Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.087
Gösterim
Adı:
Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055532093
Orijinal adı:
The Gospel of the Flying Spaghetti Monster
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Basın Yayın
Baskılar:
Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı
Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı
Pastafaryanların ve doğal olarak pastafaryanizmin kutsal kitabı en nihayet ülkemiz topraklarına da nüzul oldu. Son Peygamber (şimdilik) Henderson, Tanrımızın (uçan spagetti canavarı) sözünün Türkiye topraklarında Türkçe yayımlanmasının, cennette: striptizci kızlar ve bol köpüklü taze bira ile ödüllendireceğini tahmin ettiğini açıkladı.
-Ramen-

Hakkımızda daha çok şey okudukça, Uçan Spagetti Canavarı'nın gerçek yaratıcı olduğuna ve FSMizmin belki de gelmiş geçmiş en iyi din olduğuna daha çok ikna olacaksınız.

Devam edin. Bizi otuz günlüğüne deneyin. Eğer bizden hoşlanmazsanız, eski dininiz sizi seve seve geri kabul edecektir. Jain'ler hariç tabii, onların duyguları çok kolay incinir.
-Ramen- 
216 syf.
·1 günde
Peygamberi Bobby Henderson olan FSMizm, evrim teorisi ve akıllı tasarımın mahkemelik olmasıyla ortaya çıkmış.
Amerika’daki Dover Lisesi, biyoloji dersinde çocuklara ek kaynak olarak “Pandalar ve İnsanlar” adlı kitabı vermesi ve hatta müfredata sokulmaya çalışılması üzerine, bir grup veli mahkemeye başvurmuş. Çünkü verilen kaynak kitap; evrim teorisini reddeden, bilimsel olmayan ve üstün bir zeka tarafından tasarlanıp yaratılan canlıların aynı bugünkü halleriyle dünyaya geldiğini iddia eden bir kitapmış. Bunun üzerine Bobby, okul yönetim kurulu üyelerine bir mektup göndererek, “Ben evreni bu spagetti canavarının yarattığına inanıyorum. Bunu da diğer iki teoriyle birlikte fen dersinde okutun” demiş. Bununla da yetinmeyip şu siteyi açmış: https://www.venganza.org
Derslerde dinin getirdiği dayatmalara uymak istemeyip evrim teorisi görmek isteyen öğrenciler bu harekete katılıyor ve FSM‘yi yaymaya çalışıyor. Ve mahkemeyi kazanıyorlar.

Şüphesiz ki Pastafaryanizm, kadınlara ve barışa en çok önem veren dindir.
Bu, USC’nin bize yapmamamız gereken şeyleri söylemesiyle bile kanıtlanabilir:
“1-Benim Kutsal Makarnâvi Varlığımdan Bahsederken Gerçekten Kendini Beğenmiş Sofular Gibi Davranmamanızı Tercih Ederim. Bazı insanlar Bana İnanmıyorsa, Sorun Değil. Gerçekten, O Kadar Kibirli Değilim. Ayrıca Bu Onlarla İlgili Değil, Konuyu Değiştirmeyin.

2-Benim Varlığımı Eziyet Etmek, Hükmetmek, Cezalandırmak, Bağırsak Deşmek Ve/Veya Genel Olarak Başkalarına Kötü Dav­ ranmak İçin Bahane Olarak Kullanmamanızı Tercih Ederim. Kur­ ban İstemiyorum Ve Saflık İçme Suyunun Bir Özelliği Olabilir, İnsanların Değil

3-İnsanları Yargılamayın, Görünüşlerine Göre, Kıyafetlerine Göre, Konuşmalarına Göre Ya Da, Aman Sadece Kardeş Kardeş Oynayın, Olmaz Mı? Ah, Bir De Şunu Kaim Kafalarınıza Sokun: Kadın =İnsan. Erkek =İnsan. Aynı Şey. Biri Diğerinden Daha İyi Değil, Konu Moda Değilse Tabii. Üzgünüm Ama Modayı Kadınlara Ve Cam Göbeği île Fuşya Arasındaki Farkı Bilen Bazı Erkeklere Bahşetmiş Bulunuyorum.”

Ayrıca, kitabın içinde Uçan Spagetti Canavarı’nın varolduğuna dair birsürü kanıt bulunuyor. Cennette ise bira volkanı ve striptizci fabrikaları vaadediliyor. Ve eğer Pastafaryanizme inanırsak da, O’nun Kelâmını yaymakla görevliyiz.

