·
Okunma
·
Beğeni
·
8,2bin
Gösterim
Adı:
Watchmen
Baskı tarihi:
Nisan 2009
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055686000
Orijinal adı:
Watchmen (Watchmen #1-12)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gerekli Şeyler
Baskılar:
Watchmen
Watchmen
Watchmen
Watchmen Türkçe Olarak Raflardaki Yerini Alıyor...
Bu derinlikli roman, filmin gösterime girmesiyle beraber Türkçe olarak raflardaki yerini almış olacak. Filmde pek çok noktasının eksik kalacağı ya da değiştirileceği kesin; o nedenle Watchmen deneyimini tam anlamıyla yaşamak için, mutlaka okumak gerekiyor.
456 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Okumak isteyen, okuyan ve filmini izleyip merak eden çok fazla arkadaş var. Bu inceleme umarım onlara yardımcı olur....

''Çizgi Roman'' kategorisindeki bir kitaptan beklentileriniz nelerdir ?

Bol ekşın mı ?

İyilerin hep kazanıp, kötülerinden artistlik yapa yapa en
sonunda kaybetmesi mi ?

Düşük bir edebi değere sahip olup, fazla kafa yormaması mı ?

Genel olarak kafa dağıtmak için alıp okumamız mı ?

Aradıklarınız bunlarsa süper! Çünkü bu kategoride bulabileceğiniz bir çok kitap var, hemen internetten yüzlercesine ulaşabilirsiniz. He, eğer watchmen'i soruyorsanız; ''Çizgi Roman'' adı altında geçen bu kitapta, bunların hiçbiri yok. Aksine makul düzeyde bir ekşın, romanlardakinden bile yüksek edebi değer ve kimi yerlerde insanı düşünmeye sevk eden sözler, iyilerin her zaman iyi roller oynamadığı kimi zaman serçe parmaklarını koparıp kimi zaman polislerin başa bela olduğu anlar, Amerika'nın Rusya'yla, Fransa'yla ilişkileri, soğuk savaş dönemi, 80'lerdeki atom bombası geyiğini gibi birçok şey var bu kitabın içinde.

İlk başlarda fazla aksiyon olmayınca biraz hayal kırıklığı yaşadım. Sonuçta işin içinde o kadar süper kahraman var ve bir miktar aksiyon bekliyorsunuz. Kitabın esas olayını anladıktan sonra bu hayal kırıklığım da geçti, kitabın atmosferine bayıldım!

Rorschach, uzun zamandır süper kahramanlar dünyasından görmek istediğim karakterlerden: Gizemli, ürkütücü, güçlü, yetenekli, çok çene çalmayıp konuştuğunda da mantıklı konuşan, havalı ve 1.68 boyunda bir karakter. Ayrıca Rorschach kostümünü diğerleri gibi özel olarak felan tasarlatmıyor; bir kadın kendisine yapılan kıyafeti sevmiyor, Rorschach da bunu alıyor ve kesip biçip havalı bir maske yapıyor. Daha ne olsun!

Film uyarlamasından da birazcık bahsetmek isterim;
Çizgi roman kadar etkilemez sizi buna lafım yok; ama kitaba bu kadar bağlı kalarak uyarlanmansı her babayiğidin harcı değildir, hele hele bu bir çizgi romansa ya da işin içinde bu kadar süper kahraman varsa. Hikayeyi bize sunmaktan ziyade ordan biraz kısarak aksiyonu arttırabilirlerdi, şartlar buna uygun. Yapmamışlar ve iyide yapmışlar. Taktir Point! Sabah burada Rorschach'ın sözlerini alıntı olarak paylaşıyorum, akşam filmi açıyorum ve paylaştığım söz filmdeki karakterin ağzından aynı yerde söyleniyor, bir tuhaf oluyorum,.Değişik bir mutluluk bu, tarifi yok :D

Açıkcası kitap bazı bölümler ve sonu dışında her şeyiyle hoşuma gitti. Çizimler olabileceğinin en iyisi, suan bile bu düzeyde çizebilen insanlar var mıdır bilmiyorum. Saygılar Dave Gibbons.

Söylemek istediğim bir iki bir şey daha vardı; ama arka sokaktaki çocuklar torpil patlattı üstüne bir de seçim arabası geçti, bütün kafam karıştı. Bıraktım kağıdı kalemi...

Sonuç olarak; alın, okuyun, okutturun, bir şeyler yapın işte. Ben arka sokağa gidiyorum !

Saygı ve Selametle...
416 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10 puan
1. Hemen simdi incelemeyi okumayi kesin
2. https://www.ilknokta.com/alan-moore/watchmen-1.htm linkine tiklayin
3. Bir adet kitap edinin
4. Okumaya baslayin
5. Sakin bitirmeyin! Cunku bitince sevdiginiz dostlarinizdan ayrilmissiniz gibi bir bosluk oluyor sonra.

