Taksitle Ölüm

7,4/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.220 gösterim
“Kitap nihayet yayımlanıyor. Biçeminden haberdarsınız zaten
- bu, Yolculuk’tan çok daha ötesi.”
L.-F. Céline’den J. Garcin’e mektup, 21 Nisan 1936

Fransız yazar Louis-Ferdinand Céline’in ikinci romanı olan Taksitle Ölüm, Gecenin Sonuna Yolculuk’tan dört yıl sonra, 12 Mayıs 1936’da yayımlandığında eleştirmenler tarafından kıyasıya eleştirilmiş, günümüzdeyse birçok yorumcu tarafından Céline’in gerçek başyapıtı olarak kabul edilmiştir.
Céline, yer yer otobiyografik anlar da içeren bu romanında, hayatını büyük bir yokoluşa adamış Ferdinand’ın hikâyesini anlatıyor. Paris sokakları, pasajlar, tezgâhtarlar, kuyumcular, hayat kadınları, uçan balonlar, tuhaf bilimsel fikirler, sinir krizleri, kayıtsızlık ve hiçlik de cabası…
Yayımlanışından tam 81 yıl sonra Türkçeye ‘‘bulaştırılan’’ Taksitle Ölüm küfürbaz, asi, provokatif, müptezel, haz düşkünü, sınır ihlali yapan, kaotik bir metin.
Hayatta dikiş tutturamayanların, dahası tutturmak istemeyenlerin başucu kitabı…
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2017
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9789750840876
 • Çeviri:
  Simla Ongan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
DESTİNA ÖYKÜ 
04 Kas 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Louis-Ferdinand CELINE – Taksitle Ölüm

Céline hakkında yorum yapmanın haddim olmadığını düşünsem de dilim döndüğünce yorum yapmaya çalışacağım. Bu ne kadar güzel bir üslup, bu ne kadar güzel bir anlatım. ‘’Taksitle Ölüm’’ kitabı öncesi ‘’Gecenin Sonuna Yolculuk’’ kitabını 2 defa okumuş biri olarak ‘’Taksitle Ölüm’’ benim açımdan bir nebze düşük seviyede kalsa da bu eseri okurken ‘’Gecenin Sonuna Yolculuk’’ kitabının izlerini azaltmaya ve düşünmemeye odaklandım ve bu harika başyapıttan inanılmaz keyif aldım ve edebi doyuma ulaştım.

Fakat benden nacizane bir okur tavsiyesi, imkanınız varsa önce ‘’Taksitle Ölüm’’ eserini okuyunuz devamında da ‘’Gecenin Sonuna Yolculuk’’ eserini. O zaman çok daha derin bir etki ile yola devam edeceğinizi düşünmekteyim.

Artık temennilerimden biri şudur ki; ben ölmeden önce Louis-Ferdinand Céline'e ait bir eser daha dilimize çevrilsin ve okuma şansına sahip olalım. Céline kesinlikle benim kutsal yazarım..

‘’Taksitle Ölüm’’ eseri 81 sene sonra dilimize çevrildi. Umarım ki diğer eserleri için bu kadar uzun süre beklemek zorunda kalmayız. Ayrıca enfes çevirisi için Simla Ongun’a da teşekkür etmek gerektiği fikrindeyim.

Bir çok usta kalem bu eser için harika yorumlar yapmıştır. Harika bir başyapıt ile yeniden karşı karşıyayız.

Kitaba başlamadan önce Yiğit Bener’in yazmış olduğu önsözü sindire sindire mutlaka okumalısınız. Heyecan daha o satırlarda iken başlıyor çünkü. Unutmayınız ki; Yiğit Bener, ‘’Gecenin Sonuna Yolculuk’’ eserinin çevirmenliğini yapmış ve 2002 yılında ‘’Dünya Çeviri Ödülü’’ ne layık görülmüştür ve almıştır.

‘’Taksitle Ölüm’’ eserine değinecek olursak; bir hayat ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi, diyebilirim.
Celine yine farkını ortaya koymuş ve baş döndürücü bir esere imzasını atmıştır.

Taksitle Ölüm, çok daha cüretkar, çok daha sade. Roman dilinin bilindik sınırlarının çok çok ötesinde. Daha başlangıcında ‘’Gecenin Sonuna Yolculuk’’ kitabına atıfta bulunuyor. Ölüm başlayan ölüm bitiyor. İki eseri birbirine ruh yapıyor.

Otobiyografi tarzında yazılmış nadide bir roman, ‘’Taksitle Ölüm’’. Okumayanın çok şey kaybedeceği bir başyapıt.