Boş zamanınızda okuyabileceğiniz, “çerez” dediğimiz o kitaplardan biri. Genel olarak eğlenceliydi. İyi okumalar!
216 syf.
·1 günde·9/10 puan
Günlük hayatta görmeye alışık olduğumuz, dini ve tanrıyı kanıtlama amacıyla söylenen şeyleri ve çok daha fazlasını kendi tanrısı olan Uçan Spagetti Canavarı'na uyarlıyor yazar. Okurken gülmekten kırılmamak elde değil. Hayatınızda bir kez de olsa din fanatiği birisiyle münakaşaya girdiyseniz sizin de mutlaka çok güleceğiniz yerler olacaktır. Özellikle sayfa 89'da bulunan Bobby Büyük Soruları Yanıtlıyor bölümü efsane bu konuda.

Referansları anlamak zor olabilir. Şahsen kitabı taaa lisede almış ama şakaları anlayamadığım için bırakmıştım. Kitabı yıllar sonra elime aldığımda neden o zamanlar anlamadığımı çok iyi görüyorum. Anlaması zor bir kitap ama konuları biliyorsanız yeterince, okuması çok kolay.

Kitabı almayacaksanız ya da karar veremediyseniz, kitapçıda rast gelirseniz mutlaka sayfa 89'daki Bobby Büyük Soruları Yanıtlıyor ve 104'deki Yapmamanızı Tercih Ederim bölümlerini okuyun. Bu "dinin" sayfa 104'de geçen kuralları, şu zamana kadar karşılaştığım her dinden büyük bir farkla çok daha insancıl ve eşitlikçi. Bunun farkında olmak da insanı bir nebze üzüyor.

Yazarın 200 sayfa troll bir eser ortaya çıkaracak kadar "peygamber" sabrına sahip olduğunu düşünüyorum. Ama müteşekkirim çünkü karnım ağırana kadar güldüm. Lakin kanıtlamaları yaparken kullandığı maddeleri bırakmasını umuyorum (!)

Bu eserin çevirisini görmek yeterince zorken bir de iyi çevrilmiş olması nerdeyse imkansız gibi gözüküyordu okumadan önce. Ama yayın evini ve çevirmenleri tebrik etmek lazım her şeyiyle gayet güzel olmuş kitap.

İyi okumalar!
216 syf.
·5 günde·5/10 puan
Ciddiyeti alaşağı etmek,kafa dağıtmak ve kendi dininizi yaratmak için yeterli alt yapıya sahip olmak adına okunulabilir. Çoğu yerde kıkırdayarak okusam da bazı bölümlerde esnemekten ağladım.Ama yine de artık 'sinemizm' dinini başlatmak için bir rehberim var elimde
216 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Pastafaryanizm dininin kutsal kitabı olan bu kitap okuduğum en eğlenceli kitaplardan biriydi. Sanırım en eğlenceli kutsal kitap olma özelliğini de taşıyor. Değindiği konular, anlatım biçimi, verilen tepkiler gerçekten çok iyiydi. Okumaktan çok zevk aldım. Okurken insana eğlenceli gelmesi zaten kitabı ayrı bir kutsal kitap seviyesine çıkarıyor. Zaten hangi kutsal kitap Din Savaşlarını; "kimin görünmez arkadaşı daha iyi diye insan öldürmek" olarak tanımlar.
Jack Bohem
Jack Bohem Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı'ı inceledi.
216 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitap başından sonuna kadar ironilerle solu. Çoğunlukla komik ve eğlenceli yazmış sevgili peygamber Bobby. Ama her dini kitap gibi bunun da bir çok yeri gayet sıkıcı ilerledi. Bence baştan sona kadar okumak yerine ara ara eğlence için göz gezdirilmesi gerekiyor...
216 syf.
·Puan vermedi
Kitap bir insanın kutsal kitap yazma denemesi sayılabilir ve bunu da bol bol mizahla yapıyor. Tabii ki bunları yaparken de dinleri de mizah yoluyla eleştiriyor.
Dinlerde var olan ögeleri de doğrudan ya da dolaylı benzetmelerle mizahının konusu yapıyor bu kısmı ilgi çekici.

