·
Okunma
·
Beğeni
·
3.064
Gösterim
Adı:
Vathek
Alt başlık:
Cep Boy (Tam Metin)
Baskı tarihi:
13 Haziran 2020
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257109758
Orijinal adı:
Vathek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
İngiliz yazar William Beckford’ın, Gotik edebiyatın mihenk taşlarından biri sayılan eseri, Abbasi soyunun halifesi Vathek’in korkunç ve büyülü hikâyesini anlatmaktadır. Aç gözlü halife, evrenin gizemlerini çözmek, sınırsız güç ve hazineye kavuşabilmek uğruna tanrısını, masum insanların hayatlarını, en sonunda da kendi ölümsüz ruhunu karanlık güçlere teslim eder. Yeraltı Ateşi Sarayı’na indiğinde ise kendisine vadedilenden çok farklı bir kaderin onu beklediğini görür. Büyülü atmosferiyle Lord Byron’dan H.P Lovecraft’a kadar pek çok önemli yazarı etkilemiş Vathek, grotesk komedi türünde, Doğu medeniyetinin içinden bir masaldır.
152 syf.
·4 günde·Puan vermedi
William Beckford ana dili İngilizce olmasına rağmen 9. Abbasi halifesi El-Vâsık Billah ‘ın (Vathek) hikâyesini 1782 yılında, üç gün üç gecede Fransızca yazmış.Vathek, Binbir Gece Masalları’nda yer alan uzunca bir masal gibi geldi bana.
Borges, Lovecraft, Mallerme, Edgar Allan Poe gibi yazarları etkileyen Vathek, oryantalist bakış açısıyla yazılmış yer yer gotik de denilebilecek bir anlatı.Özellikle Vathek’in annesi Karathis kötülüklerin anasıydı kanımca.
Binbir Gece Masalları’nın gölgesinde kaldı benim için Vathek.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
William Beckford bir İngilizdir ...Lakin İngiliz olmasına rağmen kitabı Fransızca yazdı sonra kendi tuttuğu bir çevirmenle kendi denetiminde kitabı İngilizceye çevirtti... Gotik roman Vathek türünün başarılı örneklerinden... Saraylar , büyücüler,cinler,periler gibi fantastik öğeler de içerir...1001 gece masallarıyla benzerlik gösteriyor...Arap kültürünün tüm özelliklerini yansıtan bir kitap olmuş zira yazar bir batılı ... Süs, şaşaalı bir yaşam şekli,her konuda abartı ve doyumsuzluk ... İnsanın açgözlülüğü , bilinmeyene duyulan ve özellikle kutsal sayılanlara merakının nelere sebebiyet verebilir olduğunu okuyoruz ...Ve bu kitaptaki bence en önemli nokta şuydu ,kibir .. Şeytanın en sevdiği...Kibri yüzünden iblisle anlaşma yapan sonrasında cehennemin dibini boylayan Vathek'in hikayesi tam bir ders niteliğinde...Ve insanlara verilen verilmiş olan en büyük hediyenin umut olduğudur ..."Tanrının insanın bilgisine koyduğu sınırların ötesine geçmek isteyen kör merakın cezası bu olacaktır..."hükmü özetliyor aslında kitabı...sağ eli alev alev yanan yüreğinin üzerinde sonsuza kadar sürecek karanlıkta küçücük bir umut ışığı aramak değil midir en büyük ceza ... Keyifle okudum ...Umudun bittiği yerde inadımız başlar der sevgilerimi sunarım... Hoşça kalın ...
112 syf.
·2 günde·7/10 puan
Gotik edebiyatındaki yolculuğumuz devam ediyor. Bu sefer ki kitap daha bir keyif verdi.
İngiliz bir yazardan islamı içerikli kitabı okumak bana değişik geldi . Masal tadındaydı diyebilirim . Abbasi halifesi Vathek’ in Süleyman ‘ ın sarayını yok etmek için şeytanın aracıları ile anlaşır ve kötülükler arka arkaya gelir. Yol hep böylemi iletliyecekti ? Vathek yaptığın kötülüklerin cezasını çekmeyecek mi ? Bu kitapta karşımıza çıkan bir unsur da haremler ve şaşalı yaşam !!! Hani masal tadın da demiştim ya cin , cüce , iblis ve şeytan kar da içerisin de olunca gündüz okumalarım benim açımdan kaçınılmaz oluyor . Ben sevdim tarz severler kesinlikle sever

Kitaplar Eni iyi Dostlardır
152 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi·Ne Okusam'dan
Babil Kitaplığının kıymetlilerinden biri daha. William Beckford başından da sonunda da bir masal okuduğunuz hissini veriyor size.
Karanlık, ürkütücü, gizemli, pus dolu bir ortamda geçen kanlı, şeytani, büyülü olayları konu alan gotik edebiyatın örneklerinden biri Vathek. Hatta Borges “yazın sanatının gerçekten ilk korkunç cehennemi” olarak tanımlıyor Vathek’i.

