Adı:
Watchmen
Baskı tarihi:
Nisan 2009
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055686000
Orijinal adı:
Watchmen (Watchmen #1-12)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gerekli Şeyler
Baskılar:
Watchmen
Watchmen
Watchmen Türkçe Olarak Raflardaki Yerini Alıyor...
Bu derinlikli roman, filmin gösterime girmesiyle beraber Türkçe olarak raflardaki yerini almış olacak. Filmde pek çok noktasının eksik kalacağı ya da değiştirileceği kesin; o nedenle Watchmen deneyimini tam anlamıyla yaşamak için, mutlaka okumak gerekiyor.
Okumak isteyen, okuyan ve filmini izleyip merak eden çok fazla arkadaş var. Bu inceleme umarım onlara yardımcı olur....

''Çizgi Roman'' kategorisindeki bir kitaptan beklentileriniz nelerdir ?

Bol ekşın mı ?

İyilerin hep kazanıp, kötülerinden artistlik yapa yapa en
sonunda kaybetmesi mi ?

Düşük bir edebi değere sahip olup, fazla kafa yormaması mı ?

Genel olarak kafa dağıtmak için alıp okumamız mı ?

Aradıklarınız bunlarsa süper! Çünkü bu kategoride bulabileceğiniz bir çok kitap var, hemen internetten yüzlercesine ulaşabilirsiniz. He, eğer watchmen'i soruyorsanız; ''Çizgi Roman'' adı altında geçen bu kitapta, bunların hiçbiri yok. Aksine makul düzeyde bir ekşın, romanlardakinden bile yüksek edebi değer ve kimi yerlerde insanı düşünmeye sevk eden sözler, iyilerin her zaman iyi roller oynamadığı kimi zaman serçe parmaklarını koparıp kimi zaman polislerin başa bela olduğu anlar, Amerika'nın Rusya'yla, Fransa'yla ilişkileri, soğuk savaş dönemi, 80'lerdeki atom bombası geyiğini gibi birçok şey var bu kitabın içinde.

İlk başlarda fazla aksiyon olmayınca biraz hayal kırıklığı yaşadım. Sonuçta işin içinde o kadar süper kahraman var ve bir miktar aksiyon bekliyorsunuz. Kitabın esas olayını anladıktan sonra bu hayal kırıklığım da geçti, kitabın atmosferine bayıldım!

Rorschach, uzun zamandır süper kahramanlar dünyasından görmek istediğim karakterlerden: Gizemli, ürkütücü, güçlü, yetenekli, çok çene çalmayıp konuştuğunda da mantıklı konuşan, havalı ve 1.68 boyunda bir karakter. Ayrıca Rorschach kostümünü diğerleri gibi özel olarak felan tasarlatmıyor; bir kadın kendisine yapılan kıyafeti sevmiyor, Rorschach da bunu alıyor ve kesip biçip havalı bir maske yapıyor. Daha ne olsun!

Film uyarlamasından da birazcık bahsetmek isterim;
Çizgi roman kadar etkilemez sizi buna lafım yok; ama kitaba bu kadar bağlı kalarak uyarlanmansı her babayiğidin harcı değildir, hele hele bu bir çizgi romansa ya da işin içinde bu kadar süper kahraman varsa. Hikayeyi bize sunmaktan ziyade ordan biraz kısarak aksiyonu arttırabilirlerdi, şartlar buna uygun. Yapmamışlar ve iyide yapmışlar. Taktir Point! Sabah burada Rorschach'ın sözlerini alıntı olarak paylaşıyorum, akşam filmi açıyorum ve paylaştığım söz filmdeki karakterin ağzından aynı yerde söyleniyor, bir tuhaf oluyorum,.Değişik bir mutluluk bu, tarifi yok :D

Açıkcası kitap bazı bölümler ve sonu dışında her şeyiyle hoşuma gitti. Çizimler olabileceğinin en iyisi, suan bile bu düzeyde çizebilen insanlar var mıdır bilmiyorum. Saygılar Dave Gibbons.