Okunulası, eğlenceli ve bol bol espirili kitap fakat bu espirilerin çoğu bence Z kuşağına hitap etmiyor yani beni pek güldürmedi.
216 syf.
Bugün pastafaryanlık dininin kutsal kitabını inceleyeceğiz, hatta eleştireceğiz... Bu kitap, eleştirmeye cesaret bulduğum tek kutsal kitap olma özelliğini taşımakta aynı zamanda. Bunu tabii ki de pastafaryanların sırf kitaplarını eleştirdiği gerekçesiyle insan öldürmeyen temiz siciline borçluyum. Zira bir pastafaryan sizin dininizle pek ilgilenmez. Tanrıları diğer dinlerde olduğu gibi "sırf inanmadığı gerekçesiyle" iyi insanları sonsuz cehennemle tehdit etmez. Sadist değildir anlayacağınız. "Bazı insanlar bana inanmıyorsa, sorun değil. Cidden, o kadar da kibirli değilim ben." diye buyurur. Kutsal ve mükemmel bir varlığa yakışan bir olgunlukta hareket eder.

Pastafaryanlar evrenin yaratıcısının uçan spagetti canavarı(FSM) olduğuna inanırlar, cennetlerinde bira volkanları ve seksi striptizcilerle mümin\müminelerini ödüllendirir. Bira içmek ve korsanlar-çünkü havalı bir yaşam tarzları var kabul edin- kutsal kabul edilir. Diğer kutsal kitapların aksine kadınları ezmez. Birinin diğerinden daha iyi, daha müthiş yaratıldığını falan da savunmaz ya da onların tabiriyle "Kadın kırılgan, ince, güzel bir varlıktır. Bu yüzden onu örtülere sokmalı, fıtratı gereği de erkek egemenliğine bürünmeli." diye dü-şün-mez. Feminist bir tanrıdır. Pastafaryanlık adına milyon dolarlar toplanmasına, görkemli tapınaklar, ibadethaneler yapılmasına da karşıdır. O toplayacağınız parayı daha yararlı işler için kullanabilirsiniz, der. Mesela yoksullara yardım etmek gibi. Günümüzde din adamlarının kazandığı paraları, din adı altında hibe edilen paraları da düşünecek olursanız neden hala ezilen, mağdur edilen inançlıların pastafaryanlar olduğunu anlayabilirsiniz.

Pastafaryanlar açık görüşlü ve dogmayı reddeden insanlardır. Hatta "Uçan Spagetti Canavarı diye bir şey olmayabilir" demeye kadar vardırırlar bu işi. Tartışmaya da bir hayli açıklar. Eğer FSM denilen bir varlığın yokluğunu kanıtlarsanız size neden inanmasınlar :). Öyle "olmayan bir şeyin yokluğunun kanıtı olmaz" gibi ateist zırvalarla gelmeyin ama... Mantıklı her insanın da tercih edeceği gibi eğer bu dine inanırsanız öldükten sonra muhteşem bir cennetle ödüllendirileceksiniz. İnanmayan birinin eğer varsa kaybedeceği çok şey var, inanan birinin eğer yoksa kaybedecek hiçbir şeyi yok. Peki ya varsa?

Peygamber olan Bobby Henderson, 2015 yılında yazdığı bu kitabı... Yazmak mı dedim? Öhöm indirilen.. Okullarda biyoloji dersinde evrim teorisiyle birlikte, akıllı tasarıma da yer vermesini eleştirmek maksatlı indirmiştir. Kanıtlı, bilimsel deneye, birçok bilime dayandırılarak oluşturulmuş evrim teorisine karşılık olarak; seneler evvel yanlışlanmış ve hiçbir bilimselliği olmayan bizzat hıristiyan misyonerlerinin oluşturduğu -ülkemizde de bunu layıkıyla temsil eden harun yahya namı diğer adnan oktar- akıllı tasarımı okullarda okutuyoruz. Okullarda okutulması ve doğru kabul edilmesi için herhangi bir kanıta hatta yanlışlanmaya bakılmadığını, bunu da belirtmenin kutsala hakaret olarak değerlendirdiğini fark eden Bobby Henderson bunu eleştirmek için muhteşem bir olaya imza attı. Peygamberliğini ilan etti... Korsanlardan türediğimizi, yer çekimi teorisinin yanlış olduğunu - bundan newtonizm diye bahsediyor - uçan spagetti canavarının makarnavi uzuvlarının bizi yere ittiği gibi birçok argümanla geliyor ve ekliyor, seneler evvel yanlışlanan akıllı tasarım okullarda okutuluyorsa bunların da okutulmaması için hiçbir ama hiçbir elle tutulur bir açıklama yok...