Halife Vathek, dünyanın tüm zenginliğine sahip olmak ve tüm sırlara vakıf olmak ve bir de ölümsüzlüğe kavuşmak için şeytanın aracıları ile anlaşır ve Yeraltı Ateşi Sarayı’na gidip tüm isteklerine kavuşabilmek için yapmadığı kötülük kalmaz. Tuzak kurar, can alır, zalimlik yapar ve kendisini mutlak sonun beklediği Yeraltı Ateşi Sarayı’nda nelerin beklediğini görmek için uzun bir yola çıkar. İşte kitap bu yola çıkma hazırlığı, yolculuğu ve sonrasını konu alıyor.

Bir Arap masalı okuduğumuz ve bu masalda da her masalda olduğu gibi çıkarılacak ders çok. İslami motiflerin çokça kullanıldığı, okura verilmesi gereken mesajları İslamiyet ve temsilcileri üzerinden ele alındığı ve bence kesinlikle ama kesinlikle yorumlanması gereken bir masal. Kitabı okurken verilen tüm motiflerin, alegorik nesnelerin herbirinin bana göre sanki bir anlamı varmış da dipçe kısmında okumamız gerekiyormuş hissiyatı vardı kitap boyunca.

Bildiğimiz üzere gotik roman, fantastik ve bilimkurgunun temeli olarak görülüyor ve bu fantastik öğelerin herbiri aslında birşeyi ifade ediyor. Bunu da tıpkı A’mâk-ı Hâyâl’ de olduğu gibi bir mutasavvıf yorumu ancak aydınlatabilir. Elbette biz masalda verilen mesajın ve sonunda anlatılmak istenenin ne olduğunu okur olarak anladık, fakat herbir dilsiz zencinin, cüce cinlerin, kör kölelerin, binlerce basamaklı kulelerin... bir anlamı vardır mutlaka.

Bu tür kitapların ortak noktalarından biri nefs. İnsan nefsinin ne kadar kabarık ve dindirilmesinin ne kadar elzem olduğu vurgulanıyor.

Kitapla ilgili araştırma yaparken yine sepete farklı kitaplar attımkitapların kitap doğurduğuna sık sık şahit olmak da ayrıca çok güzel

Bence mutlaka okuyun
112 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
"Vathek! Parşömenimde yazdığım şartlara uymadığın için, geri gönderilmen müstahaktır. Yine de yoldaşının hatırı için, bir de ona sahip olmak için işlediğin günahların ödülü niyetine, İblis Sarayı'nın kapılarını sana açma iznini verdi. Yeraltı ateşi sayesinde, o ateşe tapanların arasına kabul edileceksin. "
.
#gotikkorku maceram Dokuzuncu Abbasi Halifesi Vathek ile devam ediyor arkadaşlar şu ana kadar okuduğum yedi kitap içinden en çok sevdiğim #vathek oldu diyebilirim... Vathek, Süleyman'ın altınlarını, sarayını ve tahtını hayal ediyor. Hırsı içinde büyürken zalimliği ile çevresine hayatı zindan ediyor... Ama farkında olmadığı bir şey var ki.... Sonunu kendi elleriyle satır satır yazıyor... Hedefine adım adım ilerlerken üstüne bastığı her can, yakıp yıktığı, öldürdüğü her can feryadını sona saklıyor...
.
Fathek, dağlar aşarken karşılaştığı güzel Nurinihar ile gününü gün etmeye başladığında yaklaştığı son iki aşık için alevler mi olacak.... Hep arayıp, yollara düşen nice açgözlü zalimler gibi Yeraltı Sarayı'nda nihayete erecek hayatları nasıl bir son bekliyor. Aradığımız soruların cevapları ve fazlası eserimizde der ilgililerine şimdiden keyifli okumalar dilerim
111 syf.
Halife Vathek'in açgözlülüğe ve daha fazlasına sahip olma isteği sonucunda müslümanlıktan çıkıp yanlış yola sapmasını anlatan bu gotik hikaye de, abartılı saray hayatının yanı sıra bir halife de olmaması gereken bütün özellikleri okuyoruz.Annesinin sözünden çıkmayan,aşırı sinirli ve bu siniri sonucunda çevresindekilere şiddet gösteren,kendi zevki uğruna o zevklerin ismini verdiği saraylar yaptıran, çıkarları için masum çocukların ölümüne sebep olan bir halife. İblisler,cinler ve cücelerin bolca yer aldığı, sonunda da ders veren bir hikaye.
152 syf.
·Beğendi·9/10 puan
ünlü arjantin kütüphanecesi jorge luis borges'nin babil kitaplığına aldığı ingiliz yazar william beckford'un eşsiz bir novellası. gerçekliğin ve olağanüstülüğün, halifelik ve aşağılığın, kör inançla tehlikeli inancın harmanlandığı harikulade bir gotik eserdir vathek. abbasi soyunun dokuzuncu halifesi olan vathek atalarının peşinden gitmeyip, bu dünyada sıkıntı çekmeyi istemez ve kendini zevk-i sefaya bırakır.
beckford'un islamın tüm teferruatını nasıl ince ince işlediğini okumak şaşkınlık verir. peygamberleri, tanrıyı, şeytanı ve cehennemi, günahı, zevki ve şehveti, ruhu ve ölümsüzlüğü, halifelerin tebaasını ve saraylarındaki soyluları, murşitleri ve muritlerini, haremi ve hizmetkarları ve bir sürü durumu çok isabetli betimler ve yorumlarla aktarması kendisine duyulacak saygıyı bir kat daha artırır.

