Adı:
Watchmen
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
448
Format:
Ciltli
ISBN:
9786053757474
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Watchmen
Watchmen
Watchmen
Tüm zamanların en çok satan grafik romanı ciltli edisyonuyla raflarda!Kim gözleyecek gözcüleri?Seksenli yılların ortasında Alan Moore ve Dave Gibbons, çizgi roman tarihini kökten değiştiren ve popüler kültürün çizgi roman algısını yeni baştan yazan eşsiz bir eser yarattılar: WATCHMEN. Sıklıkla çizgi romanların ciddiye alınmasını sağlayan ilk eser olduğu söylenen WATCHMEN, süper kahramanların çok yönlülüğünü, psikolojik karakter derinliğini olabilecek en gerçekçi biçimde yansıtan yegâne eser.Amerikalı süper kahramanların varlığının bile tarihe farklı bir yön verdiği bir dünyada, Amerika Vietnam Savaşı'nı kazanmıştır, Nixon hâlâ başkandır ve Soğuk Savaş devam etmektedir. WATCHMEN bir cinayet öyküsü olarak başlasa da kısa sürede tüm gezegeni ilgilendiren bir komplonun izleri ortaya çıkar. Nihayetinde, tekrar bir araya gelmiş bu kahramanlar Rorscach, Gece Kuşu, İpek Hayalet, Dr. Manhattan ve Ozymandias–s inançlarının sınırlarını zorlamak ve iyi ile kötünün çizgisinin nereye çizileceğini kendilerine sormak zorunda kalacaklardır.Bu edisyonda, eserin yaratılış sürecindeki daha önce yayınlanmamış çizim taslakları ve çizer Dave Gibbons'ın yeni önsözü de metinlere eşlik ediyor.HUGO Ödülü Kazananı

LOCUS Ödülü Kazananı

EISNER Ödülü Kazananı“Grafik romanda bir dönüm noktası.” -Time“Sanatkarlığın zirvesinde bir başyapıt.” -Entertainment Weekly“En büyük esin kaynaklarımdan.” -Neil Gaiman
456 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Okumak isteyen, okuyan ve filmini izleyip merak eden çok fazla arkadaş var. Bu inceleme umarım onlara yardımcı olur....

''Çizgi Roman'' kategorisindeki bir kitaptan beklentileriniz nelerdir ?

Bol ekşın mı ?

İyilerin hep kazanıp, kötülerinden artistlik yapa yapa en
sonunda kaybetmesi mi ?

Düşük bir edebi değere sahip olup, fazla kafa yormaması mı ?

Genel olarak kafa dağıtmak için alıp okumamız mı ?

Aradıklarınız bunlarsa süper! Çünkü bu kategoride bulabileceğiniz bir çok kitap var, hemen internetten yüzlercesine ulaşabilirsiniz. He, eğer watchmen'i soruyorsanız; ''Çizgi Roman'' adı altında geçen bu kitapta, bunların hiçbiri yok. Aksine makul düzeyde bir ekşın, romanlardakinden bile yüksek edebi değer ve kimi yerlerde insanı düşünmeye sevk eden sözler, iyilerin her zaman iyi roller oynamadığı kimi zaman serçe parmaklarını koparıp kimi zaman polislerin başa bela olduğu anlar, Amerika'nın Rusya'yla, Fransa'yla ilişkileri, soğuk savaş dönemi, 80'lerdeki atom bombası geyiğini gibi birçok şey var bu kitabın içinde.

İlk başlarda fazla aksiyon olmayınca biraz hayal kırıklığı yaşadım. Sonuçta işin içinde o kadar süper kahraman var ve bir miktar aksiyon bekliyorsunuz. Kitabın esas olayını anladıktan sonra bu hayal kırıklığım da geçti, kitabın atmosferine bayıldım!

Rorschach, uzun zamandır süper kahramanlar dünyasından görmek istediğim karakterlerden: Gizemli, ürkütücü, güçlü, yetenekli, çok çene çalmayıp konuştuğunda da mantıklı konuşan, havalı ve 1.68 boyunda bir karakter. Ayrıca Rorschach kostümünü diğerleri gibi özel olarak felan tasarlatmıyor; bir kadın kendisine yapılan kıyafeti sevmiyor, Rorschach da bunu alıyor ve kesip biçip havalı bir maske yapıyor. Daha ne olsun!