Kitabı okurken yer yer güldüm, yer yer de sıkıldım – ne de olsa bu da din kitabı, tanrısı feminist diye kıyak geçecek halim yok. - . Eğer akıllı tasarım, evrim, tanrının kanıtları, 19 mucizesine benzer konularda az çok okumalar yaptıysanız neyi eleştirdiğini anlarsınız fakat bu konularda hiç fikir sahibi değilseniz, "Neyi savundu şimdi bu?" diye düşünüp saçma bulmanız olası. İkna edicilik kısmında diğer dinlerden daha az mantıklı değil kesinlikle. Hatta kitabın içinde referanslı, kaynaklı kanıtlar da mevcut. Kesinlikle dinlerinin bilimle çeliştiğini düşünmüyorlar. Olur ki – bulamazsınız fakat – kitabın içinde bilimle çelişen birkaç şey gördünüz. FSM hiç kuşkusuz imanınızı sınamak için eklemiştir bunları kitabına. Kitabı okudum ve beğendim. Tam ateist bünyem pastafaryanlığa hazırlanıyordu ki FSM'nin küçük insanlar hakkında ufak tefek espriler yaptığını gördüm. Çok affedersiniz cüce demiş... Üzgünüm FSM, 158 boyundaki cüssemle sana tapmayacağım. Sen kaybettin.
daral_1988
daral_1988 Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı'ı inceledi.
216 syf.
Bu kitabı alan kişi zaten muhtevası hakkında fikir sahibidir. Parodi bir din oluşturarak tiye almak istediklerini anlıyorum ama sanki bilgisayar başında çalakalem yazılmış gibi hissettim. FSM artık sanal alemde gezinen çoğu kişinin karşısına çıkan bir figür, ve Kült bir metaforun daha allayıp pullanıp bir daha kaliteli bir mizah içermesini beklemiştim. Benim için bir hayal kırıklığı oldu
Uzel
Uzel Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı'ı inceledi.
216 syf.
Büyük keyifle okudum, herkese öneriyorum! Bu kitabı okurken sıkılabilecek kimse yoktur herhalde. Kimileri kızacak, kimileri gülecek, kimileri de (olur ya) inanacak; ama sonuçta herkes ilgiyle okuyacaktır.

Pastafaryanizm adı İtalyanca "pasta" (makarna) ve Bob Marley'in kaynak doktrini olarak bilinen "Rastafaryanizm" sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Bu dinin mensupları, başlarını makarna süzgeci ile kapatmanın gerekliliğine inanıyor. ABD'de resmen kabul görmeye başlamışlar bile!
216 syf.
·Beğendi·10/10 puan
"Aptallığımla baş başaydım, neye inanacağımı bilmiyordum. Şimdi yolumu buldum, nereden geldiğimi biliyorum. Her şey ortada: Ben bir Pastafaryanım!