vathek'te beckford, borges'nin de belirttiği gibi, dr. faustus, ilahi komedya ve moby dick eserlerinin bir karışımı gibidir. kendisine has üslubu bu sayılan tüm eserlerden sıyrılır. zaten işlediği konu diğerleriyle doğrudan ayrışır. yalnızca dante'nin ilahi komedya'sıyla bağdaşır. borges de zaten ilahi komedya'nın bir esintisi, yalıtımı olduğu iddiasında bulunur.

vathek sarayında otururken bir yabancı gelir ve kendisine tuhaf bir hediye verir. bu bir kılıçtır ve üzerindeki yazılar değişip durmaktadır. lakin yazıyı kimse okuyamaz ve nihayet bir adam bu yazıyı okuyabileceğini iddia edip yazıları okur. ilk okuduğu yazı vathek'i övercesinedir. bir gün sonrasında tercüman şaşırır kalır, yazı değişmiştir. vathek tercüme etmesini söyler. o da,
"vay haline bilinmesi tehlikeli olanları bilmek isteyene," gibisinden bir yazı okur. hediyeyi veren gizemli ve korkunç yaratık yer yarılmış yerin altına girmiştir sanki. hiçbir yerde izine rastlanmaz. vathek bu adamı bulmak için her şeyden vaz geçer. sağlığı bozulur, iktidarı sarsılır, kuvveti yiter. nihayet bu korkunç yaratık ortaya çıkar ve ona bir kadeh uzatır, içmesini buyurur. hemen kendine gelir vathek ve bir dediğini iki etmemeye başlar. nihayet araları fazla yakınlaşmadan dolayı açılır ve vathek bu kılıçları nerden ve kimden alındığı sorusunun cevabını ortadan tekrar kaybolan bu korkunç adamdan öğrenemez. yine tüm huzuru yiter ve bir kule inşa ettirir. aslında kulenin yapımı çok daha öncelere dayanır. göklerden bir cevap beklemeye başlar. yaratık -gavur dediği adam- ona bunların cevabını söyleyeceğini, hatta kendisine yeraltının tüm saraylarını da bahşedeceğini söyler, ancak bir şartı vardır, vezirlerinin çocukları da arada olduğu tam elli çocuğu kendisine kurban etmesini ister. bunun üzerine vathek pek kararsız kalmadan teklifi kabul eder. olay örgüsü gavurun daima baştan çıkarıcılığı ve aldatmacaları üzerinde devam eder. nihayet vathek, karşı konulamaz sonun içine düşer. annesi katharsis'e uymasının, peygamber hz. muhammed'in uyarılarına aldırmamasının acısını iblisin umarsız ve alçaltıcı bakışlarıyla idrak eder.

bu ibretlik, trajik öykü beckford'un insanı umutsuzluğun ve umudu bir daha elde edememek üzere yitirilmesinin okuyucuya sunduğu kasvetli bir dikteyle son bulur. son olarak diyeceklerimi, kitapta geçen bu güzide mesajla bitirmek en doğrusu:

"... tanrının insanın bilgisine koyduğu sınırların ötesine geçmek isteyen kör merakın cezası bu olacaktır; en saf varlıklara mahsus bilimlere sahip olmak isteyen hırs, ölçüsüz bir gururdan başka bir şey elde edemez, insanın kaderinin basit ve cahil olmak olduğunu göremez.
böylece, boş bir şatafat ve yasak bir güce erişmek için binlerce günah işleyen, ruhu kararan halife vathek kendisini pişmanlıklar, sonsuz ve sınırsız acılar içinde buldu..."

