Ulu Hakan İkinci Abdülhamid Han

9,2/10  (27 Oy) · 
82 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.540 gösterim
Bu eser, ilk defa Ulu Hakan İkinci Abdülhamid Han`ın, bütün okur-yazarlara, yeni doğmuş çocuk beynini salatasına doğratıp dişleyecek derecede korkunç bir zalim tanıtıldığı ve bu tanıtmaya mütearife gözüyle bakıldığı bir hengamede meydan yerine dikildi ve satır satır şu manayı tüttürdü:

- 36 Türk hükümdarı arasında belki en büyüğü ve tarihi hakkı muazzam bir zat mevzuunda yahudi, dönme, mason, kozmopolit ve emperyalizma ajanlariyle el ele, İttihat ve Terakki eşkiyasının imal ettiği ve Cumhuriyet rejimi boyunca devamına şahit olduğumuz yalancı tarihe paydos!.. Dünyada her şeyin sahtesi görülmüş, fakat ilim ve tarihin devamlı yalancısına rastlanmamıştır!..

(Önsöz'den)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2002
 • Sayfa Sayısı:
  734
 • ISBN:
  9789758180304
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kâmil 
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk kurtuluş Savaşı ile ilgili olarak "Biz bu savaşı telgraf telleri sayesinde kazandık" demiş. Ben de ne zaman dikilmiş bu telgraf hatları diye merak etmiştim. Cevabı bu kitapta buldum. Eğer Abdülhamid Han'ın yaptırdığı demiryolu ve telgraf hatları olmasaydı, kurduğu üniversitelerde yetişen okumuş aydın gençler olmasaydı veya kurmuş olduğu istihbarat ağında yetişmiş ajanlar olmasaydı, Herhalde Atatürk'ün işi biraz daha zorlaşacak, belki de çıkmaza girecekti...
Büyük milletleri büyük yapan husus küllerinden yeniden doğması ve her yönüyle bir devlet niteliği taşıyan kuvvetli oluşumlar meydana getirebilmesi gösterilebilir. Osmanlı İmparatorluğu misyonunu tamamlamış yıkılmak üzere iken son nefesinde genç Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlayacak şartları oluşturabilmiştir.
Atatürk her fırsatta sırtını halka dayamıştır. Bizim yakın tarih kitaplarında; halkın canından başka verecek birşeyi olmayan cahil bir grup olarak tasvir edilmesi düşündürücüdür.
Atatürk'ün olduğundan daha büyük gösterilmeye ihtiyacı yoktur. Gerçekten büyük bir devlet adamı ve teşkilatçıdır. Lider kişiliği ile etkileyici ve sürükleyicidir. Ama biz olmasaydık Atatürk hiçbir şey yapamazdı. Aynı şekilde Abdülhamid Han'da biz olmasaydık hiç bir şey yapamazdı. Ecdadımızı tanıdıkça kendimizde daha büyük işler başarmak için kudret bulacağız...

Abdülhamid'i anlamak her şeyi anlamak olacaktır. der Necip Fazıl, Kızıl sultan diye yaftalandığı dönemlerde Büyük Doğu dergisinde onu amansızca savunan Üstadın yazılarından oluşturulmuş harika bir başucu kitabı.

Ekrem Özkara 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumadan Abdülhamid Hanın hayatını okumuş sayılmazsınız. Tarihi belge ve delillerle biraz sıkıcı olsada ,tarihi bir gercek ancak böyle dile getirilir. Tarih severler kaçırmasın derim.

cem ege 
19 Nis 18:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Necip Fazıl üstadın bu muhteşem kıtabında Osmanlı imparatorluğunun büyük sahlarindan olan ||.Abdülhamit Han dan bahseder.Çok güzel bir tarihi kitap.Ben çok sevdim

