Uyanış Ve Seçme Öyküler

6,0/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
530 gösterim
Yazın sanatı, kendi çağının sorunlarının yanı sıra, insanlığın evrensel çelişkilerini de ortaya koyduğu ölçüde ardında iz bırakır. Kate Chopin, öyküleriyle bu ünvanı çoktan hak ediyor. Amerikan öykü geleneğinin ve birinci dalga feminist yazınının önde gelen temsilcisi Chopin, Uyanış ve Seçme Öyküler çalışmasında, on dokuzuncu yüzyıl kadınının karşılaştığı sorunlarla birlikte kadınlık halleri ve kadın olmanın kadim güçlükleri ile çelişkilerini ortaya koyuyor.

Chopin, ikinci dalga feminizminin yükselişe geçmesine kadar, yayımlandığı dönemde Amerika'da edebiyat çevrelerinin eleştiri oklarını üstüne çeken öyküleriyle akılda kalmıştı. Günümüzde Chopin'in eserleri, toplumsal cinsiyetlerin şekillenişine işaret etmesi, ırk ve cinsiyet ayrımları etrafında yapılanan kadın ve erkek rollerini vurgulaması, doğalcı yazın tarzını kendine özgü olarak ele almasıyla çağdaşlarından ayırt edilebilir. Uyanış ve Seçme Öyküler'de ise, erkek egemen bir dünyada özellikle evli kadınların yaşadığı güçlükler, dönüşümler resmedilir. Uyanış, Simon de Beauvoir'ın "kadın doğulmaz, kadın olunur" sözünü doğrularcasına, modernist kadın bilincindeki kırılmaların, uyanışların ilk kez cesaretle ele alınması bakımından edebiyat dünyasındaki saygın yerini koruyacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  217
 • ISBN:
  9789756056257
 • Çeviri:
  Ayşe Bilge Aknam
 • Yayınevi:
  Otonom Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
abdullah bektaş 
31 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Feminist açıdan yazılmış bir kitap. Kadınların uyanışını eleştirel bir tarz ile dillendirmiş Kate Chopin.

Kitaptan 1 Alıntı

Laptus' 
27 Şub 00:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bireyselliği Yitmiş Kadınlar Üzerine
Anaç kadınlar; onlar çocuklarını putlaştıran, kocalarına tapınan ve kendilerini birey olarak bir kenara koyup yardımcı melekler gibi kanatlar çıkarmayı kutsal bir ayrıcalık sayan kadınlardı.

Uyanış, Kate Chopin (Sayfa 69 - Otonom Edebiyat)Uyanış, Kate Chopin (Sayfa 69 - Otonom Edebiyat)