Film uyarlamasından da birazcık bahsetmek isterim;
Çizgi roman kadar etkilemez sizi buna lafım yok; ama kitaba bu kadar bağlı kalarak uyarlanmansı her babayiğidin harcı değildir, hele hele bu bir çizgi romansa ya da işin içinde bu kadar süper kahraman varsa. Hikayeyi bize sunmaktan ziyade ordan biraz kısarak aksiyonu arttırabilirlerdi, şartlar buna uygun. Yapmamışlar ve iyide yapmışlar. Taktir Point! Sabah burada Rorschach'ın sözlerini alıntı olarak paylaşıyorum, akşam filmi açıyorum ve paylaştığım söz filmdeki karakterin ağzından aynı yerde söyleniyor, bir tuhaf oluyorum,.Değişik bir mutluluk bu, tarifi yok :D

Açıkcası kitap bazı bölümler ve sonu dışında her şeyiyle hoşuma gitti. Çizimler olabileceğinin en iyisi, suan bile bu düzeyde çizebilen insanlar var mıdır bilmiyorum. Saygılar Dave Gibbons.

Söylemek istediğim bir iki bir şey daha vardı; ama arka sokaktaki çocuklar torpil patlattı üstüne bir de seçim arabası geçti, bütün kafam karıştı. Bıraktım kağıdı kalemi...

Sonuç olarak; alın, okuyun, okutturun, bir şeyler yapın işte. Ben arka sokağa gidiyorum !

Saygı ve Selametle...
416 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Gözcüleri kim gözlüyor?

Watchmen (Gözcüler) bir çizgi roman değil. Burada çizgi roman teriminin kökenine biraz bakmak isteği uyanıyor bende. Çünkü çizgi roman terimi İngilizce'den çeviriyle "graphic novel" demek. Fakat İngilizcede Örümcek Adam, Yarasa Adam, Süper Adam gibi çizgi romanlar "comic book" kategorisindedir. Bizim çizgi roman olarak çevirdiğimiz şey İngilizce aslında "comic book" olarak geçer ki bunun Türkçesi, tam karşılamasa da karikatürdür, graphic novel ise başka bir şeydir. Bu "comic book"lar, karikatürler, yetişkin kitleye hitap etmeyen, çocuksu hikayeler anlatır niteliktedir ve genellikle yüzlerce sayı boyunca devam eden kısa ve basit hikayeler anlatırlar. Fakat iş "graphic novel"a gelince orada bir farklılık vardır. Her hikaye graphic novel olamaz. Graphic novel yetişkinler için anlatılan, "novel" yani roman kadar komplike olan ve edebi yanı yüksek, yüzlerce sayı devam etmeyen, bir hikayeyi başlatan ve bitiren, tam anlamıyla bir romanı grafiklerle anlatan nitelikteki eserlerdir.

Maalesef, Türkçe'de uygun bir çeviri yok. Aktarmayı da pek beceremedim sanırım. Uzun lafın kısası, Watchmen bir graphic novel'dır, karikatürden üstündür ve comic book değildir.

1983 yılında çizgi roman dünyası örümcek adam ve benzeri süper kahramanların domine ettiği, süper kahramanların doğuştan iyilik yapmaya meyilli olduğu, melek kadar günahsız ruhlara sahip özel varlıklar olarak kendine yer bulduğu, siyah ve beyazın bıçak kadar keskin şekilde birbirinden ayrıldığı bir haldeydi. Bu öyle bir ayrımdır ki kötüler doğuştan kötüdür ve bazen anlamsızca kötülük yapmaktan zevk alır, dünyayı öylesine yok etmek isteğiyle yanıp tutuşur. İyiler ise tam tersi, sadece iyilik yapmak için var olan, trafik cezası bile olmayan tiplerdir. Gerçekçilik, felsefe, derinlik yoktur. Çizgi romanlar ciddi değildir ve ne edebi açıdan, ne de kurgu açısından ciddiye alan da yoktur.