Kitap, Amerika'da suclularla savasmak icin 1950lerde farkli farkli yerlerde ortaya cikan maskeli kahramanlarn hikayesini konu aliyor. Ama ne konu!

Kurgu inanilmaz guzel, kitabin baslarindaki bir resim karesi sonlarda anlam kazanabiliyor. Ne eksik var ne de fazla, tam olmasi gerektigi kadar olmus. Cizimler muhtesem. Ters koseler ilginc. Mantigin mantiksizligini ortaya koyan akis ise muhtesem!

DC'nin Batman, Superman vs gibi kahramanlarindan farkli bir evren Watchmen, ancak DC'nin hikayeleri yeniden olusturdugu New 52 serisinde, Batman'in bir kitabi, Batman'inWatchmen'in gulen surat sembolunu bulmasiyla bitiyordu ve bu, iki evrenin birleseceginin gostergesi kabul edildi (Birlesmis de olabilir, cok iyi takip etmiyorum). Ama beni ilgilendiren en onemli kisim, anladigim kadariyla DC, Watchmen'e bir devam da getirecek.

Cunku burada bitmemeliydi...
416 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Gözcüleri kim gözlüyor?

Watchmen (Gözcüler) bir çizgi roman değil. Burada çizgi roman teriminin kökenine biraz bakmak isteği uyanıyor bende. Çünkü çizgi roman terimi İngilizce'den çeviriyle "graphic novel" demek. Fakat İngilizcede Örümcek Adam, Yarasa Adam, Süper Adam gibi çizgi romanlar "comic book" kategorisindedir. Bizim çizgi roman olarak çevirdiğimiz şey İngilizce aslında "comic book" olarak geçer ki bunun Türkçesi, tam karşılamasa da karikatürdür, graphic novel ise başka bir şeydir. Bu "comic book"lar, karikatürler, yetişkin kitleye hitap etmeyen, çocuksu hikayeler anlatır niteliktedir ve genellikle yüzlerce sayı boyunca devam eden kısa ve basit hikayeler anlatırlar. Fakat iş "graphic novel"a gelince orada bir farklılık vardır. Her hikaye graphic novel olamaz. Graphic novel yetişkinler için anlatılan, "novel" yani roman kadar komplike olan ve edebi yanı yüksek, yüzlerce sayı devam etmeyen, bir hikayeyi başlatan ve bitiren, tam anlamıyla bir romanı grafiklerle anlatan nitelikteki eserlerdir.

Maalesef, Türkçe'de uygun bir çeviri yok. Aktarmayı da pek beceremedim sanırım. Uzun lafın kısası, Watchmen bir graphic novel'dır, karikatürden üstündür ve comic book değildir.

1983 yılında çizgi roman dünyası örümcek adam ve benzeri süper kahramanların domine ettiği, süper kahramanların doğuştan iyilik yapmaya meyilli olduğu, melek kadar günahsız ruhlara sahip özel varlıklar olarak kendine yer bulduğu, siyah ve beyazın bıçak kadar keskin şekilde birbirinden ayrıldığı bir haldeydi. Bu öyle bir ayrımdır ki kötüler doğuştan kötüdür ve bazen anlamsızca kötülük yapmaktan zevk alır, dünyayı öylesine yok etmek isteğiyle yanıp tutuşur. İyiler ise tam tersi, sadece iyilik yapmak için var olan, trafik cezası bile olmayan tiplerdir. Gerçekçilik, felsefe, derinlik yoktur. Çizgi romanlar ciddi değildir ve ne edebi açıdan, ne de kurgu açısından ciddiye alan da yoktur.

Alan Moore ve Dave Gibbons, Watchmen ile bu durumu değiştirmiştir. Watchmen Time dergisinin en iyi edebi eserler listesine giriş yapabilecek kadar komplike ve tam bir sanat eseridir. Bunu Örümcek Adam hikayeleriyle karıştırmamak gerekir.

1940'lı yıllarda suçlular yüzlerini kapatmak için maske takmayı akıl ettiklerinden beridir polis sorgulamaları işe yaramaz hale gelmiştir. Suçluyu arayan polis tanıklardan maske takan biri tasvirini duymaktan sıkılmıştır. Böylece suç ile savaşmak isteyen bir grup insan, suçluları haklamak ve yakalanmamak adına maske takmaya başlar, yani suçluları onların yöntemleriyle dize getirmek için onlar da maskeyle gezerler ve kendilerine bir isim koyarlar: Minutemen. Süper güçleri olmayan sıradan insanlardan oluşan bu grup bir süre işlemeye devam eder. Fakat başkan Nixon, Minutemen grubunu bir süre sonra yasal olarak dağıtır. Dolayısıyla kanun ile ters düşmek istemeyen üyeler teker teker emekli olur. Kimisi evlenir ve eşiyle sürekli kavga eden, geçimsiz bir tip olur. Kimisi bekar takılır ama yalnızlıktan türlü türlü huylar edinir. Kimisi eskiyi unutamaz, geçmişte takılı kalır. Ta ki bir gün, aralarından birisi (Komedyen) faili meçhul bir cinayete kurban gidene kadar...