Söylemek istediğim bir iki bir şey daha vardı; ama arka sokaktaki çocuklar torpil patlattı üstüne bir de seçim arabası geçti, bütün kafam karıştı. Bıraktım kağıdı kalemi...

Sonuç olarak; alın, okuyun, okutturun, bir şeyler yapın işte. Ben arka sokağa gidiyorum !

Saygı ve Selametle...
Gözcüleri kim gözlüyor?

Watchmen (Gözcüler) bir çizgi roman değil. Burada çizgi roman teriminin kökenine biraz bakmak isteği uyanıyor bende. Çünkü çizgi roman terimi İngilizce'den çeviriyle "graphic novel" demek. Fakat İngilizcede Örümcek Adam, Yarasa Adam, Süper Adam gibi çizgi romanlar "comic book" kategorisindedir. Bizim çizgi roman olarak çevirdiğimiz şey İngilizce aslında "comic book" olarak geçer ki bunun Türkçesi, tam karşılamasa da karikatürdür, graphic novel ise başka bir şeydir. Bu "comic book"lar, karikatürler, yetişkin kitleye hitap etmeyen, çocuksu hikayeler anlatır niteliktedir ve genellikle yüzlerce sayı boyunca devam eden kısa ve basit hikayeler anlatırlar. Fakat iş "graphic novel"a gelince orada bir farklılık vardır. Her hikaye graphic novel olamaz. Graphic novel yetişkinler için anlatılan, "novel" yani roman kadar komplike olan ve edebi yanı yüksek, yüzlerce sayı devam etmeyen, bir hikayeyi başlatan ve bitiren, tam anlamıyla bir romanı grafiklerle anlatan nitelikteki eserlerdir.

Maalesef, Türkçe'de uygun bir çeviri yok. Aktarmayı da pek beceremedim sanırım. Uzun lafın kısası, Watchmen bir graphic novel'dır, karikatürden üstündür ve comic book değildir.

1983 yılında çizgi roman dünyası örümcek adam ve benzeri süper kahramanların domine ettiği, süper kahramanların doğuştan iyilik yapmaya meyilli olduğu, melek kadar günahsız ruhlara sahip özel varlıklar olarak kendine yer bulduğu, siyah ve beyazın bıçak kadar keskin şekilde birbirinden ayrıldığı bir haldeydi. Bu öyle bir ayrımdır ki kötüler doğuştan kötüdür ve bazen anlamsızca kötülük yapmaktan zevk alır, dünyayı öylesine yok etmek isteğiyle yanıp tutuşur. İyiler ise tam tersi, sadece iyilik yapmak için var olan, trafik cezası bile olmayan tiplerdir. Gerçekçilik, felsefe, derinlik yoktur. Çizgi romanlar ciddi değildir ve ne edebi açıdan, ne de kurgu açısından ciddiye alan da yoktur.

Alan Moore ve Dave Gibbons, Watchmen ile bu durumu değiştirmiştir. Watchmen Time dergisinin en iyi edebi eserler listesine giriş yapabilecek kadar komplike ve tam bir sanat eseridir. Bunu Örümcek Adam hikayeleriyle karıştırmamak gerekir.

1940'lı yıllarda suçlular yüzlerini kapatmak için maske takmayı akıl ettiklerinden beridir polis sorgulamaları işe yaramaz hale gelmiştir. Suçluyu arayan polis tanıklardan maske takan biri tasvirini duymaktan sıkılmıştır. Böylece suç ile savaşmak isteyen bir grup insan, suçluları haklamak ve yakalanmamak adına maske takmaya başlar, yani suçluları onların yöntemleriyle dize getirmek için onlar da maskeyle gezerler ve kendilerine bir isim koyarlar: Minutemen. Süper güçleri olmayan sıradan insanlardan oluşan bu grup bir süre işlemeye devam eder. Fakat başkan Nixon, Minutemen grubunu bir süre sonra yasal olarak dağıtır. Dolayısıyla kanun ile ters düşmek istemeyen üyeler teker teker emekli olur. Kimisi evlenir ve eşiyle sürekli kavga eden, geçimsiz bir tip olur. Kimisi bekar takılır ama yalnızlıktan türlü türlü huylar edinir. Kimisi eskiyi unutamaz, geçmişte takılı kalır. Ta ki bir gün, aralarından birisi (Komedyen) faili meçhul bir cinayete kurban gidene kadar...

