Tennure ve Ateş Hz. Mevlana

7,3/10  (26 Oy) · 
125 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.157 gösterim
Hz. Mevlâna günümüze, asırlar öncesinden şöyle seslenmektedir: Beni çokça konuştunuz, sıkça andınız, afişlerde sözlerim sloganlaştı, ziyaretime koştunuz, andınız ancak beni anlamadınız. Anlasaydınız evlerde kavga tütmezdi, trafik ışığında geç kaldın diye cinayet işlenmezdi, yan baktın omuz çarptın diye insanlar canice bakışmazdı. Beni anlamış olsaydınız, bir elin parmakları gibi olan kardeşler terör belası ile kan kaybetmezdi. Ben "Gel" dedim, geldiniz peki gelişinizle yüreğinize ne doldurup sizde neler değişti? Cezaevleri neden tıka basa dolu? Ahlak, birlik, yardımlaşma, halden anlama masallarda kalan meziyetler olmazdı. Sahi beni gerçekten anladınız mı? Ben sizin için yanıp tutuştum, avucumda denizleri çöllerinize taşıdım, hani yetiştirdiğim güller? Beni olduğum gibi anlasaydınız. Ah anlasaydınız. Ağlatmazdınız anaları. Beni anlamış olsaydınız gökkubbe altında hoş bir sedâ bırakmanın, hoşça bakmanın mutluluğuna ermeyi o kadar kolay yakalardınız ki. Beni bir de Sinan Yağmur'un kaleminden okuyun.
Tennure ve Ateş'i Hz. Mevlâna ile yüzlerce yazılmış kitaplardan farklı kılan ömür haritasındaki bütün bilinmeyenleri kaynaklar ışığında sunarak merak edilen Mevlâna'dan maşuk Mevlâna'ya doğru bir yolculuğa çıkarmasıdır.

-Mevlâna nasıl bir babadır!
-Sosyal hayatındaki güzidelikleri neden biz gerçekleştiremiyoruz?
-Şems ne yaptı, ne eyledi de alim bir Celaleddin'i Mevlâna'laştırarak Konya'dan tüm dünyaya duyurmayı başardı!
-Şems niçin geri planda kaldı? -Mevlâna Şems dostluğunu nasıl görmeliyiz? -Mevlâna, Nasrettin Hoca ile dargın mı düştüler? -Ahi Evren Veli'yi Konya'dan kovdu mu? -Hacı Bektaş-ı Veli ile aralarında soğukluk yaşandı mı? -Yunus Emre Mevlâna tarafından dışlandı mı? -Moğollar için para karşılığı casusluk yaptığı doğru mu?
-Neden müritleri genelde mazisi suçlarla dolu tövbekârlardan ve fakirlerden oluşmaktadır? -Ana dili Türkçe iken niçin eserlerini Farsça yazdı? -Mevlâna'nın defni esnasında naaşı getirilirken vefat etmiş babasının kabirden ayağa doğru kalktığı gerçek mi,efsane mi? -Fahişelik yapan bir kadını müritliğe kabul etmesi gerçek mi?
-Mesnevisinde cinsellik ile ilgili hikayeleri anlatmakta amacı neydi? -Kimya hatunla Şems'in evliliğinde neden ısrar etti! -Oğlu Alâaddin Şems'in öldürülmesinde rol oynadı mı? -İktidarla arası nasıldı?
-Müziğe bakışı nasıldır?
(Tanıtım Bülteninden)

Hz. Mevlana'nın yaşam tarzı , anlayışları .
Hilal sena yıldırım 
21 Tem 15:27 · Kitabı okudu · 81 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Mevlanamiz gonulce zengin bir insandır. Insanlikla doludur coskundur. O candir canandir dosttur dermandir. Sevmeyenlerine bir sevgi ornegidir. Sevenlerine özlü sözdür. O gorunup duran nur, sekle bürünmüş akil, örnek aşık sapiklik budaklarinu söküp atma mucadelesi veren bir mucahiddir." Tasavvuf ilk kez okuyacaklar oncelikle tennure ve atesten baslamali once tasavvuf kavramlali ki mevlana gorus ve fikirlerini daha iyi anlayabilmek icin sinan yagmurun anlatimi sade ve akici anlamayi kolaylastiriyor sinan hocanin kitaplarindan once tasavvuf bana anlamasi cok zor gibi gelirdi ama sinan hocanin anlatim tek kelime ile "MUHTESEM" cok tesekkur ederim sinan yagmura rabbim razi olsun tasavvuf bizlere sevdigi icin.

intifa 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Felsefe dünyasının derinliği çok güzel.
Her sözü her cümleyi bilmece gibi çözmeye çalışıyorsunuz.Keyifli okumalar.