Watchmen okuyucuya iyi ile kötü arasındaki o incecik çizginin çoğu zaman insan gözüyle seçilemeyecek kadar silikleştiğini anlatır. Süper kahramanların ahlaki açıdan yozlaştığı, doğru olanı yapmanın çoğu zaman kötü olanı yapmaktan farklı sonuçlar doğurmadığı, gerçek bir dünyanın tasviridir bu.

Tanrısal güçlere sahip olan biri aşk denen duyguyu yaşayabilir mi? Zamandan bağımsız yaşayan biri ölüm korkusunu anlayabilir mi? Bir sosyopat koskoca bir grubun içinde en ahlaklı karakter, en mantıklı konuşan kişi olabilir mi?

Watchmen, okuduğunuzda tekrar okumak isteyeceğiniz türden bir eser. İçindeki ayrıntıların tamamını ilk okuyuşta anlamanız oldukça zor. Hakkında üç beş bir şeyler okuduktan sonra tekrar baştan başlamak ve açık gözle tekrar deneyimlemek eminim size daha fazla sevk verecektir.

Mesela Nite Owl'un uçağı Hiroşima'yı bombalayan uçağın modelinden tasarlanmış, birebir kopyasıdır. Tek fark vardır ki okuyanlar görecektir. Bunun gibi yüzlerce göndermeyi tek tek gördükçe karşınızda ne kadar ince işlenmiş bir çalışma olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Ve, 2009 yılında çevrilen Zack Snyder imzalı filmi de mutlaka izleyin. Her ne kadar bir çok konuda çizgi romanın gerisinde kalsa de benim gibi orijinal esere sadık kalınması konusunda ısrarcı bir insanı dahi oldukça tatmin edebilmiş bir filmdir.

İyi okumalar, iyi seyirler!
448 syf.
·6 günde·10/10 puan
Off! Watchmen ne kitaptı be. Yaklaşık olarak bir yıl önce okumuştum. Her gün bir bölümünü okuyarak (istesem daha fazla da okuyabilirdim ama kendimi tuttum hemen bitmesin diye) tadını çıkara çıkara bitirmiştim. Şu ana kadar okuduğum kitapların içerisinde 1. Sırada yer alabilecek bir kitap ve kendi tarzında bir numara gerek metinleriyle gerek kurgusuyla gerek çizimleriyle 1 NUMARA okumadıysanız mutlaka araştırın alın ve okuyun derim. Ciltli olanını alın tabiki Watchmen Alan Moore Dave Gibbons Oğuz Aktürk
456 syf.
·11 günde·9/10 puan
Yıllar önce filmini izlemiştim ve anlamsız gelmişti filmi. Vakit kaybı olduğunu düşünmüştüm. Ta ki çizgi romanını okuyana dek. Muhteşem bir eser, hem de ülkemizde hatta dünyada bile birçok insanın küçümsediği bir tür olan çizgi roman olmasına rağmen. Şimdi sırada orijin hikâyeleri okumak var. Sonrasında tekrar filmi ve sonra da mini dizisi ile kapanış.
456 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
İlk kez çizgiroman okuyan biri olarak başta hem çizimlere hem diyaloglara odaklanmak benim için zor oldu. Ama alıştıktan sonra akıcı bir şekilde ilerleyen mükemmel bir çizgiroman. Oldukça sürükleyici ve klasik bir süper kahraman çizgiromanı kesinlikle değil. Karakterlerin bir çok boyutu var. Ayrıca bölüm başlarında makaleler, gazate haberleri vs. ile anlatım zenginleştirilmiş.
448 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Aşığıyım resmen! En en en sevdiğim çizgi roman. Ara sıra çıkarıp okuduğum çokça keyif aldığım bu ciltli seri haline eklenen bölümlerle şahane bir eser.
456 syf.
·3 günde
"80'li yılların ortasında Alan Moore ve Dave Gibbons, çizgi roman tarihini kökten değiştiren ve popüler kültürün çizgi roman algısını yeni baştan yazan eşsiz bir eser yarattılar: WATCHMEN. Sıklıkla çizgi romanların ciddiye alınmasını sağlayan ilk eser olduğu söylenen WATCHMEN, süper kahramanların çok yönlülüğünü, psikolojik karakter derinliğini olabilecek en gerçekçi biçimde yansıtan yegâne eser.
Benim için çizgi roman denilince akan sular durur, o kadar çok seviyorum. En sevdiğim çizgi roman da 'Sandman' serisi. Watchmen kesinlikle onunla yarışır. 'Aman yârabbim ben ne okuyorum' dedim. Muh-te-şem-di!!! Her bölüm sonundaki hikaye, gazete kupürü, polis arşiv kaydı gibi... hikayeyi derinleştiren yazılar, hikaye içinde ayrıca başka bir çizgi roman hikayesi, eskiz taslakları, posterler... sayfalar kuşe kağıt, renkler şahane... ne diyeceğimi bilemiyorum. Bayıldım!
Ben kitabın İthaki Yayınları'ndan çıkan ince kapaklı edisyonunu okudum ve o kadar özensiz basmışlar ki bitirdiğimde kitap elimde dağıldı, sayfalar ayrıldı. Bu kadar pahalı bir kitap bu kadar özensiz nasıl basılır aklım almıyor!? Ciltli baskısına da şahane bir şömiz, harika bir kumaş cilt yapmışlar ama içi saman kağıdı, renkler soluk. Neden? :))
Neyse ben kitabımı yapıştırıp kaldıracağım.
456 syf.
·18 günde·10/10 puan
Süper kahraman dünyasını Dc ile sevmek istiyorsanız bu seri ile değil de Batman ile başlamalısınız. Çünkü Batman ile vaat edilen harika insan tipi burada yerle yeksan ediliyor. Sanırım beni de kendine çeken o kinayeli süper kahramanlık çabalarıydı. Özellikle Rorschach, barındırdığı nevrozlarla bir kahramanın olabileceğini ama "süper" olamayacağını yansıtıyor.