Alan Moore ve Dave Gibbons, Watchmen ile bu durumu değiştirmiştir. Watchmen Time dergisinin en iyi edebi eserler listesine giriş yapabilecek kadar komplike ve tam bir sanat eseridir. Bunu Örümcek Adam hikayeleriyle karıştırmamak gerekir.

1940'lı yıllarda suçlular yüzlerini kapatmak için maske takmayı akıl ettiklerinden beridir polis sorgulamaları işe yaramaz hale gelmiştir. Suçluyu arayan polis tanıklardan maske takan biri tasvirini duymaktan sıkılmıştır. Böylece suç ile savaşmak isteyen bir grup insan, suçluları haklamak ve yakalanmamak adına maske takmaya başlar, yani suçluları onların yöntemleriyle dize getirmek için onlar da maskeyle gezerler ve kendilerine bir isim koyarlar: Minutemen. Süper güçleri olmayan sıradan insanlardan oluşan bu grup bir süre işlemeye devam eder. Fakat başkan Nixon, Minutemen grubunu bir süre sonra yasal olarak dağıtır. Dolayısıyla kanun ile ters düşmek istemeyen üyeler teker teker emekli olur. Kimisi evlenir ve eşiyle sürekli kavga eden, geçimsiz bir tip olur. Kimisi bekar takılır ama yalnızlıktan türlü türlü huylar edinir. Kimisi eskiyi unutamaz, geçmişte takılı kalır. Ta ki bir gün, aralarından birisi (Komedyen) faili meçhul bir cinayete kurban gidene kadar...

Watchmen okuyucuya iyi ile kötü arasındaki o incecik çizginin çoğu zaman insan gözüyle seçilemeyecek kadar silikleştiğini anlatır. Süper kahramanların ahlaki açıdan yozlaştığı, doğru olanı yapmanın çoğu zaman kötü olanı yapmaktan farklı sonuçlar doğurmadığı, gerçek bir dünyanın tasviridir bu.

Tanrısal güçlere sahip olan biri aşk denen duyguyu yaşayabilir mi? Zamandan bağımsız yaşayan biri ölüm korkusunu anlayabilir mi? Bir sosyopat koskoca bir grubun içinde en ahlaklı karakter, en mantıklı konuşan kişi olabilir mi?

Watchmen, okuduğunuzda tekrar okumak isteyeceğiniz türden bir eser. İçindeki ayrıntıların tamamını ilk okuyuşta anlamanız oldukça zor. Hakkında üç beş bir şeyler okuduktan sonra tekrar baştan başlamak ve açık gözle tekrar deneyimlemek eminim size daha fazla sevk verecektir.

Mesela Nite Owl'un uçağı Hiroşima'yı bombalayan uçağın modelinden tasarlanmış, birebir kopyasıdır. Tek fark vardır ki okuyanlar görecektir. Bunun gibi yüzlerce göndermeyi tek tek gördükçe karşınızda ne kadar ince işlenmiş bir çalışma olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Ve, 2009 yılında çevrilen Zack Snyder imzalı filmi de mutlaka izleyin. Her ne kadar bir çok konuda çizgi romanın gerisinde kalsa de benim gibi orijinal esere sadık kalınması konusunda ısrarcı bir insanı dahi oldukça tatmin edebilmiş bir filmdir.

İyi okumalar, iyi seyirler!
416 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10
1. Hemen simdi incelemeyi okumayi kesin
2. https://www.ilknokta.com/alan-moore/watchmen-1.htm linkine tiklayin
3. Bir adet kitap edinin
4. Okumaya baslayin
5. Sakin bitirmeyin! Cunku bitince sevdiginiz dostlarinizdan ayrilmissiniz gibi bir bosluk oluyor sonra.

Kitap, Amerika'da suclularla savasmak icin 1950lerde farkli farkli yerlerde ortaya cikan maskeli kahramanlarn hikayesini konu aliyor. Ama ne konu!

Kurgu inanilmaz guzel, kitabin baslarindaki bir resim karesi sonlarda anlam kazanabiliyor. Ne eksik var ne de fazla, tam olmasi gerektigi kadar olmus. Cizimler muhtesem. Ters koseler ilginc. Mantigin mantiksizligini ortaya koyan akis ise muhtesem!