Watchmen okuyucuya iyi ile kötü arasındaki o incecik çizginin çoğu zaman insan gözüyle seçilemeyecek kadar silikleştiğini anlatır. Süper kahramanların ahlaki açıdan yozlaştığı, doğru olanı yapmanın çoğu zaman kötü olanı yapmaktan farklı sonuçlar doğurmadığı, gerçek bir dünyanın tasviridir bu.

Tanrısal güçlere sahip olan biri aşk denen duyguyu yaşayabilir mi? Zamandan bağımsız yaşayan biri ölüm korkusunu anlayabilir mi? Bir sosyopat koskoca bir grubun içinde en ahlaklı karakter, en mantıklı konuşan kişi olabilir mi?

Watchmen, okuduğunuzda tekrar okumak isteyeceğiniz türden bir eser. İçindeki ayrıntıların tamamını ilk okuyuşta anlamanız oldukça zor. Hakkında üç beş bir şeyler okuduktan sonra tekrar baştan başlamak ve açık gözle tekrar deneyimlemek eminim size daha fazla sevk verecektir.

Mesela Nite Owl'un uçağı Hiroşima'yı bombalayan uçağın modelinden tasarlanmış, birebir kopyasıdır. Tek fark vardır ki okuyanlar görecektir. Bunun gibi yüzlerce göndermeyi tek tek gördükçe karşınızda ne kadar ince işlenmiş bir çalışma olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Ve, 2009 yılında çevrilen Zack Snyder imzalı filmi de mutlaka izleyin. Her ne kadar bir çok konuda çizgi romanın gerisinde kalsa de benim gibi orijinal esere sadık kalınması konusunda ısrarcı bir insanı dahi oldukça tatmin edebilmiş bir filmdir.

İyi okumalar, iyi seyirler!
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.805 Oy)8.416 beğeni24.096 okunma960 alıntı96.129 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.309 Oy)6.675 beğeni17.746 okunma3.011 alıntı90.609 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.956 Oy)9.226 beğeni30.317 okunma918 alıntı146.937 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.767 Oy)9.729 beğeni27.339 okunma2.008 alıntı126.465 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.269 Oy)9.270 beğeni27.678 okunma2.938 alıntı121.996 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.168 Oy)13.992 beğeni36.284 okunma3.798 alıntı154.106 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.027 Oy)19.958 beğeni45.747 okunma3.605 alıntı193.264 gösterim
 • Fahrenheit 451
  8.3/10 (2.378 Oy)2.064 beğeni5.575 okunma2.578 alıntı48.367 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.635 Oy)4.121 beğeni13.703 okunma1.548 alıntı56.615 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.946 Oy)9.482 beğeni26.707 okunma1.832 alıntı136.465 gösterim
1. Hemen simdi incelemeyi okumayi kesin
2. https://www.ilknokta.com/alan-moore/watchmen-1.htm linkine tiklayin
3. Bir adet kitap edinin
4. Okumaya baslayin
5. Sakin bitirmeyin! Cunku bitince sevdiginiz dostlarinizdan ayrilmissiniz gibi bir bosluk oluyor sonra.

Kitap, Amerika'da suclularla savasmak icin 1950lerde farkli farkli yerlerde ortaya cikan maskeli kahramanlarn hikayesini konu aliyor. Ama ne konu!

Kurgu inanilmaz guzel, kitabin baslarindaki bir resim karesi sonlarda anlam kazanabiliyor. Ne eksik var ne de fazla, tam olmasi gerektigi kadar olmus. Cizimler muhtesem. Ters koseler ilginc. Mantigin mantiksizligini ortaya koyan akis ise muhtesem!