bir yıl sonra gelen düzenleme: aslında kafama takılan bir şey var. vathek, dünyalara sahip, evrenin tek efendisi olmak istiyordu. bunu yabana atmıyorum ama beckford da diyor ki, insanın kaderi sadece cahilliktir, bunun önüne geçemezsin! burada kafama takılan bir şey var beckford efendi! şimdi uzay araştırmaları "sınırların ötesine geçmek" demek miydi sana göre? tamam, muazzam bir dilin var. gerçekten sınırları zorlayan bir birikimle yazıyorsun. ama bu sınırlamak, bilimde "haddini bilmek" endişesi nedir? keşke bunun cevabını bizzat senden alabilseydim.

william beckford, vathek ya da bir arap masalı ya da caliph vathek'in tarihçesi
dost yayınevi'nden okunmuş olup, alıntı yapılan kısım da yine bu yayınevine aittir: (babil kitaplığı)
çevirmen ise: ismail yergüz
118 syf.
·1 günde·5/10 puan
Vathek, Abbasi Halifelerinden Mu'tasım-billâh'ın oğlu ve Harun Reşîd'in torunu 9.Abbasi Halifesi Vasik-billâhtır. Dönemide bölgesel isyanlara uğramıştır. Devlet adamlarının önemli kısmı İnak et-Türkî, Eşnâs et-Türkî ve Boğa el kebîr gibi Türk kökenlidir. Kadıl kudat İbn Ebu Duâd'dan etkilenmiş ve döneminin sonuna kadar mihne olayları devam etmiştir. Mihne olayına karşı gelen dedesi muhaddis Ahmed b. Nasr el-huzai ile tartışmış ve onu bizzat öldürmüştür. İmam-Şafii hz. ve bazı talebeleri halku'l-Kur'an ve rü'yetullah gibi kelami konularda sorgulanmış olumsuz cevap verenler tevkif edilmiş veya öldürülmüştür. İmâm-ı Ahmed b. Hanbel hz. Vasık'ın ölümüne kadar derslerine ara vermek durumunda kalmıştır. Döneminin sonuna doğru pişman olup mihne olayına son verdiği söylemektedir. Gelelim kitaba;
İngiliz fantezist ve roman yazarı William Bleckford'un oryantalist bakış açısıyla cin, cüce, iblis, ifrit ve şeytan gibi gotik karakterlerle absürd olayları yoğurup kaleme aldığı bu eser tarihi gerçeklikten oldukça yoksun ve edebi olarakta vasat bir kitaptır. Batıda hayal edilen doğu imajı ; ihtişamlı haremler, sayısız cariyeler, abartılı sayıda yemek ve içecekler kısacası yaygın yanlışlar aynen tekrar edilmiş. İslam ve halifelik hakkında yanlış kanaatler uyandırabilecek nitelikte olup ancak sağlam bir dini ve kültürel altyapıyla birlikte okunmalı. Vathek karakteri beş gününü beş ayrı odada beş farklı duyusunu tatmin etmek için ayıran zevkü sefaya düşkün, sarhoş ve sefil bir Halifedir. Bilinmemesi gerekenleri bilmek için klasik gotik romanlarda olduğu gibi ruhunu şeytana satmış ve şeytanın oyuncağı olmuştur. İdris Şafiî gibi kendisine gelen ulemayı ve sufileri tahkir etmiş onların getirdikleri hediyelere (Kabe-i muazzamanın süpürgesi, tezyinli mushaflar vb.) rağbet etmemiştir. Buradan Halife Vathek'in mutezileden olup ehli sünnet alimlerine eziyet ettiği çıkarılabilir. Kitapta Şöyle sesleniliyordu Vathek'e “Doğru yolu kaybetmiş Hükümdar! Tanrı’nın sayısız kulunu himayene emanet ettiği sen,
görevini böyle mi yerine getiriyorsun?
Günahların çoktan tamamlandı, şimdi cezanı çekmeye mi gidiyorsun?... Şu dakika sana verilen son şans: çirkin amacından vazgeç, geri dön.. tebaana karşı adaletli davran, Peygamber’in elçilerine saygılı ol.'' Vathek bu son ihtarlara rağmen sapkınlığından ısrar etti ve yok oldu. Kitapta şarkiyatçılara has fütursuzlukla Abbasi Halifesi Vathek karakterine o kadar hayali, absürt ve aykırı fiiller yükleniyor ki İslam hakkında yanlış intibalar uyandırıyor. Gerçekteki Halife Vasık atıfta isabetli anlatılar olsa bile İslam ve halifelik gibi konularda daha çok yanlış anlaşılmalara neden olabilecek bir kitap. İlla gotik güzel bir kitap okumak istiyorum diyenlere Matthew Gregory Lewis'in Şeytanın Gizli Yüzü isimli eserini tavsiye ederim.
112 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Korku Hırs,nefis kötülükler Dalavere kitabimiz da yok yön aslında . Vathek hırslarına ve hayallerine kavuşmak istiyor çevresine de farkında olmadan kötülük asılıyor du peki sonu ne oldu ne olacak beklediği ve istediği hayata kavuşabilecek mi? Tavsiye ederim kitapla kalın.
112 syf.
·Beğendi·8/10 puan
#okudumbitti #kitapyorum
#vathek 111 Sayfa
#wıllıambeckford