DC'nin Batman, Superman vs gibi kahramanlarindan farkli bir evren Watchmen, ancak DC'nin hikayeleri yeniden olusturdugu New 52 serisinde, Batman'in bir kitabi, Batman'inWatchmen'in gulen surat sembolunu bulmasiyla bitiyordu ve bu, iki evrenin birleseceginin gostergesi kabul edildi (Birlesmis de olabilir, cok iyi takip etmiyorum). Ama beni ilgilendiren en onemli kisim, anladigim kadariyla DC, Watchmen'e bir devam da getirecek.

Cunku burada bitmemeliydi...
416 syf.
·Beğendi·10/10
Çizgi romanda kurgu nasıl yapılır öğreten kitap. Karakterin hepsi çok güçlü ama benim için Rorschach en iyisi. Daha önce çizgi roman okumadıysanız bu kitaptan başlamayın derim, kafa karıştırıcı olabilir.
416 syf.
·Beğendi·10/10
Çizgi romanların büyüme vaktinin geldiğini anlatan mükemmel bir kitap öyleki klişeleri yıkan ve akıllarda kahraman kavramını sorgulayan ve sorgulatan klişeleri yaratan ve günümüzde dc comics in rebirth adlı event inde yer alan mükemmel bir çizgi roman
416 syf.
·Beğendi·10/10
Sıradan popüler çizgi romanlara göre edebi derinliği çok yüksek. Sadece çizgi romanlar arasında değil, genel olarak romanlar arasında bir başyapıt. Dönemin siyasi durumunu çok güzel işlemiş. Roman ilerledikçe okuyucuyu bir etik çatışmasına sürüklüyor ve bu da neyin doğru neyin yanlış olduğunu sorgulamaya, saydığınız değerleri yeniden düşünmeye neden oluyor. Her karakter baş karakter ve hepsinin görüşü ayrıntılı ve hak vereceğiniz şekilde anlatılmış.

Ayrıca, Watchmen'i bu kadar güzel yapan şey, böylesine derin ve tutarlı bir kurgu ile anlatımının sürükleyiciliği ve çarpıcılığı. Çizimler harika ve bazen öyle yerlere öyle manzaralar koyuluyor ki, o resim o anki bütün durumu özetliyor.

Hikayenin kurgusu içinde bir başka kurgu daha var. Bu da hikayeyi derinleştiriyor, okuyucuyu romanın içine çekiyor. Bazı yerlerde de bu kurgu içinde kurgu durumuna ekstra olarak, Max Shea'nın Kara Gemi Hikayeleri'nden kesitler veriliyor ve bir gazete bayicisinin toplumun hali ve sorunları hakkındaki konuşmaları ile benzeştiriliyor. Max Shea'nın karamsar, acımasız ve hastalıklı denebilecek kurgularıyla benzeştirilen bu "Ne olacak bu Amerika'nın hali..." konuşmalarında, toplumun aslında nasıl Max Shea'nin hikayesindeki gibi acımasız ve hastalıklı bir halde olduğunu çok net anlıyorsunuz.

Bundan sonraki paragraf hafif ölçüde spoiler içeriyor, devamını temkinli okuyun.