HBO güzel bir yapımla yeniden duyurdu bu çizgi romanı. Umarım kaliteli bir uyarlama olur.
416 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çizgi romanda kurgu nasıl yapılır öğreten kitap. Karakterin hepsi çok güçlü ama benim için Rorschach en iyisi. Daha önce çizgi roman okumadıysanız bu kitaptan başlamayın derim, kafa karıştırıcı olabilir.
448 syf.
·4 günde·8/10 puan
Watchmen, uzun zamandır kitaplığımda olan ve içeriğini merak ettiğim çizgi romanların içinde ön plana çıkmaktaydı. Ön plana çıkmasını hak eden çizimleri ve olay örgüsü ile bana büyük keyif veren bir okuma deneyimi yaşattı.
Komedyenin bir gün faili meçhul bir cinayete kurban gitmesi ile olay örgüsü başlamaktadır.
Yazıldığı dönemde ki çizgi romanların hakim olduğu süper kahramanlar hep doğruyu yapar hiç kötü olmazlar ibaresini yıkarak başarılı bir iş ortaya çıkarmaktadır.
Zaman simültanedir. Tasarımın tümü her kesimde görünür olduğu hâlde insanlarin bir seferde tek bir kesimini görmekte ısrarcî olduğu, yapısı incelikle ortaya çıkarılmıș bir mücevherdir.
Sen benim dünyayla tek bağımsın, dünyada ilgi duyduğum tek şeysin. Beni terk ettiğinde, ben de Dünya’yı dünyayı terk ettim.
Kendim adıma hiçbir şeyden pişman değilim. Hayatı ödün vermeden yaşadım ve şimdi gölgelerin içine karışıyorum. Tek şikayet etmeden.
Ya işte... Babamın ısrarıyla oldu biraz da. Bana genelde öyle olur zaten. Benim yerime başkaları yapar hamlelerimi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Watchmen
Baskı tarihi:
Nisan 2009
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055686000
Orijinal adı:
Watchmen (Watchmen #1-12)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gerekli Şeyler
Baskılar:
Watchmen
Watchmen
Watchmen
Watchmen Türkçe Olarak Raflardaki Yerini Alıyor...
Bu derinlikli roman, filmin gösterime girmesiyle beraber Türkçe olarak raflardaki yerini almış olacak. Filmde pek çok noktasının eksik kalacağı ya da değiştirileceği kesin; o nedenle Watchmen deneyimini tam anlamıyla yaşamak için, mutlaka okumak gerekiyor.

Kitabı okuyanlar 517 okur

  • Ömer Aşık
  • Rakı şişesinde japon balığı
  • Semih Karabulut
  • Serafina Pekkala
  • Muhammed Emir KILIÇ
  • Irmak Bingöl
  • Mert T.
  • 《 Berke 》
  • Harold Saxon
  • Sinan Can Şaşmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%21.4
25-34 Yaş
%21.4
35-44 Yaş
%42.9
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%17.6
Erkek
%82.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.1 (49)
9
%10 (27)
8
%3.7 (10)
7
%1.9 (5)
6
%0.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0