Watchmen

9,3/10  (20 Oy) · 
33 okunma  · 
17 beğeni  · 
803 gösterim
Çizer : Dave Gibbons
Watchmen Türkçe Olarak Raflardaki Yerini Alıyor...
Bu derinlikli roman, filmin gösterime girmesiyle beraber Türkçe olarak raflardaki yerini almış olacak. Filmde pek çok noktasının eksik kalacağı ya da değiştirileceği kesin; o nedenle Watchmen deneyimini tam anlamıyla yaşamak için, mutlaka okumak gerekiyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786055686000
 • Yayınevi:
  Gerekli Şeyler
 • Kitabın Türü:
Selim 
 20 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gözcüleri kim gözlüyor?

Watchmen (Gözcüler) bir çizgi roman değil. Burada çizgi roman teriminin kökenine biraz bakmak isteği uyanıyor bende. Çünkü çizgi roman terimi İngilizce'den çeviriyle "graphic novel" demek. Fakat İngilizcede Örümcek Adam, Yarasa Adam, Süper Adam gibi çizgi romanlar "comic book" kategorisindedir. Bizim çizgi roman olarak çevirdiğimiz şey İngilizce aslında "comic book" olarak geçer ki bunun Türkçesi, tam karşılamasa da karikatürdür, graphic novel ise başka bir şeydir. Bu "comic book"lar, karikatürler, yetişkin kitleye hitap etmeyen, çocuksu hikayeler anlatır niteliktedir ve genellikle yüzlerce sayı boyunca devam eden kısa ve basit hikayeler anlatırlar. Fakat iş "graphic novel"a gelince orada bir farklılık vardır. Her hikaye graphic novel olamaz. Graphic novel yetişkinler için anlatılan, "novel" yani roman kadar komplike olan ve edebi yanı yüksek, yüzlerce sayı devam etmeyen, bir hikayeyi başlatan ve bitiren, tam anlamıyla bir romanı grafiklerle anlatan nitelikteki eserlerdir.

Maalesef, Türkçe'de uygun bir çeviri yok. Aktarmayı da pek beceremedim sanırım. Uzun lafın kısası, Watchmen bir graphic novel'dır, karikatürden üstündür ve comic book değildir.

1983 yılında çizgi roman dünyası örümcek adam ve benzeri süper kahramanların domine ettiği, süper kahramanların doğuştan iyilik yapmaya meyilli olduğu, melek kadar günahsız ruhlara sahip özel varlıklar olarak kendine yer bulduğu, siyah ve beyazın bıçak kadar keskin şekilde birbirinden ayrıldığı bir haldeydi. Bu öyle bir ayrımdır ki kötüler doğuştan kötüdür ve bazen anlamsızca kötülük yapmaktan zevk alır, dünyayı öylesine yok etmek isteğiyle yanıp tutuşur. İyiler ise tam tersi, sadece iyilik yapmak için var olan, trafik cezası bile olmayan tiplerdir. Gerçekçilik, felsefe, derinlik yoktur. Çizgi romanlar ciddi değildir ve ne edebi açıdan, ne de kurgu açısından ciddiye alan da yoktur.

Alan Moore ve Dave Gibbons, Watchmen ile bu durumu değiştirmiştir. Watchmen Time dergisinin en iyi edebi eserler listesine giriş yapabilecek kadar komplike ve tam bir sanat eseridir. Bunu Örümcek Adam hikayeleriyle karıştırmamak gerekir.

1940'lı yıllarda suçlular yüzlerini kapatmak için maske takmayı akıl ettiklerinden beridir polis sorgulamaları işe yaramaz hale gelmiştir. Suçluyu arayan polis tanıklardan maske takan biri tasvirini duymaktan sıkılmıştır. Böylece suç ile savaşmak isteyen bir grup insan, suçluları haklamak ve yakalanmamak adına maske takmaya başlar, yani suçluları onların yöntemleriyle dize getirmek için onlar da maskeyle gezerler ve kendilerine bir isim koyarlar: Minutemen. Süper güçleri olmayan sıradan insanlardan oluşan bu grup bir süre işlemeye devam eder. Fakat başkan Nixon, Minutemen grubunu bir süre sonra yasal olarak dağıtır. Dolayısıyla kanun ile ters düşmek istemeyen üyeler teker teker emekli olur. Kimisi evlenir ve eşiyle sürekli kavga eden, geçimsiz bir tip olur. Kimisi bekar takılır ama yalnızlıktan türlü türlü huylar edinir. Kimisi eskiyi unutamaz, geçmişte takılı kalır. Ta ki bir gün, aralarından birisi (Komedyen) faili meçhul bir cinayete kurban gidene kadar...

