım için söyleyecek pek sözüm yok. Güzel bağlanmış, okurun aklında soru işareti bırakmayacak şekilde sonlanıyor.  Biraz süpriz cabasi tabiki.
Özetle bilim kurgu gerilim ve aksiyon severlerin tüm isteklerini karşılayacak, uzun sayfalar boyunca sıkılmadan heyecanla okunacak bir eser var karşımızda. Sayfa sayısı gözünüzü korkutmuyorsa şiddetle okumanizi tavsiye ediyorum. Ne dersiniz? Cesaretiniz var mi?

kitap_okuru 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · 51 günde · 6/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı.Aslında gayet guzeldi ama sanırım benim için zamanlama yanlıştı o yuzden çok fazla uzun sürdü. Elimde diğer kitabida mevcut ama onu farklı kitaplar okuduktan sonra okumayi düşünüyorum.

Ediz Özatik 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir başyapıt.
Sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın.
Çok renkli karakterler, muhteşem olay örgüsü.
Dünya'mızda ve Ay'da geçen siyaset ve entrika nın harmanlandığı bir görsel şölen.

Kitaptan 29 Alıntı

M. 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan soyu ilginçti. Ay'a uçuyor ve çocukların ırzına geçiyordu.

Limit, Frank Schatzing (Sayfa 88)Limit, Frank Schatzing (Sayfa 88)
M. 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya başına buyruk değildi. Plansız değildi. Her şeyin bir anlamı olması gerekiyordu. Anlamın bittiği yerde çılgınlık başlardı.

Limit, Frank Schatzing (Sayfa 856)Limit, Frank Schatzing (Sayfa 856)

Ne kadar fazla silah kullanırsanız ne kadar yüksek duvar örerseniz ne kadar mükemmel işkence yaparsanız, iktidarsızlığınızı o denli ortaya koymuş olursunuz.

Limit, Frank SchatzingLimit, Frank Schatzing
M. 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Silahını başkasının üzerine doğrultan biri, korkuyor demektir.

Limit, Frank Schatzing (Sayfa 547)Limit, Frank Schatzing (Sayfa 547)
M. 
01 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birbirimize karşı silaha ihtiyacımız yok, hepimizi kurtaracak bir silaha ihtiyacımız var.

Limit, Frank Schatzing (Sayfa 278)Limit, Frank Schatzing (Sayfa 278)
M. 
02 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar rüya veya kâbus görüyor, yaşıyor ve ölüyordu.

Limit, Frank Schatzing (Sayfa 429)Limit, Frank Schatzing (Sayfa 429)
M. 
01 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstatistik ortalamaya göre her 26 bin yılda bir küresel bir felaket oluşuyor. Tam olarak ne kadar yıkıcı olacağı, isabet edecek olan cisme bağlı. 75 metre çapındaki bir asteroit, 1000 Hiroşima bombasının patlama gücüne denktir. İki kilometreyi aşan her şey dünya çapında bir kış etkisi yaratabilir ve insanlığın devamını engelleyecek durumdadır.

Limit, Frank Schatzing (Sayfa 277)Limit, Frank Schatzing (Sayfa 277)
M. 
 02 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya üzerindeki insanlar neye sahip olduklarının farkında değiller. Belki de pek çoğu onu terk edip sonra tekrar geri dönme şansına sahip olamadığı içindir.

Limit, Frank Schatzing (Sayfa 435)Limit, Frank Schatzing (Sayfa 435)
3 /