Ulus Nedir?

6,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
218 gösterim
"İnsan ne diline ne de ırkına aittir: İnsan sadece kendine aittir, çünkü o özgür bir varlıktır, ahlaki bir varlıktır."

"Ulus bir hissiyat, ruhani bir ilkedir. Bu hissiyatı, bu ruhani ilkeyi aslında bir olan iki şey oluşturur. Biri geçmişte, diğeri şimdidedir. Biri ortak zengin bir hatıralar mirasına sahip olmaktır; diğeri şimdiki zamanda ortak karara varma, birlikte yaşama arzusu, bölünmemiş halde aldıkları mirası geliştirmeye devam etme iradesidir."

Geçmişe sadakat ve şimdiyi kurma arasında, bize verilene bağlılık ve seçtiğimizi yaratma arasında Ulus kaçınılmaz bir şekilde ikili ve çelişkili bir gerçektir. Ama biz, bu çelişkiye kendimizi adamışızdır. Renan'ın büyüklüğü de bunu bize hatırlatmasındadır, çünkü kökleri tarihe dayanmayan hiçbir şey mümkün değildir, halk ve bireylerin kendi kaderlerini tayin etme haklarına dayanmayan hiçbir şey de meşru değildir.

Kitaptan 7 Alıntı

Özetliyorum, beyler. İnsan ne ırkının ne dilinin ne dininin ne nehirlerin akışının ne sıradanlığın yönünün kölesidir. Sağlıklı bir akla ve sıcak bir kalbe sahip büyük bir insan topluluğu ahlaki bir bilinç yaratır, bu bilince ulus denir.

Ulus Nedir?, Ernest Renan (Sayfa 52)Ulus Nedir?, Ernest Renan (Sayfa 52)

İnsan ne diline ne de ırkına aittir. İnsan sadece kendine aittir, çünkü o özgür bir varlıktır, ahlaki varlıktır.

Ulus Nedir?, Ernest Renan (Sayfa 7)Ulus Nedir?, Ernest Renan (Sayfa 7)

kimsenin dünyayı dolaşıp kafatasını inceleme, sonra da "sen bizim kanımızdansın; bize aitsin" diyerek boğazlarına yapışma hakkı yoktur. Antropolojik özelliklerin dışında herkes için aynı olan akıl, adalet, hakikat, güzellik vardır.

Ulus Nedir?, Ernest Renan (Sayfa 45)Ulus Nedir?, Ernest Renan (Sayfa 45)

İnsanın o veya bu dile sokulmadan, o veya bu ırka sahip olmadan, o veya bu kültüre dahil olmadan önce rasyonel ve ahlaki bir varlık olduğu esas ilkelerini terk etmeyelim. Fıransız, Alman, İtalyan kültüründen önce insan kültürü vardır.

Ulus Nedir?, Ernest Renan (Sayfa 47)Ulus Nedir?, Ernest Renan (Sayfa 47)