Hikaye boyunca Amerika'nın Japonya'ya attığı atom bombası eleştirilirken, insanı dumur eden bir sonu var. Hikayenin sonunda gördüğünüz şey, her ne kadar kabul edilmesi güç olsa da, insanlık adına işe yarayan ve yapılabilecek tek şey konumunda. İnsanoğlu olaya ahlaki açıdan bakar ve ahlak da at gözlüklerinden başka bir şey değildir. Çözüm vahşi olabilir ama insanoğlunun içinde bulunduğu kendi sonunu getirecek durumdan çıkması için tek çözüm oysa, maalesef uygulanması gerekir.
416 syf.
·Beğendi·9/10
Çizgi roman okumaya 2012 yılında Watchmen ile başladım. Doğru bir tercih olduğunu daha fazla çizgi roman olduktan sonra anladım. Alan Moore'un muhteşem yaratıcılığı ve akıcı olan hikaye ile sizleri alıp götürüyor. Eğer daha önce çizgi roman okumadıysanız mutlaka ''Watchmen'' ile başlayın derim.
416 syf.
·1 günde·9/10
Watchmen, kostümlü kahramanlara bambaşka bir bakış açısıyla bakarak önümüze çıkıyor. Daha realist kahramanların olduğu bir çizgi roman. Psikolojik derinlikleri oldukça iyi olan bu roman ana karakterleri ruh halleri, bakış açıları, karakterleri ve davranışları açısından zengin bir gerçekliğe sahip. Kitabın bu yönlerini beğendim. Bazı detaylara fazla takılması ilgimi dağıtsa da çizgi roman tarihinde kült ve üstün bir eser. En beğendiğim karakter Rorscharch, onun ardından gelen ise Dr. Manhattan. İkisinin hayata bakışı çok ilgi çekici. Bazı film ve kitaplarda sevdirilen karakterin ölmesi okuyucuyu yada izleyiciyi üzsede (bende üzüldüm) aslında eseri sevdirenin ve etkileyici yapanın bu dramatik kurgu, olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bazı şeyleri anlayışla karşılıyorum.
İlk çizgi roman deneyimi için ağır kaçabilir fakat okunması gereken bir eser olarak tavsiye ediyorum.
456 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
bu şahesere benim inceleme yazmam ne haddime diyerek başlıyorum öyleyse.


kitap sitelerinden biri indirime girince dedim ki kaçırmayayım da alayım bari bu fiyata bulmuşum. güzel olduğunu düşünüyorum ama bu kadar da derin bir konusu olduğunu düşünmemiştim ve filmini de izlememiştim:( olsun, okuduk, bekletimizin üstünde çıktı, sevindik ve bi miktar da ağladık. ah rorschach ah!! abi senin benimle alıp veremediğin nedir ya son sayfalara kadar senin için bu kalbim parça pinçik oldu. hayırsız!! çizgi roman ya diyip geçeceksiniz bir çoğunuz, yazık gerçekten. nasıl geçersiniz? geçmeyin. gidin indirimde bulunca hemen alın. sonra da şükür duası edin.


kim gözleyecek gözcüleri?
yani hep filmlerde dizilerde gördüğümüz gibi hepsi vicdanlı iyi insanlar mı bu süper kahramanlar? hepsi mi hümanist bir amerikalı? yooo. yalan, plan, oyun vs hep bunlarda. rorschach hariç de lan!! hariç de!!


kitabın her ayrıntısı o kadar iyiydi ki, hiroşimalı sevgililerin çizilmiş resmi bile harikaydı. o dönem amerika’nın eşcinsellere nasıl kötü baktığını, küba’daki devrimi ayıpladığını, rusların afganistanı işgal ettiğini ve 3. dünya savaşının çıkacacağını da okuduk. gerçekçilik %100 kardeşim, bu kadar olur!!


kitap, kahraman olan edward blake’in -a.k.a komedyen- ölümüyle başlıyor. eee kim öldürdü bu iri yarı herifi, nasıl başardı? diyoruz. tabi herkes “abi o zaten sağlam ayakkabı değildi, bir sürü düşmanı vardı, iyi biri de değildi, sapığın tekiydi” diyor. rorschach hariç!! bi o anlıyor komployu, planın içindeki planı. alıyor karşısına diğer kahramanları diyor ki, “hayır süper kahraman kardeşlerim bakın, bu planlanmış bi ölüm, saçmalamayın bu işte bi bit yeniği var bizi de sırayla gönderecekler tahtalı köye” kimse dinlemiyor tabi ama garip olaylar da sırayla üstlerine geliyor. vay efendim dr. manhattan tvde linçleniyor filan derken artık olaylar sarpa sarıyor. kim lan bunları yapan? bu olayları yapanlar 3. dünya savaşını çıkaracak!! puh!! size be filan falan oluyor.


güzeldi, çok güzeldi bi de yorucuydu... nasıl yorulmuşum okurken fiyyf. alın, hediye edin, dağıtın. harika bi kitap. sizin favoriniz hangisi peki?
%31 (140/456)
·Beğendi·10/10
Müthiş bir bilim kurgu tarzında ayrıca da yer yer felsefi ve ütöpik-distopik bir çizgi roman, bir şaheser, başyapıt. "Benim gözümde"

Şimdiye kadar çizgi roman okumadıysanız kesinlikle Watchmen'den başlamayınız. İlk önce okumaya niyetli olduğunuz olanları okuyun çünkü bundan aldığınız zevki diğerlerinde tadamayacaksınız
456 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kim gözleyecek gözcüleri? Watchmen bitti. Watchmen, araştırmalarıma göre en iyi çizgi romanlar listesinde ilk üçten düşmeyen bir eser olarak karşıma çıktı ve eser hakkında övgü dolu bolca yazı okudum. Watchmen'i okuduktan sonra hakkında söyleyebileceğim tek şey ise övgülerin fazlası yok eksiği var.