.
"Kim olduğunu bilmiyorum ama etrafına akıl satmaktan vazgeç. Herhalde ya beni ya da kendini kandırmak derdine düşmüşsün. Velev ki işlediğim günahlar senin iddia ettiğin kadar büyük olsun, merhametin zerresi sunulmazdı bana. Senin gibilerin hayal edemeyeceği kudreti ele geçirmek için bir kan denizini aştım. Tam kapıya dayanmışken geri mi döneceğim, değil senin merhametinden kendi hayatımdan bile değerli saydığım emelimden vazgeçmem. Haydi, güneş göstersin kendini. Yolumu aydınlatsın! Yol nereye varacakmış , artık umrumda değil."
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere çok severek okuduğum bir gotik klasiği kitabı olan #vathek 'in yorumuyla geldim. Kadir Kıvılcımlı tarafından Türkçeye çevrilmiş @cemyayinevi baskısıyla da kusursuz bir kitaptı. Kitabı okumaya başladığımda bir önyargı vardı, lakin kitabı elime aldığımda bir solukta bitti... Beklentimin çok üstünde karanlık masal türünde bir kurgusu vardı, ben sevdim.
.
Kitap cadılar, cinler, saraylar, sihirli kılıçlar, saraylar, çöller ve kusursuz bir cehennem tasviri içeriyor. Bir cin tarafından aklı çelinen Arap sultanı Vathek, Hazreti Adem'den önceki kralların hazinelerini içeren yeraltı sarayına ulaşmak için imkânlarını fazlasıyla zorluyor. Bu yolculukta kendisine eşlik eden cadı annesi Carathis olur. Yolculuk sırasında karşısına çıkan güzeller güzeli Nurunihar da Vathek'in aklına uyar ve işte asıl hikâye bundan sonra başlar. Vathek isteklerine ulaşabilecek mi dersiniz? Orası da kitapta...
.
Bu tür kitapları okumayı seven herkese / tavsiyemdir.
OKUYUN, OKUTTURUN
.
Kitabı @kitapelist1 önderliğinde güzel bir grupla birlikte okuduk. Kendisine ve eşlik eden arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.
.
@cemyayinevi
.

Ne kadar okursanız, o kadar bilirsiniz. Ne kadar öğrenirseniz, o kadar farklı yere gidersinizSağlıkla, kitapla ve sevgiyle kalın canlar...
.
#kitap #okumakgüzeldir #kitapsözleri #oku #kitaptavsiyesi #çoksatanlar #kimneokudu #instareads #okudum #okuyun #okumaközgürlüktür #kitapsevgisi #bookstagram #booklover

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vathek
Alt başlık:
Cep Boy (Tam Metin)
Baskı tarihi:
13 Haziran 2020
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257109758
Orijinal adı:
Vathek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
İngiliz yazar William Beckford’ın, Gotik edebiyatın mihenk taşlarından biri sayılan eseri, Abbasi soyunun halifesi Vathek’in korkunç ve büyülü hikâyesini anlatmaktadır. Aç gözlü halife, evrenin gizemlerini çözmek, sınırsız güç ve hazineye kavuşabilmek uğruna tanrısını, masum insanların hayatlarını, en sonunda da kendi ölümsüz ruhunu karanlık güçlere teslim eder. Yeraltı Ateşi Sarayı’na indiğinde ise kendisine vadedilenden çok farklı bir kaderin onu beklediğini görür. Büyülü atmosferiyle Lord Byron’dan H.P Lovecraft’a kadar pek çok önemli yazarı etkilemiş Vathek, grotesk komedi türünde, Doğu medeniyetinin içinden bir masaldır.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0