Kebelek Ruhu 
06 Ağu 21:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Inanın unuttum. Okuyali cok oldu. Zaten bu yazarin kitaplari hep birbirine benziyor.
Inanın unuttum. Okuyali cok oldu. Zaten bu yazarin kitaplari hep birbirine benziyor.

Mehmet Admış 
16 Oca 19:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mevlana, islam mutasavvıf ve düşünürü.. Tennure ve Ateş, Mevlana hakkında(hayatı) yazılmış güzel bir eser. Mevlana kimdir? Nerden gelmiştir? Nasıl Mevlana olmuştur? konularını ele alıyor.. Eğer Mevlana'yı seviyorsanız ya da kim bu adam merak ediyorsanız, akıcı, sade ve sürükleyici diliyle okuyabileceğiniz güzel bir eser..

Kitaptan 123 Alıntı

Metin Özdemir 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dert ve sıkıntıya düşmek, Allah'ı gizlice çağırmana sebep olduğundan bütün dünya malından üstündür.

Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 311)Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 311)
Metin Özdemir 
 03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mevlana'nın eşi Kerra Hatun ona dedi ki: "Mevlana keşke 400 sene yaşasaydın, alemi hakikatlerle doldursaydın..." Mevlana eşine cevap verir ki:
"Biz Firavun muyuz,Nemrut muyuz? Biz yeryüzüne çokça ikamet etmek için gelmedik, biz dünya zindanında hapsedilmişiz. Pek yakında sevgili Peygamberimizin meclisine ulaşmamız umulur. Eğer çaresizlikten ayrıcalık görevi ile vazifelendirilmemiş olsaydık an bile dünyanın toprağında oturmazdık.

Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 86)Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 86)
Hilal sena yıldırım 
13 Tem 14:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kimden kaçıyoruz kendimizden mi? Ne olmayacak sey!
Kimden kapıp kurtariyoruz. Haktan mi? Ne bos zahmet!
Kacsan kacsan nereye kadar kacacaksin ki,
Kitap buyurmuyor mu: ey insan kaçış nereye?

Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 260)Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 260)

Kimden kaçıyoruz kendimizden mi? Ne olmayacak şey!
Kimden kapıp kurtarıyoruz. Haktan mı? Ne boş zahmet!
Kaçsan kaçsan nereye kadar kaçacaksın ki,
Kitap buyuruyor mu:“Ey insan kaçış nereye?”

Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 260 - Karatay akademi yayınevi)Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 260 - Karatay akademi yayınevi)
Welat Çetintaş 
20 May 22:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Yaşlanmaktan kork, gençliğinin kıymetini bilememişsen. Unutulmaktan kork, arkanda iyi bir eser bırakmamışsan. Ölmekten kork, ölmeden önce ölmeyi becerememişsen.” Mevlana

Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 269)Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 269)
Metin Özdemir 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ayakkabının bir teki ayağa biraz dar gelirse ikisi de işe yaramaz.

Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 333)Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 333)
Hilal sena yıldırım 
22 May 14:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ask vadisinde, hicbir nisane, hic bir iz yoksa üzülmemeli; çünkü, Hakk'in lütfuyla bazen umutsuzluktan bile umutlar doğar. Ey gönül, sakin umutsuzluga düşme! Allah'tan umudun kesme ki, bazen can bahcesinde söğüt agacinin dali bile hurma verir.

Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 101)Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 101)
Hilal sena yıldırım 
04 May 12:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Cagini sarsan bu olumsuzluk ve sevgisizliktir ki, mevlana`yi illa da aşk diyen bir yola cikarmistir. Kotuculer ve kötülüğün kol gezdigi bir cagda onlarin devami bir adam olmak, onlardan biri olmak mevlana`ya agir gelmistir.

Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 23)Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 23)
Hilal sena yıldırım 
29 May 14:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Biz su üstündeki kaseyiz sanki. Suyun üstündeki kasenin gidişi. Kasenin dilegiyle degildir, suyun emriyledir, suyun dilegiyledir.

Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 145)Tennure ve Ateş, Sinan Yağmur (Sayfa 145)