Tanrı Beni Görüyor Mu?

7,2/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
501 gösterim
"Başkalarını nasıl gördüğümü biliyor musun? Nereden bileceksin ki... İnsan sadece kendi gözleriyle yanılır. Bulanık bir aşk yaşamıştım bir zamanlar. Beni yanılgılara sürüklemişti. Hayatın anlamını bulduğumu düşündürtmüştü. Sen inanmazdın, ama bir şey demezdin. Suskunluğunu hiç bölmedim o yüzden. Sen sustukça, ben insan aklının olmadığı bir yere gitmek isterdim: Dünyayı anlamlandıran bakışın olmadığı, ağaçlarının iç boşluğuma doğru büyüdüğü..."

Şehrin ve hayatın onları sıkıştırdığı köşeden kaçarak, hayal kurarak, düşünerek, mücadele ederek çıkmaya çalışan ya da çıkmak zorunda kalan bu insanlar, yazının içinden imdat istercesine sesleniyor. Görülmek, sayılmak, bilinmek için... Farklı anlatım biçimlerini araştırdığı bu kitabında Murat Gülsoy, biçare hallerimizin koridorlarında gezinmeye devam ederken, "zihnin yangın yerinden kurtarılmış parçalar"ı irkiltici, düşündürücü bir çerçeveyle sunuyor bize.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789750712371
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Klasik öyküler okumak isteyenler bu kitaptan uzak dursunlar derim:) Çünkü, yazar, yaratıcı yazarlık dersleri de veren biri ve bu kitabı muhtemelen öğrencilerine örnekler gösterebilmek için yazmış. Örneğin, aynı olay örgüsünü 3 farklı kişi açısından da öyküleştirdiği bölümler mevcut kitapta. Yazma heveslileri için yol gösterme yönü dikkate alındığında yararlı olabilir. Ancak, örnek de olsa öykü denemelerini çok mekanik bulduğumu söylemeliyim.

Halis Yıldız 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Murat Gülsoy'un öyküleri bende müthiş derece de yazma isteği uyandırıyor.Onun öykülerini sıradan bir öykü okur gibi değil adete bir okul gibi görüyorum.Çok farklı biçimlerde öyküleri var.Bu kitaptaki favori öykülerim.Bize kuş dili öğretildi ve genleşen kafka metinleri isimli öyküler oldu.

Kitaptan 1 Alıntı

“Gitmek istiyorum ama gidemiyorum. İnsanın terk edecek kimsesi yoksa gitmeninde bir anlamı olmuyor. Evden çıkarken kapıcıyla vedalaşabilcegim başka kimse olmadığını o anda fark ettim (yazarken fark ettim) vazgeçtim tabii .”

Tanrı Beni Görüyor Mu?, Murat GülsoyTanrı Beni Görüyor Mu?, Murat Gülsoy