Watchmen okuyucuya iyi ile kötü arasındaki o incecik çizginin çoğu zaman insan gözüyle seçilemeyecek kadar silikleştiğini anlatır. Süper kahramanların ahlaki açıdan yozlaştığı, doğru olanı yapmanın çoğu zaman kötü olanı yapmaktan farklı sonuçlar doğurmadığı, gerçek bir dünyanın tasviridir bu.

Tanrısal güçlere sahip olan biri aşk denen duyguyu yaşayabilir mi? Zamandan bağımsız yaşayan biri ölüm korkusunu anlayabilir mi? Bir sosyopat koskoca bir grubun içinde en ahlaklı karakter, en mantıklı konuşan kişi olabilir mi?

Watchmen, okuduğunuzda tekrar okumak isteyeceğiniz türden bir eser. İçindeki ayrıntıların tamamını ilk okuyuşta anlamanız oldukça zor. Hakkında üç beş bir şeyler okuduktan sonra tekrar baştan başlamak ve açık gözle tekrar deneyimlemek eminim size daha fazla sevk verecektir.

Mesela Nite Owl'un uçağı Hiroşima'yı bombalayan uçağın modelinden tasarlanmış, birebir kopyasıdır. Tek fark vardır ki okuyanlar görecektir. Bunun gibi yüzlerce göndermeyi tek tek gördükçe karşınızda ne kadar ince işlenmiş bir çalışma olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Ve, 2009 yılında çevrilen Zack Snyder imzalı filmi de mutlaka izleyin. Her ne kadar bir çok konuda çizgi romanın gerisinde kalsa de benim gibi orijinal esere sadık kalınması konusunda ısrarcı bir insanı dahi oldukça tatmin edebilmiş bir filmdir.

İyi okumalar, iyi seyirler!

Yeşim Gökdoğan 
05 Şub 19:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çizgi romanda kurgu nasıl yapılır öğreten kitap. Karakterin hepsi çok güçlü ama benim için Rorschach en iyisi. Daha önce çizgi roman okumadıysanız bu kitaptan başlamayın derim, kafa karıştırıcı olabilir.

Alper Ocak 
 15 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıradan popüler çizgi romanlara göre edebi derinliği çok yüksek. Sadece çizgi romanlar arasında değil, genel olarak romanlar arasında bir başyapıt. Dönemin siyasi durumunu çok güzel işlemiş. Roman ilerledikçe okuyucuyu bir etik çatışmasına sürüklüyor ve bu da neyin doğru neyin yanlış olduğunu sorgulamaya, saydığınız değerleri yeniden düşünmeye neden oluyor. Her karakter baş karakter ve hepsinin görüşü ayrıntılı ve hak vereceğiniz şekilde anlatılmış.

Ayrıca, Watchmen'i bu kadar güzel yapan şey, böylesine derin ve tutarlı bir kurgu ile anlatımının sürükleyiciliği ve çarpıcılığı. Çizimler harika ve bazen öyle yerlere öyle manzaralar koyuluyor ki, o resim o anki bütün durumu özetliyor.

Hikayenin kurgusu içinde bir başka kurgu daha var. Bu da hikayeyi derinleştiriyor, okuyucuyu romanın içine çekiyor. Bazı yerlerde de bu kurgu içinde kurgu durumuna ekstra olarak, Max Shea'nın Kara Gemi Hikayeleri'nden kesitler veriliyor ve bir gazete bayicisinin toplumun hali ve sorunları hakkındaki konuşmaları ile benzeştiriliyor. Max Shea'nın karamsar, acımasız ve hastalıklı denebilecek kurgularıyla benzeştirilen bu "Ne olacak bu Amerika'nın hali..." konuşmalarında, toplumun aslında nasıl Max Shea'nin hikayesindeki gibi acımasız ve hastalıklı bir halde olduğunu çok net anlıyorsunuz.

Bundan sonraki paragraf hafif ölçüde spoiler içeriyor, devamını temkinli okuyun.

Hikaye boyunca Amerika'nın Japonya'ya attığı atom bombası eleştirilirken, insanı dumur eden bir sonu var. Hikayenin sonunda gördüğünüz şey, her ne kadar kabul edilmesi güç olsa da, insanlık adına işe yarayan ve yapılabilecek tek şey konumunda. İnsanoğlu olaya ahlaki açıdan bakar ve ahlak da at gözlüklerinden başka bir şey değildir. Çözüm vahşi olabilir ama insanoğlunun içinde bulunduğu kendi sonunu getirecek durumdan çıkması için tek çözüm oysa, maalesef uygulanması gerekir.