DC'nin Batman, Superman vs gibi kahramanlarindan farkli bir evren Watchmen, ancak DC'nin hikayeleri yeniden olusturdugu New 52 serisinde, Batman'in bir kitabi, Batman'inWatchmen'in gulen surat sembolunu bulmasiyla bitiyordu ve bu, iki evrenin birleseceginin gostergesi kabul edildi (Birlesmis de olabilir, cok iyi takip etmiyorum). Ama beni ilgilendiren en onemli kisim, anladigim kadariyla DC, Watchmen'e bir devam da getirecek.

Cunku burada bitmemeliydi...
Çizgi romanda kurgu nasıl yapılır öğreten kitap. Karakterin hepsi çok güçlü ama benim için Rorschach en iyisi. Daha önce çizgi roman okumadıysanız bu kitaptan başlamayın derim, kafa karıştırıcı olabilir.
Çizgi romanların büyüme vaktinin geldiğini anlatan mükemmel bir kitap öyleki klişeleri yıkan ve akıllarda kahraman kavramını sorgulayan ve sorgulatan klişeleri yaratan ve günümüzde dc comics in rebirth adlı event inde yer alan mükemmel bir çizgi roman
Sıradan popüler çizgi romanlara göre edebi derinliği çok yüksek. Sadece çizgi romanlar arasında değil, genel olarak romanlar arasında bir başyapıt. Dönemin siyasi durumunu çok güzel işlemiş. Roman ilerledikçe okuyucuyu bir etik çatışmasına sürüklüyor ve bu da neyin doğru neyin yanlış olduğunu sorgulamaya, saydığınız değerleri yeniden düşünmeye neden oluyor. Her karakter baş karakter ve hepsinin görüşü ayrıntılı ve hak vereceğiniz şekilde anlatılmış.

Ayrıca, Watchmen'i bu kadar güzel yapan şey, böylesine derin ve tutarlı bir kurgu ile anlatımının sürükleyiciliği ve çarpıcılığı. Çizimler harika ve bazen öyle yerlere öyle manzaralar koyuluyor ki, o resim o anki bütün durumu özetliyor.

Hikayenin kurgusu içinde bir başka kurgu daha var. Bu da hikayeyi derinleştiriyor, okuyucuyu romanın içine çekiyor. Bazı yerlerde de bu kurgu içinde kurgu durumuna ekstra olarak, Max Shea'nın Kara Gemi Hikayeleri'nden kesitler veriliyor ve bir gazete bayicisinin toplumun hali ve sorunları hakkındaki konuşmaları ile benzeştiriliyor. Max Shea'nın karamsar, acımasız ve hastalıklı denebilecek kurgularıyla benzeştirilen bu "Ne olacak bu Amerika'nın hali..." konuşmalarında, toplumun aslında nasıl Max Shea'nin hikayesindeki gibi acımasız ve hastalıklı bir halde olduğunu çok net anlıyorsunuz.

Bundan sonraki paragraf hafif ölçüde spoiler içeriyor, devamını temkinli okuyun.