RAmen
Dünyadaki insan sayısı hep artmış ve ortalama insan boyu de artmıştır. bu yere itim olayı artan insan sayısından dolayı kişi başına düşen basıncı azaltmış ve ortalama insan boyu belki de bundan artmıştır?
Ya da bu cadılar şu anda saklanıyor ve günün birinde bir anda ortaya çıkacaklar. Peki o zaman anlı şanlı bilim insanları ne yapacak? Onlara hesap makinesi mi atacak? Hadi ordan. Cadılar hesap makinesi yer.
İspatlanmayan her teori aynı derecede ciddiye alınmalıdır. Mesela yercekimi kanunu. Bilim kuralları yercekiminin tüm özelliklerini açıklar ama altında yatan sebebi açıklamaz. İşte Uçan Spagetti Canavari( Pastafarian) dini bunu açıklar. Bize göre belki de yer çekmiyor, tam tersine "O" yere itekliyor. Bunun tersi de ispatlanamadigina göre gerçek olması mümkün. Başıboş bir şekilde uzaya doğru ucmamamizi sağlıyor belki de "O". Sonuçta "O" görünmeyen ve mevcut bilimsel yöntemlerle aksi ispat edilemiyor.
Mesela Cadılar: Ortacag'da o kadar sorun yarattılar ki, onları yakalamak hatta yakmak gerekiyordu.21.yya gelene kadar cadilarin sayılarının artması gerekirken şu anda etrafta hiç cadı göremiyoruz. Yani diyebiliriz ki, doğaüstü açıklamaların mantıklı olduğu dönemdeki bilgiler sayesinde, büyük atalarımız bu sorunu gördüler ve kökünden cozduler, bu sayede şu anda bizi tehdit eden bir cadı sorunu yaşamıyoruz.
Devam edin. Bizi otuz günlüğüne deneyin. Eğer bizden hoşlanmazsanız, eski dininiz sizi seve seve geri kabul edecektir. Jain ler hariç tabii, onların duyguları çok kolay incinir.
Birisi din savaşlarını “kimin görünmez arkadaşı daha iyi diye insan öldürmek” olarak tanımlamıştı. Biz de bu görüşe katılmaya eğilimliyiz.
NİÇİN UÇAN SPAGETTİ CANAVARI DİNİNE GEÇMELİSİNİZ
Gevşek ahlaki standartlar.
Her Cuma dini bayram.
Bizim Cennetimiz ÇOK daha iyi. Striptizci Fabrikamız VE bir de Bira Volkanımız var.
Yanılgı : Evrimciler, bilinen bir işlevi olmayan kuyruk sokumunun (veya kuyruk kemiği) diğer primatların kuyruklarıyla benzer
işlevde bir kuyruğun kalıntısı olabileceğini iddia ediyorlar.
Gerçek: Kuyruklu insanlar... bu bilim adamlarının kafası mı güzel?
Kuyruk kemiği başka işlere yaramış olamaz mı? (..)Ama peki ya kuyruk sokumunun asıl amacı günümüz kültürü tarafından işlevsiz bırakılmışsa?
(..)
Kadınlar veya mağara seçimi yüzünden kavga eden iki kişinin,
geyiklerin boynuzlarıyla yaptıkları dövüşe oldukça benzer bir
şekilde, kıçları önde geri geri birbirlerine doğru koştuklarını hayal
ediyorum. Buna kıç dövüşü adını verdim. Üstünde düşünürseniz
bunun oldukça akla yatkın olduğunu göreceksiniz, yiyecek veya taş taşımak için elleri de serbest kalıyor üstelik. Kuyruk sokumunun bir dövüşme organı olduğuna ve bu şekilde kullanıldığı zamanlara dair bilginin kültür içinde korunarak günümüze kadar nasıl geldiğine dair başka bir kanıt olarak, birisine doğru kıçınız önde geri geri koşarsanız sizden nasıl hızla uzaklaşacaklarını düşünün.
Uçan Spagetti Canavarı evreni ve Dünya dahil bir grup gezegeni yarattı. Çevrede O’ndan başka görecek kimse yoktu, ama oldukça can sıkıcı bir yer olduğunu sanıyoruz. Bu ilk yaratım herhalde oldukça görkemliydi, ama O sonraki on ile yüz yılı titizlikle evreni olduğundan daha eski göstermeye çalışarak geçirdi. Dünya’ya doğru gelen fotonlar, galaksideki tüm yıldızlardan milyonlarca yıl önce yayılmış gibi gözükecek şekilde teker teker yerleştirildi ve ustalıkla kırmızıya boyandı. O’nun kamuflaj yöntemlerinin bugün de hâlâ işlediğini görebiliriz, bilimadamlarının evrenin milyarlarca yıldır varolduğunu gösteren kanıtları her açığa çıkarışlarında, bunun O’nun tarafından özenle hazırlanmış bir hile olduğundan emin olabiliriz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055532093
Orijinal adı:
The Gospel of the Flying Spaghetti Monster
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Basın Yayın
Baskılar:
Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı
Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı
Pastafaryanların ve doğal olarak pastafaryanizmin kutsal kitabı en nihayet ülkemiz topraklarına da nüzul oldu. Son Peygamber (şimdilik) Henderson, Tanrımızın (uçan spagetti canavarı) sözünün Türkiye topraklarında Türkçe yayımlanmasının, cennette: striptizci kızlar ve bol köpüklü taze bira ile ödüllendireceğini tahmin ettiğini açıkladı.
-Ramen-

Hakkımızda daha çok şey okudukça, Uçan Spagetti Canavarı'nın gerçek yaratıcı olduğuna ve FSMizmin belki de gelmiş geçmiş en iyi din olduğuna daha çok ikna olacaksınız.

Devam edin. Bizi otuz günlüğüne deneyin. Eğer bizden hoşlanmazsanız, eski dininiz sizi seve seve geri kabul edecektir. Jain'ler hariç tabii, onların duyguları çok kolay incinir.
-Ramen- 

Kitabı okuyanlar 215 okur

  • İsmi Lazım Değil
  • Epónine Thénardier
  • Barış Halaç
  • Ertuğrul Erkan
  • Ecem
  • gece
  • B.A.
  • Pınar
  • Liberten-
  • Aysu Aral

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7.4
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%25.9
25-34 Yaş
%40.7
35-44 Yaş
%18.5
45-54 Yaş
%3.7
55-64 Yaş
%3.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.1
Erkek
%50.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.1 (29)
9
%16.5 (14)
8
%16.5 (14)
7
%11.8 (10)
6
%2.4 (2)
5
%3.5 (3)
4
%1.2 (1)
3
%3.5 (3)
2
%0
1
%1.2 (1)