Veysel Kurkut 
16 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Watchmen, kostümlü kahramanlara bambaşka bir bakış açısıyla bakarak önümüze çıkıyor. Daha realist kahramanların olduğu bir çizgi roman. Psikolojik derinlikleri oldukça iyi olan bu roman ana karakterleri ruh halleri, bakış açıları, karakterleri ve davranışları açısından zengin bir gerçekliğe sahip. Kitabın bu yönlerini beğendim. Bazı detaylara fazla takılması ilgimi dağıtsa da çizgi roman tarihinde kült ve üstün bir eser. En beğendiğim karakter Rorscharch, onun ardından gelen ise Dr. Manhattan. İkisinin hayata bakışı çok ilgi çekici. Bazı film ve kitaplarda sevdirilen karakterin ölmesi okuyucuyu yada izleyiciyi üzsede (bende üzüldüm) aslında eseri sevdirenin ve etkileyici yapanın bu dramatik kurgu, olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bazı şeyleri anlayışla karşılıyorum.
İlk çizgi roman deneyimi için ağır kaçabilir fakat okunması gereken bir eser olarak tavsiye ediyorum.

Mehmet İnce 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çizgi roman okumaya 2012 yılında Watchmen ile başladım. Doğru bir tercih olduğunu daha fazla çizgi roman olduktan sonra anladım. Alan Moore'un muhteşem yaratıcılığı ve akıcı olan hikaye ile sizleri alıp götürüyor. Eğer daha önce çizgi roman okumadıysanız mutlaka ''Watchmen'' ile başlayın derim.

Mert Bey 
10 Mar 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

"Rorschach'in Günlüğü 16 Ekim...Edward Blake / Komedyen...1918'de doğdu, yağmur altında gömüldü. Öldürüldü. Hepimiz böyle mi olacağız? Hiç arkadaşımız olmayacak mı ? Mezarımıza sadece düşmanlarımız mı çiçek bırakacak ? Şiddetle yaşayanlar şiddetle ölüyorlar. Blake anlamıştı, vahşilik insanların özünde var.Bunu saklamak için ne giyerse giysinler. Blake toplumun gerçek yüzünü görmüştü.O bu oyunun komedyeni olmayı seçti. Tıpkı fıkradaki gibi. Eskiden duyduğum bir fıkra. -Adamın biri doktora gider. Bunalıma girdiğini söyler. Hayat bana çok sert ve zalim davranıyor der. Bu tehlikeli dünyada kendini tek başına hissettiğini söyler. Doktor der ki; çözümü kolay. Ünlü palyaço Pagliacci şehre gelmiş git onu seyret, o seni kendini getirir. Adamın birden gözleri dolar ve der ki; ama doktor Pagliacci benim... ! Güzel fıkra, herkesi güldürür ve perde...''

Kitaptan 12 Alıntı

"Daha güçlü bir dünyada; daha güçlü, sevecen bir dünyada ölmeye değerdi."

|John Cale

Watchmen, Alan MooreWatchmen, Alan Moore

Atom bombasının ortaya çıkışı her şeyi değiştirdi, düşünce tarzımız dışında... Bu sorunun çözümü, insanlığın yüreğinde yatıyor. Bilseydim, bir saatçi olurdum.

|Albert Einstein

Watchmen, Alan MooreWatchmen, Alan Moore

inatçı bir problem yalnızca alışılmış çözümlerin dışına çıkılarak halledilebilir.

Watchmen, Alan Moore (Sayfa 371)Watchmen, Alan Moore (Sayfa 371)
Yeşim Gökdoğan 
05 Şub 19:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Hepimiz kuklayız, ben sadece ipleri görebiliyorum”

Watchmen, Alan Moore (Dr. Manhattan)Watchmen, Alan Moore (Dr. Manhattan)
Mehmet İnce 
14 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“All we ever see of stars are their old photographs.”

Watchmen, Alan MooreWatchmen, Alan Moore
Selim 
 20 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Rorschach
"İnsan yağıyla ağırlaşmış dumanın arasından gökyüzüne baktım. Tanrı orada değildi. Soğuk, boğucu karanlık sonsuzluğa dek devam ediyordu... Ve biz yalnızdık. Hayatlarımızı yaşıyoruz, çünkü yapacak daha iyi bir şeyimiz yok. Mantığı sonradan buluyoruz. Boşluktan geliyoruz, kendimiz kadar cehennemlik çocuklar yapıyor ve boşluğa geri dönüyoruz. Başka hiçbir şey yok. Varoluş rastgele. Bizim ona yeterince uzun bir süre baktıktan sonra gördüğümüzden ayrı bir deseni yok. Bizim yüklemeyi seçtiğimizden başka bir anlamı yok. Bu omurgasız dünya muğlak metafiziksel güçler tarafından şekillendirilmiyor. Çocukları öldüren tanrı değil. Onları kasap gibi doğrayan şey alın yazısı değil. Kader değil onları köpeklere yem eden. Biziz. Sadece biz."

Watchmen, Alan Moore (İthaki Yayınları)Watchmen, Alan Moore (İthaki Yayınları)
Yeşim Gökdoğan 
 05 Şub 19:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Ama cezayı hak eden o kadar çok ve zaman o kadar az ki.”

Watchmen, Alan Moore (Rorschach)Watchmen, Alan Moore (Rorschach)
2 /