Hikaye boyunca Amerika'nın Japonya'ya attığı atom bombası eleştirilirken, insanı dumur eden bir sonu var. Hikayenin sonunda gördüğünüz şey, her ne kadar kabul edilmesi güç olsa da, insanlık adına işe yarayan ve yapılabilecek tek şey konumunda. İnsanoğlu olaya ahlaki açıdan bakar ve ahlak da at gözlüklerinden başka bir şey değildir. Çözüm vahşi olabilir ama insanoğlunun içinde bulunduğu kendi sonunu getirecek durumdan çıkması için tek çözüm oysa, maalesef uygulanması gerekir.
Çizgi roman okumaya 2012 yılında Watchmen ile başladım. Doğru bir tercih olduğunu daha fazla çizgi roman olduktan sonra anladım. Alan Moore'un muhteşem yaratıcılığı ve akıcı olan hikaye ile sizleri alıp götürüyor. Eğer daha önce çizgi roman okumadıysanız mutlaka ''Watchmen'' ile başlayın derim.
Watchmen, kostümlü kahramanlara bambaşka bir bakış açısıyla bakarak önümüze çıkıyor. Daha realist kahramanların olduğu bir çizgi roman. Psikolojik derinlikleri oldukça iyi olan bu roman ana karakterleri ruh halleri, bakış açıları, karakterleri ve davranışları açısından zengin bir gerçekliğe sahip. Kitabın bu yönlerini beğendim. Bazı detaylara fazla takılması ilgimi dağıtsa da çizgi roman tarihinde kült ve üstün bir eser. En beğendiğim karakter Rorscharch, onun ardından gelen ise Dr. Manhattan. İkisinin hayata bakışı çok ilgi çekici. Bazı film ve kitaplarda sevdirilen karakterin ölmesi okuyucuyu yada izleyiciyi üzsede (bende üzüldüm) aslında eseri sevdirenin ve etkileyici yapanın bu dramatik kurgu, olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bazı şeyleri anlayışla karşılıyorum.
İlk çizgi roman deneyimi için ağır kaçabilir fakat okunması gereken bir eser olarak tavsiye ediyorum.
"Rorschach'in Günlüğü 16 Ekim...Edward Blake / Komedyen...1918'de doğdu, yağmur altında gömüldü. Öldürüldü. Hepimiz böyle mi olacağız? Hiç arkadaşımız olmayacak mı ? Mezarımıza sadece düşmanlarımız mı çiçek bırakacak ? Şiddetle yaşayanlar şiddetle ölüyorlar. Blake anlamıştı, vahşilik insanların özünde var.Bunu saklamak için ne giyerse giysinler. Blake toplumun gerçek yüzünü görmüştü.O bu oyunun komedyeni olmayı seçti. Tıpkı fıkradaki gibi. Eskiden duyduğum bir fıkra. -Adamın biri doktora gider. Bunalıma girdiğini söyler. Hayat bana çok sert ve zalim davranıyor der. Bu tehlikeli dünyada kendini tek başına hissettiğini söyler. Doktor der ki; çözümü kolay. Ünlü palyaço Pagliacci şehre gelmiş git onu seyret, o seni kendini getirir. Adamın birden gözleri dolar ve der ki; ama doktor Pagliacci benim... ! Güzel fıkra, herkesi güldürür ve perde...''
Müthiş bir bilim kurgu tarzında ayrıca da yer yer felsefi ve ütöpik-distopik bir çizgi roman, bir şaheser, başyapıt. "Benim gözümde"

Şimdiye kadar çizgi roman okumadıysanız kesinlikle Watchmen'den başlamayınız. İlk önce okumaya niyetli olduğunuz olanları okuyun çünkü bundan aldığınız zevki diğerlerinde tadamayacaksınız
"Hiçbir şey umutsuz değil. Hayat devam ettikçe değil."
Alan Moore
Sayfa 67 - İthaki, 2.Baskı, Alan Moore - Dave Gibbons, Çeviri: N.Can Kantarcı, N.Y.Times Bestseller
"Bu dünyadan, bu insanlardan bıktım."
Alan Moore
Sayfa 135 - İthaki, 2.Baskı, Alan Moore - Dave Gibbons, Çeviri: N.Can Kantarcı, N.Y.Times Bestseller

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Watchmen
Baskı tarihi:
Nisan 2009
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055686000
Orijinal adı:
Watchmen (Watchmen #1-12)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gerekli Şeyler
Baskılar:
Watchmen
Watchmen
Watchmen Türkçe Olarak Raflardaki Yerini Alıyor...
Bu derinlikli roman, filmin gösterime girmesiyle beraber Türkçe olarak raflardaki yerini almış olacak. Filmde pek çok noktasının eksik kalacağı ya da değiştirileceği kesin; o nedenle Watchmen deneyimini tam anlamıyla yaşamak için, mutlaka okumak gerekiyor.

Kitabı okuyanlar 84 okur

 • La sagrada familia
 • Yetkin Akbal
 • Mustafa Emre Urfalıoğlu
 • Berkan İlgün
 • Havva KAHRAMAN
 • Samet Şengül
 • Metin Arslan
 • Kıvanç Seyaz
 • Samet Hızır
 • Gülşen Elif Barın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%21.4
25-34 Yaş
%21.4
35-44 Yaş
%42.9
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%17.6
Erkek
%82.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%63.6 (28)
9
%22.7 (10)
8
%6.8 (3)
7
%6.8 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0