Céline bu eseri yazdığı yıllarda iki yıl arayla iki acı ölüm yaşıyor. Eseri de şekillendiren bu ölümlerdir. İlk ölüm, babası Fernand Destouches’tir. Bu ölüm ile yetim kalır. Yetemez yani kendine. Diğer ölüm ise babası yerine koyduğu Raoul Marquis’tir. İflah olmaz bu acı ölümlerden sonra Celine.

Doğru bir karakter, düzgün bir birey olma savaşı verirken olayların ne denli akıl almaz yerlere ulaştığını anlatır eserinde. Verilen bütün çabalar sonuçsuz bir sonla biter. Her defasında olmuşluk ile olmamışlık arasına sıkışıp kalır Ferdinand… Ferdinand… Selam olsun sana…

Herkese keyifli okumalar edebiyat sever güzel insanlar.

Yaşamı dans ettirecek kadar müziğimiz kalmamıştır içimizde, işte bu.
... Peki dışarıda nereye gidilebilir ki, soruyorum size, içinizde yeterli miktarda çılgınlık kalmamışsa? Gerçek, bitmek bilmeyen bir can çekişmedir.

M. ϜϓſϞ ^-^ 
 18 Mar 18:08 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Ben Ferdinand'ı seviyorum. Yolculuk'u iki kez okumuş, hayatımın ilerleyen yıllarında tekrar tekrar okuyacak kadar seviyorum. Ama itiraf etmeliyim ki Taksitle Ölüm'de, Yolculuk'tan aldığım lezzeti alamadım. Sanırım beklentiyi yüksek tuttum.
Kitap tamamen kötü değil elbette, Yolculuk'un aksine, yazarımız çocukluk ve ergenlik dönemini anlatmış, o kendine has üslubuyla. Hiç sevmediği babasını, çok sevdiği annesini. Sorunlu geçirdiği çocukluğunu.
Yazarın dikiş tutturamamaktaki uğursuzluğu çocukluğundan geliyor. (Ben O'nu böyle seviyorum:))
Yinede hayatla ilgili nokta atışı tespitler, her şeyi alaya alan cümleler için bile okunur bu kitap.

Etem UÇMAK 
20 Ara 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Yayımlanışından tam 81 yıl sonra Türkçeye ‘‘bulaştırılan’’ Taksitle Ölüm küfürbaz, asi, provokatif, müptezel, haz düşkünü, sınır ihlali yapan, kaotik bir metin.Hayatta dikiş tutturamayanların, dahası tutturmak istemeyenlerin başucu kitabı

Çelebi 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 3/10 puan

Beklentiyi yüksek tutmamakta yarar var. Gecenin Sonuna Yolculuk tadında bir eser değil bana göre. O nedenle okuyacak olanların kült eser olan Gecenin Sonuna Yolculuk u baz olarak okumamalarında yarar var. Biyografik özelliği olan bir eser.

Kitaptan 57 Alıntı

DESTİNA ÖYKÜ 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Adam hep gülümsüyordu ama sıradan bir gülümseme değildi onunki... mikrop saçıyordu."

Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 139 - Yapı Kredi Yayınları)Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 139 - Yapı Kredi Yayınları)
DESTİNA ÖYKÜ 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- Bu dünyada şefkat yok Gwendor! Hepsi masal! Tüm krallıkların sonu rüya!..

Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 34 - Yapı Kredi yayınları)Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 34 - Yapı Kredi yayınları)

Muhteşem topraklarımız, Kuzey'den Güney'e melankolik yıkıntılarla dolu değil mi? Geçmişin mağrur evleri, kibirli köşkleri, topraklarımızın süsleri, ne oldu size? Toz!

Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand CelineTaksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine

Bir kere bir şeye baktın mı. Hep hatırlamalısın! Zekanı zorlama. Her şeyi tıkayan mantığımızdır. İçgüdüye öncelik ver. gözünü diktin mi iş bitmiştir! Asla yanıltmaz seni.

Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand CelineTaksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine
DESTİNA ÖYKÜ 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her şeyden bıkılır da uyumak ve hayal kurmaktan asla.

Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 74 - Yapı Kredi yayınları)Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 74 - Yapı Kredi yayınları)
DESTİNA ÖYKÜ 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan bilince idare ediyor!... Endişe etmiyor!... Göz açıp kapayincaya kadar unutuyor insan!...

Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 387 - Yapı Kredi Yayınları)Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 387 - Yapı Kredi Yayınları)
M. ϜϓſϞ ^-^ 
16 Mar 23:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Öğrenme konusunda yetenekli değildim... Direnme konusunda iyiydim.. İnzivam hoşuma gidiyordu, giderek daha fazla... İnatçılıktı benim gücüm.

Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 228)Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 228)
DESTİNA ÖYKÜ 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bütün manyaklar aynı ... karşı konulunca buluyorlar neşelerini...

Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 518 - Yapı Kredi Yayınları)Taksitle Ölüm, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 518 - Yapı Kredi Yayınları)