Hikaye olarak mükemmel, çizim olarak ise eski olduğunu belli etmesine rağmen çizimler ayrıntılı ve fazlasıyla gerçekçi. Baskı olarak da çok kaliteli 400 küsür sayfa olmasına rağmen okurken herhangi bir dağılma olmadı.

Karakterler arasında en sevdiklerim Rorschach ve Ozymandias oldu. Dr. Manhattan'ı ise sevip sevemediğime bir türlü karar veremedim.
"Hiçbir şey umutsuz değil. Hayat devam ettikçe değil."
Alan Moore
Sayfa 67 - İthaki, 2.Baskı, Alan Moore - Dave Gibbons, Çeviri: N.Can Kantarcı, N.Y.Times Bestseller
"Bu dünyadan, bu insanlardan bıktım."
Alan Moore
Sayfa 135 - İthaki, 2.Baskı, Alan Moore - Dave Gibbons, Çeviri: N.Can Kantarcı, N.Y.Times Bestseller
Dr. Manhattan:

"Canlı bir beden de, ölü bir beden de aynı sayıda parçacığa sahip / Yapısal olarak çarpıcı bir fark yok / Yaşam ve ölüm, ölçülemez, soyut kavramlar. Neden umurumda olsun ki."
Alan Moore
Sayfa 29 - İthaki, 2.Baskı, Alan Moore - Dave Gibbons, Çeviri: N.Can Kantarcı, N.Y.Times Bestseller

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Watchmen
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
448
Format:
Ciltli
ISBN:
9786053757474
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Watchmen
Watchmen
Watchmen
Tüm zamanların en çok satan grafik romanı ciltli edisyonuyla raflarda!Kim gözleyecek gözcüleri?Seksenli yılların ortasında Alan Moore ve Dave Gibbons, çizgi roman tarihini kökten değiştiren ve popüler kültürün çizgi roman algısını yeni baştan yazan eşsiz bir eser yarattılar: WATCHMEN. Sıklıkla çizgi romanların ciddiye alınmasını sağlayan ilk eser olduğu söylenen WATCHMEN, süper kahramanların çok yönlülüğünü, psikolojik karakter derinliğini olabilecek en gerçekçi biçimde yansıtan yegâne eser.Amerikalı süper kahramanların varlığının bile tarihe farklı bir yön verdiği bir dünyada, Amerika Vietnam Savaşı'nı kazanmıştır, Nixon hâlâ başkandır ve Soğuk Savaş devam etmektedir. WATCHMEN bir cinayet öyküsü olarak başlasa da kısa sürede tüm gezegeni ilgilendiren bir komplonun izleri ortaya çıkar. Nihayetinde, tekrar bir araya gelmiş bu kahramanlar Rorscach, Gece Kuşu, İpek Hayalet, Dr. Manhattan ve Ozymandias–s inançlarının sınırlarını zorlamak ve iyi ile kötünün çizgisinin nereye çizileceğini kendilerine sormak zorunda kalacaklardır.Bu edisyonda, eserin yaratılış sürecindeki daha önce yayınlanmamış çizim taslakları ve çizer Dave Gibbons'ın yeni önsözü de metinlere eşlik ediyor.HUGO Ödülü Kazananı

LOCUS Ödülü Kazananı

EISNER Ödülü Kazananı“Grafik romanda bir dönüm noktası.” -Time“Sanatkarlığın zirvesinde bir başyapıt.” -Entertainment Weekly“En büyük esin kaynaklarımdan.” -Neil Gaiman

Kitabı okuyanlar 200 okur

  • Yağız Bulut
  • Alper Kanık

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (1)
9
%0
8
%0.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0