Son NefeS 
26 Ağu 22:16 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun ama çok uzun soluklu bir kitap oldu benim için . Üstadın bütün açıklığı ile gözler önüne serdiği bu eseri herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum . Tek merak ettiğim nokta Necip Fazıl Kısakürek bu muhteşem eserde dönemin bütün aktörlerine yer verirken , Mustafa Kemal Atatürk'e neden yer vermemiştir.? Ayrıca dikkatimi çeken bir diğer konu ise Dönemin ünlü kalemlerin den Ziya Paşa , Namık Kemal , Peyami Safa ve Saray erkanından özellikle Tahsin Paşa hakkında hiçte iyi düşünmüyor ve bilgi vermiyor . Necip Fazıl'a göre belirttiğim yazarlar dönemin vatan haini olarak tanımlanıyor , Tahsin Paşa ise tamamen basit bir kişilik olarak nitelendiriliyor ..Oysa Tahsin 2. Abdulhamid Han filminde Tahsin Paşa karakterini canlandıran Bahadır Yenişehirlioğlu'nun bir söyleşisinde canlandırdığı rol hakkında bilgi verirken Tahsin Paşa'yı yere göğe sığdıramıyor du? Ve özellikle o dönemde sultan 2. Abdulhamid Han'ı anlayan tek kişi olarak belirtiyordu .? Sizce hangisi daha sağlıklı bir bilgi?

Kitaptan 8 Alıntı

''Gözümüz arkada kaldı!'' sözündeki acı ve ümitsizlik edasının aksine, gözümüzü önde ve yepyeni bir gençlikte bırakarak gitmek istiyoruz.

Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 13)Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 13)

.."Durun, Abdülhamid tarihin en büyük kurbanıdır ve üzerinde sahte ilim imâl edilmiştir."...

Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10)Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10)
Kâmil 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İkinci Abdülhamid, hukumdarlığının 25. yılında, yalnız "Kise-ı Hümayun'undan" milli tesislere tam 25 milyon 780.129 altın sarf etmiştir. (Bu sayede 1552 parçalık dev bir eser listesi vücuda getirilmiş ki sayfa 266 da bir kısmının yazıldığı; hastaneler, okullar, fakülteler, demiryolları, Limanlar inanılmaz bir liste bu günkü Cumhuriyet'te kullandığımız bu tesisler hasta adamın Kızıl Sultanı tarafından yaptırılmış)

Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 265)Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 265)
Kâmil 
 08 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mimari merakını resmi deliliğinden evvel hususî cinnet haline getiren, bütün varını yoğunu, bir yaptırıp bir bozdurduğu köşklere harcayan, Kurbağalı deredeki köşkünü bilmem kaç kere yaptırıp yıktıran, Galata bankerleri elinde didik didik yolunan Murad, köksüz Inkılap hamlelerinin neticesi üzerinde remz teşkil edecek kadar büyük, ters tarafından büyük bir mana canlandırır.

Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 52)Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 52)
Kâmil 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hürriyet nedir; vasıta mı, gâye midir; hangi hadlerle (sınır) çevrilidir; insan olmanın baş şartı hür olmak iken eşek olmanın tek vasfı da hiçbir had tanımamak ve dilediği yerde işemek değil midir?

Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 430)Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 430)
Kâmil 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendisi ferik (Orgeneral) rutbesinde iken binbaşı olan kardeşinin yarbaylığa terfiine mani olacak ve "kardeşim henüz bu rutbeye liyakat gösterememiştir! " diyecek kadar namuslu olan bu adamın, Abdülhamid düşmanları göklere çıkartırlar da yetiştirilmesindeki şeref payını Ulu Hakan'dan çalmaya kalkarlar.

Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 210)Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 210)
Kâmil 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ali Suavi vak'ası" yoğurttan hükümetlere mukavvadan hançerini saplayıp bir şey yaptığını sanan ve bununla gururlanan meccani ihtilal teşebbüslerinin, geleceğini gösteren en parlak misaldir.

Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 178)Ulu Hakan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 178)